Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
16. Septembris  | 1981

1981. gads: Atklāj Vanšu tiltu un bērnu klīniku Gaiļezerā, uztraucas par militāru konfliktu kosmosā

Vanšu tilta būvniecība. Foto: Jānis Valters Ezeriņš/F64

Tā kā septiņdesmitajos gados Rīga pieredzēja visai augstu bērnu mirstību, 1981. gada martā sāka darboties Rīgas pilsētas 1. bērnu slimnīca (vēlāk – bērnu klīniskā slimnīca “Gaiļezers”). Slimnīca tika celta, plānojot 406 gultas vietas bērniem līdz 15 gadu vecumam. Londonā martā norisinājās pirmais Londonas maratons.

1981. gadā, īstenojot vēlēšanu solījumu, prezidents Reigans pirmo reizi ASV vēsturē par Augstākās tiesas locekli izraudzījās sievieti – Sandru O'Konori.

Ekrānuzņēmums

1. augustā kabeļtelevīzijā ASV sāka translēt MTV (Music Television), kurā pirmā pārraide sākās ar vārdiem: “Ladies and gentlemen, rock and roll!” (“Dāmas un kungi, rokenrols!”) Pirmais atskaņotais mūzikas videoklips bija grupas “The Buggles” dziesma “Video Killed the Radio Star”.

Ap 1980./1981. gadu Losandželosas un Ņujorkas ārsti pirmoreiz diagnosticēja AIDS kā jaunu slimību. Slimība tika nosaukta par AIDS tikai vēlāk – 1982. gadā. Zinātnieki drīz vien noteica, ka AIDS attīstās, imūnsistēmai novājinoties, un ka vīruss, kas izraisa novājināšanos, tiek pārnēsāts dzimumsakaru ceļā, izmantojot kopīgas narkotiku šļirces, pārlejot inficētas asinis.

Septembrī notika pirmais “Boeing 767” lidojums.

Jauns tilts pār Daugavu Rīgā

“Latvija Amerikā” 3. oktobrī ziņo par jauno Gorkija tiltu pār Daugavu: “Rīgā 21. jūlijā pār Daugavu atklāja jaunu tiltu, kas no Daugavas labā krasta – Valdemāra ielas (tagad Gorkija) gala – iet pāri uz Ķīpsalu, kur uzcelta studentu pilsēta. 

Ekrānuzņēmums

Pats tilts kopā ar pagarinājumiem un nobrauktuvēm sasniedz tepat divu kilometru garumu. Tas ir 28,4 m plats, ar četriem auto skrejceļiem un ar gājēju ietvēm katrā pusē. Jaunais tilts savieno Vecrīgu ar Iļģuciemu, Jūrmalu, ar lidlauku “Rīga” (Spilves) un tālāk Bolderāju. Tilts pacelts tik augstu virs straumes, ka pa tā apakšu var izbraukt visi kuģi, kas dodas pa Daugavu uz augšu. Tilts nosaukts krievu kunga vārdā. Jāsaka paldies Dievam, ka gudrinieki tiltu nosauca par Maksima Gorkija tiltu. Viņš, kā zināms, cara laikos vairākas reizes apmeklēja Rīgu. Pie komūnistiem viņš ilgi nevarēja izturēt un devās pašnāvībā. Tā rakstnieks Gorkijs savā ziņā ir komūnisma moceklis un upuris. Tilta atklāšanā bija ieradies visas impērijas transporta celtniecības ministrs I. Sosnovs. Jaunais Valdemāra ielas un Ķīpsalas tilts ir piektais tilts Rīgā pār Daugavu.”

