Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
27. Septembris  | 1970

1970. gads: Skan 'Let it Be', Polijā streiko strādnieki, ASV protestē pret Vjetnamas karu

Džimijs Hendrikss. Foto: PA Archives/Scanpix/LETA

Juņnaņas provincē Ķīnā janvāra sākumā vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku gāja bojā un aptuveni 25 tūkstoši guva ievainojumus 7,7 balles stiprā zemestrīcē.

Maijā “The Beatles” izdeva savu 12. un pēdējo studijas albumu – “Let It Be”. ASV galvaspilsētā Vašingtonā aptuveni 100 tūkstoši cilvēku piedalījās demonstrācijā pret Vjetnamas karu.

Demonstrācija pret Vjetnamas karu. Foto: TopFoto/Scanpix/LETA  

Rakstnieks un disidents Aleksandrs Solžeņicins saņēma Nobela prēmiju literatūrā. Viņš bija gatavs ierasties uz prēmēšanas ceremoniju, taču vēlāk atteicās atstāt PSRS. 1974. gadā Solžeņicins tika arestēts, kopā ar ģimeni viņu izsūtīja uz Rietumvāciju.

Vasarā tika dibināts futbola klubs Parīzes “Saint-Germain”, bet Rīgā šajā laikā tika iemēģināta tikko uzbūvētā Rīgas Sporta pils, kas uz ilgiem gadiem kļuva par pamatu hokeja attīstībai Latvijā.

27 gadu vecumā no heroīna pārdozēšanas mira rokmūzikas zvaigzne Dženisa Džoplina, bet divas nedēļas agrāk tai pašā vecumā gāja bojā mūziķis Džimijs Hendrikss. Septembrī pasaule atvadījās no pazīstamā rakstnieka Ēriha Marijas Remarka.

Ar mērķi uzlabot problēmu nomākto ekonomiku Polijas valdība decembrī paaugstināja galveno pārtikas preču cenas. Sākās strādnieku protesti, tos apspieda ar bruņotu spēku. Ilggadējo partijas vadītāju Vladislavu Gomulku nomainīja ar Edvardu Gereku, kurš nesekmīgi mēģināja uzlabot Polijas ekonomisko stāvokli.

Kosmosa izpēte kā ideoloģijas nesēja

Padomju preses izdevumi šajā dienā plaši apskata kārtējo padomju kosmonautikas sasniegumu – stacijas “Luna 16” lidojumu uz Mēnesi un atpakaļ. Avīze “Cīņa” pārpublicē ziņu aģentūras TASS ziņojumu, kurā kosmiskās stacijas ceļš izsekots minūti pēc minūtes. Kosmosa izpēte bija kļuvusi par vienu no veidiem, kā pasaulei pierādīt padomju zinātnes un tehnikas augstos sasniegumus.

Foto: Shutterstock

“Padomju kosmosa zinātne un tehnika spīdoši atrisinājusi jaunu zinātniski tehnisku problēmu! Pirmo reizi kosmonautikas vēsturē automātisks aparāts veicis lidojumu pa maršrutu Zeme–Mēness–Zeme, nogādādams uz Zemes Mēness iežu paraugus. Mēness un Mēnesi iekļaujošās telpas zinātniski tehnisko pētījumu programmu padomju automātiskā stacija “Luna-16” izpildījusi pilnā apjomā. (..)

Stacija atradās uz Mēness 26 stundas 25 minūtes. Līdztekus grunts uzņemšanai šajā periodā tika izdarīti temperatūras un radiācijas mērījumi, precizētas nolaišanās vietas koordinātes, pārbaudīta stacijas sistēmu un agregātu darbība, noteikts stacijas longitudinālās ass stāvoklis attiecībā pret Mēness vertikāli.”

Staņislavs Lems trāpīgi fantazē par virtuālo realitāti

Žurnāls “Liesma” pievēršas fantastikas žanram literatūrā un apskata poļu rakstnieka Staņislava Lema darbu “Summa technologiae”, kas sarakstīts 1964. gadā, bet četrus gadus vēlāk iznāca krievu valodā. Daudzas no grāmatā ietvertajām futūristiskajām idejām vēlāk īstenojās ar apbrīnojamu precizitāti.

“Lai lasītājiem būtu priekšstats, cik interesantas hipotēzes izvirza Staņislavs Lems, mēģināsim īsumā atreferēt kaut vai vienu šīs grāmatas nodaļu ar neparastu virsrakstu “Fantomoloģija”. Jāatzīmē, ka autoram nenāk ne prātā kaut kādā mērā pretendēt uz savu hipotēžu neapstrīdamību. Tas ir tikai drosmīgs domas lidojums tālā nākotnē, pamatojoties uz šodienas zināšanām. (..)

Staņislavs Lems. Foto: ScanPix Scand/Scanpix/LETA

Staņislavs Lems domā, ka nākotnē tiks izveidotas speciālas iekārtas, kuras viņš nosauc par fantomātikas mašīnām vai fantomātikas ģeneratoriem. Ar šo fantomātikas mašīnu palīdzību būs iespēja radīt pilnīgu īstenības ilūziju. 

