Fоtо: Publicitātes foto
Saskaņā ar vides pakalpojumu sniedzēja “CleanR” veikto aptauju atkritumu šķirošanā iesaistās 77% Rīgas daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju. Turklāt sabiedrības daļa, kas šķiro atkritumus, ik gadu palielinās. Visticamāk, šie iedzīvotāji ir arī atraduši veidu, kā organizēt atkritumu šķirošanu un kur dzīvoklī novietot atkritumu urnas, maisus vai kastes, lai tās neaizņem daudz vietas un šķirošana būtu parocīga.

Minētā aptauja liecina, ka 53% iedzīvotāju mājās ir vairāki atkritumu maisi, somas vai kastes, kuros atkritumi uzreiz tiek sašķiroti, savukārt 15% šķirojamos atkritumus liek vienā kopējā maisā un tālāk tos sašķiro, atrodoties pie konteineriem.

Tomēr, ja vēl neesi uzsācis atkritumu šķirošanu vai esi starp tiem, kuri šķiro, bet sūkstas par mazo virtuvi, kurā nav vietas vairākām atkritumu tvertnēm, tad atceries, ka izmēram ar šķirošanu nav nekādas saistības. Jā, atkritumu šķirošana mazā dzīvoklī var būt izaicinājums, bet jebkuru izaicinājumu var pārvērst ērtos ikdienas paradumos. Turklāt citu Eiropas valstu pieredze liecina, ka cilvēki šķiro pat vairāk atkritumu frakciju nekā mēs, atrodot veidu, kā to darīt arī mazā dzīvesvietā.

Lai dzīvoklī vai birojā, nodrošinot atkritumu šķirošanu, nebūtu jāatsakās no, iespējams, jau tā nelielās platības, "CleanR" dalās praktiskos ērtas šķirošanas padomos.

# Šķirošanai pietiek ar trim atsevišķiem "traukiem"

Ja vietas ir daudz, ieteicams novietot četrus dažādus atkritumu uzglabāšanas risinājumus – sadzīves atkritumiem, stiklam, jauktajam iepakojumam (papīram, kartonam, plastmasai un metālam) un bioloģiski noārdāmiem atkritumiem. Savukārt, ja vieta ir ierobežota, stiklu un vieglo iepakojumu var likt vienā maisā, tā saturu sašķirojot pie konteineriem. Tādējādi būs nepieciešama viena urna sadzīves atkritumiem, viena kaste, maiss vai urna vieglajam iepakojumam un stiklam, kā arī viens neliels konteiners vai slēgts trauks bioloģiski noārdāmajiem jeb BIO atkritumiem.

Ja pie mājas nav BIO šķirošanas konteinera, aicinām vērsties pie namu apsaimniekotāja, lūdzot to uzstādīt. Plānots, ka tuvākajā laikā Rīgā BIO atkritumu šķirošana būs obligāta.

# Mazie šķirošanas konteineri, urnas, tvertnes, kastes, maisi – izvēlies, ko vēlies

Ir pieprasījums – ir piedāvājums jeb, turpinot palielināties interesei par atkritumu šķirošanu, parādās arvien jauni, estētiski pievilcīgi un praktiski risinājumi ērtai šķirošanai. Vispirms jāsaprot, cik daudz vietas esi gatavs atvēlēt atkritumiem, kur tieši telpā tos plāno likt, un tad attiecīgi var atrast ikvienai mājvietai pielāgotu risinājumu.

Ērtus šķirošanas risinājumus dzīvesvietā vai birojā piedāvā gan atkritumu apsaimniekotāji, tai skaitā "CleanR", gan dažādi mēbeļu ražotāji vai tirgotāji, piemēram, "KSenukai", "Depo" vai "IKEA".

"CleanR Grupas" vienotajā klientu pašapkalpošanās portālā manai.videi.lv atrodami individuāli šķirošanas risinājumi iekštelpām, kurus var iegādāties ikviens neatkarīgi no tā, vai ir "CleanR Grupas" uzņēmumu klients vai nav. Novērots, ka katru mēnesi pieprasījums pēc tiem palielinās gan no privātpersonām, gan uzņēmumiem.

# Saskaņo urnas izmēru ar savu atkritumu daudzumu

Pirms iegādājies atkritumu tvertnes šķirotajiem un sadzīves atkritumiem, apdomā, kuru atkritumu mājās ir vairāk. Ja atkritumi tiek rūpīgi šķiroti, tad lielākā tvertne, maiss vai kaste būtu jāatvēl vieglajam iepakojumam, jo tie aizņem visvairāk vietas un ir pievienoti teju ikvienam pirkumam.

Ja iepakojums tiek nodalīts no pārējiem atkritumiem, sadzīves atkritumu daudzumam nebūtu jābūt lielam. Savukārt BIO atkritumu tvertne būs vismazākā, ņemot vērā, ka tās saturs jāiztukšo visbiežāk.

# Ērtai un kompaktai sadzīves atkritumu šķirošanai

Ērtai šķirošanai pieejamas dažāda veida, formas, izmēra, krāsas un tilpuma atkritumu tvertnes ar vāku, urnas vai mazie šķirošanas konteineri. Šie ir labi risinājumi sadzīves atkritumu un bioloģiski noārdāmu atkritumu izmešanai, jo tie būs noslēgti, neļaujot izplatīties nepatīkamiem aromātiem un neveicinot pārtikas mušiņu rašanos.

