Kastro
Foto: EPA/LETA

Kubas bijušais prezidents un revolūcijas ikona Fidels Kastro sestdien atzīmē savu 85.dzimšanas dienu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai gan jau ilgu laiku nopietni slimojošais Kastro nav apmeklējis nevienu sabiedrisko pasākumu, kas notiek par godu viņa dzimšanas dienai, jau kopš otrdienas Kubā notiek koncerti, baleta izrādes, mākslas izstādes, kurās godina cilvēku, kas 49 gadus vadīja valsti līdz 2006.gadā slimības dēļ to vairs nevarēja darīt un nodeva pilnvaras savam brālim Raulam.

Bijušā Kubas līdera parādīšanās sabiedrībā ir retums. Iepriekšējo reizi Kastro sabiedrībā iznāca aprīlī, kad notika Kubas valdošās Komunistiskās partijas ikgadējais kongress, kurā Fidels Kastro oficiāli atkāpās no partijas līdera amata, arī to nododot savam brālim. Vīrs, kurš agrāk vienmēr izcēlās ar stundām ilgām runām, tagad sēdēja klusi un vēroja notiekošo. Fidels Kastro bija Kubas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas pirmais sekretārs kopš partijas dibināšanas 1965.gada jūlijā.

Kopš aprīļa laika Kastro redzēts vien videoierakstā, kur apmeklē Venecuēlas prezidentu Ugo Čavesu, kurš Kubā iziet ķīmijterapijas kursu.
Rauls Kastro, kurš līdz tam bija viceprezidents un aizsardzības ministrs, par Kubas prezidenta pienākumu izpildītāju kļuva 2006.gadā, kad šo amatu veselības stāvokļa dēļ vairs nespēja pildīt viņa brālis. 2008.gadā Rauls Kastro, kuram jūnijā apritēja 80 gadi, oficiāli kļuva par prezidentu.

Lai gan Fidels Kastro brālim deva pilnvaras pieņemt lēmumus, tomēr noteica arī ierobežojumus, jo īpaši reformu jomā. Tomē Rauls lēnām, bez liela trokšņa mēģina veikt virkni reformu, lai Kubas centrāli plānotā ekonomika iedrošinātu arī privātos uzņēmējus iesaistīties tirgū. Viņš cenšas arī mazināt milzīgi birokrātiju, kas valda valstī.

"Fidels pieder vēstures grāmatām," aģentūrai AFP teicis Kubas disidents un ekonomists Oskars Espinosa, piebilstot, ka "Rauls nav demokrāts, bet ir pragmatiķis, kas mēģina labot kļūdas un neveiksmes, ko atstājis viņa brālis. Kuba šodien nav tā Kuba, kas bija 2006.gadā".

Šobrīd Kastro savās mājās Havanā raksta grāmatas un komentārus par starptautiskajiem notikumiem. Līdz šim viņš publicējis jau vairāk nekā 360 darbus. Viņš dzīvo kopā ar savu otro sievu Dalju Soto Del Valli. Viņam ir deviņi bērni.

Fidels Kastro dzimis 1926.gada 13.augustā. Viņa tēvs bija turīgs spāņu imigrants, kuram Kubā piederēja liela saimniecība, bet viņa māte bija Kubas sieviete, kas bija kalpone tēva saimniecībā. Viņš kļuva par varoni, kad 1959. gadā, kad 26. jūlijā viņa vadītā kustība gāza Kubas prezidenta, diktatora un militārā vadoņa Fulhensio Batistas valdību. Fidels Kastro padarīja Kubu par pirmo sociālistisko valsti rietumu puslodē.

Viņš kļuva par Aukstā kara ikonu, viņa atbalstītāji dēvēja viņa pret Ameriku un imperiālismu vērsto politiku par revolucionāru, bet kritiķi sauca par nežēlīgu diktatoru.

Kastro pretinieki teica, ka revolūcija ies bojā, kad nomirs Fidels Kastro, bet viņa slimība deva iespēju pakāpeniski nodot varu.
Kad jautāti, kas notiks, kad Fidels Kastro patiešām aizies mūžībā, politikas vērotāji ir vienisprātis - būs vēsturiskas bēres.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form