Pašlaik īstenības ilūziju cenšas radīt, iedarbojoties uz cilvēku maņu orgāniem, piemēram, izmantojot filmas, kuru krāsas ir pēc iespējas dabiskas, stereoattēlu, kas rada telpiskuma ilūziju, stereoskaņu, smaržu utt., fantomātikas mašīnas pamatā ir cita ideja – radīt īstenības ilūziju, cilvēku pilnīgi izolējot no ārpasaules kairinājumiem un pievadot tā smadzenēm speciālus signālus. (..)

Un lūk, fantomātika piedāvā abpusējus sakarus starp “mākslīgo īstenību” un cilvēku. Ja tā varētu izteikties, tad fantomātika ir “māksla ar atgriezenisko saiti”. Mēs jau minējām, ka, pēc Lema domām, nākotnē tiks izveidotas fantomātikas mašīnas, kas radīs pilnīgu īstenības ilūziju. Aprakstītā iekārta, kas aizstāj īsto maņu orgānu signālus ar ierakstītiem un rada tādas īstenības ilūziju, kurā cilvēks tomēr paliek skatītāja lomā, vēl nav fantomātikas mašīna, kaut gan jau ir tās sastāvdaļa. Fantomātikas mašīna ļauj cilvēkam pilnīgi ieiet mākslīgajā īstenībā un pašam aktīvi iejaukties notikumu gaitā, jo momentā reaģē uz ikvienu darbību, resp., uz nervu impulsiem, atbilstoši izmainot mākslīgās īstenības ainu. (..)

Fantomātikas seansos cilvēks varēs “atrasties” ikvienā zemeslodes apgabalā – džungļos, ziemeļpolā, kalnu virsotnē utt. Tāpat darbība varētu notikt uz ikviena no debess ķermeņiem – Mēness, Marsa vai citur, kā arī pilnīgi fantastiskā, izdomātā vidē. Fantomātika acīmredzot būs virsotne visām cilvēka tieksmēm pēc ilūzijām, kuras tik sekmīgi izmanto izklaidēšanās industrija. (..) Fantomātikas mašīnas radītās īstenības ilūzija būs tik pilnīga, ka spēs radīt tādas situācijas, kad fantomātikas seansa dalībnieks vairs nevarēs izšķirt, vai darbība notiek īstenībā vai to rada fantomātikas mašīna.” (“Liesma”, 1. septembris)

Latviete Austrālijas nūdistu kustības vadībā

Rakstā “Vai plikie uzvar?” avīze “Austrālijas Latvietis” 25. septembrī vēsta par Austrālijā dzīvojošo latvieti Elzu Kingu, kura vada Austrālijā lielāko nūdistu klubu. ““Priekš daudz gadiem, kad es dzīvoju Latvijā, nūdisms tur bija atzīts visā zemē. Ģimenes izmeklētās pludmalēs varēja kopā peldēties un sauļoties pilnīgi bez tērpiem,” – tā intervijā Melburnas žurnālā “The Australian Post” saka Elza Kinga. Paskaidrots, ka viņa ir menedžere Austrālijas lielākajā nūdistu kolonijā Vudlendā, Jaundienvidvelsas pavalstī (Woodlands). (..)

E. Kinga žurnālā paskaidro, ka “Woodlands Sun and Health Club” aizņem trīs ceturtdaļas no 7 akru zemes, kur uz atlikušās platības saimnieko fermeris.

Nūdisti, kas paši sevi dēvē par naturālistiem, ir aizsargāti ar 8 pēdas augstu žogu. Viņu novietni aizsedz arī koki un krūmi. E. Kinga saka, ka šajā Austrālijas lielākajā nūdistu klubā ir 600 biedru. Viņa kluba popularitāti izskaidro ar moderno iekārtojumu – 90 pēdu garu peldbaseinu, veselības kopšanas studijām, somu saunas pirti utt.

Nūdisti ierodas ar savām karavanēm un teltīm. E. Kinga norāda, ka katrai ģimenei gadā jāmaksā 24 dolāri, bet iestāšanās nauda klubā ir 10 dolāri. (..)

E. Kinga saka, ka pēdējos 12 gados notverti tikai divi ziņkārīgie, kas no ārpuses mēģinājuši iekļūt starp nūdistiem. Šādos gadījumos labs sargs esot vilku sugas suns: “Nepatikšanas rada tikai ārpusnieki, jo paši nūdisti ir klusi ļaudis – mieru mīlētājas ģimenes, kas devušās uz nometni atpūsties, pasauļoties un ieelpot svaigu lauku gaisu.” Tie esot bēgļi no lielpilsētas burzmas. Žurnāla “The Australian Post” intervija ar Elzu Kingu beidzas ar šādu konstatējumu: “Fakts ir tas, ka arvien vairāk un vairāk austrāliešu beidz smieties par nūdistiem un tiem pievienojas.” Vai plikie tiešām uzvar?”

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918