Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
29. Augusts  | 1999

1999. gads: Darbību sāk portāls 'Delfi', atklāj jauno Melngalvju namu, pie varas nāk Putins

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

1999. gada 1. janvārī deviņās ES valstīs sākās pāreja uz vienotu valūtu – eiro. Visā pasaulē cilvēku skaits pārsniedza sešus miljardus.

10. februārī Latvija kļuva par pilntiesīgu Pasaules Tirdzniecības organizācijas dalībvalsti.

Martā NATO pirmo reizi uzbruka neatkarīgai valstij – Dienvidslāvijai. Tas bija saistīts ar atteikumu parakstīt miera līgumu.

Boriss Jeļcins atkāpās no Krievijas prezidenta amata, viņa vietu ieņēma Vladimirs Putins.

Rīgā atklāja Melngalvju namu. XIV gs. tapusī celtne pilnībā gāja bojā Otrā pasaules kara laikā. Atjaunošanu arhitekti sāka plānot vēl XX gs. 80. gados

17. jūnijā par pirmo prezidenti sievieti Latvijas vēsturē kļuva Vaira Vīķe-Freiberga.

26. augustā sākās Otrais Čečenijas karš. Krievijas armija līdz 2000. gada maijam ieņēma Čečenijas teritoriju, bet partizānu karš turpinājās līdz 2009. gada 15. aprīlim.

Ekrānuzņēmums

Novembrī darbību sāka portāls “Delfi”, kuru izveidoja uzņēmums “Parks LvNet” sadarbībā ar Igaunijas IT kompāniju “MicroLink”.

Rīgā atklāja Melngalvju namu. XIV gs. tapušais un vairākkārt pārbūvētais Melngalvju nams (Das Schwarzhäupterhaus) pilnībā gāja bojā Otrā pasaules kara laikā. Tā atjaunošanu arhitekti sāka plānot vēl XX gs. 80. gados, kad RPI Arhitektūras un celtniecības fakultātes jauno pasniedzēju grupa, pamatojoties uz arhīvos saglabātiem materiāliem, izstrādāja nama atjaunošanas projektu.

15. decembrī Latvijā parādījās pirmie “Premium” klases mobilie telefoni “Nokia 8850” un “Nokia 8210”.

Turpinās liecinieku uzklausīšana "Bankas Baltija" krimināllietā

LETA, 31. augusts

Šodien Rīgas apgabaltiesā turpināsies liecinieku uzklausīšana likvidējamās AS “Banka Baltija” (BB) krimināllietā.

Šonedēļ plānots uzklausīt lieciniekus, kuri iepriekš jau vairākkārt ir izsaukti, taču uz tiesu tā arī nav ieradušies.

Vakar tika uzklausīti 11 liecinieki, un to liecības bija saistītas ar BB darbinieku darba apmaksas sistēmu. 4 liecinieki nebija ieradušies.

Kā aģentūru LETA informēja Rīgas apgabaltiesā, BB krimināllietas tiesas pārtraukuma laikā pagājušajā nedēļā prokurors, kā arī advokāti un tiesājamie iepazinušies ar dokumentiem, kurus pēc tiesas lūguma papildus jau lietā esošajiem iesnieguši civilprasītāji no BB.

Foto: AFI

Par katru liecinieku, kurš neieradīsies sniegt liecības, tiesa lems atsevišķi – vai nu viņu liecības tiks nolasītas, vai arī pavēstes tiks sūtītas vēlreiz.

Pēc liecinieku nopratināšanas tiesa lems par tālāko lietas virzību, turklāt iespējams, ka lietas dalībniekiem būs kādi lūgumi un papildinājumi, par kuriem būs jālemj tiesai.

Tiesa ir pabeigusi BB lietā apsūdzēto Aleksandra Laventa, Tāļa Freimaņa un Alvja Līduma nopratināšanu, kā arī uzklausījusi lielāko daļu liecinieku.

