EK pieņem Sieviešu hartu par līdztiesību
Foto: stock.xchng

Pirms Starptautiskās sieviešu dienas Eiropas Komisija pieņēma Sieviešu hartu, tādējādi pastiprinot un paplašinot savu apņemšanos nodrošināt sieviešu un vīriešu līdztiesību, informē EK pārstāviecība Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šajā politiskajā deklarācijā ir izklāstītas piecas galvenās darbības jomas un Komisijas apņemšanās dzimumu līdztiesības perspektīvu nākamajos piecos gados iekļaut visās politikas jomās, vienlaikus veicot īpašus līdztiesības veicināšanas pasākumus.

Šajā hartā ir iekļautas vairākas saistības, kuru pamatā ir kopīgi pieņemtie principi sieviešu un vīriešu līdztiesības jomā. Tās mērķis ir veicināt:

- līdztiesību darba tirgū un vienlīdzīgas ekonomiskās neatkarības panākšanu sievietēm un vīriešiem, piemēram, izmantojot stratēģiju "Eiropa 2020";

- vienādu atalgojumu par vienādu un vienlīdz vērtīgu darbu, sadarbojoties ar dalībvalstīm, lai turpmāko piecu gadu laikā ievērojami samazinātu atšķirības sieviešu un vīriešu darba samaksā;

- līdztiesību lēmumu pieņemšanā, veicot stimulējošus pasākumus Eiropas Savienībā (ES);

- cieņu, personas neaizskaramību un ar dzimumu saistītas vardarbības apkarošanu, izmantojot visaptverošu politikas satvaru;

- dzimumu līdztiesību ārpus ES, šo jautājumu iekļaujot ārējās attiecībās un apspriežot ar starptautiskajām organizācijām.

Jo īpaši šī harta ir uzskatāma par atbildi uz Eiropas Parlamenta aicinājumu pastiprināt vardarbības apkarošanas pasākumus. 

Kā liecina piektdien publicētais Eirobarometra pētījums par dzimumu līdztiesību, 62% eiropiešu uzskata, ka daudzās sabiedrības jomās joprojām pastāv dzimumu nelīdztiesība.  Šis pētījums arī liecina, ka eiropiešu izpratnē divas svarīgākās prioritātes šajā jomā ir pret sievietēm vērstas vardarbības apkarošana un atšķirību samazināšana sieviešu un vīriešu darba samaksā (attiecīgi 92% un 82% no respondentiem uzskata, ka šie jautājumi ir jārisina nekavējoties). Turklāt 61% respondentu pauž viedokli, ka ES līmeņa lēmumiem ir svarīga loma cīņā pret dzimumu nelīdztiesību.

Šo hartu papildinās jauna dzimumu līdztiesības stratēģija, ko Komisija pieņems 2010. gada vidū. Minētā stratēģija ietvers saskaņotu pasākumu kopumu visās ES politikas jomās.

Šī iniciatīva ir izvirzīta 15 gadus pēc Pekinas Rīcības platformas, par ko vienojās ANO ceturtajā konferencē par sieviešu līdztiesības jautājumiem. Tā izriet no EK priekšsēdētāja Žozē Manuela Barrozu 2009. gada 5. septembra uzrunā Eiropas Parlamentam paustās apņemšanās izveidot Sieviešu hartu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form