Covid-19: Lietuvā uz trim nedēļām ieviesīs valsts mēroga karantīnu
Foto: AP/Scanpix/LETA

Lietuvas valdība trešdien pieņēmusi lēmumu no sestdienas uz trim nedēļām ieviest valsts mēroga karantīnu, lai apturētu jaunā koronavīrusa izplatību.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā iepriekš norādījis premjerministrs Sauļus Skvernelis, valdība balstījusies gan uz mediķu darba grupas ieteikumiem, gan citu valstu pieredzi, apzinoties, ka citas izvēles nav.

Karantīnas režīms būs spēkā no 7.novembra pusnakts līdz 29.novembra pusnaktij.

Šai laikā sabiedriskās vietās vienkop drīkstēs pulcēties ne vairāk par pieciem cilvēkiem, izņemot vienas ģimenes locekļus. Starp personām vai personu grupām būs jāietur vismaz divu metru atstatums.

Sabiedriskās vietās būs obligāti jāvalkā maskas visiem, izņemot bērnus līdz sešu gadu vecumam, brīvdabas sporta nodarbību dalībniekus un tiesnešus, kā arī tādu pakalpojumu saņēmējus, kuru sniegšanu maska padarītu neiespējamu, un cilvēkus ar īpašām vajadzībām, kuru veselības stāvoklis masku valkāt neļauj, - viņiem ieteikts nēsāt sejas vairogus.

Maskas nebūs jāvalkā ārpus apdzīvotu vietu teritorijas, ja 20 metru rādiusā nav citu cilvēku, izņemot ģimenes locekļus.

Būs aizliegta ēdināšanas iestāžu, restorānu, kafejnīcu, bāru, naktsklubu un citu izklaides vietu, kā arī azartspēļu zāļu darbība, atļaujot šīm iestādēm vienīgi izsniegt ēdienu līdzņemšanai.

Veikalu, tirdzniecības centru un tirgu darbība netiks ierobežota, bet tiem būs jānodrošina, lai vienam pircējam atvēlēta vismaz desmit kvadrātmetru platība. Arī pakalpojumu sniedzējiem būs jāpilda šī prasība vai arī vienlaikus jāapkalpo tikai viens klients.

Aizliegta veselības un atpūtas pakalpojumu centru darbība, kā arī kultūras, atpūtas, izklaides un sporta iestāžu apmeklēšana. Trenēties drīkstēs augsti kvalificēti sportisti, būs atļauti arī individuāli treniņi.

Aizliegti tiklab komerciālie, kā nekomerciālie kultūras, izklaides un sporta pasākumi gan telpās, gan brīvā dabā, svētki, gadatirgi, festivāli un cita publiska cilvēku pulcēšanās iepriekš noteiktā laikā, izņemot augsta meistarības līmeņa sporta sacīkstes bez skatītāju klātbūtnes.

Dievkalpojumus ieteikts noturēt attālināti.

Bērēs nedrīkstēs piedalīties vairāk par desmit cilvēkiem, bet ģimenes locekļu klātbūtne netiks ierobežota.

Pilsētas, piepilsētas un starppilsētu sabiedriskajā transportā būs atļauts aizņemt tikai sēdvietas, nodrošinot starp cilvēkiem vismaz metra atstatumu.

Vienlaikus ieteicams ierobežot pārvietošanos bez īpašas vajadzības un atstāt mājas vienīgi, lai dotos uz darbu, iepirktos, saņemtu veselības un cita veida pakalpojumus; ieteikts arī nerīkot personiskas viesības privātās telpās vai arī gādāt, lai dalībnieku skaits nepārsniedz desmit, un nodrošināt sejas masku valkāšanu, kā arī ierobežot kontaktus starp mājsaimniecībām.

Ievērojot drošības prasības, nodarbības klātienē varēs turpināt bērnudārzi un sākumskolas klases, bet, rodoties slimības izplatības riskam, to darbība var tikt nekavējoties apturēta, savukārt pamatskolas un vidusskolas klasēs mācībām būs jānotiek pēc attālinātas vai jauktas sistēmas. Augstskolas strādās attālināti.

Interešu izglītības nodarbībām jānorisinās attālināti vai arī tās jāpārtrauc, izņemot nodarbības, kurās nodrošināta plūsmu regulēšana un distancēšanās vai kuras tiek rīkotas brīvā dabā.

Veselības aprūpes iestādēm būs jānodrošina pacientu plūsmu regulēšana; lēmums par ambulatoro pakalpojumu sniegšanu jāpieņem speciālistiem, izvērtējot pacientu veselības stāvokli.

Stacionārajās medicīnas iestādēs būs aizliegts apmeklēt pacientus, izņemot īpaši smagus slimniekus, bērnus līdz 14 gadu vecumam un dzemdētājas, bet šādos gadījumos būs nepieciešama iestādes vadītāja vai citas pilnvarotas personas atļauja.

Pēc Lietuvas Nacionālā sabiedrības veselības centra datiem, 14 dienu kumulatīvais inficēšanās gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju 4.novembrī Lietuvā ir 351,6.

Valsts mēroga karantīna Lietuvā jau bija spēkā no 16.marta līdz 16.jūnijam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Lietuva
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form