Globālā pandēmija par katra indivīda personīgo problēmu kļūst mirklī, kad slimība vai cīņa ar to ietekmē viņu pašu, darbu un ierastās aktivitātes. Kamēr jaunais koronavīruss strauji izplatījās Ķīnā, tā radītā slimība Covid-19 Eiropā, tostarp Latvijā, tika uztverta tieši tā – kā tāls fenomens. Ceļus uz dažādām valstīm vīruss atrada citādi, kā rezultātā dažviet pandēmijai nebija gatavs neviens, citos reģionos bija laiks sagatavoties, bet citos joprojām politikā vai sabiedrībā dominē slimības noliegšana.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai gan par slimības epicentru jau labu laiku kļuvušas Amerikas Savienotās Valstis, arī tajās situācija atšķiras no štata uz štatu. Kamēr Vermontā un Havaju salās kopā ir trīs tūkstoši inficēto, Kalifornijas, Floridas un Ņujorkas štatos katrā ir jau vairāk nekā 400 000, un drīz šo atzīmi varētu sasniegt arī Teksasa. Tādējādi katrs no tiem varētu ierindoties sestajā vietā pēc inficēto skaita starp visām pasaules valstīm.

Situācijas ir tik dažādas atšķirīgas sabiedrības uztveres un valstu pārvaldes formu dēļ. Turklāt, pagaidām nav atrasta zelta recepte pandēmijas apturēšanai. Daudzējādā ziņā par paraugvalsti uzskatītās Zviedrijas taktika atturēties no ierobežojumiem nesa pārlieku daudz mirušo iepretim iedzīvotāju skaitam. Indijas centieni mēnesi ieviest skarbu izolācijas režīmu, lai sagatavotu vājo veselības sistēmu pandēmijas vilnim, iespējams novērsa vēl lielāku traģēdiju, taču miruši jau vairāk nekā 35 000 iedzīvotāju, un skaitlis ik dienu aug. Savukārt Vācijas decentralizētā un labi finansētā veselības sistēma sevi labi parādīja, tomēr nupat jau atkal pieaug saslimušo skaits, kliedējot sākotnējo sajūsmu.

Ieskatāmies trīs gadījumos, kuri spilgti parāda situāciju un tai sekojošās valsts izvēlētās taktikas dažādību.

Covid-19 testa caurbraukšanas punkts Sidnejā. Foto: AFP/Scanpix/LETA

Austrālijas veiksmes stāsta gaišana


Austrālijas rīcība tūlīt pēc jaunā koronavīrusa straujās izplatības bija ātra un tika atzīta par veiksmīgu un labu paraugu pārējiem. Tās politiķu satraukums bija pamatots – Austrālija ekonomiski un ģeogrāfiski ir Ķīnai tuva valsts ar lielu etnisko ķīniešu kopienu, un attiecīgi lielu inficēto ierašanās potenciālu no Ķīnas, kura bija tābrīža slimības epicentrs.

Austrālija tūlītēji slēdza ārējās robežas, ieviesa agrīnus distancēšanās noteikumus, īstenoja inficēto kontaktpersonu apzināšanu un aktīvi strādāja, lai izolētu inficētos. Tas viss panāca tā dēvētās līknes jeb statistiskā inficēto, ar Covid-19 saslimušo un mirušo skaita samazināšanos jau drīz pēc cīņas uzsākšanas, atzīmē "GlobalData Healthcare".

Tomēr pretēji Jaunzēlandei, kur par mērķi tika noteikta absolūta vīrusa izskaušana, Austrālija pieņēma mērenāku taktiku līdz minimumam mazināt jauno saslimušo skaitu. Iespējams, tā rezultātā kopš jūlija sākuma Austrālijā atkal ik dienas pieaug saslimušo skaits, pat aizvien biežāk izskanot ziņām par jauniem dienas rekordiem.

