'Grad' apšaude Harkivā. Krievijas iebrukuma Ukrainā piektā diena. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ukrainas cilvēku cīņa pret Krievijas iebrucēju kolonnām un desantiem turpinās jau piekto dienu. Galvaspilsēta Kijeva par spīti lielai okupantu spēku koncentrācijai tās tuvumā un nemitīgiem centieniem tajā ielauzties pirmdien joprojām ir brīva. Rietumu valstis pret Krieviju vērš skarbas sankcijas un arvien vairāk pastiprina militāro atbalstu Ukrainai. Turpinām sekot līdzi Ukrainas brīvības cīņai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma


  • Krievijas iebrukums ar raķešu apšaudēm un sauszemes spēku ienākšanu no dažādām pusēm sākās 24. februāra agrā rītā.
  • Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis telefonsarunā ar Apvienotās Karalistes premjerministru Borisu Džonsonu atzina, ka nākamās 24 stundas Ukrainai būs izšķirošs periods, jo kaujas turpinās visā valstī.
  • Acīmredzot nespējot ātri sasniegt savus noziedzīgos mērķus Ukrainā, Kremļa saimnieks Vladimirs Putins svētdien izsludināja īpašu gatavību kodolspēkos.
  • Sagaidāms, ka iebrukumā Ukrainā iesaistīsies Baltkrievijas spēki.
  • Saskaņā ar Ukrainas Aizsardzības ministrijas datiem Krievija ofensīvā zaudējusi jau 4300 karavīru [iepriekš bija informācija par 5300].
  • Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis lūdz nekavējoties uzņemt Ukrainu Eiropas Savienībā.


Krievijas iebrukums Ukrainā (piektā diena)
Cienījamie lasītāji, teksta tiešraide šajā lapā tiek noslēgta. Turpinām sekot notikumiem jaunajā saitē šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/kijevas-pievarte-60-km-gara-krievijas-kolonna-teksta-tiesraide.d?id=54107372
"Kyiv Independent" ziņo par uzlidojumu trauksmēm vairākās Ukrainas pilsētās.  https://twitter.com/KyivIndependent/status/1498504991195160577?ref_src=twsrc%5Etfw
ASV varas iestādes brīdina, ka Ukrainā ir gaidāms milzīgs Krievijas karaspēka daudzums jeb "otrais vilnis".ASV administrācijas pārstāvji pirmdien slepenās instruktāžās brīdināja likumdevējus, ka ir gaidāms Krievijas spēku otrais vilnis, kas, iespējams, nostiprinās Krievijas prezidenta Vladimira Putina pozīcijas Ukrainā. (LETA)
Sākusies izskatīšanas procedūra par Ukrainas pieteikumu dalībai Eiropas Savienībā. (NEXTA) https://twitter.com/VVChentsov/status/1498447259826065410?ref_src=twsrc%5Etfw
Sirēnas par uzlidojumiem atskan arī Rivnē.
Ukrainas pilsētā Vinnicā atskan trauksmes sirēnas par gaisa uzlidojumiem. (Kyiv Independent)
Krievijas okupācijas spēku artilērijas uzbrukumā Ukrainas karaspēka daļai Sumu apgabala Ohtirkas pilsētā gājuši bojā 70 Ukrainas karavīri, vietnē "Telegram" otrdien paziņoja Sumu apgabala administrācijas vadītājs Dmitro Živickis. (LETA)
Viens no ASV brīfingā diskutētajiem tematiem bija Krievijas agresora Vladimira Putina mentālās veselības stāvoklis. Plašāki komentāri par šo diskusiju pašlaik gan netiek sniegti. (NEXTA)
"Sliktākais vēl tikai priekšā,"– šādi situāciju komentē ASV likumdevēji pēc brīfinga par situāciju Ukrainā. Izlūkdati, kurus saņēma brīfinga pārstāvji, ietvēra iespējamos Kijevas un citu pilsētu krišanas laika grafikus. "Cīņa par Kijevu būs ilga un asiņaina," sacīja senators demokrāts Kriss Mērfijs.  (BBC)
Japāna iesaldē Krievijas līderu un trīs finanšu institūciju aktīvus. To starpā ir arī agresors Vladimirs Putins un ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. (Kyiv Independent)
Aktuālā karte ar konfliktiem Ukrainā. https://twitter.com/TheStudyofWar/status/1498462267180032000?ref_src=twsrc%5Etfw
Kanāda nosūtīs Ukrainai prettanku ieročus aizsardzībai pret Krievijas agresiju, Otavā paziņoja Kanādas aizsardzības ministre Anita Ananda. Drīzumā tiks nosūtīti 100 rokas prettanku granātmetēji "Kar Gustav" un 2000 to lādiņus. (LETA) Savukārt Austrālija apņemas Ukrainai palīdzēt ar 75 miljoniem dolāru. (NEXTA)
Kāda sieviete publicējusi video ar to, kā izskatās viņas dzīvoklis pēc Krievijas agresora mestas raķetes. https://twitter.com/nexta_tv/status/1498483618498367497?ref_src=twsrc%5Etfw
Krievijas okupācijas spēki Ukrainā ir sākuši triecienuzbrukumu Hersonas pilsētai valsts dienvidos, vietnē "Telegram" pavēstīja Ukrainas Īpašo sakaru un informācijas aizsardzības valsts dienests. (LETA).
Kā vietnē “Facebook” pulksten 00:56 pēc Latvijas laika rakstīja Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštābs, “Situācija ap Kijevu joprojām ir saspringta”. “Neskatoties uz to, ka ienaidnieks zaudē uzbrukuma potenciālu, (Krievijas militārie spēki) turpina šaut uz militārajiem mērķiem un cilvēkiem,” norādīts ģenerālštāba vēstījumā. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/261804279465991&show_text=true&width=500
Taivāna uz Ukrainu nosūtījusi 27 tonnas medicīnas preču, paziņojusi valsts valdība. (Sky News).
Ukrainas Aizsardzības ministrija vietnē “Twitter” publicēja apkopojumu par Krievijas militārā spēka šautajām raķetēm. Ministrija arī norāda, ka Krievijas kara noziegumam nepieciešams piemērot Hāgas tribunālu. https://twitter.com/DefenceU/status/1498472478552776705?ref_src=twsrc%5Etfw
Nedēļas nogalē izskanējušie Putina kodoldraudi ir signāls ASV, lai tā neiejaucas karā starp Krieviju un Ukrainu, paudis pētnieks Pāvels Podvigs (Pavel Podvig), kurš specializējas kodolatbruņošanos, bruņojuma kontroles un kodoldrošības jomā. "Fakts, ka kodolieroči ir iesaistīti šajā jau tā sarežģītajā situācijā, ir satraucošs," viņš sacīja, piebilstot, ka kodoldraudi nav tik “negatīva notikumu attīstība kā varētu šķist”. (BBC).
Eiropas Parlamentā otrdien notiks ārkārtas plenārsēde, lai apspriestu Krievijas iebrukumu Ukrainā. (LETA).
Foto publicējusi Ukrainas deputāte Lesia Vasiļenko (Lesia Vasylenko).https://twitter.com/lesiavasylenko/status/1498463010498744323?ref_src=twsrc%5Etfw
ASV palielinās Ukrainai sniegto atbalstu, lai tā pretotos Krievijai, pavēstījis Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba (Dmytro Kuleba). Pēc telefonsarunas ar ASV valsts sekretāru Entoniju Blinkenu Ukrainas ārlietu ministrs vietnē “Twitter” rakstīja, ka ASV turpina Ukrainai sniegt būtisku atbalstu. “Es (telefonsarunā) uzsvēru, ka Ukraina alkst pēc miera, bet tik ilgi, kamēr esam pakļauti Krievijas uzbrukumam, mums vajag vairāk sankciju (pret Krieviju) un ieroču. Sekretārs man apliecināja abus. Saskaņojām turpmākos soļus,” raksta Kuleba.https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1498432693306077194?ref_src=twsrc%5Etfw
Ukrainā bloķēti Krievijas tālruņu numuri. Tālruņi ar Krievijas numuriem vairs nevar izmantot Ukrainas telekomunikāciju infrastruktūru, atsaucoties uz Ukrainas Valsts speciālo sakaru dienesta paziņojumu, raksta BBC. Iepriekš Ukrainas militārpersonas apgalvoja, ka Krievijas okupanti saziņai izmanto savus mobilos tālruņus un rācijas. Kad tie vairs nelīdz, okupanti var mēģināt zagt ukraiņu telefonus. Ukraiņi, kuriem Krievijas militārie spēki nozaguši telefonus, tiek lūgti pēc iespējas ātrāk par to ziņot telefona operatoriem, lai numuru bloķētu. Sakaru dienests piebilda – viņi apzinās, ka ziņot par nozagtu telefonu bez telefona “nav viegls uzdevums”.
Hersonas apgabalā, Ukrainas dienvidos, dzirdēti spēcīgi sprādzieni. Tie šķietami notika vietējās lidostas tuvumā. Hersona ir ostas pilsēta, kas atrodas uz ziemeļiem no Krimas pussalas. Maskava svētdien paziņoja, ka tās spēki "pilnībā bloķējuši" šo pilsētu.(BBC).
Ukrainas pilsētā Bila Tserkvā, kā arī galvaspilsētā Kijevā izsludināta gaisa uzlidojuma trauksme. Iedzīvotāji tiek mudināti meklēt tuvāko patvērumu, ziņo “The Kyiv Independent”.
Krievijas karavāna jeb bruņutehnikas kolonna, kas dodas Kijevas virzienā, ir aptuveni 60 kilometrus gara. Iepriekš izskanēja ziņas, ka šī kolonna ir aptuveni 27 kilometrus gara. Uzņēmums “Maxar Technology”, kas strādā ar satelīta attēliem, paziņojis, ka jaunākie attēli liecina – sauszemes karaspēks un uzbrukuma helikopteri atrodas arī Baltkrievijas dienvidos, mazāk nekā 32 kilometru attālumā no Ukrainas robežas. (BBC).
Izklaides gigants "Disney" paziņojis, ka pārtrauc kino filmu publicēšanu Krievijā “neprovocēta iebrukuma Ukrainā” dēļ.“Disney” savā publiskajā paziņojumā arī min, ka sadarbojas ar bezpeļņas organizācijām, lai sniegtu steidzamu humāno palīdzību bēgļiem.https://twitter.com/WaltDisneyCo/status/1498449700705357824?ref_src=twsrc%5Etfw
Alžīrija paudusi gatavību piegādāt gāzi Eiropas Savienībai (ES). Pagaidām Alžīrijas gāze veido aptuveni 11 % no ES gāzes importa. Saistībā ar Krievijas militāro uzbrukumu Ukrainai ES varētu sarukt gāzes rezerves. (BBC).
