Dubulto 'Erasmus +' programmas budžetu nākamajam periodam
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Eiropas Parlaments (EP) pieņēmis Eiropas Savienības (ES) pamatprogrammu izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā "Erasmus+" 2021.–2027. gadam ar divkārt lielāku finansējumu, nekā iepriekš, informē parlamenta pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Programmai 2021.–2027. gada periodam tiks piešķirti vairāk nekā 28 miljardi eiro no dažādiem avotiem, kas ir gandrīz divtik vairāk nekā iepriekšējos septiņos gados (14,7 miljardi eiro).

Jaunā "Erasmus+" programma piedāvās vairāk iespēju iekļaut programmā plašāku sabiedrības daļu. Eiropas Komisijai un dalībvalstīm vēl jānāk klajā ar rīcības plāniem, lai nodrošinātu, ka mācībām un mobilitātei spēj piekļūt arī iedzīvotāju grupas, kurām agrāk bijis mazāk iespēju piedalīties, piemēram, trūcīgi cilvēki, cilvēki ar invaliditāti, cilvēki, kas dzīvo attālos reģionos un citi.

Puiemēram, programmas dalībnieki, kuriem nepietiek līdzekļu, lai segtu sākotnējās izmaksas dalībai programmā (piemēram, par vilciena biļeti vai dzīvesvietas rezervāciju), varēs saņemt papildu dotācijas, tostarp arī avansa maksājumus. Pieteikumus, kuros paredzētas lielākas izmaksas, nedrīkstēs noraidīt, ja tās ir saistītas ar iekļautības veicināšanu.

Atšķirībā no iepriekšējās "Erasmus+" programmas jaunajā programmā varēs piedalīties arī pieaugušie, kas mācās. Viņi varēs saņemt atbalstu līdz pat sešu mēnešu ilgam izglītošanās periodam citā ES valstī. Tādējādi visu vecumu un izcelsmes cilvēki varēs apgūt jaunas darbam un dzīvei noderīgas prasmes un līdz ar to sekmīgāk pielāgoties pārmaiņām, ko nes zaļā un digitālā pārkārtošanās, kā arī Covid-19 pandēmija.

Jaunā "Erasmus+" programma būs kandidātiem vienkāršāka un saprotamāka. Tai būs lietotājiem draudzīgākas IT sistēmas un mazāk formalitāšu. Tā piedāvās īpašu "neliela mēroga partnerības" finansēšanas shēmu mazākām organizācijām, piemēram, jaunatnes asociācijām un sporta klubiem.

Programma arī uzskaitīs savu ieguldījumu mērķos, kas saistīti ar ES klimata jomas izdevumiem, un samazinās savu darbību ietekmi uz vidi, piemēram, dalībnieku vidū rosinot klimatam draudzīgus pārvietošanās veidus.

Arī iniciatīva "DiscoverEU" nu būs daļa no "Erasmus+" programmas. Tā sniedz iespēju jauniešiem pieteikties brīvbiļetei, ar kuru apceļot Eiropu, ceļojuma laikā mācoties (piemēram, apmeklējot intensīvus valodu kursus vai piedaloties muzeja rīkotā seminārā) un atklājot Eiropas kultūru un valodu daudzveidību.

Iniciatīva "Eiropas universitātes" ļaus studentiem iegūt diplomu, apvienojot studijas vairākās ES valstīs. Trešā iniciatīva "Profesionālās izcilības centri" veidos vietējas, starptautiski savienotas prasmju kopas jeb tā dēvētās prasmju ekosistēmas. Uzzini vairāk šeit

Eiropas Parlamenta deputātiem sarunās ar ES Padomi noslēgumā izdevies vienoties par papildu finansējumu 1,7 miljardu eiro apmērā. Plenārsēdes debatēs vairākkārt izskanējis, ka "Erasmus+" programma, ko iedzīvotāji novērtējuši kā veiksmīgāko no visām ES programmām, ir nenovērtējami nozīmīga Eiropas nākamajām paaudzēm.

Lai nodrošinātu netraucētu pāreju no iepriekšējā programmas perioda, regulā paredzēts, ka jaunā "Erasmus+" programma stāsies spēkā ar atpakaļejošu datumu, proti, no 2021. gada 1. janvāra. Komisija un daudzas dalībvalstis jau ir sākušas pieteikumu iesniegšanas procesu un izsludinājušas uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Komisija Eiropas Parlaments Eiropas Savienība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form