Eiropas Savienība stingri ierobežos roņu gaļas, ādas, kažokādas, tauku un citu no šiem dzīvniekiem iegūtu produktu tirdzniecību. Eiropas Parlaments (EP) otrdien atbalstīja ar ES dalībvalstu pārstāvjiem panākto vienošanos par jauno regulu, portālu “Delfi” informēja EP Preses dienestā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Izņēmumi tiks piemēroti inuītu un citām Arktikas pamatiedzīvotāju kopienām, kā arī gadījumos, kad medības rīkotas ar vienīgo mērķi atjaunot vides līdzsvaru.

Parlaments vienošanos atbalstīja ar 550 balsīm par, 49 pret, un 41 atturoties.

Regula stingri ierobežos no roņiem iegūtu preču tirdzniecību, tomēr neietekmēs šo dzīvnieku medības, kuru rīkošanas aizliegumi pilnībā paliks dalībvalstu kompetencē. Praksē ierobežojums nozīmēs, ka Eiropas Savienībā nedrīkstēs tirgot tādas preces kā no roņu ādas ražotas somas, bikses un cimdus, ko izmanto motociklisti, slēpotāji un bokseri, vai “Omega 3” uztura bagātinātājus no roņu taukiem.

Tirdzniecības aizliegumi neattieksies uz inuītu un citām pamatiedzīvotāju kopienām, kam roņu medības ir daļa no tradicionālā dzīves veida. No roņiem iegūtu produktu tirdzniecību varēs atļaut arī, ja medību vienīgais mērķis bijis jūras resursu ilgtspējīga saglabāšana, turklāt šādā gadījumā pārdošanu nedrīkstēs veikt peļņas nolūkā. Ievest no roņiem iegūtas preces varēs tikai tad, ja šis imports nav regulārs un produkti domāti personiskai lietošanai.

Likumdošanas pamatā ir Eiropas Parlamenta 2006. gada 15. septembra rakstiskā deklarācija, kurā deputāti aicināja aizliegt ES noteiktu no roņiem iegūtu produktu tirdzniecību, vienlaikus respektējot Arktikas pamatiedzīvotāju tradīcijas un kultūru. Deputāti uzsvēra, ka pēdējo četru gadu laikā Ziemeļrietumu Atlantijas reģionā ir izkauti vairāk nekā pusotra miljona roņu mazuļu, lai gan medības roņu medniekiem nodrošina vidēji mazāk kā 5 % no ienākumiem. Deputāti arī norādīja uz nežēlīgajām medību metodēm. "Starptautiska veterinārārstu komanda nonāca pie slēdziena, ka 42% no viņu apsekotajiem nokautajiem roņiem, iespējams, āda tika novilkta, vēl dzīviem esot," uzsvērts deklarācijā.

Vairākās ES valstīs — Beļģijā, Nīderlandē, Itālijā, Luksemburgā un Vācijā no roņiem iegūtu preču tirdzniecība jau ir aizliegta, un aizliegumu apsver arī Apvienotā Karaliste. Tas ir spēkā arī ASV un Meksikā.

Regula stāsies spēkā 20 dienas pēc oficiālās publikācijas.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form