Ārvalstīs nobalsojuši 203 Latvijas pilsoņi; kāds mērojis ceļu no Indonēzijas uz Japānu
Foto: LETA

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās sestdien līdz plkst.12 nobalsojuši kopumā 203 Latvijas pilsoņi, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Balsošanai vēlēšanu iecirknī ārvalstīs iedzīvotājiem bija jāreģistrējas iepriekš - līdz 7. maijam. Vēlētāji ārvalstīs var nobalsot tikai sestdien, proti, iepriekšējā balsošana ārvalstīs nebija iespējama. Ārvalstīs esošajiem bija iespēja arī balsot pa pastu, tomēr arī tai bija iepriekš jāpiesakās.

Pēc CVK datiem, kopumā balsot ārzemēs pietiecies 3191 iedzīvotājs, tostarp 1284 pieteikuši balsošanu pa pastu.

Tostarp visvairāk vēlētāju sagaidāms iecirknī Beļģijas galvaspilsētā Briselē - 409 vēlētāji, no kuriem nobalsojuši 11 jeb 2,69%, otrs populārākais iecirknis ir Apvienotās Karalistes galvaspilsētā Londonā, kur pieteikušies balsot 134 Latvijas pilsoņi, bet līdz šim nobalsojuši četri jeb 2,99%, bet trešais populārākais ir iecirknis ir Vācijas galvaspilsētā Berlīnē, kur pieteikušies balsot 124 Latvijas pilsoņi, bet līdz šim nobalsojuši divi jeb 1,61%.

Vairāk nekā 100 vēlētāju sestdien tiek gaidīts arī iecirknī Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā - 110 vēlētāju, taču līdz pulksten 12 šajā iecirknī bija nobalsojis tikai viens vēlētājs.

Tajā pašā laikā iecirknī Īrijas galvaspilsētā Dublinā sestdien balsot plāno 54 Latvijas pilsoņi, bet līdz pulksten 12 bija nobalsojuši trīs jeb 5,56%.

Piemēram, vēlēšanu iecirknī Japānā (Tokija) sestdien balsošanu pieteikuši 12 Latvijas pilsoņi, bet nobalsojuši seši jeb 50%, iecirknī Ķīnā (Pekina) balsošanu pieteikuši 23 pilsoņi, bet nobalsojuši 10 vēlētāju, kas ir 43,48%, iecirknī Apvienotajos Arābu Emirātos (Abu Dabi) balsošanu pieteikuši 14 pilsoņi, bet nobalsojuši trīs jeb 21,43%, savukārt iecirknī Korejā (Seula) pieteikušies balsot astoņi pilsoņi, bet nobalsojis viens, kas ir 12,5%.

Pagaidām vēl darbu nav sākuši divi iecirkņi ASV un viens Kanādā.

Latvijas vēstniecībā Japānā, Tokijā, kāds latvietis EP vēlēšanās ieradies nobalsot no Indonēzijas, pastāstīja Tokijas vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja - vēstniece Dace Treija-Masī. Viņa norādīja, ka diena ir gandrīz beigusies, un piebilda, ka vēlēšanu iecirknī "ļoti gaida vēl trīs vēlētājus atlikušajā pus stundā".

Jautātāta, kā vērtē vēlētāju aktivitāti Japānā, viņa teica, ka "vienmēr būtu jauki, ja būtu vairāk", piebilstot, ka Japānā ir vairāk latviešu, taču "aktivitāte ir tāda, kāda tā ir".

Treija-Masī stāstīja, ka bija ieradies viens vīrietis ar savu divgadīgo dēlu, kuram pie reizes tika izdota Latvijas pase. Savukārt kāds cits latvietis bija mērojis ceļu no Indonēzijas, un vienlaikus ar nobalsošanu, iesniedza dokumentus jaunas pases iegūšanai.

Japānā vēlēšanu iecirknī problēmas nav bijušas un vēlēšanu dokumentācija ir pietikusi.

Savukārt Beļģijā, Briselē, kur līdz pulksten 12 nobalsojuši 159 no 409 reģistrētajiem balsotājiem, problēmas nav bijušas, pastāstīja Latvijas vēlēšanu iecirkņa Briselē pagaidu pilnvarotā lietvede Egita Lase. "Cilvēki mums viedokli nav prasījuši, no tā mēs secinām, ka vēlētāji savu izvēli ir izdarījuši vai izdara kabīnē," viņa teica.

Lūgta komentēt aktivitāti, Lase norādīja, ka pašreiz vēl nevar teikt, ka aktivitāte ir maza, jo cilvēki nāk pastāvīgā plūsmā un dienas laikā vēl ir gana daudz laika nobalsot arī citiem, kuri pieteikušies.

Latvijas vēstniecības Ķīnā iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Ingūna Vīksne teica, ka vēlētājiem bijusi neliela vilšanās, ka iecirknī nebija iespējams nobalsot iepriekš, bet īpašu pārpratumu neesot bijis.

Lai arī vēlēšanu process attiecīgajā vietā tuvojas noslēgumam, vēl tiek gaidīti atlikušie vēlētāji. Balsošanas process ir raits - tie, kas nāk, jau ir izdarījuši savu izvēli, stāstīja Vīksne. Nekādi aģitācijas mēģinājumi iecirkņa apkaimē nav novēroti. "Vēstniecība atrodas mazliet slēgtā teritorijā, un Ķīnā ar savu politisko specifikāciju aģitācija diez vai ir iespējama," viņa sacīja. Uz iecirkni nāk balsot pārsvarā studenti, jauni speciālisti, bet ir arī cilvēki starp 30 un 40, kā arī virs 50 gadiem.

Ārvalstīs ir izveidoti 44 EP vēlēšanu iecirkņi. Vēl viena vēlēšanu komisija ir izveidota ārvalstīs notiekošās pasta balsošanas rezultātu apkopošanai.

Kopumā līdz šim nobalojuši 20,24% vēlētāju, tostarp sestdien līdz pusdienlaikam - 9,04%.

EP vēlēšanās var piedalīties 1,412 miljoni Latvijas iedzīvotāju. Vēlēšanu iecirkņi Latvijā sestdien ir atvērti līdz pulksten 20.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Centrālā vēlēšanu komisija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form