Pagājušajā gadā mākslīgā ceļā izdevās apaugļoties gandrīz pieciem simtiem Igaunijas sieviešu. Tas liecina, ka gandrīz trīs procenti pērn dzimušo bērnu ir ārpusdzemdes apaugļošanas rezultāts. Vēl pirms desmit gadiem šis procents bija 0,3, raksta laikraksts "Eesti Paevaleht".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
"Nova Vita" klīnikas valdes locekle Tīna Rozimegi pastāstīja, ka viņi pērn veikuši 440 ārpusdzemdes apaugļošanas procedūru. No tām veiksmīgas bija 164, taču precīzu piedzimušo bērnu skaitu klīnika nemāk prognozēt.

Austrumtallinas centrālās slimnīcas sieviešu klīnikas vecākais ārsts Aleksandrs Trošins pastāstīja, ka viņu pērnais rezultāts ir 120 bērni. Precīzu bērnu skaitu prognozēt ir grūti gan tādēļ, ka daļa grūtniecību vēl rit, gan arī tādēļ, ka gandrīz 10% mākslīgi apaugļoto sieviešu pasaulē laiž vairākus bērnus.

Tartu universitātes klīnikā 2006. gadā mākslīgās apaugļošanas rezultātā piedzima 54 bērni, bet pērn – 56. Līdzās tam ir vēl 40 sieviešu, kuru grūtniecība vēl rit.

Tartu privātās klīnikas "Elite" sieviešu ārsts Andrejs Serits pastāstīja, ka pie viņiem pērn veiktas 260 mākslīgās apaugļošanas, no kurām veiksmīgas bija 90. Gadu iepriekš no 305 procedūrām veiksmīgas bija 123.

Centrālās slimnīcas vecākais ārsts Aleksanders Trošins sacīja, ka, pateicoties valsts pabalstam, pie viņiem vēršas arī sievietes, kuru izredzes ir ļoti niecīgas un kuras par savu naudu procedūru nebūtu veikušas.

Trošins stāstīja, ka 2000. gadā par mākslīgo apaugļošanu pacientam no savas kabatas nācās maksāt 25 000-30 000 kronu (1125-1350 latus). Šobrīd šī summa nesasniedz pat 10 000 kronu (450 latus). "Toreiz tā bija vēl lielāka nauda nekā šobrīd, tādēļ pie mums, protams, cilvēki vērsās retāk," viņš bilda.

Ārsts pastāstīja, ka pacientu skaits dubultojās 2005. gadā, kad valsts sieviešu vecuma ierobežojumu pacēla no 35 līdz 40 gadiem. 2006. gadā pacientu skaits palielinājās pusotru reizi un 2007. gadā – par vēl pusotru reizi.

Pie Trošina griežas arī sievietes, kuras vecākas par 40 gadiem. Tomēr šādu sieviešu nav daudz, jo procedūru un medikamentu kopējās izmaksas var pārsniegt 40 000 kronu un viņām valsts šo summu nekompensē.

Kopš 2006. gada septembra valsts bezbērnu ģimenēm kompensē mākslīgai apaugļošanai nepieciešamos medikamentus 10 000 kronu (450 latu) apmērā par maksimāli trīs apaugļošanas procedūrām. Kopš tā laika valsts 1277 sievietēm ir kopā izmaksājusi 16 miljonus kronu (720 000 latu).

"Ir spriests, ka valstij vajadzētu kompensēt mākslīgo apaugļošanu simtprocentīgi, taču to mēs tomēr neatbalstām. Kaut kādai atbildībai ir jāsaglabājas. Tad cilvēki novērtē to, kas tiek darīts," sacīja Trošins.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form