Karadarbība Sīrijā un Irākā: kas ar ko karo
Foto: AP/Scanpix

Bruņotajam konfliktam Sīrijā šogad apritēja piektā gadskārta, bet "Daesh" ekspansija un līdz ar to arī Irākas ieraušana jaunā karā notika pirms vairāk nekā diviem gadiem. Visu šo laiku karadarbībā iesaistīto dalībnieku skaits ir tikai palielinājies, un valstu kartes, atzīmējot tajās galvenās frontes līnijas, izskatās pēc raibām kolāžām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šajā rakstā, skaidrojot, kas ar ko karo, pieminu gan tikai pašus svarīgākos karadarbībā iesaistītos. Galvenokārt tāpēc, ka abās valstīs kopumā darbojas vairāki simti dažāda lieluma bruņoti formējumi. Visbiežāk dzirdam par Sīrijas opozīcijas grupējumiem, bet dažāda lieluma kaujinieku vienības karo arī līdzās Sīrijas un Irākas armijām, kā arī Kurdistānas pešmergai Irākā un Sīrijas kurdiem, turklāt pat "Daesh" kontrolētajās teritorijās pastāv džihādam lojālas, bet noteiktu neatkarību saglabājušas kaujinieku grupas.

Nereti attiecībā uz notikumiem Sīrijā vai Irākā tiek vaicāts, kuri ir "labie" un kuri – "sliktie". Sijājot pēc demokrātiskām un liberālām vērtībām, vēsturiskā taisnīguma vai cilvēktiesību ievērošanas, te bieži vien tādu nemaz nav. Atšķirībā no lielākas daļas konfliktu, kuros ir divas vai trīs ieinteresētās puses, Irākas un Sīrijas frontēs spēkiem mērojas vairāki desmiti un pat simti cits no cita neatkarīgu grupu. Turklāt pat katrs no lielākajiem ārvalstu spēlētājiem – ASV, Irāna, Krievija, Līča valstis un Turcija – vienlaikus atbalsta gan savstarpēji karojošus spēkus, gan vienus un tos pašus, kamēr kopumā lielo spēlētāju mērķi atšķiras.

Piemēram, ASV atbalsta Turciju un vairākus opozīcijas grupējumus, kuri konfliktē ar ASV atbalstītajiem Sīrijas kurdiem. Tāpat amerikāņi līdzās Irānai palīdz irākiešiem, lai gan Irānas balstītais Sīrijas režīms ir ASV apbruņoto Sīrijas kaujinieku ienaidnieks, turklāt atsevišķi irākiešu grupējumi pat karo Sīrijas valdības pusē.

Attēlā ar krāsām iezīmētas dažādu spēku pārvaldītās teritorijas abās konflikta plosītajās valstīs (pozīcijas septembrī). Ar rozā krāsu ietonēto teritoriju kontrolē Irākas spēki, ar sarkanu – Sīrijas spēki, ar pelēku – teroristu grupējums "Daesh", ar zaļu – Sīrijas opozīcijas spēki, ar tumšāk dzeltenu – Kurdistānas pešmerga, bet ar gaišāk dzeltenu – Sīrijas kurdi.

Tomēr ne viss ir tik vienkārši. Piemēram, Irākā daļu ar rozā iekrāsoto teritoriju kontrolē Irānas šiītu vienības, bet atsevišķus objektus – ASV karavīri. Šiītu vienības un Libānas "Hezbollah" kontrolē daļu sarkani ietonēto teritoriju. Savukārt zaļi iekrāsotās teritorijas pārvalda pat ideoloģiski konfliktējoši grupējumi, turklāt Turcijas pierobežā "zaļajā zonā" dominē Turcijas spēki.

Iepazīsti tuvāk galvenos karotājus:


Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Al Qaeda ASV Austrālija Francija Hamas Hezbollah Irāka Irāna Islāma valsts Izraēla Jordānija Kanāda Katara Krievija Krima Kurdi Kurdistāna Lasāmgabali Libāna Nusra Front Pakistāna Palestīna Rožava Saūda Arābija Sergejs Lavrovs Sīrija Turcija Vācija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form