Projektu atbalsta
Latvijas Balzams
16. Augusts  | 2012

2012. gads: Putins un Obama turpina valdīt, Latviju spārno 'Rīkojums Nr. 2'

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Terorisms Sīrijā. Teroristu bumbas visa gada garumā sprāga Sīrijas pilsētās Homsā, Alepo, Damaskā, nogalinot simtiem cilvēku. Februārī ANO Ģenerālā asambleja pieņēma rezolūciju par Sīriju, kurā nosodīja Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma vardarbību pret opozīciju un aicināja nekavējoties to izbeigt.

Maijā Krievijā prezidenta amatā atgriezās Vladimirs Putins, kurš četrus iepriekšējos gadus ieņēma premjera amatu. Savukārt ASV par prezidentu uz otro termiņu ievēlēja Baraku Obamu. Šis bija Londonas Olimpiādes gads – par divkārtējo olimpisko spēļu čempionu BMX riteņbraukšanā kļuva Latvijas sportists Māris Štrombergs, bet pludmales volejbolisti Mārtiņš Pļaviņš un Jānis Šmēdiņš izcīnīja bronzas medaļas.

Šis bija Londonas Olimpiādes gads – par divkārtējo olimpisko spēļu čempionu BMX riteņbraukšanā kļuva Latvijas sportists Māris Štrombergs, bet pludmales volejbolisti Mārtiņš Pļaviņš un Jānis Šmēdiņš izcīnīja bronzas medaļas

84. Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija. Vislielāko atzinību izpelnījās mēmais kino –  Mišela Hazanaviča veidotā romantiskā komēdijdrāma “Mākslinieks” (“The Artist”), kurā galvenās lomas atveido franču aktieri Žans Dižardēns un Berenise Bežo. Savukārt latviešu “Oskara” – nacionālā filmu festivāla “Lielais Kristaps” – galveno balvu kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma saņēma Latvijas un Krievijas kopražojuma filma “Golfa straume zem ledus kalna”.

Publicitātes foto

Novembrī uz kinoekrāniem nonāca režisora Aigara Graubas veidotā filma “Sapņu komanda 1935”. Filma par Latvijas basketbola izlasi un tās vadītāju Valdemāru Baumani, kas 1935. gadā izcīnīja pirmo Eiropas čempionu titulu. Rudenī pie lasītājiem nonāca jaunais Bībeles tulkojums – pirmā tirāža tika izpirkta dažu dienu laikā. Darbs pie tulkojuma notika kopš 1995. gada.

Par gada vārdu Latvijā atzina “staidzināt”, par nevārdu “konsolidēt”, bet par gada spārnoto teicienu – “Rīkojums Nr. 2” (2011. gada maijā pieņemts Valsts prezidenta Valda Zatlera rīkojums rosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu, kas noveda pie ārkārtas vēlēšanām).

Latvijā atgriežas nerezidentu miljoni

Nerezidentu noguldījumu apjoms gada laikā ir pieaudzis par 1,2 miljardiem latu (+27%), investori Latviju atzinuši par “miera ostu”, 16. augustā vēsta “Diena”. Tā laika Finanšu kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Kristaps Zakulis intervijā norāda uz nepieciešamību atgūt uzticību Latvijas finanšu sektoram – arī pirms sešiem gadiem tā bija viena no Latvijas prioritātēm.

"Tas, ka visās mūsu likstās vainojamas bankas, aizvien vēl ir izplatīts viedoklis. Ir jāatgūst pārliecība, ka mums ir sakārtots, normāli funkcionējošs finanšu sektors." Kristaps Zakulis

Tolaik politiķi vēl runāja par Latviju kā potenciālo finanšu centru starp Austrumiem un Rietumiem, mūsu valsts pat izskatījās kā “miera osta” ārvalstu kapitālam. “Pretstatā 2008. un 2009. gadam, kad visiem bija šaubas par Latviju un nerezidentu noguldījumi samazinājās, atsevišķiem tirgus dalībniekiem samazinājums bija liels. Tagad redzam pretēju efektu – klienti, kuri globalizācijas rezultātā strādā visā pasaulē, skatās un saka – Latvija tagad izskatās kā miera un drošības osta,” intervijā atzīst K. Zakulis. Atbildot uz jautājumu par neskaidro šīs naudas izcelsmi, viņš saka: “Mums jāapzinās, ka tas ir biznesa modelis ar atbilstošiem ieguvumiem un riskiem. Tas, kas mūs kā uzraugus interesē, – lai tirgus dalībnieki, kuri iesaistās šajos biznesa modeļos, paši apzinātos un minimizētu iespējamos riskus.”