Bijušais BB Uzraudzības padomes priekšsēdētājs Lavents, bankas prezidents Freimanis, kā arī biroja “L&A” vadītājs Līdums tiek apsūdzēti kaitniecībā, bankas ļaunprātīgā novešanā līdz bankrotam, grāmatvedības datu sagrozīšanā, kredītu saņemšanā fiktīvu uzņēmumu veidošanai, kā arī par līdzekļu piesavināšanos lielos apmēros.

Sargies no Zairas karaļa uzticības personām!

"Rīgas Balss", 26. augusts

Arvien lielāku izplatību sasniedz jauna krāpšanas forma – cilvēks saņem vēstuli no kādas eksotiskas valsts (parasti Āfrikas kontinentā), kurā angliski rakstīts, ka dažādu puslikumīgu darījumu rezultātā radušies naudas līdzekļi, kas steidzami jāizved no šīs eksotiskās valsts. Nezināmais rakstītājs lūdz palīdzēt atvērt kontu ārvalstīs un piedāvā satikties Lielbritānijā. Labas izdošanās gadījumā labvēlis sola konkrētus procentus no vairākus miljonus dolāru lielās naudas summas.

V. Burkāns pastāstīja, ka šim krāpšanas veidam ir vairākas iezīmes, kas spēj saintriģēt cilvēkus. Pirmkārt, visas vēstules uzrakstītas ļoti korekti, norādīts adresāta vārds, uzvārds, amats, tādējādi viešot uzticību. Uz vēstules parasti uzlīmēta tās valsts marka, no kurienes tā it kā sūtīta, turklāt tā apzīmogota ar šīs pašas valsts zīmogu. Arī persona, kas uzdodas par vēstules autoru, ir respektabla – zinātnieks, liela uzņēmuma grāmatvedis, īpašnieks vai mirušā republikas karaļa uzticības persona. Tomēr vislielākā intriga slēpjas piedāvātā darījuma motivācijā, jo liek adresātam apjaust, ka tas tiešām ir iespējams un ar nieka piepūli ir iespējams nopelnīt milzu naudu. Raksturīgākie motīvi, piemēram, Zairas mirušā karaļa nauda (parasti – 30 miljoni ASV dolāru) atrodas viņa uzticības personas rīcībā, bet jaunais un ļaunais karalis arī tīko pēc šīs naudiņas, tādēļ jums jāpalīdz to pārskaitīt uz ārzemēm. Vai arī uzņēmuma grāmatvedis raksta, ka pabeigts liels celtniecības projekts Nigērijā, bet pāri palikuši nieka 30 miljoni, kuri jānogādā ārzemju kontā. Mēdz būt arī kāds piedāvājums, kas ož pēc krimināla, – lielas kompānijas direktors raksta, ka Laosas valdība solījusies apmaksāt ārvalstu aizdevumus un viņš, viltojot dokumentus, saņēmis 30 miljonu lielu aizdevuma apmaksu, kas steidzami jānogādā drošā vietā. Visos gadījumos adresātam piekodināts, ka darījumam jābūt stingri konfidenciālam.

Slepenie labvēļi parasti ar nieka summām nekrāmējas un piedāvā standarta variantu – 30 miljonus, no kuriem trešo daļu samaksāšot naudas pārskaitītājam par palīdzību. Tā kā vēstuļu ir ļoti daudz, kombinācijas un summas mēdz būt dažādas.

