Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
22. Augusts  | 2006

2006. gads: Pirmie 'MacBook', Rīgā notiek NATO samits un hokeja čempionāts

Publicitātes foto

Traģisku katastrofu gads: Mekā sabrūkot viesnīcai, gāja bojā 76 svētceļnieki, Polijā iebruka tirdzniecības centra jumts, Sarkanajā jūrā nogrima novecojis Ēģiptes prāmis ar 1400 pasažieriem uz klāja, Filipīnās aptuveni 1200 cilvēki gāja bojā dubļu nogruvumos, Meksikā un Polijā – cietušie šahtas sprādzienos, tirgū Maskavā iegruva jumts. Spēcīgā zemestrīcē Indonēzijā bez pajumtes palika 1,5 miljoni cilvēku.

Maijā Rīgā sabrauca hokeja fani no visas pasaules – Latvijā notika pasaules čempionāts hokejā

Turīnā notika XX Ziemas olimpiskās spēles, Latviju tajās pārstāvēja 58 sportisti. Bronzas medaļu izcīnīja kamaniņu braucējs Mārtiņš Rubenis.

Mārtiņš Rubenis. Foto: LETA

Maijā “Apple” laida klajā pirmo nu jau leģendāro klēpjdatoru “MacBook”, “Eirovīzijas” dziesmu konkursā uzvarēja Somijas grupa “Lordi”. Džeksona Polloka darbs “Nr. 5 1948” šajā gadā tika pārdots par 140 miljoniem ASV dolāru, kas līdz tam tika uzskatīts par pasaulē lielāko naudas summu, kas samaksāta par gleznu (vēlākajos gados šis rekords vairākkārt pārspēts).

Februārī tika atklāta “Arēna Rīga” – pirmais pasākums jaunajā hallē bija Raimonda Paula dziedāšanas svētki. Maijā Rīgā sabrauca hokeja fani no visas pasaules – Latvijā notika pasaules čempionāts hokejā. Par uzvarētājiem kļuva zviedri, mūsējiem 10. vieta. Gada nogalē Rīgā notika NATO samits.

Tautas partijas ziedu laiki – oktobrī notikušajās 9. Saeimas vēlēšanās uzvaras laurus plūca Tautas partija (Saeimā iekļuva 23 deputāti). Otrajā un trešajā vietā palika ZZS un “Jaunais laiks” (katram politiskajam spēkam – 18 deputāti). Valdību turpināja vadīt Aigars Kalvītis.

Paldies par brīvību!

Ārlietu ministrs Artis Pabriks šajā dienā nosūtīja pateicības vēstules to valstu ārlietu ministriem, kas 1991. gadā atzina Latvijas neatkarību.

"Savā un Latvijas iedzīvotāju vārdā atļaujiet man izteikt vissirsnīgākos pateicības vārdus Jūsu valstij par Latvijas valsts neatkarības atzīšanu 1991. gadā. Šodien mēs varam novērtēt atjaunotās neatkarības vērtību, kas mūsu tautai deva iespēju sasniegt strauju un nozīmīgu izaugsmi pat pēc ilgstošiem okupācijas gadiem. Piecpadsmit gadu laikā Latvija ir kļuvusi par Eiropas Savienības un NATO dalībvalsti, mūsu iekšzemes kopprodukta pieauguma temps ir vislielākais Eiropā, un vairums sabiedrības ir pakāpeniski atbrīvojies no nospiestības, kas tika piedzīvota Padomju Savienībā." Artis Pabriks

Pirmās valstis, kas atzina Latvijas neatkarību jau 1991. gada 22. augustā, bija Islande, Igaunija un Lietuva.

Vīķe-Freiberga apbalvo Jeļcinu

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šajā dienā pasniedza I šķiras Triju Zvaigžņu ordeni pirmajam Krievijas prezidentam Borisam Jeļcinam, vēsta "Delfi".

