Haiti notikusī postošā zemestrīce ir smagākā katastrofa, ar kādu ANO jebkad ir nācies saskarties, sestdien paziņoja ANO Humānās palīdzības koordinācijas centra (UNOCHA) preses pārstāve Elizabete Bīrsa, norādot, ka pēc zemestrīces no infrastruktūras ir maz kas palicis pāri.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Šī ir vēsturiska katastrofa. ANO vēsturē mēs nekad neesam saskārušies ar tādu katastrofu. Tā ir kā neviena cita," sacīja Bīrsa.

Viņa norādīja, ka pēc postošā cunami 2004.gadā Indonēzijas provincē Ačehā vismaz palika vietējās pašvaldības ēkas, taču Haiti, piemēram Leoganes pilsētā, valsts institūcijas vairs neeksistē.

Bīrsa paziņoja, ka otrdienas zemestrīcē sapostīti līdz 90% ēku Leoganes pilsētā, kas atrodas uz rietumiem no Portoprensas.

134 000 iedzīvotāju lielā pilsētā "ir vissmagāk cietusī vieta, kur sapostīti 80-90% ēku. No vietējās pašvaldības infrastruktūras nekas nav palicis pāri", sacīja Bīrsa. "Pēc vietējās policijas datiem, nogalināti no 5000 līdz 10 000 cilvēku un vairums bojāgājušo joprojām atrodas sabrukušajās ēkās."

ANO vienība arī apsekojusi 334 00 cilvēku lielo Karefūras pilsētu un secinājusi, ka smagāk skartajos rajonos ir sagrauti 40-50% ēku.

Līdzīga situācija novērota arī Gresjē pilsētā ar 25 000 iedzīvotāju.

"Šajās vietās atrodas meklēšanas un glābšanas vienības," sacīja Bīrsa, uzsverot, ka steidzami ir nepieciešama medicīniskā palīdzība.

Situācijas šajās pilsētās parāda postažas apmērus ārpus galvaspilsētas, viņa sacīja, piebilstot, ka katastrofa "ārkārtas reakcijas organizēšanas un koordinēšanas ziņā ir vissmagākā".

Katastrofas zonā strādā 27 starptautiskas meklēšanas un glābšanas vienības, kurās ietilpst 1500 cilvēku un 115 suņu un viņi no gruvešiem jau izvilkuši 58 dzīvus cilvēkus.

"Labvēlīgais klimats un ēku struktūra palielina izdzīvojušo izredzes," norādīja Bīrsa. "Tāpēc meklēšana un glābšana joprojām ir prioritāte."

Kā ziņots, Haiti iekšlietu ministrs Pols Antuāns Bjens-Aime pavēstījis, ka otrdienas septiņas balles postošajā zemestrīcē valstī bojāgājušo skaits var sasniegt 200 000, taču precīzu skaitli nekad neizdosies uzzināt.

No nopostītās Portoprensas ar kravas automašīnām uz steigšus izraktiem masu kapiem ārpus pilsētas tiek vestas līķu kaudzes, taču, domājams, ka zem gruvešiem joprojām atrodas tūkstošiem bojāgājušo.

"Mēs jau esam savākuši aptuveni 50 000 līķu," sacīja Bjens-Aime. "Mēs prognozējam, ka kopumā būs no 100 000 līdz 200 000 bojāgājušo, lai arī mēs nekad neuzzināsim precīzo skaitli."

Ja viņa minētie skaitļi izrādīsies precīzi, otrdien Haiti skārusī septiņas balles spēcīgā zemestrīce pēc upuru skaita būs viena no desmit postošākajām zemestrīcēm vēsturē.

Kā paziņoja valsts sekretārs drošības jautājumos Aramiks Luī, masu kapos jau aprakti 40 000 bojāgājušo.

Haiti sabiedriskās veselības ministrs Alekss Larsens piektdien paziņoja, ka bez bojāgājušajiem vēl aptuveni 250 000 cilvēku ir ievainoti un 1,5 miljoni palikuši bez pajumtes. Pēc viņa teiktā, būs jāatjauno aptuveni trīs ceturtdaļas Portoprensas.

Galvaspilsētas ielās sākušas parādīties ar mačetēm bruņotas bandas, kas aplaupa paštaisītās apmetnēs izmitinājušos izdzīvojušos.

Tajā pat laikā Haiti valdība nodevusi ASV kontrolē Portoprensas lidostu, lai paaugstinātu piegāžu un humānās palīdzības kravu izplatīšanas efektivitāti.

"Haiti premjerministrs Žans Makss Belerivs parakstījis savstarpējas saprašanās memorandu, kas kontroli pār lidostu nodod ASV," sacīja ASV Valsts departamenta pārstāvis Filips Kroulijs. "Reisi tiek sadalīti ar intervāliem, pārslodze ir mazinājusies. Mēs cenšamies panākt, lai lidmašīnu caurlaidība sasniegtu 90 dienā."

Humānās palīdzības kravas salai tiek piegādātas arī caur zemestrīcē sadragāto Portoprensas jūras ostu.

Sestdien uz Haiti dosies ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form