ASV prezidents Džordžs Bušs pirmdien Kongresam iesniedza administrācijas budžeta pieprasījumu nākamajam fiskālajam gadam, kas paredz izdevumus 2,9 triljonu (1,57 triljonu latu) apjomā, tai skaitā atvēlot desmitiem miljardu dolāru militārajām operācijām Irākā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Iesniedzot savu budžeta projektu 2008.fiskālajam gadam, Bušs paziņoja, ka iecerējis 2007. un 2008.fiskālajā gadā papildus pieprasīt vēl 235 miljardus militārajām vajadzībām un "globālajam pretterorisma karam".

Neskatoties uz vairākiem desmitiem miljardu dolāru, kas paredzēti ASV armijas operāciju atbalstīšanai Irākā un Afganistānā, Bušs solījis piecu gadu laikā nodrošināt sabalansētu budžetu, daļēji to panākot ar veselības aprūpes un citu nemilitāro programmu ierobežošanu.

Četros apjomīgos sējumos apkopotais budžeta projekts ietver arī 141,7 miljardu ASV dolāru (76,51 miljardu latu) pieprasījumu ārkārtas gadījumiem nolūkā finansēt karu pret terorismu 2008.fiskālajā gadā.

Budžeta projektā pieprasīts 93,4 miljardu dolāru (50,49 miljardu latu) papildu finansējums ārvalstīs notiekošajām militārajām misijām vēl 2007.gadā.

"Kā armijas augstākajam virspavēlniekam mūsu valsts drošība ir mana galvenā prioritāte. Manā budžetā paredzēti būtiski ieguldījumi pretterorisma kara finansēšanai un mūsu valsts aizsardzībai no tiem, kuri mums vēlas darīt ļaunu," uzsvēra Bušs.

Budžeta pieprasījumā norādīts, ka ASV ir "valsts, kas piedalās karā", turklāt Baltais nams cenšas panākt vairāk nekā desmit procentu pieaugumu aizsardzības un drošības budžetos.

Bez centieniem sagādāt armijai pietiekamā daudzumā jaunus tankus, helikopterus un ieročus budžetā meklēta arī iespēja paplašināt bruņotos spēkus, kas jau tagad ir vieni no lielākajiem pasaulē.

"2008.gada budžetā iekļauts finansējums armijā un jūras kājniekos pastāvīgi dienošo karavīru skaita palielināšanai līdz 2012.gadam no šobrīd iecerētajiem 482 400 līdz 547 400 karavīriem," teikts budžeta projektā.

Ņemot vērā, ka ASV līdzdarbojas divos militārajos konfliktos Irākā un Afganistānā, Bušs līdz 2011.gadam vēlas panākt jūras kājnieku spēku palielināšanu no 175 000 līdz 202 000 karavīru.

Ieskaitot 2008.gadam ieplānotos izdevumus, karš pret terorismu ASV valdībai būs izmaksājis jau 661,9 miljardus dolāru (357,42 miljardus latu).

Neskatoties uz valdības izdevumu pieaugumu un pieaugošu budžeta deficītu, Buša administrācija saglabā optimismu, ka līdz 2012.gadam izdosies panākt sabalansētu budžetu.

Baltais nams ieplānojis 2008.fiskālajā gadā budžeta deficītu no 244 miljardiem dolāru (131,76 miljardiem latu) samazināt līdz 239 miljardiem dolāru (129,06 miljardiem latu), bet līdz 2012.gadam panākt budžetā pārpalikumu 61 miljarda dolāru (32,94 miljardu latu) apjomā.

ASV fiskālais gads ilgst no 1.oktobra līdz 30.septembrim.

Lai gan līdz nākamā fiskālā gada sākumam atlikuši nepilni astoņi mēneši, Buša iecerētie izdevumu plāni jau sastopas ar aizvien pieaugošāku pretestību demokrātu kontrolētajā Kongresā.

Budžeta pieprasījums nosūtīts uz Kongresu dienā, kad senatoriem iecerētas atklātas debates par nesaistošo rezolūciju, kurā kritizēts Buša lēmums Irākas stabilizēšanas nolūkos nosūtīt papildspēkus 21 500 karavīru sastāvā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form