Abe apņēmies soli pa solim atrisināt teritoriālās domstarpības ar Krieviju
Foto: Reuters/Scanpix

Japānas premjerministrs Sindzo Abe ceturtdien paziņojis, ka mēģinās soli pa solim atrisināt teritoriālās domstarpības ar Krieviju.

Abe tikās ar Otrā pasaules kara beigās Krievijas okupēto Kuriļu salu bijušajiem iedzīvotājiem un to atbalstītājiem. Premjers sacīja, ka domstarpības par šīm salām ir jāatrisina, kaut arī tas ir sarežģīti.

"Nav viegli atrisināt šo uzdevumu, kas palicis pāri 73 gadus pēc kara. Tomēr, mums tas ir jāatrisina," sacīja Abe.

"Paturot prātā jūsu jūtas pret Ziemeļu teritorijām, mēs esam apņēmušies īstenot soli pa solim pieeju teritoriālo domstarpību atrisināšanai," solīja premjerministrs.

1945. gadā padomju armijas okupēto Kuriļu salu dienviddaļu Japāna joprojām uzskata par savām Ziemeļu teritorijām. Tokija pretendē uz Iturupas, Kunaširas, Šikotanas un Habomai salām, atsaucoties uz divpusējo 1855. gada Traktātu par tirdzniecību un robežām.

Maskava savukārt uzskata, ka Krievijas suverenitāte pār Dienvidkuriļu salām nav apšaubāma.

Šīs domstarpības joprojām kavē robežas noteikšanu un miera līguma noslēgšanu pēc Otrā pasaules kara.

Abe un Krievijas prezidents Vladimirs Putins novembrī vienojās paātrināt sarunas, balstoties uz 1956. gadā Maskavas un Tokijas parakstīto deklarāciju, saskaņā ar kuru pēc miera līguma noslēgšanas Japāna varētu saņemt divas salas.

Šis pavērsiens sadusmoja Krievijas nacionālistus, un pagājušajā mēnesī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs brīdināja Japānu, ka tai jāatzīst visas četras salas par Krievijas teritoriju, un tas būs izejas punkts tālākām sarunām.

Abe sacīja, ka sarunas turpināsies, balstoties uz vadlīnijām, par kurām viņš vienojies ar Putinu, un sarunu mērķis ir parakstīt miera līgumu, Japānas un Krievijas tautām stiprinot savstarpējo uzticību un draudzību.

ASV Templas Universitātes Japānas filiāles asociētais profesors Džeims Brauns uzskata, ka, acīmredzo, Abes skatījumā attiecību normalizēšana ar Krieviju ir labākais variants, kā Japānai izvairīties no nokļūšanas izolācijā starp Krieviju, Ķīnu un ASV.

Tags

ASV Japāna Krievija Sergejs Lavrovs Sindzo Abe Tokija Vladimirs Putins

Comment Form