Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
03. Oktobris  | 1964

1964. gads: Karš pret baznīcu, dermatīna uzvara un 'The Rolling Stones'

"The Rolling Stones". Foto: ScanpixScand/Scanpix/LETA

Karš pret baznīcu

“Rīgas Balss” 3. oktobra numurā šai tēmai veltītas vairākas publikācijas – laikraksts publicē uzsaukumu “Izaudzināt karojošus ateistus”, vēsta par antireliģisku vakaru VEF Kultūras pilī, kā arī raksta par kāda mācītāja Konrāda atteikšanos no ticības un baznīcas.

"Pēc ilgām un dziļām pārdomām cilvēks sarāvis savas saites ar pagātni. Bijušais Liepājas Svētās trīsvienības baznīcas mācītājs A. Konrāds atteicies no sava amata. Vēl vairāk, viņš ir parādījis arī savu agrāko līdzgaitnieku – pārējo dievvārda sludinātāju – nepievilcīgo seju. To visu viņš izdarījis publiski – pilsētas laikrakstā"

“Patiesību atrast man palīdzēja šie mani draugi,” – un mans sarunu biedrs ar pūlēm paceļ roku, norādot uz grāmatu plauktiem. Tur redzami Kārļa Marksa, Vladimira Iļjiča Ļeņina, Alberta Einšteina darbi, daiļliteratūra un ateistiskā literatūra,” raksta korespondents V. Kišenkovs, kurš apciemojis bijušo mācītāju.

Dermantīna uzvara

Laikraksts “Cīņa” sumina padomju ķīmijas industrijas sasniegumus un stāsta par pirmo mākslīgās ādas ražotni Ozolniekos. Ap 1600 tonnu ādas atgriezumu un pārpalikumu, ko agrāk sadedzināja, tagad izmantos somu, maku un apavu ražošanā, jūsmīgi vēsta “Cīņa”. 

“Kur gan ķīmija neatrod sev vietu? Tagad pat kurpi bez tās palīdzības neuztaisīsi. Šādas domas nāk prātā, staigājot pa Ozolnieku mākslīgās ādas eksperimentālās rūpnīcas cehiem un vērojot, kā no pastētei līdzīgas masas veidojas ciets materiāls – mākslīgā āda. Direktors Aleksejs Kļimanovs, šo domu pastiprinādams, rāda dažādus izstrādājumus: elegantus koferus, dažādas somas un makus, kas, spriežot pēc ārējā izskata un stiprības, šķiet izgatavoti no vislabākās ādas. Aplūkojot mīkstas mājas kurpes un siltas starpzoles, gribas secināt, ka tās darinātas vai nu no sevišķi labas kvalitātes filca, vai kamieļvilnas. Bet nē! Šie priekšmeti gatavoti no agrāk nevienam nevajadzīgiem apavu rūpnīcu ražošanas pārpalikumiem.”

Andrejs Upīts sveic "Padomju Jaunatni"

Populārā avīze “Padomju Jaunatne” šajās dienās svin savu 20 gadu jubileju un publicē dzejnieka Jāņa Sudrabkalna un rakstnieka Andreja Upīša apsveikumus. A. Upīts savā sveicienā atklāj, ka veido sava veida “vikipēdiju” papīra formātā – laikraksta izgriezumu arhīvu, un īpašu uzmanību viņš pievērsis sieviešu publikācijām:

Rakstnieks Andrejs Upīts ar sievu Olgu vasarnīcas dārzā Lielupē. Foto: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs

“Savā vasaras mītnē Lielupē saņēmu ziņu par “Padomju Jaunatnes” 20 gadu svinībām taisni jubilejas dienas vakarā, tātad nokavējos un nelāgā kārtā mēģinu tagad labot nokavēto. Starp četriem Maskavas un tāpat četriem republikas laikrakstiem, ko esmu paradis izlasīt katru dienu – no pirmā pēckara gada sākot, “Padomju Jaunatne” neiztrūkstoši bijusi to skaitā. Sirsnīgai pateicībai par visu vērtīgo, ko no viņas esmu mantojis un joprojām gūstu, varu piebilst vēl ko: sendienām esmu sācis izgriezt un lielā iesaiņu plauktā iesliet visu svarīgāko, kas man arī vēlāk var noderēt, – tā katrā laikā varu atšķirt, ko “Padomju Jaunatne” 1946. vai 1955. gadā teikusi par faktu vai notikumu, kuram man vajadzīga autentiska uzziņa. 

Šī paraša turpinās joprojām. Tā vēl vakar izgriezts Ilzes Indrānes prātojums par pusaudžiem un pievienots virknei citu sieviešu sacerējumu laikrakstos. Blakus minot: iespējams, ka tur krājas materiāls veselam “traktātam” (pēdiņās!) par sieviešu rakstnieču sevišķo (ne vienmēr slavējamo!) domu risinājumu, sentimentu un stilu – salīdzinot ar asiem vai spilgtiem, allaž īpatniem speciālkorespondentu rakstiem “Cīņā”, “Padomju Jaunatnē”, “Sovetskaja Latvija”.”

Debitē "The Rolling Stones", Maskavā no troņa gāž Hruščovu

Šis ir laiks, kad pasaule cenšas iemiesot sapni par brīvu un bezrūpīgu cilvēku, – ASV sāk ražot sportisko “Ford Mustang”, uz kinoekrāniem nonāk divas Džeimsa Bonda filmas – “From Russia With Love” (ASV) un “Goldfinger” (Lielbritānijā), nāk klajā “The Rolling Stones” debijas albums, Ņujorka paziņo par ieceri būvēt Pasaules Tirdzniecības centru (“dvīņu torņus” uzbūvēja 70. gadu sākumā).

Filmas "From Russia With Love" reklāmas plakāts. Foto: Vida Press

1964. gada oktobrī Latvijas šķēpmetējs Jānis Lūsis vasaras olimpiskajās spēlēs Tokijā izcīna bronzas medaļu un ir ceļā uz olimpisko zeltu, kuru iegūs pēc četriem gadiem Mehiko. Tikmēr PSRS galvaspilsētā Maskavā norit trauksmaini notikumi – no amata tiek gāzts PSRS vadītājs Ņikita Hruščovs. Kamēr Hruščovs atpūtās Picundā pie Melnās jūras, komunistiskās partijas augstākā lēmējinstitūcija savā 14. oktobra plēnumā nobalsoja par viņa atbrīvošanu no amata “veselības stāvokļa dēļ” un Hruščova vietā par PSRS vadītāju iecēla Leonīdu Brežņevu.

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918