Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
26. Septembris  | 1971

1971. gads: PSRS uztraucas par demokrātijas ierobežošanu ASV, Tāls turpina uzvaru sēriju, sievietes aizrauj midi svārki

Foto: Vida Press

Pasaules čempionātā basketbolā Sanpaulu, Brazīlijā, debitēja PSRS sieviešu basketbola komanda. Uļjana Semjonova kļuva par rezultatīvāko spēlētāju, gūstot 144 punktus 7 spēlēs.

19. aprīlī PSRS palaida kosmosā pirmo orbitālo kosmisko staciju “Saļut”.

20. septembris – uz vairāku rūpnīcu bāzes izveidoja ražotāju apvienību “Alfa”, kurā līdz pat 1991. gadam strādāja 12 000 strādnieku. “Alfā” ražoja tranzistorus, pusvadītāju diodes un dažādas integrālās shēmas.

Skandāls ASV – tika nopludināti un publicēti “Pentagona dokumenti”, kas ietvēra Aizsardzības ministrijas sagatavotu pētījumu par ASV politisko un militāro iesaisti karadarbībā Vjetnamā 1945.–1967. gadā. Dokumentos lasāms, ka ASV slepeni paplašināja darbību Vjetnamas kara laikā, bombardējot arī Kambodžu un Laosu, veicot piekrastes reidus Ziemeļvjetnamā, kā arī rīkojot jūras kājnieku uzbrukumus, par kuriem netika vēstīts medijos. Dokumentus laikrakstam “The Washington Post” nopludināja Daniels Elsbergs.

Kadrs no filmas "Nāves ēnā"

1971. gadā tika uzņemta filma “Nāves ēnā” (režisors Gunārs Piesis).

1971. gadā meklējami pirmsākumi pazīstamiem vokālajiem ansambļiem – tika dibināta Latvijas Radio bērnu popgrupa “Dzeguzīte”, savukārt Liepājas koncertestrādē “Pūt, vējiņi!” gadskārtējā estrādes mūzikas festivālā “Liepājas dzintars” panākumus guva A. Popova Rīgas radiorūpnīcas vokāli instrumentālais ansamblis “Menuets”, kas izpildīja Imanta Kalniņa dziesmas.

ASV tika atvērts pirmais “Disnejlendas” atrakciju parks.

Katara ieguva neatkarību no Lielbritānijas.

Rīgas autobusu parks no Ungārijas saņēma jaunos autobusus “Ikarus 250” sarkanā krāsā, kas sāka kursēt Rīgas ielās.

PSRS uztraucas par Pentagona dokumentiem

Vašingtona. TASS korespondents V. Vašedčenko ziņo: “Vārda, brīvības ierobežošana, citādi domājošo vajāšana ar tiesu iestāžu un policijas palīdzību, pilsoņu konstitucionālo tiesību rupja mīdīšana kājām kļūst par dzīves normu mūsdienu Amerikā.

Savienoto Valstu varas iestādes plaši izmanto tiesas, policiju un ieročus pret pretkara demonstrāciju un streiku dalībniekiem, pret nēģeriem, kas cīnās par savām tiesībām. Jauns elements uzbrukumā demokrātiskajām brīvībām ir valdības mēģinājumi aizbāzt muti amerikāņu presei, kas pēdējā laikā pavēstīja pasaulei, kā Savienotās Valstis sagatavoja un izraisīja netīro karu Vjetnamā un cik rupji tiek krāpta ASV sabiedriskā doma.

Pentagons. Foto: AFP/Scanpix/LETA

Gaida tiesu Deniels Elsbergs, kas dažiem preses orgāniem bija nodevis Pentagona dokumentus. ASV valdība mēģināja tiesas ceļā sodīt “New York Times”, “Washington Post” un vairākus citus laikrakstus par šo dokumentu publicēšanu. Avīžu redakcijas, radio un televīzijas sabiedrības un atsevišķi žurnālisti saņem pavēstes ar uzaicinājumu ierasties tiesā vai uz nopratināšanu lielajā žūrijā tāpēc, ka vieni vai otri raksti vai raidījumi nav patikuši varasiestādēm.

“Vienkāršajiem amerikāņiem jābaidās no militārās izlūkošanas slepenajiem aģentiem un graujošās darbības kontroles pārvaldes, kas vajā valdības kritizētājus; presei jābaidās no tiesu lēmumiem un apsūdzībām nodevībā, ja tā publicēs (aktus, kurus uzskata par slepeniem vienīgi to kompromitējošā rakstura dēļ. Un tagad vēl senatoriem un viņu palīgiem jāgaida pavēste izsaukumiem uz tiesu,” sacīja senators Ervins. Nav nejaušība, ka daudzi amerikāņi ir iebiedēti. Viņi katru dienu sastopas ar jauniem faktiem, kas liecina par valdības neiecietību pret tās politikas kritizētājiem, un ir pārliecinājušies, ka tā nešaubīdamās represēs citādi domājošos.”

Modes aktualitātes un problēmas 1971. gadā

Izdevums “Dzimtenes Balss”  1971. gada septembrī vēsta: “Katra sieviete vēlas apģērbties skaisti, svinīgi eleganti un vienkārši. 

