Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
31. Augusts  | 1997

1997. gads: Mirst princese Diāna, latviešus aizrauj 'Hameleonu rotaļas', Harija Potera ēra

 Avārijā sadragātā princeses Diānas automašīna. Foto: AP/Scanpix/LETA

Pirmo reizi kopš valsts neatkarības atgūšanas Latvijas hokeja izlase iekļuva augstākajā divīzijā un ieguva augsto 7. vietu. Latvija Turku arēnā Somijā pārliecinoši stājās pretim pasaules hokeja lielvalstīm – neizšķirts ar Zviedriju un Kanādu, uzvarēta Slovākija, Francija un Vācija. Izlases kapteinis bija Oļegs Znaroks.

Martā “Baltkom GSM” sāka piedāvāt mobilo sakaru pakalpojumus. Pirmajiem 5000 klientiem “Baltkom GSM” tīklā līdz gada beigām sarunas tika nodrošinātas bez maksas.

Lielbritānijā par  premjerministru kļuva Tonijs Blērs un šo amatu saglabāja līdz pat 2007. gadam.

26. jūnijā sākās Harija Potera ēra – šajā dienā Londonā iznāca pirmā sērijas grāmata “Harijs Poters un filozofu akmens”.

28. jūnijā Iekšlietu ministrijas rīkotajos ugunsdzēsēju svētkos Talsos, 19 metru augstumā lūstot un krītot autopacēlāja grozam, dzīvību zaudēja deviņi bērni. Pēc traģēdijas no amata atkāpās tā brīža iekšlietu ministrs Dainis Turlais, tika uzsākti vairāki tiesas procesi.

Talsi pēc traģēdijas. Foto: Georgs Jemeļjānovs/Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs

31. augustā autoavārijā Parīzē tika smagi ievainota un slimnīcā nogādāta princese Diāna. Princeses sirds turpināja pukstēt vēl četras stundas pēc avārijas, taču ārsti bija bezspēcīgi – par viņas nāvi tika paziņots plkst. 4.00 no rīta pēc vietējā laika. Avārijas iemesli, automašīnas līdzbraucējs un citas notikuma detaļas radīja desmitiem sazvērestības teoriju. Britu dzeltenās preses pārdošanas apjomi pieauga četras reizes.

Rīgā un Jelgavā sāka uzstādīt jaunus taksofonus, no kuriem varēja zvanīt ar čipkartēm. Gada beigās Latvijā darbojās 3522 jaunie taksofoni. Pēdējos taksofonus likvidēja 2014. gadā.

Bokseris Maiks Taisons cīņas laikā pretiniekam Evanderam Holijam nokoda 1,5 cm lielu auss gabalu. Piespriestais sods – 3 miljoni ASV dolāru un boksa licences anulēšana uz gadu.

Atklāta pagaidām lielākā viltotās naudas ražotne Latvijā

“Vakara Ziņas” 1. septembrī ziņo: “Pagājušās nedēļas nogalē likuma sargi aizturēja pēdējo no astoņiem naudas viltotāju bandas dalībniekiem – agrāk divas reizes tiesāto Vadimu N. Noziedzīgais grupējums aptuveni pusotru gadu kādā dzīvoklī Juglā izgatavoja viltotas divu latu monētas.

Viltojums bija tik kvalitatīvs, ka pat speciālisti nevarēja to atšķirt no īstā divlatnieka ne pēc svara, ne izskata, ne skaņas. Speciālisti lēš, ka sava “biznesa” laikā naudas viltotāji izgatavojuši un laiduši klajā aptuveni 20 000 divu latu monētas.

Kā “Vakara Ziņas” informēja Rīgas Galvenās policijas pārvaldes astotās daļas priekšnieks Andrejs Maslovs, lai fiksētu noziedzīgās grupas darbību, policija izmantoja nestandarta metodes – virs nomaļās divstāvu mājas lidinājās deltaplāns, pārģērbti likuma sargi iejutās atpūtnieku lomā. Šādi pasākumi tika veikti, lai naudas viltotājiem nerastos aizdomas, ka viņi tiek novēroti, jo grupējums neuzticīgi vērojis katru svešinieku.”