Amerikas aviokompānijas pārtrauc līgumus ar aviokompāniju “Aeroflot” un “S7 Airlines”. (Sky News). "Aeroflot" ir vecākā un lielākā Krievijas aviācijas kompānija.
Polijas prezidents Andžejs Duda pēc telefonsarunas ar Ukrainas prezidentu Volodomiru Zeļenski vietnē “Twitter” paziņoja, ka “Krievijas raķetes, tostarp starptautiski aizliegtās kasešu bumbas, krīt Kijevā, Harkivā un citās pilsētās”. “Situācija ir grūta, bet Ukraina ir drosmīga,” viņš raksta. https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1498443642389909504?ref_src=twsrc%5Etfw
NHL jeb Nacionālā hokeja līga pirmdien paziņoja, ka nekavējoties pārtrauc visas biznesa attiecības ar Krieviju. “Nacionālā hokeja līga nosoda Krievijas iebrukumu Ukrainā un mudina pēc iespējas ātrāk panākt mierīgu risinājumu. Mēs nekavējoties pārtraucam attiecības ar mūsu biznesa partneriem Krievijā un apturam mūsu krievu valodas sociālo un digitālo mediju vietnes. Tāpat mēs pārtraucam apsvērt Krieviju kā vietu turpmākajām NHL sacensībām,” publiskā paziņojumā raksta NHL. https://twitter.com/PR_NHL/status/1498393869188313097?ref_src=twsrc%5Etfw
Kanādiešu komiķis Entonijs Vokers (Anthony Walker), kurš šobrīd sevi dēvē par “pagaidu ukrainieti”, pievienojies brīvprātīgo pulkam, kas dodas palīdzēt Ukrainai cīņā pret Krievijas militāro spēku. 29 gadus vecajam komiķim nav militāras pieredzes. Viņš pats arī stāstījis, ka vēl pirms trīs gadiem viņu atzina par nepiemērotu Kanādas bruņotajiem spēkiem medicīnisku iemeslu dēļ. Intervijā ar BBC Vokers norādīja, ka šobrīd atrodas Ukrainas-Polijas pierobežā. Tur viņš palīdz apgādāt bēgļus ar viņiem nepieciešamo palīdzību. (BBC).https://twitter.com/anthonycwalker/status/1498363014726234121?ref_src=twsrc%5Etfw
Pēdējo dienu laikā Ukrainā ziņots par vismaz 406 karā ievainotajiem. Vismaz 102 cilvēki bruņotajās cīņās ir gājuši bojā, vēstījis ANO pārstāvis. Viņš gan piebilda, ka patiesais ievainoto un bojā gājušo cilvēku skaits varētu būt daudz lielāks, jo daudzas ziņas par kara upuriem vēl nav apstiprinātas. (CNN).
Harkivas mērs Ihors Terehovs (Ihor Terekhov) paziņojis, ka pirmdien Krievijas militārā uzbrukuma laikā Harkivā miruši deviņi cilvēki, no tiem trīs ir bērni. “Šodiena mums bija ļoti grūta diena. Tā mums parādīja, ka tas nav tikai karš, tas ir ukraiņu tautas slaktiņš,” teica Terehovs. Mēra uzrunu vietnē “Twitter” pārpublicēja arī Ukrainas vēstnieks Austrijā Aleksandrs Ščerba.https://twitter.com/olex_scherba/status/1498437315529695232?ref_src=twsrc%5Etfw
Šobrīd no Ukrainas bēgļu gaitās uz kaimiņzemēm devušies ap 520 000 bēgļu. Tiesa, šis skaitlis ik stundu pieaug eksponenciāli, atsaucoties uz ANO Bēgļu aģentūras pārstāvja pausto, raksta CNN. Arī Latvijā sestdien ieradās pirmie Ukrainas bēgļi. Portāls “Delfi” apkopoja aktuālo informāciju par to, kā ikviens Latvijas iedzīvotājs šobrīd var palīdzēt Ukrainas bēgļiem.https://www.delfi.lv/article.php?id=54105750
ASV prezidents Džo Baidens nav mainījis savu nostāju un joprojām stingri ievēro savu apņemšanos neļaut ASV karaspēkam iesaistīties karā, atsaucoties uz Baltā nama pārstāvja pausto, ziņo CNN.
Medijs “Deutsche Welle” publicējis video, kurā redzamas, ka sievietes un bērni no kara briesmām patveras Kijevas lielākās slimnīcas pagrabā. Šajā pagrabā arī iespējams saņemt medicīnisko palīdzību, jo vairāki bērni veselības stāvokļa dēļ nevar palikt bez ārstu uzraudzības vai pamest Kijevu. Ķirurgi šajā slimnīcas pagrabā operējuši kādu 13 gadīgu puisi, kurš guva smagus ievainojumus bruņotajās sadursmēs. https://twitter.com/dwnews/status/1498428549107097606?ref_src=twsrc%5Etfw
Turcijas ārlietu ministrs pirmdienas vakarā sacījis, ka Turcija brīdinājusi visas valstis, lai tās neļauj karakuģiem šķērsot Melnās jūras šaurumus, atsaucoties uz Turcijas ziņu aģentūra Anadolu, vēsta CNN. Kopš kara sākuma Turcija neesot saņēmusi nevienu lūgumu ļaut šķērsot jūras šaurumu.
Sākot ar 1. martu Ukrainā bez vīzas drīkst ieceļot visi ārzemnieki, kas līdz ar Ukrainu vēlas stāties pretī Krievijai, paudis Ukrainas prezidents Volodomirs Zeļenskis. (BBC). Jau ziņots, ka Latvijā Saeima pirmdien, 28. februārī, ārkārtas sēdē steidzamības kārtā divos lasījumos vienbalsīgi pieņēma grozījumus Nacionālās drošības likumā, kas paredz Latvijas pilsoņiem ļaut dienēt Ukrainas dienestā. Likuma grozījumi stājas spēkā 1. martā.
Apvienotās Karalistes Ārlietu ministrija vietnē "Twitter" uzsver, ka Putina sāktais karš “balstās uz virkni melu”. Vēl pirms nedēļas Krievijas prezidents apliecināja, ka Krievija cenšas atrisināt jautājumus mierīgā ceļā. “Mēs zinām, ka tā bija apzināta maldināšana, un viņš visu laiku plānoja iebrukt,” vēsta ministrija. “Delfi” jau vairākkārt ziņoja, ka Kremļa propagandas izplatītāji melo par Krievijas iebrukumu Ukrainā. https://twitter.com/FCDOGovUK/status/1498417768315691010?ref_src=twsrc%5Etfw
https://twitter.com/ivchix/status/1498423536955895808
Straumēšanas platforma "Netflix" ir paziņojusi, ka neiekļaus savā kanālu paketē 20 Krievijas bezmaksas propagandas kanālus, ko platformai varētu piespiest darīt Krievijas likumi, vēsta ārvalstu mediji.https://www.delfi.lv/article.php?id=54107248
Krievijas militārie spēki, mēģinot ieņemt Ukrainu, izmantojuši arī vakuuma bumbu, paziņojis Ukrainas vēstnieks ASV. Vakuuma bumba, uzņemot skābekli, rada spēcīgus augstas temperatūras sprādzienus. (Sky News).
Atbilstoši Ukrainas un sabiedroto aplēsēm Krievijas iebrukuma piecu dienu laikā pa Ukrainas militārajiem objektiem un pilsētu dzīvojamajiem rajoniem izšautas 113 vadāmās raķetes.
Krievijas militārie spēki piektajā kara dienā turpināja mēģināt ielenkt Ukrainas galvaspilsētu Kijevu, taču turpināja saskarties ar "radošu un efektīvu" Ukrainas spēku pretestību, pirmdien, atsaucoties uz augstas Pentagona amatpersonas pausto, ziņoja “The New York Times”.
Sanktpēterburgā pirmdien aizvadīta jau piektā protestu diena. https://twitter.com/novaya_gazeta/status/1498355521228886023?s=24
Alekseja Navaļnija komanda aicina Krievijas krievus ielās. Sola segt soda naudas.
Kopš iebrukuma sākuma Krievija īstenojusi vairāk nekā 56 raķešu triecienus, paziņojis Ukrainas prezidents Volodomirs Zeļenskis. Viņš arī norādījis, ka Krievija uz Ukrainu nosūtījusi 113 spārnotās raķetes. Kara piektajā dienā raķešu triecieni Harkivā prasījuši desmitiem cilvēku nāves. Simtiem cilvēku guvuši ievainojumus. Zeļenskis sacīja, ka tagad ir laiks apsvērt lidojumu aizlieguma zonu Krievijas raķetēm, lidmašīnām un helikopteriem. (Sky News).
"Par šo noziegumu noteikti būs starptautisks tribunāls. Tas ir visu konvenciju pārkāpums. Neviens pasaulē nepiedos ukraiņu civiliedzīvotāju nogalināšanu," Ukrainas līderis Volodimirs Zelenskis par Krievijas uzbrukumu Ukrainai. Prezidents uzrunā neilgi pirms pusnakts uzsvēra, ka valsts, kas īsteno kara noziegumus pret civiliedzīvotājiem, nevar būt ANO Drošības padomes locekle. "Tāda valsts nedrīkst piekļūt visām pasaules ostām, kanāliem, lidostām. Šādai valstij nevajadzētu saņemt simtiem miljardus par eksportēto enerģiju. Tagad pirkt Krievijas preces nozīmē maksāt par cilvēku nogalināšanu," viņš skaidroja.
Krievijā četrās dienās aizturēti ap 6000 pretkara protestētāji Krievijā kopš iebrukuma neatkarīgajā kaimiņvalstī Ukrainā par protestēšanu pret savas valsts agresiju varasiestādes aizturējušas jau 5942 cilvēkus, ziņo neatkarīgā vietne "OVD-Info". Svētdien neatļauti protesti pret karu notikuši kopumā 57 Krievijas pilsētās, un tajos aizturēti kopumā 2802 cilvēki, no kuriem gandrīz puse – 1275 – saņemti ciet galvaspilsētā Maskavā. Atbilstoši oficiālajai kārtībai protesta pieteikums jāiesniedz 10 līdz 15 dienas pirms pasākuma, bet pretējā gadījumā draud lieli naudassodi vai pat ieslodzījums, kā arī tiks atstātas "sekas uz personas nākotni". Arī formāli atļautie individuālie protesti ierasti tiek ar varu pārtraukti.
