Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
26. Augusts  | 2002

2002. gads: Jauna nauda, 'Jaunais laiks', uzvara Eirovīzijā

Foto: Scanpix/LETA

Eiro laiku sākums – 1. janvārī tika laista apgrozībā vienota EMS valstu valūta (pirms tam eiro tika izmantots kā bezskaidra nauda). Kā pirmās eiro ieviesa 13 valstis, bet 2018. gadā izmanto 19 ES valstis. Gada nogalē ES Padome noslēdza sarunas par iestāšanos ES ar 10 kandidātvalstīm, tostarp arī Latviju.

Latvijas triumfs “Eirovīzijā” – Eiropas dziesmu konkursā uzvarēja Marija Naumova. Tik augstu sasniegumu Latvijai kopš 2002. gada atkārtot pagaidām nav izdevies. Februārī pirmizrādi Jaunajā Rīgas teātrī (JRT) piedzīvoja Nikolaja Gogoļa luga “Revidents” Alvja Hermaņa režijā. Iestudējums kļuva par JRT kvalitātes zīmi, padarot teātri pazīstamu ārpus Latvijas.

Oktobrī notika 8. Saeimas vēlēšanas – tajās uzvaras laurus plūca jaunizveidotā partija “Jaunais laiks” (26 vietas), “Par Cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” (25), Tautas partija (20). Par jaunās valdības vadītāju kļuva Einars Repše.

Astrīda Lindgrēna. Foto: Scanpix/LETA

Janvārī atvadījāmies no zviedru rakstnieces Astrīdas Lindgrēnas (dzimusi 1907. g.), kuras radītie tēli – Karlsons, Pepija Garzeķe, Ronja, Emīls un citi – ir labi pazīstami un iemīļoti jauno lasītāju vidū visā pasaulē. Pirmizrādi piedzīvoja animācijas filma “Ice Age”, kam vēlākajos gados sekoja četri turpinājumi.

Sagaidot ASV militārās operācijas Irākā, būtiski auga gan naftas cenas biržā, gan degvielas cenas mazumtirdzniecībā (Latvijā litrs 95. markas benzīna maksāja aptuveni  40 santīmu).

Šis bija vairāku aviokatastrofu gads – avarēja “Air China” pasažieru lidmašīna, divi lidaparāti sadūrās virs Vācijas, privātā lidmašīna ietriecās kādā augstceltnē Floridā, Ukrainā notika traģēdija aviošova laikā. Pie Spānijas nogrima tankkuģis “Prestige”, radot vienu no lielākajām vides katastrofām Spānijas un Portugāles vēsturē.

Vēlēšanu gads: viens dod solījumu baznīcā, cits vilina ar alus kausu

26. augustā, 40 dienas pirms 8. Saeimas vēlēšanām, laikraksts “Diena” raksta par politiskajiem alus svētkiem Jelgavā: “Apvienības “Centrs” tautas sapulce sestdien nebija vienīgais izklaidējošais pasākums Jelgavā, taču tajā apmeklētāju netrūka. Cilvēkus vilināja ne tikai vēlme ieraudzīt un dzirdēt desmit deputātu kandidātus, kas no “Centra” startē Zemgales apgabalā, vēlēšanās noklausīties populāros “Līvus” un grupu “Flora”, bet arī iespēja nobaudīt alu, ar ko bez maksas tika cienāti sanākušie. Apvienība piedāvāja slēgt deputātu kandidātu līgumus ar vēlētājiem, kam arī bija liela piekrišana, jo ikviens parakstītais līgums piedalījās loterijā, kurā varēja laimēt 100 latu monētu. (..) Joahims Zīgerists ar Odiseju Kostandu Jelgavā 90. gadu vidū piedzīvoja savas politiskās darbības ziedu laikus un 1994. gada 18. novembrī, dibinot “Tautas kustību Latvijai”, sarīkoja pilsētas salūtu. Lai atjaunotu iedzīvotāju interesei par sevi un apvienību “Centrs”, kurā O. Kostanda tagad ir kā partijas “Latvijas brīvībai” priekšsēdētājs, viņš ar skarbiem vārdiem raksturoja politiskos konkurentus.”

Foto: LETA

Augusta sākumā mediji ziņo par kādreizējā Centrālās bankas vadītāja Einara Repšes izveidoto partiju “Jaunais laiks”. “Līdz šim nepieredzētā veidā – ar solījumu Doma baznīcā – Saeimas vēlēšanām sevi ceturtdien pieteica Einara Repšes vadītās partijas “Jaunais laiks” 80 deputātu kandidāti (..). Kandidāti pēc labākās sirdsapziņas godīgi un atklāti Dieva un tautas priekšā apsolīja kalpot savai tautai un valstij, solot nolikt Saeimas deputāta pilnvaras, ja tiks zaudēta vēlētāju uzticība un pārkāpts šis solījums,” raksta “Diena” (2. augusts).

8. Saeimā netika Ministru prezidenta Andra Bērziņa pārstāvētā partija “Latvijas ceļš”. Visvairāk balsu ieguvušās partijas “Jaunais laiks” vadītājs Einars Repše pēc vēlēšanām kļuva par jaunās valdības vadītāju. Par apvienību “Centrs” nobalsoja nepilni 6000 cilvēku (aptuveni 0,6%).

Ķīlnieku krīze Maskavā

23. oktobrī aptuveni 50 bruņoti teroristi Maskavas Dubrovkas teātrī mūzikla “Nord Ost” laikā sagrāba par ķīlniekiem aktierus un skatītājus – vairāk nekā 800 cilvēkus, pieprasot Krievijas karaspēka izvešanu no Čečenijas, vēsta “Delfi”.

