Izraēla mudina uz Ukrainas robežas iestrēgušos svētceļniekus atgriezties dzimtenē
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Izraēlas ministrs ceturtdien mudināja dzimtenē atgriezies hasīdu svētceļniekus, kas šobrīd iestrēguši uz Baltkrievijas-Ukrainas robežas un Covid-19 krīzes ierobežojumu dēļ Ukrainā netiek ielaisti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Ukraina paziņoja, ka neļaus ieceļot caur robežpunktiem vai citā veidā mazai delegācijai. Es varu vienīgi mudināt mūsu pilsoņus atgriezties Izraēlā un pēc ierašanās ievērot karantīnu," tviterī norādīja Izraēlas augstākās izglītības un ūdens saimniecības ministrs Zeevs Elkins.

Reaģējot uz lielo inficēšanās gadījumu skaita pieaugumu Ukrainā, Kijeva augusta beigās slēdza robežu ārzemniekiem. Aizliegums būs spēkā vismaz līdz septembra beigām. Hasīdu svētceļnieki katru gadu jūdaistu Jaungada svētku laikā dodas apmeklēt rabīna Nahmana kapa vietu Umaņā, Ukrainas vidienē, un daudzi vēlējās šo tradīciju ievērot arī šogad. Svētceļnieki bija devušies uz Umaņu, neraugoties uz Ukrainas un Izraēlas varasiestāžu mudinājumiem to Covid-19 krīzes dēļ nedarīt.

Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu kabineta locekļi, kas pārstāv ultraortodoksālos jūdaistus, aicināja premjeru gādāt par šīs tradīcijas nodrošināšanu arī šogad, neraugoties uz veselības jomas amatpersonu iebildumiem, kas bažījas par inficēšanās riskiem, vienkopus esot lielam cilvēku skaitam.

Vēl trešdien uz Baltkrievijas-Ukrainas robežas bija sapulcējušies vairāk nekā 2000 hasīdu svētceļnieku, kas cerēja, ka tomēr tiks ielaisti Ukrainā. "Neraugoties uz daudziem pūliņiem, lai palīdzētu izraēliešiem, kas mēģina nokļūt Ukrainā no Baltkrievijas vai Moldovas, mēs no Ukrainas varasiestādēm esam saņēmuši galīgo negatīvo atbildi," norādīja Elkins.

Gan Ukraina, gan Izraēla cenšas nepieļaut tālāku inficēšanās gadījumu skaita pieaugumu. Ukraina slēgusi ārzemniekiem robežu līdz septembra beigām, bet Izraēla no piektdienas ievieš trīs nedēļu karantīnas režīmu. Neraugoties uz Ukrainas aizliegumu ieceļot valstī un Izraēlas mudinājumiem atgriezties dzimtenē, daudzi Izraēlas svētceļnieki robežu atsakās pamest.

Svētceļnieki cer uz dievišķo iejaukšanos, ziņu aģentūrai AFP sacīja viens no svētceļniekiem Iciks Koens. "Es gaidu un lūdzos, lai viņi atver robežas, lai mums saņemtu privilēģiju būt ar mūsu rabīnu, ja Dievs tā gribēs," sacīja Koens, kas ieradies no Jeruzalemes. "Mēs ticam Dievam, un ja Dievs vēlas, lai tas notiek tā, tad mums ir jādara viss, ko mēs varam, lai parādītu savu apņēmību līdz pašai pēdējai minūtei."

Ukrainas varas pārstāvji norāda, ka situācija nav mainījusies kopš pirmdienas, kad pie slēgtās robežas sāka pulcēties hasīdu svētceļnieki. "Viņi dejo, viņi dzied, viņi lūdzas," sacīja Ukrainas robežsardzes pārstāvis sakariem ar presi Andrijs Demčenko. Neitrālajā zonā starp Baltkrievijas un Ukrainas robežpunktiem uzturas aptuveni 1000 svētceļnieku, daudzi cilvēki gaida robežas Baltkrievijas pusē, viņš piebilda.

Izraēlas ministra aicinājumu atgriezties dzimtenē svētceļnieks Koens noraidīja. "Elkins nenosaka realitāti. Pasaulē ir Dievs," viņš sacīja. Konfrontācija uz robežas izraisījusi jaunu spriedzi Ukrainas attiecībās ar Baltkrieviju.

Ukrainas varasiestādes vēl trešdien apsūdzēja Baltkrieviju, ka tā svētceļniekiem devusi veltas cerības, apgalvojot, ka viņiem tiks dota atļauja ieceļot Ukrainā, neraugoties uz Covid-19 krīzes dēļ noteiktajiem ierobežojumiem.

Minska izplata "melīgus iedrošinošus paziņojumus" un "baumas", ka Ukrainas robeža tomēr tiks atvērta ārzemniekiem, norāda Kijeva. Umaņā uz svinībām jau ieradušies 3000 hasīdu, pavēstīja vietējā policija. Līdzās hasīdu godātā rabīna kapa vietai, kur pulcējas svētceļnieki, tiek īstenoti pastiprināti drošības pasākumi.

Kopš Covid-19 uzliesmojuma sākuma Ukrainā apstiprināti vairāk nekā 166 000 inficēšanās gadījumu ar koronavīrusu. Ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaits sasniedzis 3400. Ceturtdien Ukraina pavēstīja, ka reģistrēti 3584 jauni koronvīrusa gadījumi, kas epidēmijas statistikā valstij ir jauns rekords.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Baltkrievija Izraēla Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form