Tirgū pieejamas arī nelielas, zemas, bet diezgan platas tvertnes, kuras var novietot vienu uz otras, aiztaupot vietu savā virtuvē, kambarī vai gaitenī. Tāpat ir atkritumu tvertnes, ko var piestiprināt pie sienas vai skapja durvīm.

Savukārt, ja atkritumu ir vairāk, bet ierobežotie kvadrātmetri virtuvē liedz izplesties, tad piemērotas būs šauras, garenas urnas – tās aizņem tiešām maz vietas, vienlaikus tām ir liela ietilpība.

# Tā īpašā vieta mājā – zem izlietnes

Ieejot draugu mājas vai rezervēta atpūtas namiņa virtuvē, ir normāli uzreiz neatrast īsto plauktu, kur stāv krūze, dakšiņa vai garšvielas, bet, visticamāk, arī atrodoties svešā virtuvē, uzreiz būs skaidrs, kur izmest atkritumus – protams, zem izlietnes.

Nelielo un reizēm ne tik ērto vietu zem izlietnes var pārveidot par īstu atkritumu šķirošanas staciju. Atkarībā no plaukta lieluma un santehnikas mezgla izmēra tajā var ievietot divus, trīs un pat četrus nelielus konteinerus, kastes vai maisus, lai vienuviet šķirotu dažāda veida atkritumus. Ja tomēr zem izlietnes vietas ir maz, šķirošanas risinājumus var integrēt kādā atvilktnē vai skapī.

# Ieteikumi šķirotu atkritumu izmešanai

Šķirotos atkritumus – stiklu un plastmasas, papīra vai metāla iepakojumus – parocīgi būtu likt speciālās šķirošanas somās, grozos vai kastēs. Piemēram, "CleanR" piedāvā somas, kas ražotas no pārstrādāta materiāla un kurā var ērti ielikt šķirotos atkritumus, pāršķirot tos pie konteineriem, tad salocīt somu un izmantot vēlreiz.

Lai šķirotu atkritumus, nav nepieciešamas papildu investīcijas – atkritumus var likt arī maisiņos, kas uzkrājušies dzīvesvietā.

Fоtо: Publicitātes foto

Svarīgākais nosacījums BIO atkritumu šķirošanā – lai trauks, kur tos izmet, regulāri tiktu iztukšots. Pretējā gadījumā tā saturs var pārvērsties "bioloģiskos eksperimentos". Ja traukam nebūs vāka vai netiks izmantoti speciālie BIO kompostējamie maisiņi, šo atkritumu aromātu jutīs visi mājinieki, kā arī potenciāli būs iespēja tikt pie jauniem iemītniekiem – mušiņām.

BIO atkritumu šķirošanai var izmantot dažādas formas, krāsas un veida konteinerus vai jebkuru citu trauku ar vāku. Piemēram, "CleanR" birojā izmantojam ventilējamu BIO konteineru, kurā liekam BIO maisiņu, kas pēc tam kopā ar ēdiena pārpalikumiem tiek izmests. Šis ir ļoti ērts risinājums; varam apliecināt, ka birojā, šādi šķirojot BIO atkritumus, pārtikas mušiņas sastapuši neesam.

# Padomi šķirošanai birojā

Ļoti ērts un vizuāli glīts veids, kā birojā šķirot atkritumus, ir EKO kastes, kas izgatavotas no kartona un ir otrreiz pārstrādājamas. Tās ikdienā lietojam arī "CleanR" birojā. Uz kastēm norādīti dažādu frakciju atkritumi, lai tos varētu atbilstoši sašķirot. Kad kaste ir nolietojusies, to var izmest kopā ar citiem kartona atkritumiem. Šīs kastes ir izplatītas uzņēmumos, kas domā par vidi un ilgtspēju.

Fоtо: Publicitātes foto

Praktisks padoms – lai atkritumi neuzkrātos, neaizņemtu vietu, nepievilinātu mušiņas un neradītu sliktu smaku, iznes tos biežāk.

Ideālā variantā sadzīves un BIO atkritumi būtu jāiznes katru dienu. Tos var atstāt pie durvīm, lai, dodoties uz darbu vai pastaigā, atcerētos tos paņemt. Bet vari ieplānot arī papildu izkustēšanos, biežāk izejot ārā un "savācot" vairāk soļu.

# Šķirošanas aizmetnis – maisiņš maisiņiem

Atkritumu šķirošanas aizmetņi bijuši jau sen, jo ne vienam vien latvietim mājās ir maisiņš maisiņiem, kas savā veidā arī ir atkritumu šķirošana. Arī burku krāšana pagrabā vai kambarī ar domu, ka gan jau kādreiz aizvedīšu tās uz laukiem, ir atkritumu šķirošana.

Burku vai maisiņu ideja ir laba, tomēr to vajadzētu mazliet attīstīt, pasperot soli tuvāk arī citu atkritumu šķirošanai. Ja ir vieta burkām un maisiņiem, tad noteikti to var atrast arī iepakojumiem, pudelēm vai BIO atkritumiem, kurus nevajadzēs krāt līdz dienai, kad apciemosim vecākus, vecvecākus vai radus laukos.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !