Foto: Sputnik/Scanpix/LETA

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) otrdien noraidīja lietu, ko bija iesnieguši katoļu priesteru seksuālās izmatošanas iespējamie upuri, kas vēlējās saukt pie atbildības Vatikānu, apgalvojot, ka Svētais Krēsls guvis labumu no suverēnajām valstīm esošās tiesiskās imunitātes.

ECT nosprieda, ka 24 iespējamie upuri no Francijas, Beļģijas un Nīderlandes nevar pieprasīt vēršanos pret Vatikānu un kompensācijas par, kā to dēvē prasītāji, "klusēšanas politiku" seksuālās izmantošanas lietās.

Prasītāji sākotnēji bija vērsušies Beļģijas tiesā, bet pirmās instances un apelācijas tiesas prasību noraidīja. Prasītāji uzskatīja, ka pārkāptas viņu tiesības uz lietas izskatīšanu tiesā.

"Tika pārliecinoši konstatēts, ka Beļģija atzīst Svēto Krēslu kā ārvalstu suverēnu ar tādām pašām tiesībām un pienākumiem kā valstij," paziņojumā norādīja ECT.

Vatikāns arī nav Eiropas Padomes dalībvalsts un tāpēc neatrodas ECT jurisdikcijā, tomēr tas šajā lietā varēja sniegt rakstiskus paziņojumus kā trešā puse.

Šī bija tiesas pirmā lieta, kurā tika izskatīta Svētajam Krēslam esošā imunitāte.

Prasītāju vidū 20 bija saņēmuši kompensācijas ar katoļu baznīcas arbitrāžas komitejas starpniecību, kas izskata apsūdzības par seksuālu izmantošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!