ASV ir izraidījušas 12 Krievijas diplomātus ANO nacionālās drošības apsvērumu dēļ, paziņojuši ASV un Krievijas diplomāti. Krievijas misijas locekļiem lūgts pamest ASV, pamatojoties uz diplomātu iesaistīšanos nediplomātiskās darbībās. "Tie diplomāti, kuriem tika lūgts atstāt ASV, bija iesaistīti darbībās, kas neatbilst viņu diplomātu pienākumiem," ANO Drošības padomē sacīja ASV vēstnieces vietnieks Ričards MIlss, sīkāku informāciju nesniedzot. Krievijas vēstnieks ANO Vasilijs Nebensija žurnālistiem sacīja, ka diplomātiem ir lūgts doties prom līdz 7. martam. (BBC)
Krievijas Ārlietu ministrija pirmdien izplatītajā paziņojumā vērsās pret ES plāniem piegādāt Ukrainai ieročus, piebilstot, ka Krievija, neskatoties uz sankcijām, turpinās nodrošināt savu nacionālo interešu īstenošanu. (CNN)
Uzņēmums "Shell" izbeidz visus savus darījumus ar Krievijas uzņēmumiem, izpilddirektoram Benam van Bērdenam nosodot Vladimira Putina uzsākto iebrukumu Ukrainā kā "bezjēdzīgu militāras agresijas aktu". Kompānija pārdos sev piederošās daļas kopuzņēmumos ar Krievijas lielāko valsts enerģētikas uzņēmumu "Gazprom". "Shell" arī plāno izbeigt savu līdzdalību "Nord Stream 2" - gāzes cauruļvada no Krievijas uz Vāciju - būvniecībā, ko tas palīdzēja finansēt kopā ar citu uzņēmumu grupu. Vācija "Nord Stream 2" projektu jau ir apturējusi."Mūsu lēmumu izstāties [no kopīgiem projektiem ar Krievijas uzņēmumiem] mēs pieņemam ar pārliecību. Mēs nevaram stāvēt malā," sacīja van Bērdens. (BBC) 
Ungārija liegusi ieroču piegādi Ukrainai caur savu teritoriju. Iepriekš ziņots, ka Ungārija Ukrainai sniegs palīdzību pārtikas un degvielas formātā, bet bija viena no pēdējām valstīm, kas piekrita stingrām sankcijām pret Krieviju.
Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) padomes ārkārtas sēdē nolemts izslēgt Krievijas un Baltkrievijas hokeja valstsvienības un klubus no visu vecuma sacensībām. https://www.delfi.lv/sports/news/hokejs/iihf-izsledz-krievijas-un-baltkrievijas-izlases-no-turniriem-atnem-ari-cempionata-rikosanu.d?id=54107166
"Lai nepieļautu situācijas pasliktināšanos, es ieteicu prezidentam Putinam turpmākajās dienās uzturēt savstarpējos kontaktus. Mēs turpināsim diskusijas," paziņojis Francijas prezidents Emanuels Makrons. https://twitter.com/EmmanuelMacron/status/1498391561578627079
Ukraiņu režisors Olegs Sencovs pievienojies tēvzemes aizstāvjiem pret Krievijas uzbrukumu. "Viņi šauj pa bērnudārziem un skolām, nogalinot sievietes un bērnus. Mēs aizsargājamies, bet viņi zaudē. (..) Mēs uzvarēsim šo karu, jo mums nav citas iespējas. Esmu pateicīgs par visas pasaules atbalstu." https://twitter.com/JPaulKirby/status/1498392472644472834
ASV prezidents Džo Baidens amerikāņus aicinājis neuztraukties par kodolkaru pēc tam, kad Krievija ir noteikusi paaugstinātas gatavības režīmu saviem kodolspēkiem. Rietumi šo agresora Vladimira Putina lēmumu ir nosodījuši, bet nav palielinājuši eskalāciju vai spēruši soļus, kas varētu palielināt spriedzi. (Sky News)
Jau ziņots, ka ES bloks sniegs Ukrainai militāro palīdzību, tostarp kaujas lidmašīnas. Ukrainai tiks nodotas padomju laika lidmašīnas, jo ukraiņu pilotiem tās jau ir pazīstamas un nav nepieciešams apmācību laiks. Izlemts Ukrainu atbalstīt ar kopumā 70 lidmašīnām: - 56 "MiG-29" (no Bulgārijas, Polijas un Slovākijas gaisa spēkiem); - 14 "Su-25" (no Bulgārijas Gaisa spēkiem).
Monako, Krievijas elites iecienītā pundurvalsts Vidusjūras krastā, paziņojusi par visu Krievijas aktīvu iesaldēšanu un sankciju ieviešanu pret tiem, ziņo "Euromaidan Press".
Starptautiskā Krimināltiesa sāks izmeklēšanu par iespējamu Krievijas kara noziegumu Ukrainā."Ir pamats uzskatīt, ka Ukrainā ir pastrādāti gan iespējami kara noziegumi, gan noziegumi pret cilvēci," sacīja Starptautiskās Krimināltiesas prokurors Karims AA Hans."Mans nolūks ir, ka šī izmeklēšana aptvers arī visus iespējamos jaunos noziegumus, kas ietilpst mana biroja jurisdikcijā un kurus ir izdarījusi jebkura konfliktā iesaistītā puse jebkurā Ukrainas teritorijas daļā," piebildis prokurors. (BBC)
Ukrainas spēkiem, izmantojot Turcijas piegādātu dronu "Bayraktar TB2", izdevies iznīcināt vairākus vagonus vilciena sastāvā, kas piegādājis Krievijas armijas apgādei nepieciešamo degvielu. Video autentiskumu nav izdevies pārbaudīt. https://twitter.com/clashreport/status/1498379315578351618
Kopīgu paziņojumu parakstījuši Bulgārijas, Čehijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Slovākijas un Slovēnijas vadītāji.Tajā teikts, ka Ukrainai jāļauj nekavējoties pievienoties Eiropas Savienībai (ES), raksta "Sky News". Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien aicināja ES nekavējoties uzņemt Ukrainu savā dalībvalstu lokā, realizējot to ar īpašas procedūras palīdzību. Ierastā procedūra, ar kuru valstis tiek uzņemtas ES, parasti ir ļoti gara – tā var aizņemt pat vairākus gadus. Šobrīd nav skaidri zināms, vai Ukrainas gadījumā varētu izveidot īpašu procedūru, kas prasītu mazāk laika. Tāpat ES dalībvalstu vidū nav vienprātības par bloka paplašināšanos – dažas ES valstis uz jaunu dalībnieku uzņemšanu raugās piesardzīgāk nekā citas.
Vācija grasās uz Baltijas jūras reģionu izlūkošanas misijā nosūtīt kara lidmašīnas "Tornado" un jūras patruļlidmašīnu. Vācijas flote šodien misijām dislocēja sešus papildu karakuģus, četrus no tiem uz Baltijas jūru. Savukārt svētdien Vācija paziņoja, ka būtiski palielinās savu aizsardzības budžetu. Berlīnes tēriņi aizsardzībai tagad sasniegs vismaz 2% no valsts IKP, kas ir mērķis, ko nospraudusi NATO alianse un kuru Vācija ilgstoši nesasniedza, neraugoties uz citu alianses valstu spiedienu. Krievijas iebrukums Ukrainā licis Vācijai būtiski mainīt savu ilggadējo nostāju attiecībā uz izdevumiem valsts aizsardzībai.
Dokuments jau ir nosūtīts uz Briseli. https://www.delfi.lv/news/arzemes/zelenskis-parakstijis-lugumu-par-ukrainas-uznemsanu-es.d?id=54107098
"Bellingcat" žurnālists Kristo Grozevs tvīto, ka šī vakara intensīvajā raķešu uzbrukumā triecienu saņēmis arī militārās izlūkošanas komandcentrs.
FIFA kopā ar UEFA pirmdien ir atstādinājušas Krievijas klubus un valstsvienības no visām sacensībām, tajā skaitā šī gada Pasaules kausa izcīņas. https://www.delfi.lv/sports/news/futbols/fifa-un-uefa-atstadina-krievijas-klubus-un-valstsvienibas-no-visam-sacensibam.d?id=54106664
Sarunā ar G7 un citiem pasaules līderiem Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons mudinājis citas valstis turpināt izdarīt spiedienu uz Krieviju ar sankcijām un tirdzniecības ierobežojumiem. Džonsona birojs arī sacīja, ka viņš "uzsvēris, ka valstīm jāturpina atbalstīt Ukrainas valdību, tostarp piegādājot tai aizsardzības ieročus". (Sky News)
"Mums bija miers, pirms jūs ieradāties. Ticiet man, mums neviens nedara pāri, es krieviski runāju," okupantu spēkiem, kuriem iestāstīts, ka viņi nesot mieru, skaidro ostas pilsētas Berdjanskas iedzīvotāja.https://t.me/ressentiment_channel/16832
Gorodnijas pilsētā pašos Ukrainas ziemeļos iznīcināta kārtējā Krievijas bruņutransporta un, kā noprotams, inženiertehnisko transportlīdzekļu kolonna. Pēc vraku apskatītāju komentāriem noprotams, ka šajā nomaļajā vietā, kur, visticamāk, neatrodas Ukrainas spēku pozīcijas, pastrādājis Turcijas piegādātais kaujas drons "Baykar Bayraktar TB2". https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1498313251922268164
Ukraiņi ar Molotova kokteili "sveic" Krievijas armijas iebrucējus. Pilsēta, kur konkrētais video filmēts, nav konkretizēta. https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1498361635605561348
Kopš Krievijas iebrukuma sākuma Polijā no Ukrainas ieradušies gandrīz 327 000 cilvēku, paziņojusi Polijas robežsardze. (Sky News)
Eiropas Savienība sniegs Ukrainai aktuālos kosmosa izlūkošanas datus par Krievijas karaspēku.
