Rīgas Zoodārzā nonākusi neparastas krāsas varde
Foto: Publicitātes attēli

Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā nu mājvietu ir atradusi varde ar neparastu oranžu krāsojumu. Zoodārza speciālistu komanda 15. augustā devās uz Gulbeni, lai izpētītu šo īpašo atradumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Košo vardi zoodārza speciālisti sociālajos tīklos manījuši 15. augustā – sazinoties ar dīķa īpašnieku, tika sarunāta vardes apskate klātienē. Rīgas Zoodārza Zinātnes un izglītības nodaļas vadītājas Rebekas Šķērstiņas komanda devās uz Gulbeni, kur novērota šī oranži melnā varde. Varde pamanāma bija teju uzreiz – tās spilgtā krāsojuma dēļ atrašana veicās ļoti viegli.

Latvijā mīt trīs līdzīgas varžu sugas – ezera varde, dīķa varde un zaļā varde, kas ir abu iepriekšējo krustojums. To atšķirības slēpjas detaļās, tāpēc zoodārza speciālistiem bija jānomēra ne vien dzīvnieka garums, bet arī kājas un pat pirksti. Analizējot mērījumus, tie parādīja, ka šī neparastā krāsojuma varde pieder zaļo varžu sugai.

Speciālisti pieņēmuši lēmumu vest vardi līdzi uz zoodārzu. To komentē dzīvnieku labturības speciāliste Elza Birbele: "Izlēmām, ka palūgsim dīķa īpašnieka atļauju paņemt vardi, jo tai savvaļā ir mazākas izredzes izdzīvot – krāsa ir ļoti spilgta. Tā ir pieaugusi, bet varbūt tāpēc, ka atradās privātā dīķī, kuram nepiekļūst tik daudz plēsēju. Tā šķita arī lēnīgāka, salīdzinot ar pārējām zaļajām vardēm."

Vardei īpatnējo krāsojumu rada daļējs leicisms – nevienmērīgs pigmentācijas zudums. Atšķirībā no albīnisma, kas ir pilnīgs pigmenta melanīna trūkums, leicisms var radīt atsevišķus plankumus uz ķermeņa bez pigmentācijas, kā arī nekad neskar acu krāsu. Leicisms novērots dažādu sugu dzīvniekiem, piemēram, lauvām, zirgiem, putniem un čūskām. Pērn Lietuvā redzēta varde ar līdzīgu krāsojumu, kas bija pirmais šāds novērojums, savukārt Latvijā šī ir pirmā reize, kad zaļajai vardei novērots košais krāsojums.

Zoodārza speciālistu komanda lūdz ziņot par gadījumiem, kad sastaptas netipiska krāsojuma vardes un citi dzīvnieki! Informāciju, atrašanās vietu un fotogrāfijas lūgums sūtīt uz research@rigazoo.lv e-pastu vai sazināties privāti, rakstot Rīgas Zoodārza "Instagram" un "Facebook". Ikkatrs ziņotājs var palīdzēt tapt zinātniskajam pētījumam par dzīvniekiem un to īpatnībām.

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs izsaka pateicību atsaucīgajiem Gulbenes iedzīvotājiem!

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.