Honkongā joprojām turpinās protesti
Foto: AP/Scanpix/LETA

Tūkstošiem cilvēku svētdien atkal izgājuši Honkongas ielās, lai pieprasītu demokrātiskas reformas.

Vairākās vietās izcēlās protestētāju sadursmes ar policiju, kas lika lietā asaru gāzi un piparu aerosolus. Protestētāji savukārt apmētāja policistus ar ķieģeļiem un dūmu svecēm.

Policija vairākus cilvēkus aizturēja.

Lielākajā no trim demonstrācijām bija sapulcējušies tūkstošiem cilvēku, sākot no rūdītiem protestētājiem un beidzot ar veciem cilvēkiem un ģimenēm ar bērniem. Viņi pieprasīja īstenot piecas galvenās protestētāju prasības un izformēt policijas spēkus.

Šie ir lielākie protesti, kādi notikuši kopš demokrātijas atbalstītāju uzvaras Honkongas rajonu padomju vēlēšanām 24.novembrī un ASV pieņemtā likuma, kurā pausts atbalsts demokrātijai un cilvēktiesībām Honkongā, kā arī atbalstīti Honkongas valdības pretinieku protestu dalībnieki.

Policija aplēsusi, ka lielākajā demonstrācija piedalījās 16 000 cilvēku.

Divās mazākajās demonstrācijās, no kurām viena notika pie ASV konsulāta, protestētāji pauda pateicību Trampam par minētā likumprojekta parakstīšanu un aicināja viņu piemērot sankcijas Honkongas līderei Kerijai Lamai un citām amatpersonām, kuras protestētāji apsūdz cilvēktiesību pārkāpumos.

Policija paziņoja, ka izmantojusi minimālu spēku protestētāju savaldīšanā.

Lielākas sadursmes notika naktī no sestdienas uz svētdienu, kad protestētāji sacēla barikādes uz ielām un izdemolēja vairākus veikalus un restorānus.

Sākotnējais protestu cēlonis jūnijā bija likumprojekts par aizdomās turamo izdošanu Ķīnai, taču protesti strauji pārauga plašākā kustībā, kas iestājas par demokrātiskām reformām.

Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu statusu līdz 2047. gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai Honkongai noteic Londonas un Pekinas vienošanās.

Ap Honkongas rajonu padomju vēlēšanu laiku divas nedēļas Honkongā bija iestājies salīdzinošs miers, bet nule kā notikušās demonstrācijas liecina, ka protesti un ar tiem saistītā vardarbība, visticamāk, turpināsies, ja Honkongas līdere Kerija Lama neņems vērā protestētāju prasības.

Tags

Honkonga Ķīna

Comment Form