Foto: EPA/Scanpix/LETA

Jemenas dienvidu separātisti panākuši vienošanos ar starptautiski atzīto valdību par varas dalīšanu, šādi cenšoties izbeigt vienu no Jemenas ilgā pilsoņkara konfliktiem, piektdien pavēstīja avoti abās pusēs.

Vienošanās paredz, ka separātistu Dienvidu Pārejas padomei (DPP) tiks nodotas vairākas ministrijas un valdība varēs atgriezties Adenā, Jemenas dienvidos, vēsta oficiālie avoti un Saūda Arābijas mediji. Grupējums "Drošības josta", kurā dominē DPP, augustā pārņēma kontroli pār Adenu, kur pirms tam bija 2014.gada no galvaspilsētas Sanas šiītu hutiešu nemiernieku padzītās valdības bāze.

Sadursmes starp separātistiem un valdības spēkiem, kas gadiem ilgi bija cīnījušies vienā pusē pret hutiešiem, raisīja bažas par valsts pilnīgu sadalīšanos. Pēdējo nedēļu laikā pretējo pušu starpā Saūda Arābijā notikušas sarunas. Tiks izveidota valdība ar 24 ministrijām, kas būs "vienlīdzīgi sadalītas Jemenas dienvidu un ziemeļu provinču starpā", vēsta Saūda Arābijas telekanāls "Al-Ekhbariya".

Vienošanās paredz, ka Jemenas premjerministrs atgriezīsies Adenā, lai "no jauna aktivizētu valsts institūcijas", norādīja raidsabiedrība. Saūda Arābijas vadītā alianse, kas Jemenā izvērsusi militāru operāciju pret šiītu nemierniekiem, pārrauga "apvienoto komiteju" vienošanās īstenošanai, norāda "Al-Ekhbariya".

Jemena ir viena no arābu pasaules nabadzīgākajām valstīm, un kopš 2014.gada beigām to pārņēmusi sīva varas cīņa starp Saūda Arābijas atbalstīto valdību un hutiešiem. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas (PVO) datiem bruņotajā konfliktā Jemenā kopš Saūda Arābijas un tās sabiedroto iesaistīšanās tajā ir nogalināti vairāk nekā 10 000 cilvēku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!