Šveice pieņēmusi tādas pašas sankcijas pret Krieviju, kādas tai saistībā ar iebrukumu Ukrainā noteikusi Eiropas Savienība (ES). https://www.delfi.lv/news/arzemes/sveice-pievienojas-es-sankcijam-pret-krieviju.d?id=54106972
Tāpat saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā Lielbritānijas transporta ministrs Grānts Šapss pirmdien, 28. februārī, uzdevis visām Lielbritānijas jūras ostām neuzņemt Krievijas kuģus. https://www.delfi.lv/news/arzemes/ministre-lielbritanija-tuvakajas-dienas-iesaldes-visu-krievijas-banku-aktivus.d?id=54106936
ASV amatpersona paziņojusi, ka novērotas indikācijas tam, ka Ukrainā darbojas arī tā dēvētā "Putina pavāra" Jevgeņija Prigožina privātās militārās kompānijas "Vagner" kaujinieki, ziņo "Reuters" žurnālists Fils Stjuarts. Iepriekš izskanējis, ka pirms vairākām nedēļām tie atsaukti no dažādām misijām Āfrikas valstīs.
"Gruz 200" vilciens uz Krieviju. Baltkrievijā, Moziras pilsētā, šodien fiksēta Krievijas karavīru līķu pievešana un kraušana īpašā vilcienā, visticamāk, vešanai uz Krieviju. Video publicētājs, Baltkrievijas opozīcijas aktīvists un žurnālists Tadeušs Gitzans atzīmējis, ka pēc viņa rīcībā esošās informācijas fiksētas vismaz astoņu šādu ambulances busiņu ierašanās dzelzceļa stacijā. https://twitter.com/TadeuszGiczan/status/1498340185368678405
Pēc tumsas iestāšanās atsākušies raķešu uzbrukumi Kijevai. https://twitter.com/ukrpravda_news/status/1498345344505106438
Harkivas 134. skolas krāsmatas pēc kaujas, kurā uzbrucēji likvidēti. Video zemē redzama britu dāvinātā NLAW čaula, apliecinot šo ieroču lielo efektivitāti pret uzbrucēja tehniku. https://twitter.com/Neo_Right_UA/status/1498347883439046661
Sešas stundas ilgās sarunas starp Ukrainas un Krievijas pārstāvjiem noslēgušās, un abas puses šobrīd atgriežas galvaspilsētās. Sarunas tikšot turpinātas tuvākajās dienās, ziņo "The Kyiv Independent".
"Krievi, informācija, par ko padomāt: 90. gadu sākumā Krieviju apbrīnoja, tad no tās baidījās, un tagad vienkārši ienīst. Pārtrauciet karu, pirms nav par vēlu," tvīto Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs. https://twitter.com/edgarsrinkevics/status/1498313430792613889
"Mans Dievs, ja jūs zinātu, kā mēs viņus kopš rīta pie Kijevas aizslaukām!" televīzijai "Dožģ" stāsta Ukrainas prezidenta pārstāvis Aleksejs Arestovičs. Pēc apstiprinātām aplēsēm līdz pulksten 14 uz Irpenes-Žitomiras autoceļa iznīcinātas un sabojātas vairāk nekā 200 dažādas tehnikas vienības.
"Mēs esam vienoti bezjēdzīgā kara nosodījumā, kara, ko aizsāka prezidenta Putina atteikšanās pieņemt Ukrainas tautas tiesības debatēt par savām nākotnes saitēm un vēsturi bez Maskavas iejaukšanās," teikts vēstulē. https://www.delfi.lv/kultura/news/books/pasaules-rakstnieki-nosoda-putina-karu-pret-ukrainu.d?id=54106766
Jau otrais video ar kara trofeju, kas tiek mājup aizvilkta ar traktoru. Video redzama Krievijas mobilā neliela rādiusa taktiskā zeme-gaiss tipa raķešu sistēma "9K33 Osa".https://t.me/kharkivlife1/22346
Pentagons uzskata, ka Kijeva joprojām ir Kremļa galvenais mērķis, Krievijas spēki diennakts laikā galvaspilsētai pietuvojušies piecus kilometrus. Turklāt agresors joprojām nav spējis pārņemt Harkivu un Mariupoli, raksta "VOA News" žurnālists Džefs Seldins.
Kamēr notiek miera sarunas, Krievijas spēki mērķtiecīgi ar artilērijas apšaudēm pa dzīvojamajiem rajoniem nogalina civiliedzīvotājus. Brīdinām – video redzami nepatīkami skati https://twitter.com/breakinglv/status/1498314199751139337
Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa šobrīd sniedz uzrunu britu parlamentā. Viņa saka, ka Apvienotajai Karalistei un tās Rietumu sabiedrotajiem nāksies pārciest dažas ekonomiskas grūtības sankciju dēļ, kuras ieviestas pret Krieviju, "taču mūsu grūtības nav nekas, salīdzinot ar tām, kuras pārcietusi Ukrainas tauta". Krievijas prezidenta, agresora Vladimira Putina uzsāktais iebrukums nenotiek, "kā plānots", viņa saka, atkārtojot to, ko līdz šim esam dzirdējuši no daudzām Rietumu amatpersonām. (Sky News)
Pie Kijevas iznīcināts Krievijas armijas apgādes konvojs.
Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons šopēcpusdien atkal runājis ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski Pēc zvana Džonsona birojs ziņoja, ka premjerministrs uzteicis Zelenska un Ukrainas tautas drosmi. Džonsons arī sniedzis jaunāko informāciju par militārā atbalsta nosūtīšanu uz Ukrainu un paudis, ka tuvāko stundu un dienu laikā uz Ukrainu tiks sūtīta vēl šāda veida palīdzība. (Sky News)
Ukrainas prezidenta birojā informē, ka Ukrainas un Krievijas sarunas Gomeļā vēl turpinās.
Šveice arī vērsīs sankcijas pret Krieviju.Izņēmumu nebūs: jau pieciem oligarhiem aizliegts ieceļot Šveicē, nekavējoties tiks iesaldēti visu 336 ES sarakstā iekļauto personu, tostarp Vladimira Putina un Sergeja Lavrova, banku konti.Valsts gaisa telpa ir slēgta Krievijas lidmašīnām, savukārt Šveices aviokompānijas ir atcēlušas savus lidojumus uz Krieviju. Šie soļi ir būtiski, jo Šveice vēsturiski vienmēr pieturējusies pie sava neitralitātes statusa, atzīmē BBC.
“Berdjanska ir Ukraina,” iedzīvotāji nepārprotami izrāda savu nostāju okupantiem. Jāatzīmē, ka Azovas ostas pilsēta Berdjanska izsenis ir pārsvarā krievvalodīga pilsēta ar lielu etnisko krievu īpatsvaru, kuri arī 2014. gadā no pilsētas padzina bandītu atvesto "krievu pavasari".
No pretiniekiem iegūtās trofejas liecina, ka Krievijas karaspēka vienības savstarpējai saziņai izmanto galvenokārt civilās rācijas. Neskatoties uz agrākajiem apgalvojumiem par Krievijas armijas tehnoloģisko pārākumu, līdz šim no krievu puses neesot novērota arī radioelektroniskā karadarbība.
Enerhodaras pilsētā, kuru Kremļa kontrolētā aģentūra TASS jau pasludinājusi par Krievija ieņemtu, iedzīvotāji izveidojuši barikādes, šodien neļaujot Krievijas tehnikai iebraukt. Kolonna pastāvējusi kādu laiku un tad devusies prom. https://twitter.com/FoxFrenni/status/1498279341721104386
https://twitter.com/janis_sarts/status/1498314137725775873
No Baltkrievijas pār robežu apšaudīti arī Kiinkas un Pavlivkas ciemi pie Čerņihovas uz ziemeļaustrumiem no Kijevas. Šajā rajonā, caur kuru Krievijas tehnikas kolonnām tā arī nav izdevies izspiesties, lai atklātu jaunu fronti Kijevas austrumos, mērķis, acīmredzami, ir civiliedzīvotāji.https://twitter.com/thisminsk/status/1498301629317230596
"Sky News" informē par bērniem Ukrainā, kuri cietuši Krievijas agresijas dēļ. Medijs citējis ārsta Andreja Visocka teikto. Viņš stāstījis, ka naktī no piektdienas uz sestdienu trīs bērni tikuši nogādāti medicīnas iestādē – visi bijuši sašauti. Viens no šiem trim bērniem bijis kāds desmit gadus vecs zēns, kurš miris ceļā uz slimnīcu. Viņš atradās "ātrās palīdzības mašīnā, un arī šī mašīna tika apšaudīta", ārsts sacīja "Sky News". Tikmēr Krievija turpina melot, sakot, ka neuzbrūk civilajiem objektiem un civiliedzīvotājiem.
Pēc pirmdien piedzīvotās Harkivas apšaudes ar “Grad” raķetēm līdz šim slimnīcās nogādāts 31 ievainots cilvēks, un viena ievainotā mirusi, ziņo UNIAN. Tā kā apšaude tikai nesen beigusies, dati vēl tiks papildināti, un tiks paziņots arī bojāgājušo skaits.
Krievijas īstenoto brutālo un nevienu nešķirojošu artilērijas uzbrukumu šausmas – sievietei uzlidojumā norauta kāja. Brīdinām: video redzami nepatīkami skati.https://t.me/hyevuy_dnepr/19653
Un, lūk, arī video ar notriektu Krievijas helikopteru.
Harkivā piegādāti ieroči pilsētas aizstāvjiem, tostarp prettanku raķetes NLAW un “Javelin”, un pretgaisa aizsardzības raķetes "Stinger". Bruņojums esot ievests ar vieglajām automašīnām, ziņo “Currenttime”.
Starptautiskā Olimpiskā komiteja ir ieteikusi starptautiskajām sporta federācijām Krievijas un Baltkrievijas sportistiem aizliegt piedalīties sacensībās, ņemot vērā notiekošo Krievijas iebrukumu Ukrainā. Organizācijas valde pirmdien izplatītajā paziņojumā raksta, ka gadījumos, kad izrādās neiespējami atturēt sportistus no dalības sacensībās, atlēti nedrīkst startēt zem savas valsts nosaukuma. "Nedrīkst izlikt nekādus valsts [Krievijas un/vai Baltkrievijas] simbolus, krāsas, karogus vai himnas," teikts paziņojumā. (BBC)
Latvijas armija atgādina, ka: - izmaiņas Nacionālās drošības likumā ļauj Latvijas pilsoņiem brīvprātīgi uzsākt dienestu Ukrainas bruņotajos spēkos;- tomēr citas valsts bruņotā konfliktā nedrīkst piedalīties Nacionālo bruņoto spēku profesionālā dienesta karavīri un zemessargi, kuriem ir spēkā līgums par dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos.
Krievija pa Ukrainu izšāvusi 180 spārnotās raķetes un “Iskander”, paziņoja Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba. Vienlaikus Krievijas Aizsardzības ministrija pirmdien atkārtoti melīgi paziņoja, ka civilie objekti Ukrainā bombardēti netiek.
