Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs otrdien paziņoja, ka Atēnas un Skopje vienojušās par jaunu Maķedonijas nosaukumu, atrisinot 27 gadus ilgstošo strīdu.

"Mēs esam panākuši vienošanos, labu vienošanos, kas aptver visus Grieķijas izvirzītos nosacījumus," televīzijā pavēstīja Ciprs.

Pēc viņa teiktā, Maķedonija pieņems jaunu "saliktu nosaukumu ar ģeogrāfisku apzīmējumu".

Ciprs pavēstīja, ka jaunais nosaukums tiks lietots gan valsts iekšienē, gan starptautiski. Tomēr viņš neatklāja, kāds būs jaunais Maķedonijas nosaukums.

Kā ziņo Grieķijas mediji, abas puses vienojušās, ka jaunais valsts nosaukums būs "Ziemeļmaķedonijas Republika".

Maķedonijas premjerministrs Zorans Zaevs apstiprināja, ka jaunais nosaukums būs "Ziemeļmaķedonijas Republika" jeb "Severna Makedonija" maķedoniešu valodā.

Zaevs preses konferencē Skopjē paziņoja, ka valsts jaunais nosaukums tiks nodots apstiprināšanai referendumā.

Viņš norādīja, ka vienošanās paver ceļu iestāties NATO. "Mēs uzskatām, ka Maķedonija saņems uzaicinājumu kļūt par NATO 30.dalībvalsti tās samitā 12.jūlijā," pavēstīja Zaevs.

Atēnas uzskata, ka kaimiņvalsts, sevi dēvējot par Maķedoniju, izsaka teritoriālās pretenzijas uz Grieķijas ziemeļu provinci, kas arī tiek saukta par Maķedoniju.

Strīds par Maķedonijas nosaukumu pastāv kopš 1991.gada, kad Maķedonija pasludināja neatkarību no Dienvidslāvijas, un ir saindējis kaimiņattiecības ar Grieķiju.

Šī strīda dēļ Grieķija bloķējusi Maķedonijas centienus iestāties Eiropas Savienībā (ES) un NATO.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!