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Vairākas dienas ilgusī krīze beidzās 26. oktobrī ar Krievijas specdienestu sarīkoto atbrīvošanas operāciju, kuras laikā gāja bojā 130 ķīlnieki

“Vakara Ziņas” (VZ) par ķīlnieku krīzi raksta (25. oktobris): “Vismaz 30 bruņotie čečenu kaujinieki, viņu vidū arī sievietes, šaujot gaisā, rūpnīcas “Moskovskij Podšipņik” kultūras namu ieņēma trešdienas vakarā. Uzbrucēji ieradās vairākos džipos, viņi ir bruņoti ar automātiem un pistolēm, turklāt apkārušies ar spridzekļiem. Pirmajā mirklī daudzi skatītāji domāja, ka tas piederas pie mūzikla “Nord Ost”, bet ātri vien saprata, ka šie nav aktieri. Apmēram 100 cilvēku paspēja aizbēgt, arī tie aktieri, kas bija aizkulisēs. (..) Teroristi liekās pārrunās neielaižas.”

Laikraksts arī citē “Nord Ost” režisora Georga Vasiļjeva teikto: “Viņi pieprasa, lai septiņu dienu laikā Krievijas federālie spēki izbeidz militārās operācijas Čečenijā un lai par to paziņo neviens cits kā Krievijas prezidents Vladimirs Putins. (..) Apmēram 15 bruņotu cilvēku, vīrieši un sievietes, pastāvīgi atrodas skatītāju zālē. Viņi ir apjozušies ar sprāgstvielām. Viņi uzrauga visas sānu ejas, spārnus un pagrabstāvu, gaidot parādāmies triecienvienību.” Visu ķīlnieku vārdā režisors lūdza Krievijas varas iestādes neveikt nekādas triecienoperācijas.

Vairākas dienas ilgusī krīze beidzās 26. oktobrī ar Krievijas specdienestu sarīkoto atbrīvošanas operāciju, kuras laikā gāja bojā 130 ķīlnieki. Vairums bojāgājušo mira jau pēc atbrīvošanas operācijas – no indīgas gāzes, ko specvienība iepludināja teātra telpās teroristu un ķīlnieku iemidzināšanai.

Uzdarbojas reklāmu huligāni

Liela daļa valmieriešu savās pastkastītēs ir saņēmusi viltus Tautas partijas (TP) reklāmu, kurā partijas “komanda” tiek dēvēta par zagļiem, 19. augustā vēstīja “Delfi”. “Uz poligrāfiski kvalitatīvās 15x20 centimetrus lielās reklāmas vienā pusē redzama fotogrāfija ar TP pārstāvjiem Silvu Goldi, Vinetu Muižnieci, Mareku Segliņu, Ati Slakteri, Andri Šķēli un Jāni Lagzdiņu. Augšā redzams uzraksts “komanda”, bet apakšā – uzraksts “zagļi”, zem kura ir TP logo. Savukārt “reklāmas” otrā pusē nezināmie autori izklāsta savu versiju par TP reklāmu izmaksām un finansējuma avotiem.”

"Iespējams, ka partijas “Jaunais laiks” uzraksti ceļa malā bijuši kā dadzis acī kontrabandistiem, kas saviem noziedzīgajiem darījumiem bieži izmanto Rīgas–Daugavpils šoseju" "Jaunais laiks" paziņojums

Dažas dienas vēlāk mediji ziņoja, ka Aizkraukles rajonā ir sabojātas partijas “Jaunais laiks” reklāmu saturošas siena ķīpas. Paziņojumā “Jaunais laiks” aicināja iekšlietu ministru Mareku Segliņu uzņemties personisku atbildību par kārtības nodrošināšanu valstī priekšvēlēšanu laikā. “Šis ir uzskatāms par kārtējo uzbrukumu demokrātijas principiem Latvijā. Iespējams, ka partijas “Jaunais laiks” uzraksti ceļa malā bijuši kā dadzis acī kontrabandistiem, kas saviem noziedzīgajiem darījumiem bieži izmanto Rīgas–Daugavpils šoseju. Viņiem jāapzinās, ka pēc partijas “Jaunais laiks” nākšanas pie varas kontrabanda tiks izskausta un noziedznieki saņems reālu sodu.”

Gribot pārdot "skābbarības torni", strīdas par "Stockmann" būvi

“Uz valdību slepus virza Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto lēmumprojektu, kas paredz nodot citiem īpašniekiem ministrijas ēku – vienu no visaugstākajām ēkām Latvijā, vienu no Rīgas panorāmas elementiem, ko tautā iesaukuši par skābbarības torni,” atsaucoties uz laikrakstu “Neatkarīgā Rīta Avīze” (NRA), 20. augustā rakstīja “Delfi”. Laikraksta rīcībā bija nonākusi premjeram Andrim Bērziņam adresēta vēstule par nekustamās mantas Rīgā, Republikas laukumā 2, atsavināšanu, kurā informēts par ministrijai piederošās ēkas apmaiņu pret citu “līdzvērtīgu” ēku.

Foto: F64

Savukārt Rīgas domes Vides komiteja šajā laikā lūdza Būvinspekciju apturēt daudzfunkcionālā kinoteātru un tirdzniecības kompleksa “Stockmann” būvdarbus 13. janvāra ielā, jo paredzētā apbūve kanāla malu aizsargjoslā nav saskaņota ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju (VKPAI), vēstīja BNS. VKPAI aicināja domi darīt visu iespējamo, lai saglabātu kanāla malas neapbūvētas “gan horizontālajā, gan vertikālajā plaknē”. Strīdi par “Stockmann” būvi nenorima līdz pat tirdzniecības centra atklāšanai 2003. gada rudenī.

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918