Eiropas Parlaments otrajā lasījumā atbalstīja ar ES Padomi panākto vienošanos par Kopienas veselības aizsardzības programmu laikposmam no 2008. līdz 2013.gadam. EP deputāti piekrita ES Padomes piedāvātajam budžeta apjomam, lai tās līdzekļus varētu sākt izmantot 2008. gada 1. janvārī.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Veselības rīcības programmai bija jāsāk darboties 2007. gada 1. janvārī, jo tās līdzekļi veido daļu no ES ilgtermiņa budžeta (2007.–2013. gadam). Pirmajā lasījumā Parlaments nobalsoja par septiņu gadu programmai atvelēto līdzekļu palielināšanu līdz 1 500 miljoniem eiro. Taču, pieņemot ES ilgtermiņa budžetu, finansējuma palielinājums netika atbalstīts.

Eiropas Parlaments piekrita samazinājumam, taču, ņemot vērā, ka programmas uzsākšana iekavējusies, apstiprinātā summa tagad paredzēta sešiem, nevis septiņiem gadiem. Daļa no līdzekļiem gan jau izmantota šogad iepriekšējās (2003.–2008. gada) programmas ietvaros, un līdzekļi tiks attiecīgi samazināti.

Eiropas Parlaments, ES Padome un Eiropas Komisija papildus kompromisam ir parakstījušas trīspusēju deklarāciju par papildu līdzekļu piesaisti katrā no programmas gadiem.

Sarunas Eiropas Parlamenta vārdā vadīja PPE-DE deputāts Antonioss Trakateliss (EL). Kompromisu atbalsta visas galvenās Eiropas Parlamenta grupas, kas nozīmē, ka apstiprināšanai plenārsesijā nevajadzētu būt šķēršļu.

Meklējot kompromisu, samazināti programmai piešķirtie līdzekļi, tomēr Eiropas Parlamenta deputāti panāca, ka tās mērķos iekļauta cīņa pret nevienlīdzību veselības aprūpē, pārrobežu aprūpes veicināšana, pacientu un medicīnas personāla mobilitāte. Pēc deputātu prasības likumprojektā iekļautas īpašas atsauces uz papildu un alternatīvo medicīnu, kā arī uz smagākajām slimībām, tostarp vēzi.

Veselības aprūpe ES ir dalībvalstu pārziņā, taču tādus jautājumus kā cīņa pret epidēmijām, noteikumi par saskarsmi ar ķīmiskām vielām, traumu novēršana darba vietās dažkārt ir efektīvāk risināt ES līmenī. To dara ar kopīgu ES iniciatīvu palīdzību, veicinot dalībvalstu atbildīgo iestāžu sadarbību, datu un pieredzes apmaiņu par slimībām, to ārstēšanu, veselīgu dzīves veidu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form