Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
18. Augusts  | 2010

2010. gads: Pelni pārklāj Eiropu, Latvijai savs Neo un jaunas ēras sākums politikā – 'Vienotība'

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Martā un aprīlī Islandē atdzīvojās vulkāns Eijafjadlajegidls. Vulkāns tika uzskatīts par snaudošu kopš 1821. gada. Atmosfērā tika izsviests liels daudzums vulkānisko pelnu, tādēļ drīz pēc izvirduma lielākajā daļā Eiropas valstu tika slēgta gaisa telpa un atcelti daudzi avioreisi. Savukārt Dubaijā debesis bija skaidras un tūristi apbrīnoja nesen atklāto augstāko celtni pasaulē – 828 metrus augsto “Halīfa torni”.

ASV prezidents Baraks Obama un Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs Prāgā parakstīja Stratēģisko ieroču samazināšanas līgumu, bet Grieķija bija spiesta paziņot par bankrotu un aizņemties pirmos 110 miljardus eiro no eirozonas valstīm un Starptautiskā Valūtas fonda. No 11. jūnija līdz 11. jūlijam Dienvidāfrikas Republikā notika FIFA Pasaules kauss, kurā par pasaules čempioniem kļuva Spānijas futbolisti.

Grieķija bija spiesta paziņot par bankrotu un aizņemties pirmos 110 miljardus eiro no eirozonas valstīm un Starptautiskā Valūtas fonda

Ilmārs Poikāns. Foto: F64

Latvijā uzdarbojās Neo – februārī LTV paziņoja par apjomīgu informācijas noplūdi no VID. Atbildību uzņēmās “Ceturtās atmodas tautas armija” un tās vadītājs – Neo (Ilmārs Poikāns). Jūnijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizturēja vairākas “Latvenergo” amatpersonas, tai skaitā valdes priekšsēdētāju Kārli Miķelsonu. 12. jūlijā Saeima ģenerālprokurora amatā iecēla Ēriku Kalnmeieru, bet augusta sākumā tika ordinēts Romas katoļu baznīcas Rīgas arhidiecēzes arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Tapa partiju apvienības. Martā tika dibināta partiju apvienība “Vienotība”, kurā iekļāvās partijas “Jaunais laiks”, “Pilsoniskā savienība” un “Sabiedrība citai politikai”. Vēlāk apvienībai pievienojās arī kādreizējā laikraksta “Diena” galvenā redaktore Sarmīte Ēlerte ar domubiedriem. Aprīlī par kopīgu sarakstu startam 10. Saeimas vēlēšanās paziņoja Tautas partija un LPP/LC. Saeimas vēlēšanās uzvarēja “Vienotība”, iegūst 33 deputātu vietas.

Šis bija Latvijas auto tirgum ļoti nelabvēlīgs laiks – gadā tika pārdoti vien 3652 jauni auto. Salīdzinājumam – 2009. gadā pārdoto jauno auto skaits bija 19 022, bet 2008. gadā – 32 414 automašīnas.

"Liepājas metalurgs" saņem 85 miljonus vērtu valsts garantiju

Laikraksts “Kurzemes Vārds” raksta par valsts garantiju piešķiršanu, tostarp par vienu no lielākajām Latvijā izsniegtajām garantijām uzņēmumam “Liepājas metalurgs” (LM), – aptuveni 85 miljonus eiro liela kredīta saņemšanai, ko vēlāk nācās segt no nodokļu maksātāju naudas.

"2009. gada pēdējā darba dienā uzņēmums saņēma varbūt lielāko valsts garantiju Latvijas uzņēmējdarbības vēsturē – finanšu ministra parakstītu galvojumu par 60 miljoniem latu, lai iegūtu kredītu apmēram 85,5 miljoniem eiro rūpnīcas modernizācijas 2. kārtai."