"GlobalData Healthcare" epidemiologi gan, ņemot vērā pieejamos datus, sākotnēji paredzēja, ka otrais slimības vilnis, kas jau Austrālijā varētu būt sācies, būs mazāks par pirmo. Organizācija uzsver, ka par spīti lielajam inficēto skaitam, jaunais inficēto pieauguma vilnis ir labāk kontrolēts – tas norisinās vienā Austrālijas štatā. Tūlītēji tika atkārtoti liegta ielidošana no Indijas un Ķīnas, kā arī noteikts sešu nedēļu ārkārtas stāvoklis otrā lielākajā pilsētā Melburnā un to iekļaujošajā Viktorijas štatā. Tajā dzīvojošie šajā laikā mājas var pamest, lai dotos iepirkties, aprūpēt citus cilvēkus, sportot un strādāt, ziņo CNN.

Austrālijas Viktorijas štata pandēmijas kontrolcentrā. Foto: EPA/Scanpix/LETA

Līdz šim gan pozitīvās prognozes nav piepildījušās un no jauna inficēto skaits štatā turpina augt, raksta "Australian Broadcasting Corporation". Nesaucot vārdā konkrētus uzņēmumus vai nozares, Viktorijas štata premjers Daniels Endrjūss uzvēris, ka šo tendenci veicina inficēto došanās uz darbu. Viņš norādīja, ka veselības dienestu darbinieki, kuri devušies pie saslimušajiem, nereti viņus nesastop mājās.

Vienlaikus netiek izslēgts, ka, zinātniekiem joprojām līdz galam neizprotot jauno vīrusu, nav zināmi visi tā izplatīšanās veidi un pie jaunajiem saslimšanas gadījumiem, iespējams, vainojami atsevišķi gadījumi, kuros neliels cilvēku skaits vienlaikus inficējis ļoti daudzus. Turklāt jau kopš pandēmijas sākuma epidemiologi uzsvēruši, ka ne visi tiek testēti, un ir daudz inficēto bez simptomiem. Jaundienvidvelsas Universitātes epidemiologs Džons Kaldors "Australian Broadcasting Corporation" norāda, ka lai gan Austrālijā ir viena no aktīvākajām koronavīrusa testu veikšanas ziņā, zinātnieku vidū pastāv pieņēmums, ka uz katru atklāto inficēto ir viens vai divi neatklāti.

Jebkurā gadījumā par paraugu uzskatītā taktika, lai arī spēja apturēt nacionāla mēroga epidēmiju, reģionāli vismaz pagaidām izrādījusies nepietiekama.

Pandēmija Austrālijā oficiāli apstiprinātajos skaitļos līdz piektdienas rītam:


Saslimuši ar jauno koronavīrusu: 16 303
Izveseļojušies: 10 619
Miruši no Covid-19: 189

Sievietes satiksmes autobusu pieturā Ašgabatā jūlija sākumā ar sejas maskām pret "gaisā esošiem putekļiem". Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Turkmēņu neparastie putekļi


Turkmenistāna ir viena no tām valstīm, kura pasaules ziņu plūsmā visbiežāk nonāk sliktās cilvēktiesību situācijas vai arī ekscentrisko līderu un viņu nereti ne mazāk ekscentrisko lēmumu dēļ. Covid-19 pandēmija apvienojusi abus – valsts oficiāli joprojām noliedz, ka tajā plosās pandēmija, bet faktisko stāvokli valsts veselības sistēmā pagaidām atklāj tikai vāji slēpti mēģinājumi ieviest dažādus ierobežojumus, kas aizdomīgi līdzinās tiem, kādi ir spēkā citās valstīs pandēmijas ierobežošanai.

Turkmenistānā ilgstoši tika ignorēta globālā pandēmija. Vārdi "koronavīruss" un "Covid-19" ilgstoši neparādījās valsts kontrolēto mediju ziņās. Savukārt tagad, kad tiek atzīta pandēmijas esamība citur pasaulē, joprojām tiek ignorēta tā esamība pašu mājās. Jau februārī Turkmenistāna ierobežoja ierašanos valstī, atlikušos avioreisus novirzot uz otras valstī lielākās pilsētas Turkmenabatas lidostu, kur izveidota īpaša karantīnas zona. Tomēr izskanējis, ka naudīgākiem iebraucējiem no karantīnas izdevies atpirkties, vīrusu ievazājot valstī, raksta "Indian Express"

