ASV ir gatava atlikt neatkarības piešķiršanu Kosovai uz vairākām nedēļām vai, ja nepieciešams, mēnešiem, lai nodrošinātu šādam lēmumam iespējami plašāko atbalstu, pirmdien paziņoja Vašingtonas amatpersonas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
"Mēs joprojām strādājam Drošības padomē, izvērtējot iespējamās darbības," norādīja Valsts departamenta pārstāvis Šons Makormaks.

Tomēr viņš atgādināja, ka ASV prezidents Džordžs Bušs par spīti Krievijas asajiem iebildumiem jau izteicis neapšaubāmu atbalstu Kosovas neatkarībai.

"Nevar būt nekādu šaubu par to, ko mēs saskatām kā galīgo rezultātu," uzsvēra Makormaks, piebilstot, ka šī mērķa sasniegšanai Vašingtona cenšas nodrošinās visplašāko iespējamo atbalstu, tai skaitā arī Maskavas piekrišanu.

"Ja ir kāds laika sprīdis, ja runājam par nedēļām vai mēnešiem, kas nepieciešams, lai to apspriestu un noskaidrotu, vai mēs varam sasniegt kādu risinājumu, kas saņem maksimālo atbalstu, tad tas varbūt ir laika un pūļu vērts," atzina Valsts departamenta pārstāvis.

Francija pagājušajā nedēļā aicināja atlikt lēmuma pieņemšanu uz sešiem mēnešiem, lai mēģinātu pārliecināt Serbiju pieņemt plānu, ko sagatavojis ANO īpašais vēstnieks Marti Ahtisāri un kuram atbalstu izteikusi gan Eiropas Savienība (ES), gan ASV.

Ahtisāri plāns paredz Kosovai piešķirt "starptautiski uzraudzītu neatkarību".

Taču Serbija kategoriski pret to iebilst, un Belgradas sabiedrotā Krievija draudējusi izmantot savas veto tiesības, lai Drošības padomē bloķētu plāna apstiprināšanu.

Kosovas premjerministrs Agims Čeku pirmdien paziņoja, ka province šogad nepasludinās neatkarību, ja to neatbalstīs ES un ASV.

"Mēs neizsludināsim vienpusēju deklarāciju bez ASV un ES atbalsta," intervijā laikrakstam "Financial Times" teica Čeku.

Taču vienlaikus viņš brīdināja, ka vēl pirms attiecīgas rezolūcijas pieņemšanas ANO Drošības padomē, ES ir jādomā kā pārņemt uzraudzību pār Kosovu.

Kā jau ziņots, Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pirmdien paziņoja, ka Maskava atbalstīs ANO Drošības padomes rezolūciju par Kosovu vienīgi tādā gadījumā, ja arī Serbija to akceptēs.

Izvairoties skaidri pieminēt Krievijas veto tiesības, Lavrovs teica: "Jebkāds lēmums par Kosovu būs iespējams, vienīgi balstoties uz abu pušu vienošanos. Drošības padome nevarēs pieņemt nekādu citu lēmumu."

Šos vārdus Lavrovs teica, uzturoties Kirgīzijas galvaspilsētā Biškekā pēc Šanhajas sadarbības organizācijas ārlietu ministru apspriedes. Šajā organizācijā ietilpst Ķīna, Krievija, Kazahstāna, Kirgīzija, Tadžikistāna un Uzbekistāna.

ASV valsts sekretāres palīgs Eiropas lietās Deniels Frīds svētdien paziņoja, ka ASV vēlas sadarboties ar Krieviju Drošības padomē, lai noteiktu Kosovas galīgo statusu, taču piebilda, ka galīgajam iznākumam jābūt neatkarībai.

Tomēr Krievija pastāv uz to, ka Kosovas statusa galīgajam akceptam jāpaliek Serbijas ziņā.

Kopš 1999.gada, kad NATO gaisa triecienu kampaņa palīdzēja padzīt serbu spēkus, kuri bija izvērsuši brutālas represijas pret etniskajiem albāņiem, kas veido 90% no Kosovas iedzīvotājiem, province atrodas ANO administrācijas pārvaldījumā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form