ANO ieroču inspektoru misijas vadītājs Irākā Hanss Blikss savā ziņojumā ANO Drošības padomei piektdien atzina, ka Irāka atbruņošanās jautājumā nav sadarbojusies ar inspektoriem, kuri trīs mēnešus darbojās, lai pārbaudītu, vai Sadama Huseina režīmam ir masu iznīcināšanas ieroči.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Pēc Bliksa atzinuma, sadarbošanās no Bagdādes puses nav lielāka kā 1991.gadā: "Šodien, trīs mēnešus pēc ANO 1441. rezolūcijas pieņemšanas, atbruņošanās laiks joprojām varētu būt neilgs, ja notiktu nekavējoša sadarbošanās [ no Irākas puses]"

Vienlaikus inspektoru vadītājs norādīja, ka ANO nodomos joprojām ietilpst "aizliegto aktivitāšu novērošana Irākā", jo tādējādi tiktu novērsta iespēja Irākai uzkrāt masu iznīcināšanas ieročus, kaut arī tas nenoved līdz atbruņošanai.

Atbruņošanās vēl nav panākta, kaut arī tas būtu noticis īsā laika posmā, ja vien Bagdāde izrādītu pretimnākšanu savu krājumu uzrādīšanā, atzina Blikss.

Bliksa ziņojums meta šaubu ēnu pār pierādījumiem, kurus ASV valsts sekretārs Kolinss Pauels 5.februārī uzrādīja Drošības padomei, lai pārliecinātu to par masu iznīcināšanas ieroču esamību Irākā. Tā Blikss izteicās, ka divi Pauela demonstrētie satelītuzņēmumi par noliktavu, no kuras pirms inspekcijas it kā aizvākta aizliegtā munīcija, neko nepierāda, jo tā varēja būt arī "ikdienišķa aktivitāte" ar parasto munīciju.

Sava ziņojuma gaitā Blikss atzina, ka ANO ieroču inspektori līdz šim nav atraduši nekādus pierādījumus, kas liecinātu par masu iznīcināšanas ieroču klātbūtni Irākā, lai arī specdienesti apgalvo, ka Sadama Huseina režīma rīcībā tādi ir.

ANO ieroču inspektoru misijas vadītājs izteicās, ka, acīmredzot, specdienestu rīcībā ir tāda informācija, kādas nav inspektoriem. Blikss sacīja, ka viņš nevar ne pilnībā apgāzt, ne apstiprināt ziņas, ka Irākai ir ap 1000 tonnu ķīmisko kaujas vielu. Viņš arī paziņoja par kontrollidojumu uzsākšanu virs Irākas teritorijas, lai pārbaudītu informāciju par mobilajām bakterioloģisko ieroču laboratorijām, kas varētu būt Bagdādes režīma rīcībā.

Sava ziņojuma sākumā Blikss uzsvēra, ka viņam nav pierādījumu saistībā ar ASV valsts sekretāra Kolina Pauela agrāk izteiktajām aizdomām, ka Irākas amatpersonas tiek brīdinātas, kad un uz kādiem objektiem dosies ieroču inspektori. Viņš norādīja, ka inspektoru savāktā informācija ir mazinājusi zināšanu trūkumu par Irākas ieroču programmu stāvokli.

Vienlaikus viņš norādīja, ka Irāka savās atskaitēs ANO nav uzrādījusi daudzus ieročus un materiālus, kurus tai būtu bijis jāuzrāda. Tas vispirms attiecas uz Sibīrijas mēra izraisītājiem, nervu gāzi VX un tālā darbības rādiusa raķetēm. Tā irākiešu raķetes "Samoud 2" darbības tāluma ziņā pārsniedz 150 kilometru normu, ko Bagdādei pēc 1991.gada kara noteica starptautiskā sabiedrība.

"Sibīrijas mēra, nervu gāzes VX un tālā darbības rādiusa raķetes, iespējams, ir vissvarīgākā problēma, ar kuru mēs saskaramies. Irākai pašai ir precīzi jāizpilda savi pienākumi un jāizvairās no jautājuma noniecināšanas," viņš sacīja.

Blikss norādīja, ka Irāka ir piekritusi Dienvidāfrikas iniciatīvai nosūtīt ekspertu grupu, kas turpinātu sarunas par atbruņošanos.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form