Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
07. Novembris  | 1929

1929. gads: Lielā depresija ASV, Latvijā populāri kļūst skaistumkonkursi un okultisms

Biedrības „Strādnieku sports un sargs” Rīgas centra hokeja komanda, 20. gs. 30. gadu sākums. Autors nezināms. Foto no Latvijas Sporta muzeja krājuma.

1929. gadā Rēzeknē tika izveidota Latviešu tautas universitāte. Hokejs izkonkurē bendiju – kā pirmie uz Kanādas hokeju 1929./1930. gada ziemā pārorientējās biedrības “Strādnieku sports un sargs” (SSS) sportisti.

14. februārī Aleksandrs Flemings atklāja penicilīnu, bet 18. februārī pirmo reizi tika pasniegta Amerikas Kinoakadēmijas balva “Oskars”.

4.–25. augustā notika parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par likumprojektu “Agrārās reformas likuma papildinājums”, kas paredzēja atcelt landesvēra karotāju priekšrocības zemes iegūšanā. Likumprojekts guva plašu vēlētāju atbalstu.

Meža kapos tika atklāts Zigfrīda Annas Meirovica piemineklis. Bijušajam ārlietu ministram veltītais monuments tapa par tautas saziedotiem līdzekļiem.

"Melnā ceturtdiena" ASV. Foto: Vida Press

1929. gada 24. oktobrī – “melnajā ceturtdienā” – līdz ar ASV vērtspapīru tirgus krahu aizsākās 20.gadsimta smagākā ekonomikas krīze pasaulē. Krīzes cēloņi bija sabiedrības pārlieku lielais optimisms, operējot ar saviem finanšu līdzekļiem. Pieaugot labklājībai ASV “zelta divdesmitajos”, cilvēki bieži ieguldīja naudu akciju tirgos, kas savukārt pavēra ceļu dažādām spekulācijām un noveda pie tirgus sabrukuma.

7. novembrī Manhetenā tika dibināts Ņujorkas Modernās mākslas muzejs (Museum of Modern Art jeb MoMA). Mūsdienās šis mākslas muzejs tiek uzskatīts par ietekmīgāko modernās mākslas muzeju pasaulē.

Pārdabīgas parādības Rīgā

Novembrī pirmo reizi iznāk žurnāls “Zvaigzne”. Pirmais numurs pieteikts kā “zinatniski-filozofiski-okultisks mēnešraksts”, un tajā lasāms par okultisma attīstību Latvijā.  “Attiecībā uz okultisma attīstību Latvijā jāsaka, ka tas pēdējā laikā strauji pieņemas. (..) iepazīstināsim savus lasītājus ar “spiritisko pulciņu” darbību. Kā jau agrāk teikts, minētos pulciņos nevalda nekāda vienprātība, un tie strādā ne tikai katrs par sevi, bet pat stāv zināmā sacensībā un viens otru apkaro. Katrā pulciņā darbojas viens vai vairāki mediji, un katram ir savs atsevišķais raksturs. Tā piemēram tai pulciņā, kur darbojas medijs Idēler kundze, visvairāk notiek fiziski fenomeni (parādības) kā “levitacijas” un “aporti”, kamēr S. kunga vadītā pulciņā pa lielākai daļai parādoties pašnāvnieki un citi gari, kuri atrodas vēl savā šķīstīšanas stāvoklī un no kuriem daudz mācīties nevarot. R. kunga un kundzes pulciņā darbojas kā medijs kāda G. kundze, pie kam bez locekļiem tur tiek pielaisti ari “viesi” pēc attiecīgas pārbaudīšanas caur R. k-gu, kurš noteikti prasa no saviem apmeklētājiem, lai tie nepiedalītos citos pulciņos un galvenā kārtā lai tie neapmeklē Eiženu Finku, jo tur darbojoties ļauni gari, kuri sekojot apmeklētājiem līdz un traucējot pulciņa darbību.

Ekrānuzņēmums

Aprakstīsim tagad vienu no spiritiskiem seansiem. Tie notiek noteiktās dienās un stundās visvairāki vakaros. Kas akurāti tanī stundā nav ieradies, tas netiek vairs iekšā, jo durvis ir slēgtas un nelīdz nekāda zvanīšana. Lai izsauktu zināmu svinīgu gara stāvokli, pirms seansa sākšanas tiek nospēlēta uz harmonijas vai klavierēm kāda garīga dziesma vaj kāds nopietnāks mūzikas gabals (sonata, preludijs v.t.t.), pēc kam visi seansa dalībnieki ieiet atsevišķā istabā, kur riņķī stāv vairāki krēsli, skatoties pēc locekļu skaita. Uz krēsliem ārpus riņķa apsēžas “viesi”. Istabā valda absolūts klusums. Elektrība tiek izslēgta, un paliek tikai stūrī kāda lilā vai rozā lampiņa. Tad viens no locekļiem nolasa kādu svinīgu lūgšanu un ar zināmu formulu noslēdz riņķi, aprobežojot seansa dalībniekus no katra ļauna iespaida. Riņķī sēdošie turas pie rokām un gaida, kamēr medijs krīt transā (dziļā hipnotiskā miegā), kas parasti ilgst dažas minūtes, un transa stāvokli ari paātrina caur dažiem magnētiskiem strichiem no lejas uz augšu. Tiklīdz iestājas transa stāvoklis, medijs iekrīt krēslā un tur paliek guļam dažas minūtes. Tad piepeši ātri pieceļas, ar slēgtām acīm un caur viņu apsveicina klātesošos seansu vadoša garīga inteliģence, bez kuras nenotiek nekāda spiritiska sēde, kuru šī inteliģence atklāj un ari slēdz.