Štrombergs čempions Londonā, Hermanis – Zalcburgā

Latvijas BMX riteņbraucējs Māris Štrombergs 10. augustā kļuva par pirmo divkārtējo olimpisko čempionu pēc valsts neatkarības atjaunošanas, Londonas olimpiskajās spēlēs uzvarot finālbraucienā. 2008. gadā Pekinā viņš kļuva par pirmo olimpisko čempionu BMX vēsturē un Londonā atkārtoti uzvarēja olimpiskajās spēlēs. Latvijai šī kļuva par otro medaļu XXX Vasaras olimpiskajās spēlēs – bronzas medaļas izcīnīja pludmales volejbolisti Mārtiņš Pļaviņš/Jānis Šmēdiņš.

Foto: F64

Teātra un kino kritiķis Normunds Naumanis no Zalcburgas ziņo par latviešu režisora Alvja Hermaņa panākumiem “operas olimpiskajās spēlēs” – prestižajā “Salzburger Festspiele”. “(..) pārpilnajā 1200 vietu “Felsenreitschule” zālē minūtes divdesmit nerima vētrainu aplausu orģija. XX gadsimta pēckara periodā radītā atonālā, dodekafoniskā muzikālā kolāža – B.A. Cimmermaņa opera “Die Soldaten”, kuru es pēc izrādes noskatīšanās tomēr latviskošu kā “Armijnieki”, – ieguva diža mākslas notikuma pilnību. Par Zalcburgas 2012. gada notikumu nr. 1 to atzīst arī absolūts vairākums mūzikas un teātra kritiķu pasaulē. (..) “Financial Times” recenzente Šērlija Aptorpa: “izrādi raksturo nevainojama estētiskā pilnība un perfekcija.”” (“Kultūras Diena”, 24. augusts)

Mazo monstru karaliene Lady Gaga Rīgā

23. augusta vakarā Mežaparka lielo estrādi un tā apkārtni pārņēma gada visvairāk gaidītais pasākums – “Lady Gaga Born This Way Ball” turnejas koncerts, kuru, pēc pasākuma organizatoru aplēsēm, apmeklēja ap 20 tūkstošiem cilvēku.

Foto: F64

Modelis un blogeris Jaroslavs Barišņikovs speciāli “DELFI Izklaidei” par koncertā pieredzēto rakstīja: “Izrādās, “Māte monstrs” nav tik augstprātīga un auksta. Pauzēs starp dziesmām viņa bieži uzrunāja visus klātesošos, daloties pārdomās par mieru, mīlestību un cieņu, bet visvairāk publiku sajūsmināja kāds garāks zvaigznes monologs: “Es neesmu citplanētietis, es neesmu cilvēks. Es neesmu sieviete, neesmu vīrietis. Bet mums ir daudz kopīga, mēs dalām cerības, mēs dalām sapņus. Esmu tāda, jo jūs mani tādu uztaisījāt, Latvija. Es nācu pie jums pēc iedvesmas, mīlestības, mūzikas un modes. Un tikai tad es varēšu sagūstīt pasauli kā popmūzikas dziedātāja.””

2017 - 2008 2017 - 2008 2007 - 1998 2007 - 1998 1997 - 1988 1997 - 1988 1987 - 1978 1987 - 1978 1977 - 1968 1977 - 1968 1967 - 1958 1967 - 1958 1957 - 1948 1957 - 1948 1947 - 1938 1947 - 1938 1937 - 1928 1937 - 1928 1927-1918 1927-1918