Foto: AFP/Scanpix/LETA

Koronavīrusa pandēmija "var turpināties krietnu 2022. gada daļu", jo trūcīgās pasaules valstis pietiekamā daudzumā nesaņem Covid-19 vakcīnas, britu raidsabiedrībai BBC atzina Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vadītāja padomnieks Brūss Eilvords.

Attīstītās valstis nepilda pienākumus programmas ietvaros, kas iecerēta, lai ar vakcīnām nodrošinātu trūcīgos reģionus, skaidroja PVO pārstāvis.

Ja vairumā pasaules valstu vakcinēti aptuveni 40% iedzīvotāju, tad Āfrikā imunizēti aptuveni 5%.

Kā liecina labdarības organizāciju aplēses, no septiņām vakcīnas devām, kas apsolītas planētas trūcīgajiem iedzīvotājiem, mērķi sasniegusi tikai viena.

"Varu jums konkrēti pateikt, ka mēs netiekam galā," sacīja Eilvords. "Mums tiešām jāpanāk paātrinājums, jo zināt, kas notiks pretējā gadījumā? Šī pandēmija turpināsies vēl gadu ilgāk, nekā tas varētu būt."

Trūcīgajām pasaules valstīm programmas "Covax" ietvaros bija paredzēts piešķirt divus miljardus Covid-19 vakcīnas devu, tomēr līdz šim tā spējusi nosūtīt vien 371 miljonu devu.

Tikmēr jauns Covid-19 uzliesmojums piemeklējis arī Ķīnu, no kurienes 2019. gada beigās sākās vīrusa izplatība. Varasiestādes ceturtdien atcēlušas simtiem avioreisu, slēgušas skolas un izvērsušas masveida testēšanu, šādi cenšoties apturēt jaunu Covid-19 uzliesmojumu, kas saistīts ar tūristu grupu.

Pekina turpina konsekventi īstenot "nulles kovida" stratēģiju ar stingru robežkontroli un lokdauniem, kaut arī citas valstis pakāpeniski cenšas ierobežojumus mazināt.

Iekšzemes uzliesmojumi pamatā ir likvidēti, tomēr Ķīnā piecas dienas pēc kārtas tiek reģistrēti jauni Covid-19 gadījumi - pamatā ziemeļu un ziemeļrietumu reģionos -, un varasiestādes nolēmušas pastiprināt kontroles pasākumus.

Pēdējais uzliesmojums saistīts ar kādu senioru pāri, kas bijis vairāku tūristu grupā. Viņu ceļojums sācies Šanhajā, turpinājies Siaņā, Gaņsu provincē un Iekšējā Mongolijā.

Kopš tā laika ar viņu ceļojumu saistīt vairāki desmiti Covid-19 gadījumu, bet tuvi kontakti bijuši vismaz piecās provincēs un reģionos, arī galvaspilsētā Pekinā.

Reaģējot uz šīm norisēm, vietējās administrācijas izvērsušas vērienīgu testēšanu, slēgušas tūrisma objektus, skolas un izklaides vietas, kā arī noteikušas lokālus lokdaunus.

Dažos reģionos, arī Laņdžou, pilsētā ar četriem miljoniem iedzīvotāju, vietējiem iedzīvotājiem ieteikts mājas pamest vienīgi galējas nepieciešamības gadījumos.

Tiem, kas iziet ārpus mājām, jābūt negatīvam Covid-19 testam.

Skartajos reģionos atcelti simtiem avioreisu.

Uz divām galvenajām lidostām Siaņā un Laņdžou atcelti 60% reisu.

Iekšējā Mongolijā konstatēto Covid-19 gadījumu dēļ var ciest ogļu imports no Mongolijas, jo ir pārrāvumi piegāžu ķēdēs, vēl trešdien brīdināja laikraksts "Global Times".

Ceturtdien konstatēti 14 vietējie gadījumi, pavēstīja Nacionālā Veselības komisija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!