Foto: LETA

Prezidente uzrunā ordeņa pasniegšanas ceremonijā pauda cerību, ka Latvija var izveidot ar Krieviju labas attiecības un sadzīvot draudzībā, dialogā, saticībā un kompromisu meklējumos. "Lai dialogs notiktu, ir nepieciešami kontakti, un mēs ļoti priecājamies, prezidenta kungs, par šo izdevību caur Jūsu personu šādu kontaktu atjaunot," sacīja prezidente. "Vienmēr ir cilvēki, kas ar savu rīcību, pārliecību, ar savu iejaukšanos vēstures plūsmā to pārmaina uz visiem laikiem," laikraksts "Diena" citē Vairu Vīķi-Freibergu.

Burbuļekonomika

Latvijā turpinājās aizņemšanās bums, bankas masu medijos plaši reklamēja labklājīgu dzīvesveidu, uzsverot, ka aizņemoties tas ir vienkārši pieejams teju ikvienam. Dzīvokļu cenas tipveida mājās pieauga par 44% gadā, IKP pieaugums sasniedza neticamus apjomus – gada pirmajā ceturksnī tas pārsniedza 13%, gadā kopumā – 11,9%. Parādījās jēdziens "burbuļekonomika".

Latvijā turpinājās aizņemšanās bums, bankas masu medijos plaši reklamēja labklājīgu dzīvesveidu, uzsverot, ka aizņemoties tas ir vienkārši pieejams teju ikvienam

9. augusta "Dienā" ekonomisti Andris Strazds, Ivita Asare un Gatis Bolinskis brīdina: "Ekonomiku, kurā visi grib tērēt nākotnes naudu, ražo un paaugstina cenas, domājot, ka nākotnes nauda nekad nebeigsies un pirks tikai vairāk, mēs nosaucām par burbuļekonomiku. Jo šāda situācija nevar turpināties bezgalīgi. Dzīvojot uz parāda un tērējot nākotnes naudu šodien, vienā brīdī nākotnē būs jātērē mazāk, jo parādi ir jāatdod. Cik tālu Latvija ir līdz šādam brīdim? Kad burbulis plīsīs Latvijā? (..) Hipotekāro kredītu apjoms 2005. gadā dubultojās, nekustamā īpašuma cenu kāpums būtiski pārsniedz iedzīvotāju ienākumu pieaugumu jau vairākus gadus pēc kārtas, un dzīvokļu cenas krietni pārsniedz ieņēmumus, kurus var gūt, tos izīrējot, pat ar visoptimistiskākajiem pieņēmumiem attiecībā uz nākotnē iespējamo īres maksu pieaugumu. Mazumtirdzniecības apjomu pieaugums un inflācija Latvijā jau gadu ir augstākie visā ES. Tāpat vērojam tradicionālo vērtību nomaiņu ar patēriņa kultūru un arvien pieaugošu vēlmi “izrādīties” ar nekustamo īpašumu, automašīnu vai vienkārši jaunākā modeļa mobilo telefonu, kas iegādāts uz kredīta."

JRT plūc laurus ārpus Latvijas

“Diena” raksta par Jaunā Rīgas teātra (JRT) dalību Edinburgas teātru festivālā. "Pirmo reizi profesionāls teātris no Latvijas piedalīsies vienā no nozīmīgākajiem teātra festivāliem pasaulē – Edinburgas starptautiskajā festivālā. Uz Skotiju pirmdien izlidoja JRT izrādes "Garā dzīve" trupa. (..) “Garā dzīve” iekļauta festivāla pamatprogrammā. Tajā skatītājiem šogad piedāvātas tikai piecu teātra kompāniju izrādes."

Foto: Jaunais Rīgas teātris, Gints Mālderis

Pēc nedēļas – 28. augustā – "Diena" vēsta, ka uz visām "Garās dzīves" izrādēm Edinburgā biļetes ir izpārdotas un ka A. Hermaņa režisētā izrāde saņēmusi vienu no īpašajiem festivāla apbalvojumiem. "Pārgalvīga un aizkustinoša izrāde, kas provocē Beketa cienīgas pārdomas par cilvēku mirstīgumu," – laikraksts citē balvas "Herald Angels" piešķīrēju formulējumu par "Garo dzīvi".

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918