ES Tiesa: Izraēlas okupētajās teritorijās ražotie produkti īpaši jāmarķē
Foto: Reuters/Scanpix

Izraēlas pārtikas produkti, kas ražoti okupētajās teritorijās, ir attiecīgi jāmarķē, atzinusi Eiropas Savienības (ES) Tiesa, bet Izraēla tādu lēmumu nodēvēja par dubultstandartu piemērošanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šāds ES Tiesas lēmums pieņemts, izskatot prasību pret Parīzi, kuru iesniegusi kāda ebreju organizācija un kāds vīna ražotājs, kas apstrīdējis attiecīgas Francijas normas.

Vienkārši norādot, ka preču izcelsmes valsts ir Izraēla, lai gan tās ražotas okupētajās teritorijās, var maldināt patērētājus attiecībā uz Izraēlas klātbūtni teritorijās, kur tā uzskatāma par okupācijas varu, nevis par suverēnu veidojumu, norādīts ES Tiesas spriedumā.

Produktu marķējumam jāļauj patērētājiem izdarīt apzinātu izvēli ne tikai saistībā ar veselības, ekonomiskiem un sociāliem apsvērumiem, bet arī, pamatojoties uz ētiskiem apsvērumiem, kā arī uz starptautisko tiesību ievērošanu, norādījusi ES Tiesa.

Tiesas lēmums tagad tiks nodots Francijas tiesām galīgā sprieduma pieņemšanai saskaņā ar ES Tiesas atzinumu.

"Sprieduma mērķis ir izcelt un piemērot dubultstandartus pret Izraēlu," lasāms Izraēlas Ārlietu ministrijas paziņojumā, kurā "stingri noraidīts" ES Tiesas lēmums.

"Visā pasaulē turpinās vairāk nekā 200 teritoriālu strīdu, tomēr [ES Tiesa] nav pieņēmusi nevienu spriedumu par produktu, kuru izcelsmes vieta ir šīs teritorijas, marķējumu," uzsvērts ministrijas paziņojumā.

Savukārt Palestīnas atbrīvošanas organizācijas ģenerālsekretārs Saebs Erekats apsveica ES Tiesas lēmumu un aicināja visas Eiropas valstis to ievērot.

ES Tiesai bija jāprecizē noteikumi par preču marķējumu produktiem, kuru izcelsmes valsts ir Izraēlas okupētais Jordānas upes rietumkrasts, Izraēlas anektētā Austrumjeruzaleme un Sīrijas Golānas augstienes, kuras Izraēla okupēja 1967. un anektēja 1981.gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Savienība Izraēla
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form