“Valsts atbalstu uztveram tikai pozitīvi, jo tādā veidā jūtam, ka mūsu valsts mums pasaka – jūsu uzņēmums, jūsu nozare valstij ir nepieciešama, tai ir jāattīstās. Tas ļaus valstij iegūt līdzekļus, kurus varēs vēlāk novirzīt budžetā – pagājušajā gadā “Liepājas metalurgs” samaksāja vairāk nekā 10 miljonus latu nodokļos, turklāt 2300 cilvēku nodrošinām ar darbu un ir daudz vidēju un mazu firmu, kas apkalpo mūsu uzņēmumu,” “Kurzemes Vārds” citē “Liepājas metalurga” valdes priekšsēdētāja Valērija Terentjeva teikto. Pēc trim gadiem izrādījās, ka nevis valsts saņems papildu naudu budžetā, bet tai nāksies maksāt par uzņemtajām saistībām. 2013. gada rudenī Valsts kontrole paziņoja, ka LM ir spilgts piemērs nesaimnieciskai rīcībai ar nodokļu maksātāju naudu, – lemjot par galvojuma piešķiršanu, netika ņemts vērā, ka uzņēmuma finansiālie rādītāji pasliktinās.

"Dinamo" ziedu laiki, treneris jāj baltā zirgā

Savai trešajai sezonai šajā laikā gatavojas 2008. gadā dibinātais hokeja klubs Rīgas “Dinamo”. KHL pirmajā regulārajā sezonā Rīgas “Dinamo” izcīnīja 10. vietu, bet Gagarina kausa pirmajā kārtā zaudēja Maskavas “Dinamo”. Otrajā sezonā Rīgas klubs iekļuva Gagarina kausa izslēgšanas turnīra ceturtdaļfinālā, kur sērijā ar 1:4 piekāpās Oļega Znaroka trenētajam Balašihas HK MVD un sezonas kopvērtējumā ieņēma 8. vietu KHL.

“Privātā Dzīve” (3.–9. augusts) raksta par komandas kapteiņa Sanda Ozoliņa derībām ar treneri Jūliusu Šupleru: “Pagājušās nedēļas nogalē pie “Arēnas Rīga” notika kluba “Dinamo Rīga” hokeja līdzjutēju galvaspilsētas atklāšanas svētki, kuru laikā komandas galvenais treneris Jūliuss Šuplers izpildīja komandas kapteinim Sandim Ozoliņam derībās solīto – izjāja pa Rīgas centru baltā zirgā.

Foto: LETA

Ozoliņš un Šuplers pagājušās hokeja sezonas nogalē saderēja par to, vai “Dinamo Rīga” “play off” mačos pārspēs Sanktpēterburgas SKA un iekļūs otrajā kārtā. Sandis lika uz to, ka tiks izcīnīta uzvara. Derību likme no Ozoliņa puses bija viņa dārgais pulkstenis, savukārt Šuplers solīja pa Brīvības ielu jāt baltā zirgā ar Napoleona frenci mugurā. Šuplers derībās zaudēto izpildīja vien daļēji – viņš nejāja pa Brīvības ielu, bet gan mēroja ceļu no Kongresu nama līdz “Arēnai Rīga”.

Sākas uzturēšanās atļauju bizness

Marta sākumā Saeima ar nelielu balsu pārsvaru, “par” balsojot opozīcijas partijām un koalīcijā esošajai Tautas partijai (TP), galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Imigrācijas likumā, kas atvieglo uzturēšanās atļauju izsniegšanu ārvalstu pilsoņiem, kas iegādājušies Latvijā īpašumus vai dibina uzņēmumus, vēsta “Delfi”.

Imigrācijas likuma grozījumus atbalstīja opozīcijas partijas LPP/LC, apvienība “Saskaņas centrs” (SC) un “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” (PCTVL), kā arī TP un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvis Vilnis Edvīns Bresis.

Pret grozījumiem balsoja koalīcijas partijas “Jaunais laiks”, TB/LNNK, ZZS un “Pilsoniskā savienība”, kā arī “Sabiedrība citai politikai” un neatkarīgais deputāts Visvaldis Lācis.

Pēc grozījumu pieņemšanas vairākas komercbankas sāka aktīvas kampaņas ar mērķi piesaistīt nerezidentu noguldījumus apmaiņā pret uzturēšanās atļaujām (likums paredzēja iespēju to saņemt, arī ieguldot naudu Latvijas komercbanku subordinētajā kapitālā).

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918