Foto: AFP/Scanpix

Zviedrijas prokuratūra ceturtdien paziņoja, ka Ekvadora "formālu iemeslu dēļ" ir noraidījusi lūgumu nopratināt interneta vietnes "WikiLeaks" dibinātāju Džūljenu Asanžu, kurš atrodas Ekvadoras vēstniecībā Londonā.

Zviedrijas prokuratūra norādīja, ka Ekvadora pati vēlas veikt nopratināšanu un ir lūgusi iesniegt jautājumus.

Zviedrijas prokurore Marianne Nī, kuras pārziņā ir šī lieta, teica, ka izskatīs Ekvadoras lūgumu. Ja tiks nolemts, ka Ekvadoras veikta nopratināšana traucēs izmeklēšanai, Zviedrija nosūtīs jaunu lūgumu nopratināt Asanžu.

Zviedrija pagājušajā trešdienā paziņoja, ka ir formāli lūgusi atļauju iztaujāt Asanžu Ekvadoras vēstniecības telpās. Pēc mēnešiem ilgām diplomātiskām sarunām Zviedrija un Ekvadora pagājušajā mēnesī beidzot noslēdza vienošanos par tiesisko sadarbību.

43 gadus vecais Austrālijas pilsonis Asanžs jau vairākus gadus uzturas Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no aizturēšanas un izdošanas Zviedrijai.

Zviedrija 2010. gada 18. novembrī izdeva starptautisku orderi Asanža aizturēšanai, lai varētu viņu nopratināt saistībā ar aizdomām, ka viņš Zviedrijā izvarojis kādu sievieti un seksuāli uzmācies citai sievietei. Abas šīs sievietes bija "WikiLeaks" brīvprātīgās līdzstrādnieces.

Asanžs atsakās atgriezties Zviedrijā šo apsūdzību atspēkošanai, jo bažījas par to, ka Zviedrija viņu izdos ASV, kur viņam draudētu mūža ieslodzījums vai nāvessods par slepenu ASV diplomātisko, militāro un izlūkošanas dokumentu publiskošanu, ko ir veikusi "WikiLeaks".

"WikiLeaks" 2010. gadā izpelnījās starptautisku uzmanību, publiskojot desmitiem tūkstošu slepenu ASV militāro dokumentu par karadarbību Afganistānā un Irākā. Pēc tam šī vietne ir publicējusi vēl daudz dažādu slepenu ASV dokumentu.

Lielbritānijas policija 2010. gada 7. decembrī aizturēja Asanžu, tomēr apcietinājums viņam tika nomainīts pret mazāk stingru drošības līdzekli, un viņam bija jāievēro stingri noteikumi, ko paredz tiesas lēmums atbrīvot Asanžu pret drošības naudu un ļaut viņam dzīvot kāda atbalstītāja savrupnamā.

Asanžs ir zaudējis Lielbritānijā visās tiesu instancēs cīņā pret izdošanu Zviedrijai, tādēļ viņš nav pametis Ekvadoras vēstniecību Londonā kopš 2012. gada 19. jūnija, kad viņš tur ieradās un lūdza politisko patvērumu, kuru Ekvadora tā paša gada 16. augustā viņam piešķīra.

Lielbritānija atsakās atļaut Asanža brīvu aizbraukšanu no valsts, jo tai esot pienākums izdot viņu Zviedrijai. Tā arī draud Asanžu aizturēt, ja viņš atstātu vēstniecību un mēģinātu nokļūt lidostā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!