Hersonā grūtnieces evakuētas uz slimnīcas pagrabu.
Krievijas spēku ieņemtajā Berdjanskā ļaudis pulcējas un aicina okupantus doties mājās.
"Bellingcat" žurnālists Kristo Grozevs retoriski vaicā, ka ja šādi, ne ar ko nerēķinoties, tiek šauts pa Harkivu, ko Krievija uzskatīja par krievu pasaules daļu, tad ko Krievijas Bruņotie spēki ir gatavi darīt citviet? Viņš atzīmē, ka pat kodoluzbrukums šajā brīdī sāk šķist reālistisks.https://twitter.com/christogrozev/status/1498286881544577024
Jaunākā Rietumu izlūkdienestu informācija liecina, ka Krievija ir nepietiekami novērtējusi Ukrainas spēku pretestību. Krievijas prezidents Vladimirs Putins, iespējams, ir pārvērtējis savas valsts militārās spējas un stratēģiju, liecina jaunākā amatpersonu sniegtā informācija, raksta "Sky News". Taču analītiķi esot nobažījušies par to, ka, jo grūtāk Krievijai kļūs, jo brutālāka var kļūt Krievijas rīcība, potenciāli vēršoties pret civilajiem objektiem, lai sagrautu jebkādu pretestību. Šodienas uzbrukumi, it sevišķi tie, kas bija vērsti pret Harkivu, varētu būt viena no pazīmēm, ka Kremlis jau ir sācis īstenot šīs necilvēcīgās operācijas.
Ukrainas bijušais Iekšlietu ministrs Arsens Avakovs video ar ieroci rokās pauž pārliecību, ka Ukraina uzvarēs. “Ukraiņi karo par vērtībām, bet Krievijas karavīri – par neko,” viņš saka.
Lietuvas basketbola izlases galvenais treneris pēc svētdien aizvadītās 2023. gada Pasaules kausa atlases turnīra spēles oficiāli apstiprināja, ka pametis Permas "Parma" klubu. https://www.delfi.lv/sports/news/basketbols/maksvitis-pec-permas-kluba-pamesanas-pagajusaja-nakti-guleju-labak.d?id=54105732
Baltais nams uzmanīgi vēro Baltkrievijas darbības un ir gatavs piemērot šai valstij lielākas sankcijas saistībā ar ziņām, ka Baltkrievijas spēki varētu pievienoties Krievijai tās iebrukumā Ukrainā, sacīja augsta administrācijas amatpersona. "Mēs ļoti uzmanīgi vērojam šos notikumus," sacīja amatpersona, atbildot uz jautājumu par izlūkdienestu ziņām, kas liecina, ka Baltkrievija ir gatava pievienoties Krievijas iebrukumam. (CNN)
Harkivas apšaudīšanas sekas. Zīmīgi, ka Harkiva ir viena no Ukrainas pilsētām, kuru 2014. gadā mēģināja padarīt par “krievu pasaules” daļu. Tagad Putins ar ieganstu cīnīties pret “genocīdu” un “atbrīvot” tautu no “nacistiem”, nogalina šīs pilsētas civiliedzīvotājus. https://twitter.com/christogrozev/status/1498262958287302658
Harkivā okupantu raķete ielidojusi dzīvoklī.
Krievija ir paziņojusi, ka aizliedz lidojumus aviosabiedrībām no 36 valstīm, tostarp Lielbritānijas, Vācijas, Spānijas, Itālijas un Kanādas. Šis Maskavas solis seko ES lēmumam aizliegt "Krievijai piederošām, Krievijā reģistrētām vai Krievijas kontrolētām lidmašīnām" izmantot tās gaisa telpu. (BBC)
Kijeva gatavojas aizsardzībai. Pilsēta pārtop par karadarbības zonu. (AFP/Scanpix/LETA)
Pasaules Veselības organizācija (PVO) paziņojusi, ka Ukrainā beidzas medicīniskais skābeklis kritiski slimiem cilvēkiem. "Skābekļa piegādes situācija Ukrainā tuvojas ļoti bīstamam punktam. Kravas automašīnas nevar transportēt skābekļa krājumus no rūpnīcām uz slimnīcām visā valstī, tostarp galvaspilsētā Kijevā," paziņojumā sacījis PVO ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss. (Sky News)
Ukraiņu "YouTube" blogeris, savulaik par kriminālo autoritāti dēvētais un daudzus gadus cietumos pavadījušais Andrejs Šadilo arī devies uz kara komisariātu un saņēmis ieročus, lai aizsargātu Kijevu. Demonstrējot arsenālu, viņš saka: “Padomājiet, ko dod narkomāniem un noziedzniekiem, iedomājieties, kādus ieročus dod profesionāliem karavīriem. Pirms nākat uz Kijevu, aizdomājieties...”
Vēl viens šausminošs video no Harkivas, kur Krievijas “Grad” iekārtas bombardē pilsētu laikā, kad Baltkrievijā notiek sarunas starp Ukrainas un Krievijas pārstāvjiem. Pilsētas amatpersonas ziņo par desmitiem bojāgājušu un simtiem ievainotu civiliedzīvotāju. https://twitter.com/IAPonomarenko/status/1498254388409810944
Starptautiskais saldējuma izstrādātājs un izplatītājs – “Food Union” pauž atbalstu Ukrainas tautai pēc Krievijas armijas iebrukuma viņu zemē. Uzņēmuma grupa ziedo pārtikas produktus, veic finansiālu atbalstu, kā arī ir gatava uzņemt Ukrainas bēgļus darbā savās Latvijas un Igaunijas ražotnēs. Grupa ir pārtraukusi saldējuma eksportu uz Krieviju un iepirkumus. “Jo īpaši pārdzīvojam kopā ar mūsu ukraiņu kolēģiem un īpašniekiem, kuriem jānoraugās uz šīm netaisnībām Ukrainā caur medijiem, kur viņu ģimenes locekļi un radi šobrīd atrodas karadarbības skartajās vietās. Mēs ticam, ka jebkāds atbalsts šobrīd ir vērtīgs, tādēļ ziedojam gan finansiālos līdzekļus, gan produktus Ukrainas tautai, gan piedāvājam darbu tiem, kuri pametuši savas mājas un meklēs patvērumu Baltijas valstīs,” portālam "Delfi" sacīja “Food Union” grupas vadītājs Eiropā Artūrs Čirjevskis.
Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka tās stratēģiskie raķešu spēki un Ziemeļu un Klusā okeāna flotes ir pakļautas pastiprinātam kaujas dienestam, vēsta ziņu aģentūra "Interfax".Ministrija piebilda, ka tas atbilst prezidenta, agresora Putina rīkojumam.Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu sacīja Putinam, ka "dežūras Stratēģisko raķešu spēku komandpunktos, Ziemeļu un Klusā okeāna flotes, kā arī Tāla darbības rādiusa aviācijas pavēlniecībā sāka pildīt kaujas pienākumus ar pastiprinātu personālu", raksta "Sky News". Atgādinām, ka Kremļa saimnieks Vladimirs Putins svētdien izsludināja īpašu gatavību kodolspēkos.
Ukrainas aizstāvji sagūstījuši Krievijas karavīru no Burjatijas. 2014. gadā kara laikā Donbasā arī bija novērota burjatu karotāju klātbūtne.
Amerikas Savienotās Valstis ir apturējušas savas vēstniecības Minskā darbību. Viss amerikāņu personāls ir devies prom no Baltkrievijas. https://twitter.com/USAmbBelarus/status/1498278869756956676
Krievijas miljardieris un nu jau bijušais Anglijas futbola granda Londonas "Chelsea" īpašnieks Romāns Abramovičs iesaistījies sarunās, kurās tiek pārrunāts jautājums par miera panākšanu Ukrainā. https://www.delfi.lv/sports/news/futbols/medijs-abramovics-iesaistijies-centienos-panakt-mieru-ukraina.d?id=54105366
Atgādinājums, kas ir “Grad”. https://www.delfi.lv/news/arzemes/kara-elle-kas-ir-naves-masina-grad.d?id=45496460
Krievijas uzbrukumi nenotiek tikai Harkivā, bet arī citviet. Krievijas okupantu spēki apšaudījuši Severodoņecku Luhanskas apgabalā, sabojājot vairākas ēkas, nogalinot vienu cilvēku, ievainojot divus vietējos, ziņo Luhanskas apgabala administrācijas vadītājs Serhijs Haidajs. Kā redzams, arī šie okupantu uzbrukumi bijuši vērsti pret dzīvojamajiem rajoniem. https://twitter.com/EuromaidanPress/status/1498276779563302918
Okupantu uzbrukums Harkivai - kas vērsts pret dzīvojamajiem rajoniem - kārtējo reizi atspēko Maskavas paziņojumus par to, ka Ukrainā triecieni esot vērsti tikai pa militārajiem objektiem. Šorīt jau informējām, ka Krievijas Aizsardzības ministrija turpina izplatīt šos melus. Gan Ukrainas Iekšlietu ministrija, gan arī starptautiskās organizācijas ir apstiprinājušas, ka okupantu uzbrukumu dēļ miruši arī civiliedzīvotāji, tostarp bērni.
Pie Kijevas Teritoriālās aizsardzības vienības sagaidījušas iebrucējus “ar ziediem”.
Kamēr tūkstošiem ukraiņu drūzmējas pie rietumu robežām, lai nokļūtu drošībā, plūsma veidojas arī pretējā virzienā – ukraiņi atgriežas dzimtenē, lai karotu pret okupantiem, no Polijas-Ukrainas robežas ziņo “Currenttime”.
Zmijnijas salas robežsargi, par kuru likteni nekas nebija zināms un bija bažas, ka gājuši bojā, tomēr ir dzīvi un atrodas gūstā Krievijā, paziņojuši Ukrainas jūras spēki. Robežsargi divas reizes atvairījuši uzbrukumu, bet munīcijas trūkuma dēļ nav varējuši pretošanos turpināt. Krievijas spēki pilnībā sagrāvuši visu salas infrastruktūru. https://www.facebook.com/navy.mil.gov.ua/posts/324444389723150&show_text=true&width=500
Okupantu spēku veiktā bombardēšana Harkivā notiek laikā, kad delegācijas no Maskavas un Kijevas aizvada sarunas uz Baltkrievijas-Ukrainas robežas.
