Čehijas prezidentūras instalācija Briselē izsmej Eiropas valstu stereotipus
Foto: AFP/Scanpix

Par godu Eiropas Savienības (ES) prezidentūras pārņemšanai Čehijas valdības pasūtītā mākslas instalācija, kurā izsmieti Eiropas valstu stereotipi, izraisījusi pretrunīgu reakciju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Milzu instalācijā "Entropa", kuru izstādīta pie Eiropas Savienības Padomes ēkas Briselē, Rumānija atainota kā Drakulas izklaides parks, Francija kā streiks, bet Bulgārija kā tualete.

"Entropa" instalācijas foto

Mākslas darbs ir veidots kā Eiropas simboliska karte, kurā atspoguļoti ar attiecīgo valsti saistīti stereotipi.

Skandālu vēl vairāk uzjundījusi projekta vadītāja un čehu skulptora Davida Černi atzīšanās, ka instalāciju uztaisījis viņš kopā ar diviem draugiem, nevis tas ir mākslinieku no visām 27 ES dalībvalstīm kopdarbs, kā tas tika pasniegts.

Čehijas ES prezidentūra norādīja, ka ar Černi noslēgtais līgums skaidri nosaka, ka mākslas darbam jābūt 27 ES dalībvalstu mākslinieku kopdarbam.

Černi taisnojās, ka viņš vēlējies sapulcināt māksliniekus no visas Eiropas, bet dažādu iemeslu dēļ viņam tas nav izdevies, un tad viņš nolēmis projektu izstrādāt kopā ar dažiem citiem čehu māksliniekiem, bet visus "Eiropas mākslinieku" vārdus izdomājis pats.

"Mēs atvainojamies par to, ka nepateicām patiesību Čehijas amatpersonām, un par viņu maldināšanu. Mēs zinājām, ka patiesība agri vai vēlu noskaidrosies, bet pirms tam mēs vēlējāmies noskaidrot, vai Eiropa var pati par sevi pasmieties," teikts Černi paziņojumā.

Skulptūra pirmdien tika uzstādīta Briselē, izraisot smieklus vairumam amatpersonu un žurnālistu. Ceturtdien to plānots atklāt oficiāli.

Tomēr Bulgārija nav iepriecināta par tās atveidojumu, un valdība jau izsaukusi uz pārrunām Čehijas vēstnieku Sofijā, lai viņš sniegtu paskaidrojumus.

Bulgārijas augsta ranga amatpersonas paudušas šoku par valsts atainošanu un pieprasījušas, lai Bulgārijas karte no instalācijas tiktu nekavējoties noņemta.

Vāciju instalācijā simbolizē autošoseju posmi, kuru izkārtojums atgādina svastiku. Dānija instalācijā atainota ar "Lego" klucīšiem, Nīderlande attēlota kā applūdusi teritorija, no kuras rēgojas minareti, bet Lielbritānijas, kas tiek uzskatīta par vienu no eiroskeptiskākajām ES dalībvalstīm, kartē nav vispār.

Vairākas Austrumeiropas valstis tikušas pie stipri skarbiem atainojumiem. Papildus Bulgārijas tualetēm Poliju simbolizē bariņš katoļu priesteru, kas cīnās ar homoseksuālismu simbolizējošo varavīksnes krāsas karogu, Igaunijai virsū uzkārts sirpis un āmurs, bet Lietuvu simbolizē uz Krieviju čurājoši pieci karavīri, kaut gan pēc izkārtojuma figūriņas ir pavērstas uz Baltkrievijas pusi.

Latvija atveidota kā sniegiem klāta kalnu valsts.

Čehijas valdība tagad lemj, ko darīt ar izstrādājumu, un savu lēmumu paziņos ceturtdien.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form