Foto: Sputnik/Scanpix/LETA

Bet mode pastāvīgs ir tikai viens – mainība. Tāpēc Rīgas Modeļu nama mākslinieki veido daudzus paraugus katrai sezonai. Rīgā rudens modes skate notiks novembra beigas vai decembra sākumā, kurā Modeļu nams parādīs tērpu kolekciju, kas patlaban tiek demonstrēta Beļģijā, un daudzus citus modeļus. 

Joprojām strīdīga ir tērpu garuma problēma, kaut arī tagad ir pareizāka nostāja attiecībās starp mini, midi un maksi. Rīgas Modeļu nams piedāvās dažādus garumus, sākot ar klasisko, ceļgalu piesedzošo līdz puslielam. 

Modē arī turpmāk būs bikšu kostīmi. Eleganti izskatīsies rūtota auduma mēteļi brūni rūsganos sausas zāles toņos. Rudens sezonā dominēs gaiši brūnu, oranžu, violetu krāsu gamma. Kā vienmēr ļoti grezni un svinīgi izskatīsies melnais.” 

Tikmēr laikrakstā “Cīņa” apkopotas bažīgas lasītāju vēstules:

“Modeļu nami tagad ieteic bikšu kostīmus. Tie ir ļoti izdevīgi izbraukumiem, kādos mēs bieži atrodamies. Tomēr tieši šī tērpa dēļ nokļuvu nepatīkamā stāvoklī. Pulksten 12 dienā gājām paēst Jēkabpils restorānā, bet oficiante atteicās mūs apkalpot. Jo, lūk, esot tāds rīkojums – apmeklētājas tādā apģērbā neapkalpot,” raksta K. Austruma, Valsts Liepājas teātra skatuves kustību un deju konsultante.

Garkalnietis A. Eglītis raksta, ka jaunā sieviešu mode ir grūts izaicinājums arī vīriešiem.

Es gluži labi zinu, ko mūsu sievietei šodien nozīmē midi un maksi, ko nozīmē visi tie karuļi, kruzuļi, mežģīnes, iestīvinātās aproces un apkaklītes. Pirmkārt, tas nozīmē par jauniem tērpiem izdot daudz vairāk līdzekļu nekā līdz šim. Papildu izdevumi seko cits citam.

Lūk, procentos ģimenei, kurā ir sieva un astoņpadsmit gadus veca meita. Sievai: par midi mājas kleitu – 15 procentu vairāk līdzekļu, par midi darba tērpu – 15 procentu, maksi viesību tērpam – 30 procentu, maksi mētelim – 30 procentu... Meitai – tas pats, plus izlaiduma maksi tērps. Attiecīgā garnitūra tērpiem – 60 procentu un mazgāšanas līdzekļiem – 15 procentu. Par tērpiem jāizdod daudz vairāk nekā līdz šim! Jā, rēķini, kā gribi, bet mums, vīriešiem, nav viegli …”

Savukārt vēstulē, kuru parakstījusi “Zilupes pilsētas sieviete”, jaunajai modei pausts atbalsts: “Visas mūsu sievietes un pat meitenes ir par to, lai patreizējā mode būtu ne mini, ne maksi, bet līdz ceļgalam.”

"Kosmoss-440" lidojumā

“Cīņa”, Nr. 224 (26.09.1971.)

1971. gada 24. septembrī Padomju Savienībā palaida kārtējo mākslīgo Zemes pavadoni “Kosmoss-440”. Pavadonī uzstādīta zinātniskā aparatūra, ar kuru paredzēts turpināt kosmiskās telpas izpēti. Līdzās zinātniskajai aparatūrai pavadonī ir radiosistēma precīzai orbītas elementu  mērīšanai un radiotelemetriskā sistēma, kas pārraida uz Zemi datus par ierīču un zinātniskās aparatūras darbu. Pavadonī uzstādītā aparatūra darbojas normāli. Koordinēšanas un skaitļošanas centrs apstrādā pienākošo informāciju.

Mihaila Tāla ceturtā uzvara

“Padomju Jaunatne”, Nr. 189 (26.09.1971.)

Valsts šaha čempionāta Ļeņingradā viena no speciālajām godalgām paredzēta sportistam, kurš gūs visvairāk uzvaru pēc kārtas. Pašreiz uz šo balvu visnopietnāk pretendē rīdzinieks Mihails Tāls. Septītajā kārtā Ļeņingradas eksčempions Marks Ceitlins mēģināja uzbrukt lielmeistara pozīcijai, upurēja figūru, kas viņam deva iespējas forsēt neizšķirtu.

Šaha lielmeistars Mihails Tāls spēles laikā. Rīga, 1975. gads. Foto: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs

Taču ļeņingradietis pieļāva sīku neprecizitāti, un rīdzinieks to tūdaļ izmantoja savā labā. Torņa un laidņa aizsardzībā neapturami uz priekšu devās viņa centrālais bandinieks. Ceitlins padevās 41. gājienā. Tā bija Mihaila Tāla ceturtā uzvara pēc kārtas. Meistars Savons pārspēja Kijevas lielmeistaru Platonovu. Par neizšķirtu savā starpā vienojās Karpovs ar Dzindžihašvilli un Karasjovs ar Vaganjanu. Pārējās partijas pārtrauktas. Pēc septiņām kārtām priekšgalā joprojām ir Mihails Tāls. Viņa kontā 5,5 punkti.

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918