TV ekrānus pārņem "Hameleoni"

Nenoliedzami, 1997. gadā populārākais seriāls ir “Hameleonu rotaļas”, ko visā pasaulē skatās ap 350 miljoniem cilvēku. Arī Latvijā pie TV ekrāniem ik vakaru pieplok vairāki tūkstoši. Izdevums “Sestdiena” 1997. gada augustā un septembrī bija sarūpējis īpašu interviju sēriju ar iecienītā seriāla aktieriem – Džonu Makuku (Ēriks), Ronu Mosu (Ridžs) un Danielu Makvikāru (Klārks).

Foto: Vida Press

Īss ieskats intervijā ar Ērika lomas atveidotāju Džonu Makuku:

Jūsu karjera Holivudā veidojās visai daudzpusīga, piedaloties gan dažādos TV seriālos, gan filmējoties, tomēr Ēriks Foresters laikam ir jūsu mūža loma...

Kad man piezvanīja “Hameleonu rotaļu” radītājs Bils Bells un pastāstīja savu ideju, ilgi šaubījos. Nebiju pārliecināts, ka spēšu “pavilkt” Ēriku. Ar Bilu nebijām tikušies septiņus gadus, un, kad viņš mani ieraudzīja, pārsteigumā iesaucās – es biju pārliecināts, ka tu izskatīsies vecāks! Tomēr viņš bija ieņēmis galvā, ka Ērika loma ir kā radīta man, un no tā neatkāpās. Es gan teicu, ka man fiziski nevarētu būt 24 gadus vecs dēls (Makukam filmēšanas sākumā bija tikai nedaudz pāri 40 gadiem – aut.), bet Bils tikai nosmēja, ka mātes un meitas Holivudā spēlējot gandrīz viena vecuma aktrises. Ar laiku pats sāku saprast, ka galvenais nav izskats, bet attieksme un tas, cik patiesi es māku pateikt: “Dēls!” Sākumā viņi man mēģināja tomēr iekrāsot iesirmus matus, bet drīz pat tas vairs nebija nepieciešams, jo pašam tādi radās. Skatītāji noticēja, bet man pašam gan bija katru dienu sevi jāpārliecina, ka esmu tēvs un tie ir mani bērni.

Hermanis teātrī ievieš savu kārtību

1997. gads nāk ar jaunām vēsmām latviešu teātra dzīvē – Jauno Rīgas teātri laikā, kad pagājušās sezonas parādi sasnieguši 30 000 latu, sāk vadīt režisors Alvis Hermanis. Laikraksts “Dienas Bizness” 4. septembrī vēsta: “Pēc vasaras miega pie skatītājiem atgriežas teātri. Šķiet, klusuma periodā viskardinālākās pārmaiņas skārušas Jauno Rīgas teātri.

Nomainījusies teātra vadība. Tagad priekšgalā atrodas režisors Alvis Hermanis, kas, paša vārdiem runājot, te aizstāvēs skatītāju intereses.

Foto: AFI

Teātris sāk no nulles – šis Alvja Hermaņa apgalvojums attaisnojas it visā. Gandrīz pilnībā mainīts repertuārs. (..) Būtiskākās pārmaiņas skārušas aktieru sastāvu. Tagad Jaunajā Rīgas teātrī ir septiņpadsmit pastāvīgi strādājoši, pārsvarā gados jauni aktieri. Starp viņiem – Aurēlija Anužīte, Maija Apine, Vilis Daudziņš, Andris Keišs, Regīna Razuma, Armands Reinfelds.

Vissmagākie cīniņi jaunos censoņus gaida ar materiālas dabas problēmām. Teātra parādi aizvadītajā sezonā sasnieguši gandrīz 30 tūkstošus Ls.

Jauniestudējumiem budžeta nauda neesot piešķirta. Teātris atrodas leģendārā ēkā, kur uz skatuves vēl no laiku laikiem ir 120 V spuldzes, kādas nekur, arī Krievijā, vairs neražojot. Šai sezonai to vēl pietiekot, taču pēc tam skatuves apgaismojuma iekārtas būs jāpielāgo 220 V spuldzēm, bet šīs pārmaiņas maksāšot vairāk nekā 21 tūkstoti latu, stāstīja jaunais teātra vadītājs.

Par laimi, baumas, ka teātra balkons draud sabrukt, nav attaisnojušās.”

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918