Eiropas Parlaments 'principā' atbalsta Palestīnas valsts atzīšanu
Foto: AFP/Scanpix

Eiropas Parlaments (EP) trešdien ar ievērojamu balsu pārsvaru "principā" atbalstīja Palestīnas valsts atzīšanu.

EP deputāti ar 498 balsīm "par", 88 "pret" un 111 atturoties apstiprināja rezolūciju Palestīnas valstiskuma jautājumā, lai arī tā ir mīkstināta sākotnējās rezolūcijas versija, kurā dalībvalstis tika aicinātas bez nosacījumiem atzīt Palestīnas valsti.

No Latvijas EP deputātiem "par" balsoja Sandra Kalniete (V), Krišjānis Kariņš (V), Artis Pabriks (V), Tatjana Ždanoka, kā arī Andrejs Mamikins (S). "Pret" balsoja Roberts Zīle (VL-TB/LNNK) un Inese Vaidere (V), savukārt Iveta Grigule (ZZS) balsojumā nepiedalījās.

Atbilstoši palestīniešu pašpārvaldes datiem Palestīnas valsti ir atzinušas aptuveni 130 valstis.

EP "atbalsta Palestīnas valstiskumu un divu valstu atrisinājumu un uzskata, ka tam ir jābūt saistītam ar miera sarunu attīstību, kurās ir jāpanāk progress", teikts rezolūcijā.

Risinājums paredz, ka Jeruzaleme būtu abu valstu galvaspilsēta, aģentūru LETA informēja EP informācijas birojā. Tāpat tas paredz, ka droša Izraēlas valsts mierā un drošībā pastāvētu līdzās neatkarīgai, demokrātiskai, suverēnai un dzīvotspējīgai Palestīnas valstij, ievērojot tiesības uz pašnoteikšanos un pilnībā ievērojot starptautiskās tiesības.

Tāpat EP deputāti kategoriski nosoda visus terora un vardarbības aktus. Pēc deputātu domām, ir svarīgi solidēt Palestīnas vienprātības valdības iestādi, un viņi mudina visus palestīniešu grupējumus, tostarp Hamas, izbeigt iekšējo šķelšanos.

Rezolūcijā ir uzsvērts, ka saskaņā ar starptautiskajām tiesībām Izraēlas apmetnes ir nelikumīgas. EP aicina Eiropas Savienību (ES) uzņemties pienākumu patiesi līdzdarboties Tuvo Austrumu miera procesā. Tāpat deputāti nolēmuši sākt iniciatīvu "Parlamentārieši par mieru", kuras mērķis ir apvienot Eiropas, Izraēlas un palestīniešu deputātus, lai palīdzētu virzīt programmu mieram un papildinātu ES diplomātiskos centienus.

Sociālistu, "zaļo" un kreiso radikāļu EP frakcijas vēlējās, lai tiktu pieņemts tiešs aicinājums atzīt Palestīnas valstiskumu.

Tomēr centriski labējās Eiropas Tautas partijas (ETP) frakcija, kas ir lielākā EP, viņus piespieda iziet uz kompromisu, saistot rezolūciju ar miera sarunām.

"Nav tūlītējas beznosacījuma [Palestīnas valsts] atzīšanas," sacīja ETP vadītājs Manfrēds Vēbers.

Tomēr viņa sociālistu frakcijas kolēģis Džanni Pitella uzstāja, ka tas ir "vēsturisks lēmums" un "uzvara visam parlamentam".

Vairāku Eiropas Savienības valstu parlamenti pieņēmuši aicinājumus savām valdībām atzīt Palestīnas valsti, šādi cenšoties piespiest Izraēlu atkal sēsties pie miera sarunu galda.

Rezolūcijas ar aicinājumu valdībām ir pieņēmušas Francijas, Lielbritānijas, Spānijas, Īrijas un Portugāles likumdevēju sapulces.

Palestīnas valsti jau oficiāli atzinusi Bulgārija, Čehija, Kipra, Malta, Polija, Rumānija, Ungārija un Zviedrija.

Tags

Artis Pabriks Bulgārija Eiropas Parlaments Eiropas Savienība Francija Hamas Inese Vaidere Īrija Izraēla Iveta Grigule Kipra Krišjānis Kariņš Lielbritānija Palestīna Polija Portugāle Roberts Zīle Rumānija Sandra Kalniete Tatjana Ždanoka VL-TB/LNNK

Comment Form