Karš izplatījumā

1981. gadā laikraksti bieži raksta par iespējamo karu izplatījumā. Izdevums “Laiks” vēsta: “Kopš Otrā pasaules kara beigām dažādos kontinentos uzliesmojuši ne mazāk kā 130 militārie konflikti, pie kam 50 no tiem pēdējo desmit gadu laikā. Šie mazie kariņi ar nedaudz izņēmumiem risinājušies tā dēvētās Trešās pasaules valstiņu starpā. Londonas Stratēģisko studiju institūts savukārt norāda, ka lielvaru militārā konfrontācija var notikt ari izplatījumā. Līdzās militārās bruņošanās drudzim Pad. savienība plāno jau tagad karu izplatījumā. Tā pagājušā gadā krievi raidījuši izplatījumā 103 militāriem mērķiem būvētus satelītus, bet amerikāņi pagaidām vēl tikai 14! Te gan jāpiezīmē, ka amerikāņu pārākā technoloģija jau radījusi lāzera nāves starus izplatījuma satelītu iznīcināšanai.

ASV pirmais atspoļkuģis "Columbia", 1981. gada aprīlis. Foto: Vida Press

Katra lielvalsts militāros jauninājumus, tāpat kā stratēģiju, tur vislielākā noslēpumā. Tā tikai tagad amerikāņi atklājuši Kremļa ķīmiskā kara arsenāla apmērus. Britu militārie lietpratēji aprēķinājuši, ka ieroču un ugunsspēka ziņā Pad. savienība ar savām vasaļvalstīm gandrīz trīskārt varenāka nekā NATO alianse. Šie objektīvie britu secinājumi nav pārāk iepriecinoši, un tieši tādēļ amerikāņiem būtu pilnīgi jāapsver prezidenta Reigana rūpes par ASV izredzēm varbūtējā konfrontācijā ar Pad. savienību. Pagājušā nedēļā ASV aizsardzības ministrs Kaspars Veinbergers publicēja 99 lappušu dokumentu “Padomju militārā vara”. Veinbergers norāda, ka pašreiz Pad. savienībā militāros spēkos iesaistīti 4,8 milj. vīru. Aizvadītos 25 gados Maskava bruņošanos ir neatlaidīgi kāpinājusi, un nekas neliecinot, ka nākotnē tā savu politiku mainīšot. Visi Pad. savienības bruņoto spēku elementi – stratēģisko atomraķešu spēki, sauszemes karaspēks, gaisa flote un jūras spēki, kā arī civilā aizsardzība – nepārtraukti tiek modernizēti un apgādāti ar jauniem ieročiem. Par militārā budžeta apmēriem debatēšana nenotiek, un tieši pēdējos gados izdevumi militāram postenim ir ievērojami palielināti.

Padomju spēku modernizēšanai drudžaini strādā 135 milzu kara rūpniecības uzņēmumi, kas producē 150 dažāda veida ieročus un munīciju. Neviena rietumu demokrātija neplāno agresiju pret Pad. savienību. Tanī pat laikā Kremlis nemaz neslēpj savas sociālās sistēmas uzspiešanas sapni visai pasaulei. Veinbergers secina, ka brīvās tautas, apzinoties draudošās briesmas demokrātijas ciešajā vienībā, var apturēt Pad. savienības agresiju un tādejādi nodrošināt pasaulei patiesu mieru.”

Karikatūra – pretpadomju noziegums

Skandāls Beļģijā – laikraksts “Le Soir” 1981. gada 4. septembrī raksta par Jaceka Cieslicka (Solidaritātes komisijas loceklis Katovicas (Polijā) tēraudfabrikā un vietējā sindikāta biļetena atbildīgais izdevējs) publicētu karikatūru.

Vietējais prokurors apvaino Cieslicki, ka, publicējot attēlu, kurā lācis žņaudz poļu lelli, viņš esot apvainojis kādu personu augstā postenī.

Nopratināšanā mēģināts noskaidrot, vai lopiņš tiešām ir lācis, kura galva atgādina Brežņevu; prokurors to uzskata kā “pretsovjetisma” pierādījumu. Pēc Cieslicka vārdiem, kuram draud trīs gadi cietumā, lieta pavisam nav tāda; lopiņš neesot lācis, bet “sniega cilvēki” Tibetā, kas rotaļājoties ar kādu nomaldījušos tūristu. Lācis vai “sniega cilvēks”, atbilde ir – 3 gadi cietumā. Laikraksts “Le Soir” ironizē, ka par Anglijas karalienes vai Amerikas prezidenta kariķēšanu Cieslickis saņemtu Ļeņina ordeni.

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918