Turkmenistānas jau vismaz kopš jūnija slimnīcās pilda Covid-19 pacientu pieplūdums, taču viņi tiekot reģistrēti kā ar pneimoniju sirgstoši, vēsta organizācijas "International Partnership for Human Rights" ziņojums. No pneimonijas esot arī izteikti liels mirušo skaita pieaugums. Ziņojumā atklāts, ka mediķiem liegts izplatīt informāciju par notiekošo, jebkādu ar Covid-19 saistītu ziņu publiski izpaudēji tiek aizturēti. Valsts pat apzināti kavējusi Pasaules veselības organizācijas vizīti, to gatavojot no aprīļa līdz jūlija sākumam. Turklāt, kad eksperti ieradušies kārtējā medicīnas iestādē, visi Covid-19 pacienti pārvesti uz citurieni.

Vēl 3. jūnijā simtiem treniņtērpos saģērbtu ierēdņu kopā ar prezidentu galvaspilsētas Ašgabatas pievārtē atklāja velobraukšanai un veselīgam dzīvesveidam veltītu 30 metrus augstu skulptūru. Foto: AFP/Scanpix/LETA

Neskatoties uz to ir ieviests ārkārtas stāvoklis, cita starpā par obligātu nosacījumu noteikta sejas masku valkāšana gan dienā, gan naktī. Tomēr cēlonis pēc amatpersonu vārdiem neesot koronavīruss, bet gaisā esoši putekļi, vēsta "Eurasia Net". Savukārt prezidents Gurbanguli Berdimuhamedovs brīdinājis, ka citviet esošais vīruss valstī varētu ierasties ar vēju un iespējams jau ir ieradies.

Līdz ar vietējas pandēmijas noliegšanu un savas nekompetences un bezdarbības slēpšanu, varas iestādes gan noteikušas dažādus pulcēšanās ierobežojumus. Piemēram, kopš pagājušās nedēļas no tirgiem, iepirkšanās centriem un citām vietām cits pēc cita pazūd bankomāti. Visticamāk, tas notiek, lai ierobežotu pulcēšanos, jo norēķinu kartes kļūst aizvien izplatītākas, bet bankomātu valstī joprojām ir maz, kā rezultātā pie tiem regulāri vērojamas garas naudas izņēmēju rindas. Arī šonedēļ gaidāmos musulmaņu Upurēšanas svētkus ļauts svinēt tikai ģimenes lokā.

Tas viss savukārt raisījis baumas, neziņu un trauksmi sabiedrībā. Rezultātā aptiekās trūkstot dažādas zāles, kuras paredzētas gripas un saaukstēšanās simptomu ārstēšanai, tirgos tās tiek pārdotas ar milzu uzcenojumu, bet slimnīcās strādājošie brīdināti nepamest darbu, lai netiktu apsūdzēti nodevībā, vēsta "Radio Azatlyk".

Pandēmija Turkmenistānā oficiāli apstiprinātajos skaitļos līdz piektdienas rītam:


Saslimuši ar jauno koronavīrusu: 0
Izveseļojušies: 0
Miruši no Covid-19: 0

Filipīnieši vēro prezidenta uzrunu savā sīkpreču veikalā Manilas piepilsētā. Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Filipīnās – stingrība bez plāna


Kopš sākās cīņa ar koronavīrusa izplatību Ķīna un vēlāk arī citas valstis demonstrēja, ka efektīvākā rīcība ir stingri ierobežojumi un noteikumi.

No Ķīnas pienāca pat šokējoši video, kuros tiesībsargi karantīnas pārkāpējiem aizmetina ēku ārdurvis, bet saslimušo mājās ielaužas ar spēku un sirgstošos uz slimnīcām aizved ar varu. Pārsvarā valstis izvēlējās mērenākus ierobežojumus, un par veiksmīgiem citu starpā atzīts arī Latvijas scenārijs, lai gan pat ārkārtas stāvokļa laikā baudījām pārvietošanās brīvību, kāda daudzviet bija liegta.

