Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
24. Augusts  | 2004

2004. gads: Latvija atgriežas Eiropā, 'Facebook' izmaina pasauli

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Latvija un vēl deviņas valstis no 1. maija kļūst par jaunajām ES dalībvalstīm, šī ir līdz šim lielākā ES ekspansija. Martā Latvija kopā ar Bulgāriju, Igauniju, Lietuvu, Rumāniju, Slovākiju un Slovēniju tiek uzņemta NATO.

Pasauli uz visiem laikiem izmaina "Facebook", kas tiek prezentēts 4. februārī. "Facebook" radīja Hārvarda Universitātes students Marks Zakerbergs kopā ar saviem studiju biedriem, un sākumā sociālais tīkls bija paredzēts universitātes studentu lietošanai.

Ukraina piedzīvo “oranžo revolūciju”: sākas plaši nemieri, cilvēki protestē pret prezidenta vēlēšanu rezultātiem

Traģiskas pārmaiņas liek mums domāt un uzvesties citādi – pasauli pārpludina terorisms. Februārī kāds terorists pašnāvnieks uzspridzinājās Maskavas metro, bojā gāja 41 cilvēks. Martā vairākos koordinētos sprādzienos Irākā tika nogalināti 140 cilvēki, Madrides stacijā sprādzienos gāja bojā 191 cilvēks. Septembrī čečenu kaujinieki saņēma gūstā 1128 cilvēkus Beslanā, oktobrī pašnāvnieki uzspridzinājās Ēģiptes kūrortā, nogalinot 30 tūristus.

Terora akts Madridē. Foto: Vida Press

Ukraina piedzīvo “oranžo revolūciju”. 22. novembrī sākas plaši nemieri, cilvēki protestē pret prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Pēc 12 dienām vēlēšanu rezultāti tiek atzīti par nederīgiem, tiek noteiktas jaunas vēlēšanas.

Atēnās augustā notiek vasaras olimpiskās spēles, kurās Latviju pārstāv 32 sportisti 11 sporta veidos. Sudraba medaļas izcīna šķēpmetējs Vadims Vasiļevskis, vingrotājs Jevgēņijs Saproņenko, modernās pieccīņas sportiste Jeļena Rubļevska un svarcēlājs Viktors Ščerbatihs.

Latvijā šajā laikā vēl dzīvo vairāk nekā 2,3 miljoni cilvēku, nepilni 600 tūkstoši piedalās mūsu valsts vēsturē pirmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās (uz Eiropu devās TB/LNNK, “Jaunā laika”, PCTVL, Tautas partijas un “Latvijas ceļa” politiķi). Gada laikā Latvijā nomainās trīs valdības. Einara Repšes valdības vietā martā nāk Induļa Emša vadītais Ministru kabinets, bet decembrī valdība mainās atkal – premjera krēslā sēžas Aigars Kalvītis.

Sandra Kalniete par terorisma sekām un partnerību

“(..) izšķirošais jautājums Eiropas nākotnei – un arī ASV – ir, kādā veidā izdosies stabilizēt visu to valstu loku, kas ir ap transatlantisko kopienu. Kā nostabilizēsies Irāna, Irāka, Sīrija – es nemaz nerunāju par Palestīnu un Izraēlu – tur izšķiras mūsu nākotne. Pretējā gadījumā mēs būsim spiesti no atvērtas sabiedrības, kas mēs vēl arvien esam, kļūt par slēgtu sabiedrību. (..) Tie vēl ir mazi pašaizsardzības solīši – stingrāka migrācijas kontrole, stingrāka iebraucēju kontrole – tas ir neizbēgams process, pastāvot tik ārkārtīgi nopietnām terorisma briesmām. Bet to jau pierāda visklasiskākais piemērs, Izraēla, valsts, kas tik daudz ieguldījusi sevis aizsargāšanā, – kamēr būs cilvēki, kas gribēs mirt, lai uzspridzinātu citus, tikmēr nekas nepasargās, un tādēļ uzdevums ir izveidot īstu partnerību,” intervijā žurnālam “Rīgas Laiks” (2004. gada augusts) saka Eiropas komisāre Sandra Kalniete.

Vīķe-Freiberga starp ietekmīgākajām pasaulē

Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga iekļauta amerikāņu biznesa žurnāla "Forbes" pasaules ietekmīgāko sieviešu sarakstā, kur viņa ieņem 70.vietu, 21. augustā vēsta "Delfi".

Latvijas prezidente ir vienīgā sieviete no Austrumeiropas un Krievijas reģiona, kas iekļauta pasaules simt ietekmīgāko sieviešu sarakstā.

Par pasaulē ietekmīgāko sievieti atzīta ASV nacionālās drošības padomniece Kondolīza Raisa, otrajā vietā ierindojas Ķīnas vicepremjere Vu Ji, trešajā vietā – Indijas Kongresa partijas prezidente Sonja Gandija, ceturtajā vietā – ASV pirmā lēdija Lora Buša, bet piektajā vietā – bijusī ASV pirmā lēdija un senatore Hilarija Rodema Klintone. Sarakstā kopumā iekļuvušas 28 valstu pārstāves, kas darbojas politikā, uzņēmējdarbībā, žurnālistikā, rakstniecībā, mākslā, kā arī karalisko ģimeņu pārstāves.

Kailums uz laukuma

Foto: AFI

4. septembrī pasaules čempionāta kvalifikācijas spēles laikā starp Latvijas un Portugāles futbola izlasēm uz laukuma izskrien puskaila meitene Liene Buldure, kura sevi dēvē par Zemeni.

Skrienot pa laukumu, viņa uz brīdi apķeras Portugāles izlases futbolistam Rikardu Karvalju un pēc tam skrējienu turpina, līdz policisti viņu no laukuma aizved. Pēc Zemenes skrējiena Portugāles izlase guva divus vārtus un ar rezultātu 2:0 uzvarēja Latvijas valstsvienību.


Miris Česlavs Milošs

Juris Kronbergs, Stokholmā dzīvojošs dzejnieks un tulkotājs, 21. augusta "Dienā" piemin Česlavu Milošu: "14. augustā 93 gadu vecumā nomira viens no Eiropas literatūras lielajiem – Česlavs Milošs. (..) Viņš piedzima kādā cara Krievijas impērijas nostūrī, kas šodien ir neatkarīgā Lietuva. Viņš studēja kādā Polijas pilsētā, kas šodien ir Lietuvas galvaspilsēta Viļņa. Trīsdesmitajos gados Milošs bija viens no daudzsološākajiem jaunajiem poļu dzejniekiem ar stipri vien kreisu nostāju. (..) Piecdesmito gadu vidū iznāca grāmata, kas padarīja viņu plaši pazīstamu Rietumos, bet ienīstu Maskavai pakļautajā Eiropas daļā. Šī grāmata bija “Sagūstītais prāts” (latviski 1998. gadā Ulda Bērziņa tulkojumā). Tā bija nežēlīga komunistiskās iekārtas izķidāšana. Bet īpaši satriecoša bija tās pēdējā nodaļa “Baltieši”, kurā Milošs stāsta par Igaunijas, Latvijas un Lietuvas likteni, kā arī atklāj savus iemeslus par to neklusēt. (..) Milošam ir liels nopelns, ka mūsu reģions, tā saucamā “otrā Eiropa”, netika noņemts no pasaules literārās kartes."

Foto: Scanpix/LETA

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918