Eiroparlaments iebilst pret trim ģenētiski modificētu sojas pupu šķirnēm
Foto: Reuters/Scanpix

Eiropas komisijai ir jāatsauc piešķirtā atļauja lietot pārtikā un dzīvnieku barībā ģenētiski modificētās sojas pupas, kas ir izturīgas pret glifosāta herbicīdiem, teikts Eiropas Parlamenta (EP) trešdien pieņemtajā rezolūcijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

EP deputāti uzsver, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) glifosātu klasificējusi kā "iespējami kancerogēnu vielu" un ka ES ir atļāvusi lietot ĢMO bez dalībvalstu atbalsta, portālu "Delfi" informēja Signe Znotiņa-Znota,Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā.

Viņa pastāstīja, ka trīs ģenētiski modificētās sojas pupas, kurām Eiropas Komisija gatavojas izsniegt lietošanas atļaujas pārtikā un dzīvnieku barībā, ir FG72, MON 87708 x MON 89788 un MON 87705 x MON 89788. EP deputāti pieņēma trīs atsevišķus iebildumus, ko bija iesnieguši deputāti Bart Staes (Zaļie/EFA, Belģija), Sirpa Pietikäinen (EPP, Somija), Guillaume Balas (S&D, Francija), Linns Boilans (GUE/NGL, Īrija) un Eleonora Evi (EFDD, Itālija).

Tāpat EP deputāti norāda, ka herbicīdu glifosātu, pret kuru iepriekš minētās ģenētiski modificētās sojas pupas ir izturīgas (līdztekus citiem herbicīdiem attiecībā uz FG72 un MON 87708 x MON 89788), Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā Vēža izpētes aģentūra 2015. gada 20. martā klasificēja kā cilvēkam "iespējami kancerogēnu vielu".

Tomēr Eiropas Pārtikas Nekaitīguma iestāde 12. novembrī norādīja, ka vēža risks cilvēkiem no šī herbicīda ir maz ticams.

EP deputāti arī norāda, ka EK pati paudusi nožēlu, ka, kopš spēkā stājusies pašreizējā ĢMO atļauju piešķiršanas procedūra, lēmumus par ĢMO sugu atļaušanu Komisija ir pieņēmusi, nesaņemot atbalstu no dalībvalstīm. Līdz ar to tas, kas būtu pieļaujams izņēmuma kārtā, kļuvis par normu.

Jau ziņots, ka Eiropas Parlaments 2015. gada oktobrī iebilda pret īpašu ES tiesību aktu, ar kuru jebkura ES dalībvalsts savā teritorijā varētu ierobežot vai aizliegt ES apstiprinātas ģenētiski modificētas pārtikas vai dzīvnieku barības pārdošanu un lietošanu. Toreiz EP deputāti pauda bažas, ka šāds tiesību akts varētu izrādīties nepraktisks vai novest pie robežkontroles atjaunošanas starp dalībvalstīm, kas ĢMO atbalsta un tām, kas neatbalsta. Deputāti aicināja Komisiju iesniegt jaunu priekšlikumu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropa Eiropas Komisija Eiropas Parlaments Francija Īrija Itālija Pasaules Veselības organizācija Somija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form