Filipīnu spilgtais prezidents Rodrigo Duterte, kurš savu tēlu veidojis galvenokārt ar skaļiem paziņojumiem, Covid-19 pandēmijas apturēšanai izvēlējās sekot Ķīnas piemēram. Visā valstī tika noteikta stingra karantīna, tostarp pārvietošanās ierobežojumi. Viņš arī marta vidū karantīnas pārkāpējus aicināja sodīt līdzīgi kā narkotiku tirgoņus – nošaujot.

Lai gan ierobežojumi iedragājuši ekonomikas visā pasaulē, Filipīnas varētu būt viena no smagāk cietušajām valstīm to dēļ. Tiek pareģots, ka pandēmija radījusi smagāko ekonomisko krīzi pēdējo 30 gadu laikā, vēsta ASV medijs NPR. Attīstības valstī ar nepilniem 110 miljoniem iedzīvotāju lielai daļai nav uzkrājumu, kā rezultātā ienākumu avotu apturēšana viņiem nozīmē arī tūlītēju pārtikas un pirmās nepieciešamības preču trūkumu.

Turklāt daudzus nesagatavotus pārsteidza tas, kādi ierobežojumi tika pieņemti. Piemēram, līdz pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumiem tika aizliegta tā dēvēto džīpneju ("Jeepneys") jeb ikonisko, no Jeep militārajiem auto veidoto, autobusu izmantošana. Tie salu valstī nabadzīgākos pasažierus pārvadāja jau kopš Otrā pasaules kara, bet tagad to izmešu, kā arī pasažieru ciešās kopā sēdēšanas dēļ valdība tos aizliedza, vienā dienā bez darba atstājot ap 250 000 šoferu. Līdzīgi smagi cietuši citu galvenokārt neformālo darbu veicēji.

Džīpneji galvaspilsētas Manilas ielās pirms pandēmijas. Foto: AFP/Scanpix/LETA

Bez darba palikušie džīpneju šoferi ubago autostrādes malā. Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Lai noraidītu atbildību par ekonomikas lejupslīdi, Duterte publiski apgalvojis, ka viņš ir pirmais, kurš vēlas ierobežojumu atcelšanu, tomēr tas pagaidām neesot iespējams. Tomēr kritiķi atzīmē, ka Filipīnu prezidentam un viņa valdībai nav plāna pašai cīņai ar pandēmiju, viņam tikai augušas pilnvaras, bet iedzīvotājiem – ierobežojumi, raksta "Al Jazeera".

Piemēram, Sebu pilsētā, kurā ir konstatēts īpaši liels saslimušo skaits, māju nepamešanu uzrauga pat speciālo karavīru vienības. Vēl jūlijā Duterte ar likumu paplašināja policijas pilnvaras, bet iepriekš panāca valsts lielākā televīzijas kanālu tīkla ABS-CBN slēgšanu, kā arī vērsās pret līderi kritizējošu prominentu žurnālisti.

Pretēji Ķīnai, kur pretrunīgi vērtēto nepieciešamību pēc drakoniskiem ierobežojumiem papildināja aktīvs mediķu un zinātnieku darbs, Filipīnās tas neesot redzams. Pat Covid-19 testi netiek veikti pietiekamā apjomā, kā rezultātā daudzi slimnīcās mirst no slimībai raksturīgiem simptomiem, taču bez noteiktas diagnozes un attiecīgi neparādās oficiālajā statistikā. Daudzi mediķi pat norīkoti politiķu kritiķu meklēšanā, ne pandēmijas ierobežošanā, atzīmē NPR.

Mediķi protestā pieprasa valstij nodrošināt regulārus bezmaksas Covid-19 testus. Foto: EPA/Scanpix/LETA

Pandēmija Filipīnās oficiāli apstiprinātajos skaitļos līdz piektdienas rītam:


Saslimuši ar jauno koronavīrusu: 85 486

Izveseļojušies: 26 996

Miruši no Covid-19: 1962

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Koronavīruss Covid-19 Austrālija DELFI plus Filipīnas Gurbanguli Berdimuhamedovs Turkmenistāna
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.