Krievijas raķešu triecienos Ukrainas pilsētai Harkivai gājuši bojā vairāki desmiti cilvēku, paziņojis Ukrainas Iekšlietu ministrijas padomnieks Antons Heraščenko. Britu medija "Sky News" aizsardzības un drošības redaktore Debora Heinsa no Ukrainas saka: "Ukrainas otrajā pilsētā [Harkivā] ir notikusi šausminoša bombardēšana."
Krievijā daļa iedzīvotāju dzīvo citā realitātē. Kamēr okupanti iebrūk Ukrainā, apšauda dzīvojamās mājas, Krievijā sākusies zibakcija līmēt burtu “Z” uz automašīnām. Daļai Krievijas tehnikas Ukrainā ir šādi burti, un šādas kolonnas Ukrainas spēki regulāri iznīcina. https://www.delfi.lv/auto/zinas/krievijas-armiju-atbalstosie-autobrauceji-sakusi-limet-z-burtu-uz-saviem-auto.d?id=54105242
Pašreiz notiekošais Harkivā varētu būt sākums iepriekš ekspertu un amatpersonu paustajām bažām, ka Krievija – nespējot realizēt savus mērķus un piedzīvojot lielus zaudējumus pret Ukrainas spēkiem – varētu ķerties pie brutālām metodēm, vēršoties arī pret civilajiem objektiem.
https://twitter.com/janis_sarts/status/1498263812079865859?ref_src=twsrc%5Etfw
Harkiva https://twitter.com/UkraineNow3/status/1498263102768529420
“Grad” apšaude Harkivā: Amatpersonas ziņo, ka varētu būt desmitiem bojāgājušo.
Pie Hersonas Ukrainas karavīri sagrābuši moderno Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu “Pancir S1”. Tāda iekārta maksā līdz 20 miljoniem dolāru. https://www.facebook.com/butusov.yuriy/videos/504235921217016/&show_text=0&width=256
Harkiva apšaudīta ar zalvju uguns sistēmām “Grad”. Bažas par daudz upuriem, ziņo “Currenttime” TV tiešraidē.
Kremļa saimnieks Vladimirs Putins svētdien izsludināja īpašu gatavību kodolspēkos. Tagad Kremlis paziņojis, ka iemesls tam, kādēļ Putins lēmis par šādu soli, esot bijuši Lielbritānijas ārlietu ministres Lizas Trasas komentāri, vēstījusi Krievijas ziņu aģentūra "Interfax". "Bija dažādu pārstāvju paziņojumi dažādos līmeņos par iespējamām konfliktsituācijām un pat sadursmēm starp NATO un Krievijas Federāciju," sacīja Vladimira Putina pārstāvis Dmitrijs Peskovs."Mēs uzskatām šādus paziņojumus par absolūti nepieņemamiem. Es nesaukšu šo paziņojumu autorus, lai gan tā bija Lielbritānijas ārlietu ministre."Nav skaidrs, pret kuriem Trasas komentāriem iebilst Krievijas valdība, lai gan svētdien viņa sacīja, ka atbalstīs personu no Apvienotās Karalistes pievienošanos starptautiskajiem spēkiem, lai cīnītos par Ukrainu, raksta BBC.
"Vairums sabiedrībā ir vai nu apātiski vai atbalsta notiekošo," domā žurnālists. https://www.delfi.lv/news/arzemes/ir-soks-panika-izmisums-un-nezina-raksturo-zurnalists-no-maskavas.d?id=54104634
Audio ziņa no Krievijas Nacionālās gvardes karavīru čatiem liecina, ka Ukrainā ir ciesti smagi zaudējumi. “Tas, kas te notiek, ir pilnīga pa***. Mūsu brigādē ļoti daudz divsimto [kritušie].” https://twitter.com/SobolLubov/status/1498165720106119168
Krievijas varasiestādes par piedalīšanos pretkara protestos visā valstī aizturējušas kopumā 5942 cilvēkus, kopš Kremlis deva rīkojumu iebrukt Ukrainā, svētdien paziņoja neatkarīgā novērošanas vietne "OVD-Info".
ES pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos sasaucis tikšanos ar bloka aizsardzības ministriem, lai pārrunātu Ukrainas konfliktu. Darba kārtībā galvenā uzmanība tiks pievērsta "steidzamām vajadzībām" un bloka palīdzības ukraiņiem koordinācijai, teikts Žuzepa Borela publicētajā tvītā. https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1498210221256228868
Latvijas Pasts atjauno sūtījumu pieņemšanu uz Ukrainu, jo sadarbībā ar Polijas pasta uzņēmumu rasts risinājums sūtījumu transportēšanai un piegādēm Ukrainai pa sauszemes ceļu, portālu "Delfi" informēja uzņēmumā. Arī Ukrainas sūtījumi šādā pašā ceļā sasniegs adresātus Latvijā. Tomēr uzņēmums aicina rēķināties, ka gan karadarbības, gan sauszemes transportēšanas un robežu šķērsošanas dēļ sūtījumu apmaiņa būs ilgāka un atsevišķās teritorijās neiespējama.
Ukraina sākusi vērienīgu cīņu pret Krieviju kibertelpā, paziņojis Ukrainas Drošības dienests. Visi ir aicināti iesaistīties un ziņot par ievainojamām vietām Krievijas objektu tīklos.
Ukrainas Starptautiskajā leģionā jau saņemti vairāki tūkstoši pieteikumu no ārzemniekiem, raksta Aizsardzības ministra padomniece Hanna Maljara.
"Mēs aicinām Eiropas Savienību nekavējoties uzņemt Ukrainu ar jaunu īpašu procedūru," pirmdien paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. https://www.delfi.lv/news/arzemes/zelenskis-aicina-es-uznemt-ukrainu-mudina-krievijas-karavirus-nolikt-ierocus.d?id=54104930
Krievijas spēku ieņemtajā Berdjanskā iedzīvotāji pauž savu nostāju. Tā nav okupantiem draudzīga.
"Rietumu sankcijas pret Krieviju ir smagas, taču mūsu valstij ir nepieciešamais potenciāls, lai kompensētu [to] nodarīto kaitējumu," pirmdien sacīja Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs. (BBC)
Satiksmes ministrija: Papildus sestdien pieņemtajiem gaisa satiksmes ierobežojumiem šonakt valsts aģentūra “Civilās aviācijas aģentūra” izdevusi jaunu aeronavigācijas informācijas paziņojumu, liedzot Latvijas gaisa telpu izmantot tiem gaisa kuģiem, kuri ir saistīti ar Krieviju, tās juridiskajām vai fiziskajām personām. Tas nozīmē, ka Latvijas gaisa telpu aizliegts izmantot visiem Krievijas pilsoņiem, kuri tieši vai netieši kontrolē gaisa kuģi, neatkarīgi no valsts, kurā gaisa kuģis ir reģistrēts.
Prezidenta administrācijas pārstāvis Aleksejs Arestovičs intervijā “Currenttime” TV tiešraidē norādīja, ka netic iespējai, ka Krievijas spēki iekaros Kijevu. Pēc viņa teiktā okupantiem neizdodas pilsētu pat ielenkt, kur nu vēl iekarot.
Kārtējais gūsteknis. Uzrunā aicina citus nebraukt karot uz Ukrainu – militārā kolonna sašauta jau drīz pēc iebraukšanas Ukrainā.
Grupa "Prāta vētra" pirmdienas rītā ir runājusi: View this post on Instagram A post shared by BrainStorm / Prāta Vētra (@brainstormofficial)
Kijevas apgabala policijas priekšnieks Andrejs Nebitovs (kreisajā pusē), bokseris Aleksandrs Usiks un bijušais premjerministrs Aleksejs Gončaruks. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=647577136571968&id=100039590617894&show_text=true&width=500
Krievijas eksperts un Vācijas Brēmenes universitātes pētnieks Nikolajs Mitrohins saka, ka Krievijas ofensīva ir "praktiski apstājusies visās frontēs". "Liels uzbrukums [austrumu pilsētai] Harkivai ir atvairīts, un mēģinājums iekļūt Kijevā no [pilsētas] Irpenas ir apturēts," intervijā "Al Jazeera" sacīja Mitrohins. “Krievijas stratēģiskā pozīcija (..) strauji pasliktinās. Krievijas armija cieš lielus zaudējumus,” viņš piebilda. Mitrohins identificēja trīs iespējamos punktus, no kuriem Maskavas spēki tomēr var pārorientēt savus spēkus un uzbrukt – Kijevai no ziemeļiem, dienvidu ostas pilsētai Odesai un austrumu pilsētai Poltavai.
Ukrainas prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks paziņojis, ka Baltkrievijā sākušās sarunas ar Krieviju. (Sky News)
Ieslodzītie ar kaujas pieredzi tiks atbrīvoti no cietuma un savu vainu varēs izpirkt karstākajos kara punktos, savā uzrunā pirmdien paziņoja prezidents Zelenskis.
ANO paziņojusi, ka Ukrainu pametuši aptuveni 422 000 cilvēku. (BBC)
Ukrainas delegācija ierodas uz sarunām Gomeļā. https://twitter.com/nexta_tv/status/1498215362881544194
Ukrainas delegācija ieradusies uz sarunām Gomeļā. Zelenskis iepriekš pauda, ka necer uz pozitīvu šo sarunu iznākumu un negrasās piekāpties Ukrainai svarīgos jautājumos.
“Mammu, esmu agresors,” sagūstīts okupantu karavīrs zvana mātei uz Krieviju.
Sociālajos tīklos izplatītā videorunā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis lūdzis Eiropas Savienību nekavējoties ļaut Ukrainai pievienoties blokam. "Mūsu mērķis ir būt kopā ar visiem eiropiešiem un, pats galvenais, būt līdzvērtīgiem. Esmu pārliecināts, ka tas ir godīgi. Esmu pārliecināts, ka esam to pelnījuši," viņš sacīja. (Sky News)
Lietuvas valdība pirmdien nolēmusi vērsties Hāgas Starptautiskajā krimināltiesā saistībā ar Krievijas un Baltkrievijas izdarītajiem kara noziegumiem Ukrainā, paziņojusi tieslietu ministre Evelīna Dobrovoļska. https://www.delfi.lv/news/arzemes/lietuva-par-minskas-un-maskavas-kara-noziegumiem-versisies-hagas-tiesa.d?id=54104444
Pirmie latvieši ir ceļā, lai dotos karot ukraiņu pusē, ziņo žurnālists Atis Klimovičs, kurš pats arī ieradies militārā konflikta zonā. https://twitter.com/marisons/status/1498209962115444736?ref_src=twsrc%5Etfw
Tehnoloģiju uzņēmums "Tet" ir gatavi uzņemt līdz 50 ukraiņu ģimenēm un nodrošināt ar darbu atbilstoši uzņēmumam nepieciešamajām kompetencēm, sniegt atbalstu bērniem, kas būs spiesti doties bēgļu gaitās un uzsāks skolas gaitas Rīgas Ukraiņu skolā.“Esam gatavi nodrošināt darbavietas atbilstoši pieejamajām vakancēm. Ciešā sadarbībā ar valsts iestāžu darbību esam gatavi uzņemt līdz 50 ukraiņu ģimenēm un nodrošināt ar darbu atbilstoši "Tet" grupas kompetencēm – zvanu centrā, inženiertehniskajos darbos, IT un programmēšanā, būvniecībā, administratīvos darbos u.c.,” portālu "Delfi" informēja "Tet" valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.