Spiritisti šo garīgo inteliģenci sauc par “medija kontroli”. Ar vārdiem: “Gott zum Gruss, ihr Lieben!” (Dievs palīgs, mīļie) šis gars apsauc seansa dalībniekus, un tad nu sāk runāt caur mediju vaj nu kāda cita garigā inteliģence, vaj ar kāds mirušā gars, vaj āri medijs griežas pie klātesošiem ar vārdiem: „Vaj nu jūs manim ko jautāsit, vaj es jums ko stāstišu?” Šeit jāpiezīmē, ka nedrīkst likt priekšā medijam kaut kādu jautājumu, par kuru iepriekš nebūtu ziņots sēdes vadītājam un kas nebūtu iepriekš stingri formulēts un pat uzrakstīts.”

Popularitāti gūst dāmu un kungu skaistuma konkursi

1929. gadā Latvijā arvien populārāki kļūst skaistumkonkursi. Laikrakstā “Pēdējā Brīdī” lasāms pat raksts par to, vai atbalstāma skolnieču piedalīšanās šādos konkursos. Pieaicinātie eksperti norāda: “Būt ārišķi skaistam neatkarājas no paša cilvēka, bet ta ir Dieva dāvana.  Cita lieta būtu, ja notiktu gudrības, asprahtibas un gara attīstības sacensības. Šādās sacensībās tiešām var katrs parādīt savus nopelnus un panākumus. Vispār mūsu jaunatnei vajadzētu pāriet uz šādām sacensībām, nevis nodoties tukšu un nevajadzīgu Vakareiropā modē nākušu lietu atdarināšanai.” Tomēr vēlāk šis pats laikraksts apraksta Bulduros sveču gaismā notikušu skaistumkonkursu:

Zviedru izcelsmes rencēniete Dagmāra Svensona, konkursa Miss Rencēni uzvarētāja. Foto: Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs/"Zudusī Latvija"

“Konkurss notika aizvakar plkst. 10.30 vakarā, neskatoties uz to, ka visa Jūrmala bija tīta tumsas plīvurī. Daudzi domāja, ka elektribas trūkuma dēļ konkurss nenotiks, bet Vītola kungs bija atradis teicamu izeju —  zāli apgaismojis ar kādām simts svecēm, kas atstāja īpatnēju iespaidu. Jau ap plkst. 9 vakarā sāka pulcēties skaistuma karaļu kandidāti. Pārsvarā latvieši. Pēc diezgan plašas programmas un dejām sākās vakara “nagla” – vispirms dāmu skaistuma konkurss. Publika izvēlēja divus kungus no sava vidus, kuri tad apstaigāja viesus un lūdza skaistākās kandidātes iznākt zāles priekšā, kur katrai no 5 kandidātēm tika iedots numurs. Pēc tam visiem kungiem tika izdalītas šiltes, uz kurām varēja atzīmēt vēlamās kandidātes numuru. Pēc balsu saskaitīšanas izrādījās, ka par 2. un 4. kandidāti nodotas 17 balsis. Lai no šīm kandidātēm izbīdītu to skaistāko, no jauna pārbalsoja. Šoreiz ar lielu balsu pārākumu pirmo vietu ieguva 4. kandidāte – Valērija Ravizkaja. Orķestris nospēlēja maršu. Kungu konkurss notika pēc iepriekšeja parauga. No 6 kandidātiem ar diezgan lielu balsu vairākumu ievēlēja Krisi Jakmani. Pēc marša “karalim” pasniedza balvu – modinājamo pulksteni. Konkurss uzskatāms par lieliski izdevušos.”

Pašnāvnieks operā

Tikmēr satīriskais laikraksts “Madonas Aizkulises” ziņo par nelaimīgu mīlnieku Rīgā. “Rīdzinieks Alfrēds Žīgurs tik nelaimīgi iemīlējies kādā atraitnē, ka galīgi pazaudējis visu saprašanu un pirmos Lieldienas svētkos no Nacionālās operas 3. balkona laidies uz galvas parterī. 

Kritiens bijis tik nelaimīgs, ka A. Žīgurs aizķēries aiz pirmā balkona kroņluktura atzarojuma. Mazliet atpūties, turpinājis ceļu zemāk, līdz uzvēlies virsū dūšīgam laulātam pārim. Tos bezmaz saplacinājis, pats ticis sveikā cauri.

Lūk, drošsirdīgs kareivis, kas godīgi valkā savu Lāčplēša 3. šķiras ordeni. Var redzēt, ka Rīgā vīrieši drusku vājāki kā mūsu sievietes. Mūsu pieviltās kundzes un meitas nomazgājas, nopūderējas, uzsmaida citam un dzīvo tālāk.”

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918