'Amnesty International' nosoda katalāņu aktīvistu organizāciju līderu notiesāšanu
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Divu katalāņu aktīvistu organizāciju līderu - Katalāņu Nacionālās sapulces (ANC) un "Omnium Cultural" vadītāju Žordi Sančesa un Žordi Kušarta notiesāšana pagājušajā mēnesī ar deviņu gadu cietumsodu ir izpausmes brīvības un mierīgas pulcēšanās tiesību pārkāpums un viņi ir nekavējoties jāatbrīvo, otrdien paziņoja cilvēktiesību organizācija "Amnesty International".

Divi pilsoniskās sabiedrības līderi un septiņas amatpersonas notiesātas uz Spānijas kriminālkodeksā neskaidri definēta dumpja nozieguma pamata, kuru pārāk plaši interpretē Augstākā tiesa, norāda "Amnesty International".

"Žordi Sančess un Žordi Kušarts ir nekavējoties jāatbrīvo un viņu notiesāšana apsūdzībās par dumpi nekavējoties jāanulē," paziņoja "Amnesty International" pārstāvis.

Katalāņu separātistu līderiem, kas stājās tiesas priekšā saistībā ar neatkarības referenduma sarīkošanu 2017. gadā, oktobra sākumā tika piespriesti ilgi cietumsodi.

Tikai trim no 12 apsūdzētajiem izdevās paglābties no cietumsoda. Viņiem bija izvirzītas mazāk nopietnas apsūdzības, par ko tiesa piespriedusi naudassodus.

Katalonijas valdība 2017. gada 1. oktobrī, par spīti Madrides aizliegumam, sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27. oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas.

Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, un toreizējais Spānijas premjerministrs Rahojs atlaida Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas. Tomēr šajās vēlēšanās separātistiem izdevās saglabāt vairākumu reģionālajā parlamentā.

Tikmēr vairāki reģiona līderi, arī Katalonijas ekspremjers Karless Pudždemons, aizbēga no valsts, kamēr citi nonāca cietumā.

Spānijas valdība cer, ka ilgi gaidītais Augstākās tiesas lēmums 12 katalāņu separātistu līderu prāvā beidzot ļaus pārvarēt krīzi Katalonijā. Savukārt reģiona neatkarības atbalstītāji cer uz pretēju efektu - separātistu vienotību un jaunu stimulu protestiem.

Comment Form