NATO Ukrainai piegādās pretgaisa aizsardzības raķetes un prettanku ieročus, tviterī tikko paziņoja NATO vadītājs Jenss Stoltenbergs. https://twitter.com/jensstoltenberg/status/1498225329718112256
Krievijas okupantu zaudējumi līdz 28. februārim uzskatāmā veidā. Ukrainas Aizsardzības ministrijas dati. https://twitter.com/KyivIndependent/status/1498228751368396800
Ukrainas karavīru vēstījums Krievijas iebrucējiem. https://twitter.com/MrBalins/status/1498063773910896642
https://www.delfi.lv/news/national/politics/saeima-vienbalsigi-lemj-atlaut-latvijas-pilsoniem-dienet-ukraina.d?id=54103788
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis nācis klajā ar svaigu informāciju par bērniem, kas cietuši Krievijas okupantu uzsāktā kara dēļ. Viņš paziņojis, ka pēdējo četru dienu laikā gājuši bojā 16 bērni, 45 – ievainoti. Iepriekšējā ierakstā vēstījām par Ukrainas Iekšlietu ministrijas datiem, kuri liecināja, ka bojā gājuši vismaz 14 bērni.
Krievija turpina melot par savu iebrukumu Ukrainā. "Vēlreiz gribu uzsvērt, ka Krievijas Federācijas bruņotie spēki dod triecienus tikai militāriem mērķiem. Civiliedzīvotājiem briesmas nedraud," apgalvojis Krievijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis Igors Konašenkovs. Šie Maskavas izteikumi ir absolūti meli. Kopš Krievijas okupantu spēku iebrukuma sākuma Ukrainā ir nogalināti vismaz 352 civiliedzīvotāji, tostarp 14 bērni, ziņo Ukrainas Iekšlietu ministrija. ANO cilvēktiesību novērošanas grupa apstiprinājusi, ka Ukrainā cietuši 376 civiliedzīvotāji, tostarp saņemtas ziņas par vismaz 94 bojāgājušajiem. ANO savā paziņojumā teikusi, ka Krievijas sāktais karš radījis "smagas humānās sekas" un upuru skaits varētu būt ievērojami lielāks. (Sky News)
Odesā karavīri ar prettanku raķetēm NLAW. https://twitter.com/IAPonomarenko/status/1498195590840258560
Bulgārijas premjerministrs Kirils Petkovs paziņojis, ka gatavojas atlaist aizsardzības ministru Stefanu Jaņevu pēc tam, kad viņš nevēlējās Krievijas iebrukumu Ukrainā raksturot kā karu. Petkovs sacīja, ka viņa vadītā valdība pirmdien rīkos sarunas, lai lemtu par Jaņeva atlaišanu un iespējamo aizvietotāju. (Al Jazeera)
Kijevā pirmdien atsāk kursēt sabiedriskais transports. Vienlaikus mērija brīdina, ka autovadītājiem kategoriski aizliegts pārvietoties pa sabiedriskā transporta joslām. Autovadītāji, kas to pārkāps, var tikt uzskatīti par diversantiem. Sabiedriskā transporta joslas ir rezervētas militārajam un neatliekamās medicīniskās palīdzības transportam.
Kijevas delegācija ieradusies uz sarunām ar Krievijas pārstāvjiem, kuras notiks uz Ukrainas un Baltkrievijas robežas. Ukrainas prezidenta birojs paziņoja, ka sarunu galvenais jautājums ir tūlītējs pamiers un karaspēka izvešana no Ukrainas. (Sky News) 
“Putins ir slepkava.” Protests Šrilankā. (Reuters/Scanpix/LETA)
https://twitter.com/delfilv/status/1498218305391407104?s=21
Ukrainas amatpersonas noliegušas Krievijas apgalvojumus, ka okupantu spēki ir sagrābuši Zaporižjas atomelektrostaciju - lielāko Eiropā. Ukrainas valsts kodolkompānija "Energoatom" sacīja, ka šādi Maskavas apgalvojumi ir "absolūti meli, viltojums". (BBC)
Pret Krievijas noziedzīgo rīcību protestē arī Šrilankas pilsētā Kolombo. (AFP/Scanpix/LETA)
Somijas Hokeja federācija pirmdien paziņoja, ka neļaus Krievijas un Baltkrievijas hokejistiem piedalīties pasaules čempionātā, kas maijā risināsies Helsinkos un Tamperē. https://www.delfi.lv/sports/news/hokejs/somija-nelaus-krievijas-un-baltkrievijas-hokejistiem-spelet-pasaules-cempionata.d?id=54103942
Kijevas un Maskavas sarunvedēji ierodas Baltkrievijā uz miera sarunām. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis brīdinājis, ka viņš negaida, ka sarunas dos rezultātus.
Ukrainas Aizsardzības ministrija publicējusi jaunākos datus par aptuvenajiem okupantu zaudējumiem. Karavīri – 5300 Lidmašīnas – 29 Helikopteri – 29 Tanki – 191 Bruņumašīnas – 816 Autotransports – 291 Autocisternas – 60 Kuģi, kuteri – 2
Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir "pārrēķinājies", pārliecinot sevi, ka Ukrainas tauta gaida "atbrīvošanu", izteicies Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Voless. "Vienas no bailēm, kurām vajadzētu būt ikvienam, ir tas, vai viņš [Putins] zina, kas notiek Ukrainā? Vai tiešām cilvēki viņam saka patiesību?" retoriski vaicā ministrs. Voless skaidro, ka Krievijas bruņotie spēki nav spējuši laikus izpildīt izvirzītos mērķus, kā arī ir cietuši lielus zaudējumus. "Taču Krievijas rokasgrāmata paredz kļūt vardarbīgākam un iesaistīt vairāk spēku, jo pēc būtības Krievijas doktrīnā viņu pašu karavīru dzīvībai ir daudz mazāka nozīme nekā citos bruņotajos spēkos," piebilst britu aizsardzības ministrs. "Mums ir jāsagatavojas tam, kas var sekot – kas varētu būt nežēlīga un nekontrolēta pilsētu bombardēšana un karavīru dzīšana uz priekšu, un liels upuru skaits, un tas būs šausminoši," par potenciālajiem nākamajiem Maskavas soļiem brīdina Voless. (BBC)
Diktators Aleksandrs Lukašenko apsūdzējis Rietumus, ka tie “spiež Krieviju uz Trešo pasaules karu”. (“Independent”)
Ukrainas Teritoriālās aizsardzības spēki instruē iedzīvotājus, kā apturēt okupantu kolonnas. Ja ir zināms par kolonnas tuvošanos, jebkādā veidā jānosprosto ceļš. “Uzspridziniet tiltus vai nobloķējiet virzību ar kravas transportu. Kad kolonna apstājas, apmētājiet to ar Molotova kokteiļiem un šaujiet ar strēlnieku ieročiem!” Kijevā civiliedzīvotājiem masveidā izsniegti šaujamieroči. Ir svarīgi nofilmēt gūstā nonākošos okupantus, jo tas demoralizē pretinieku un uzmundrina savējos, teikts instrukcijā. Tāpat iedzīvotājus aicina kolonnu virzības ceļā izvietot plakātus ar demoralizējošiem uzrakstiem, piemēram: “Šeit jūs sagaida tikai nāve.”
Lielbritānijas Aizsardzības ministrija publiskojusi jaunāko izlūkošanas informāciju par Krievijas invāziju Ukrainā. Tajā teikts: "Lielākā daļa Putina sauszemes spēku joprojām atrodas vairāk nekā 30 kilometrus uz ziemeļiem no Kijevas, un to virzību palēnināja Ukrainas spēki, kas aizstāv Hostomeļas lidlauku, kas bija galvenais Krievijas mērķis konflikta pirmajā dienā." "Smagas kaujas turpinās ap Čerņihivu un Harkivu, taču abas pilsētas joprojām atrodas Ukrainas kontrolē," turpina ministrija. “Loģistikas neveiksmes un stingrā Ukrainas pretestība turpina izjaukt Krievijas virzību uz priekšu." "Neskatoties uz Krievijas nepārtrauktajiem mēģinājumiem noklusēt konflikta detaļas, Krievijas bruņotie spēki pirmo reizi ir bijuši spiesti atzīt, ka to pusē ir upuri," Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrija pauž šī paziņojuma noslēgumā. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1498191541675958273
Gaisa telpu Krievijas lidmašīnām slēgušas 32 valstis. Lūk, kā tas izskatās kartē. https://www.facebook.com/dmytro.kuleba/posts/10159707272053389&show_text=true&width=500
Rubļa kurss pret dolāru samazinājies par 27% līdz 114,33 rubļiem par dolāru. https://www.delfi.lv/bizness/pasaule/krievijas-rubla-kurss-sarucis-par-27.d?id=54103706
Doņeckas apgabalā naktī smagas kaujas bija pie Mariupoles un Volnovahā. Berdjanskā, kas nonākusi okupantu rokās, vietējās varasiestādes atteikušās ar tiem sadarboties.
Savukārt Kijevā apšaudes ar pretinieka diversantu un izlūkgrupām tagad notiekot gandrīz katrā pilsētas rajonā, tāpēc iedzīvotājiem ieteikts palikt mājās.
Solidarizējoties ar ukraiņu tautu viņu cīņā pret Krievijas agresiju un, lai sniegtu atbalstu Ukrainas bēgļiem, kuri sāk ierasties Latvijā, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir gatava piedāvāt darbu ārstiem, māsām, māsu palīgiem, kā arī citam medicīnas personālam. Slimnīca paziņojumā medijiem aicina attiecībā uz Ukrainas valstspiederīgajiem atcelt noteiktos ierobežojumus par valsts valodas zināšanām un profesionālo sertifikāciju.