Par upuriem krāpnieki parasti izvēlas tikai turīgus cilvēkus – privāto un valsts uzņēmumu pietiekami atalgotus darbiniekus, uzņēmējus un citus. Nav īsti skaidrs, no kurienes tiek ņemti šo cilvēku dati, taču daudzos gadījumos redzams, ka tie aizgūti no telefongrāmatām vai uzziņu literatūras. Patlaban nav zināms arī tas, cik daudzi uzķērušies uz šo viltnieku makšķerēm, tomēr varas iestādēs vērsušies vairāki cienījami cilvēki. Ticis apkrāpts kādas ministrijas augsts ierēdnis. V. Burkāns pieļauj, ka daudzi apkrāptie nemaz nesūdzas policijai, jo saprot šā soļa bezjēdzību, kaunas no savas vieglprātības un idiotiskajiem gājieniem. Pilnīgi neiespējami noskaidrot, cik šāda satura vēstuļu Latvijā vispār pienācis, tomēr RB rīcībā ir dati, ka vēstules saņēmuši ļoti daudzi. To liels pieplūdums bijis vērojams jūnijā, bet tagad samazinājies – krāpnieki palēnām pārsviežas uz citu valsti.

Pulcējas pasaules skaistākās sievas

“Dienas Bizness”, 30. augusts

Augusta beigās Rīgā sākās konkursa “Misis Globe” desmit dienu maratons Latvijā. “No 31. augusta, kad dalībnieces tika stādītas priekšā pirmo reizi, paies desmit dienas līdz uzvarētājas nosaukšanai Latvijas Nacionālajā operā. Konkursā piedalījās 36 dalībnieces, kuras tiksies vaigu vaigā ar žūriju 31. augustā “Vernisāžā” (konkursa patrons ir Raimonds Pauls).

1. septembrī paredzēts labdarības Imantas bērnunama apmeklējums ar veltēm tā iemītniekiem. Viņu uzturēšanās programmā paredzētas divas izbraukuma dienas – uz Ventspili un Cēsu pusi. 4. septembrī notiks labdarības balle Rundāles pilī, ko “Misis Globe” rīko kopā ar Lietišķo sieviešu klubu. Uz šo balli var iegādāties ieejas kartes, un visi iegūtie līdzekļi tiks ziedoti labdarīgiem mērķiem. 5. septembrī visas konkursantes piedalīsies dārza ierīkošanā pie Prezidenta pils – te viņas, Ieva Bondare un arī Vaira Vīķe-Freiberga stādīs kociņus un krāšņumaugus. 9. septembrī Operā būs ģenerālmēģinājums. Arī tas būs labdarības pasākums, jo tā skatītāji būs veco ļaužu pansionātu un bērnunamu iemītnieki. 10. septembrī pēc konkursa un kronēšanas būs karalienes balle Rīgas biržas ēkā.

Ieva Bondare. Foto: LETA

Vakaru translēs Latvijas TV. Latviju konkursā pārstāvēs Letīcija Pone, kas bija otrā “Vice Misis” aiz Ievas Bondares un Aijas Krištopanes (viņa piedalīties pasaules konkursā nav gribējusi). Konkursu rīkošanai Latvijā nodibināts starptautiskās organizācijas “Misis Globe” meitasuzņēmums. Tā darbība neaprobežojas tikai ar “Misis Globe” sarīkošanu. Jau kopš vasaras sākuma tika rīkotas dažādas labdarības akcijas – ar “Misis Globe“ biroja palīdzību ziedojumus saņēma zīdaiņu nams, Vangažu bērnunams, Bērnu slimnīca utt. Konkursam ir divi ģenerālsponsori – “Lauma” un “Pantene”, to atbalsta “Auto Rīga”, “Skaistuma vēstniecība”.

Katru gadu konkurss notiek citā vietā un norises vietu izrauga organizācijas komiteja. Latvija gan pie šī goda tikusi, pateicoties Ievas Bondares labajai sadarbībai ar rīkotājiem. Iespējams, nākotnē konkursa vēsturē tiks iedibināta jauna tradīcija, ka nākamais konkurss notiek uzvarētājas valstī. Ievu Bondari konkursa vēsturē atminēsies arī ar vēl vienu faktu – uz viņas "Misis Globe" uzvarētājas lentes organizētāju kļūmes dēļ nav uzrakstīts gads – nu gluži vai mūžīgā "Misis Globe".

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918