Harkivas apgabalā visu nakti atvairīti uzbrukumi. Savukārt pašā pilsētā iekļuvušas lielas diversantu grupas, tāpēc 28. februārī jau no pulksten 15.00 līdz nākamā rīta 6.00 būs spēkā komandantstunda, ziņo apgabala administrācija.
Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Voless intervijā telekanālam "Sky News" sacīja, ka Putins pavēlējis noteikt paaugstinātas gatavības režīmu saviem kodolspēkiem, lai atgādinātu cilvēkiem, ka viņam ir šādi ieroči, un lai novērstu pasaules uzmanību no tā, ko viņš dara Ukrainā. "Tas nav saistīts ar kaut ko konkrētu viņu spēku gatavības struktūrās," izteicās ministrs. Voless norādīja, ka Apvienotās Karalistes valdība pastāvīgi pārskata situāciju un ka Lielbritānijas kodolgatavība tiek uzturēta "ļoti augstā" līmenī. "Tas ir liels mēģinājums novērst uzmanību no viņa [Putina] nepatikšanām Ukrainā," Kremļa saimnieka, agresora Putina iespējamo "modus operandi" ieskicēja britu aizsardzības ministrs.
Dienvidkoreja ir nolēmusi pastiprināt eksporta kontroli pret Krieviju, aizliedzot stratēģisku preču eksportu. Tāpat Seula lēmusi pievienoties Rietumvalstu pasākumiem, lai bloķētu dažas Krievijas bankas no SWIFT starptautiskās maksājumu sistēmas, paziņojusi Āzijas valsts Ārlietu ministrija. (Al Jazeera)
Apvienotās Karalistes valdība paziņojusi, ka veic turpmākus pasākumus pret Krieviju, aizliedzot Lielbritānijas struktūrām veikt darījumus ar Krievijas centrālo banku, finanšu ministriju un ieguldījumu fondu. (Sky News)
Bijušais NBS Sauszemes spēku komandieris, atvaļināts pulkvedis Igors Rajevs pirmdienas rītā LTV: "Šis karš nebūs ilgs. Ir jāsaprot, ka ukraiņu resursi nav lieli, arī krievu resursi nav bezgalīgi. Ar papildspēku ievešanu Krievija tagad izvēlējusies nevis uzbrukumu frontē, kā viņi to darīja sākumā. Vēlamais netika sasniegts, tāpēc no plašās frontes krievi sākuši koncentrēt savu darbību noteiktos virzienos. Viens no Krievijas militārās stratēģijas virzieniem šobrīd – viņi mēģina aplenkt to ukraiņu armijas grupējumu, kas atrodas pie Luhanskas un Doņeckas, pēc aplenkuma to iznīcināt."
Bijušais ASV vēstnieks Krievijā Maikls Makfauls mikroblogošanas vietnē "Twitter" raksta: "Neviens nedomāja, ka Putins anektēs Krimu. Viņš to izdarīja. Cilvēki neticēja datiem, redzot, ka Putins ir iejaucies mūsu [ASV prezidenta] vēlēšanās 2016. gadā. Tikai daži prognozēja viņa iesaistīšanos Sīrijas [karā] 2015. gadā. Un tikai pirms nedēļas daudzi teica, ka viņš nekad nesāks šo iebrukumu [Ukrainā]. Bet viņš to izdarīja." Komentējot Putina svētdien izteikto pavēli noteikt Krievijas kodolspēkiem paaugstinātas gatavības režīmu, diplomāts norāda: "Šonedēļ Putins deva mājienus par kodolieroču izmantošanu. Mans instinkts saka, ka tas ir blefs. Bet atcerieties vēsturi." https://twitter.com/McFaul/status/1498181818943635460
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) pirmdien intervijā LTV: "Latvijas drošības situācija kļūst spēcīgāka un drošāka, mēs kļūstam aizvien saliedētāki. Aicinām nepaļauties provokācijām, uztraukumi šobrīd ir lieki. Ukraiņi karo mūsu vietā, viņi iznīcina armiju, kas mēģina atjaunot Padomju Savienību."
Singapūra plāno ieviest "atbilstošas sankcijas un ierobežojumus" pret Krieviju. "Singapūra plāno rīkoties saskaņoti ar daudzām citām līdzīgi domājošām valstīm, lai ieviestu atbilstošas sankcijas un ierobežojumus pret Krieviju," izteicies ārlietu ministrs Vivians Balakrišnans. Viņš sacījis, ka Singapūra noteiks eksporta kontroli precēm, kuras varētu izmantot kā ieročus, lai kaitētu vai pakļautu cilvēkus Ukrainā. (Sky News)
Krievijas invāzija Ukrainā jau mainījusi vai likusi domāt par savu drošības politikas nostāju vairākām valstīm. Svētdien Vācija paziņoja par plāniem būtiski palielināt savu aizsardzības budžetu. Savukārt Japānas ekspremjers Šinzo Abe ieteica apsvērt iespēju ļaut ASV bāzēt kodolieročus šajā Āzijas valstī. Politiski tas ir viens no Japānas lielākajiem tabu – kopš Otrā pasaules kara Japāna ir apņēmusies savā teritorijā nekad neražot un neizvietot kodolieročus, atzīmē BBC. Krievijas iebrukums Ukrainā gan ir licis vilkt tūlītējas paralēles Japānā ar Ķīnas iespējamo iebrukumu Taivānā vai Japānas kontrolēto salu pārņemšanu Austrumķīnas jūrā. Abe arī izteicies, ka uzskata – ASV vajadzētu skaidri pateikt Ķīnai, ka tā aizstāvēs Taivānu, ja Pekina uzbruks šai salai.
"Mariupoles apkārtne šonakt piedzīvoja gaisa bombardēšanu. Vai tam ir kādi attaisnojumi un mēs to aizmirsīsim, jūs tiešām tā domājat?" tiešraidē telekanālam "Doždj" stāsta vietējais žurnālists Vladimirs Seļevanovs. Viņam fonā labi dzirdams ieroču troksnis. “Mani grib atbrīvot. Lai tik nāk un pamēģina,” viņš norāda, uzverot, ka cilvēki ir vienoti kā nekad. Viņi cīnīsies.
Kremļa uzdevumā Kijevā darbojas vairāk nekā 400 Krievijas algotņu, ziņo “The Times”. Viņu uzdevums esot nogalināt prezidentu Volodimiru Zelenski, ministrus un sagatavot augsni Kijevas ieņemšanai. Tie esot Putinam pietuvinātā Jevgēnija Prigožina militārās kompānijas “Vagner” algotņi, kas pirms piecām nedēļām atsaukti no Āfrikas. Ukrainas valdība par šo plānu uzzinājusi sestdienas rītā. Vēlāk Kijevā tika pasludināta 36 stundu komandantstunda. Kijevas mērs Kļičko brīdināja iedzīvotājus neiziet uz ielas, citāti viņi var tikt noturēti par diversantiem.
Franču Ārzemnieku leģions noraida izskanējušās zinas, ka tajā dienošie ukraiņi ar visu ekipējumu drīkst doties karot uz Ukrainu: https://twitter.com/armeedeterre/status/1497899285731586051
Zaudējumi karā, protams, ir arī Ukrainas pusei. https://twitter.com/UAWeapons/status/1498021662935113734
Čerņihivā pretinieka artilērijas apšaudes ar intervāliem ilgstot kopš diviem naktī. Trāpīts arī bērnudārzā, kas aizdedzies, taču ugunsgrēku nodzēst pagaidām nav iespējams, jo apšaudes turpinās. (“Liga.net”).
Te atgādinājumam, kā izskatās iznīcināta okupantu kolonna un kādus postījumus apkārtējām mājām nodarījusi kauja svētdien Bučā pie Kijevas. https://twitter.com/MarQs__/status/1497916353008734208
Kijevas aizsardzību komandējošais ģenerālpulkvedis Aleksandrs Sirskis informē, ka okupanti atkal ir mēģinājuši uzbrukt Kijevai, bet neveiksmīgi. “Visas pretinieku pārvietošanās mēs kontrolējam. Ukraiņi iznīcināja tehnikas kolonnas. Krievijas karavīri pie Kijevas ir demoralizēti un pārguruši. Situācija galvaspilsētā tiek kontrolēta. (“Liga.net”)
Krievijas centrālā banka šorīt ir likusi brokeriem uz laiku nepildīt nerezidentu rīkojumus pārdot vērtspapīrus, ziņo aģentūra “Bloomberg”. Centrālā banka paziņojusi, ka valūtas un akciju tirgi tiks atvērti plkst.10 pēc vietējā laika.
Dinamika nav Kremlim labvēlīga, resursi sāk izsīkt, Ukrainai sāk nākt klāt. Arī lielās hakeru grupas ir apvienojušās un padarījušas Krievijas dzīvi grūtāku, norāda Jānis Sārts.
Rīgā izvietotā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts šorīt intervijā LTV: “Ukraina ir ļoti labi nostāvējusi pirmās dienas. Diezgan neprofesionāli no Krievijas puses.”
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) šorīt LTV: Līdz šim saņemtā informācija liecina, ka Ukrainas armija turpina sekmīgi aizstāvēt savu valsti. Ar katru minūti, katru stundu Ukraina saņem arvien lielāku starptautisko palīdzību. Pirmās 72 stundas krīzes situācijā ir visbūtiskākais laiks, lai organizētos un nesalūztu. Ukraiņu tauta un armija to ir pierādījusi.
Krievija karā pret Ukrainu jau izmantojusi divas trešdaļas sava uzbrukuma arsenāla – aptuveni 100 000 karavīru, ziņo UNIAN.
Krievijas karaspēks ieņem Ukrainas dienvidu piekrastes pilsētu Berdjansku. Tā tagad ir Krievijas kontrolē, norāda tās mērs. (BBC)
Baltkrievija paziņojusi, ka svētdien tās sarīkotajā referendumā apstiprināti valsts konstitūcijas grozījumi, kas dod iespēju diktatoram Aleksandram Lukašenko pagarināt valdīšanas laiku. (LETA)
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja Lielbritānijas premjerministram Borisam Džonsonam, ka viņš uzskata – nākamās 24 stundas Ukrainai būs izšķirošs periods. (Kiev Independent)
Par to, kas notika aizvadītajā naktī un dienā, var lasīt teksta tiešraides arhīvā šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/zelenskis-nakamas-24-stundas-ukrainai-bus-izskirosas-teksta-tiesraide.d?id=54101506

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Kijeva Konflikts Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form