Foto: AP/Scanpix
Ķīnas parlaments piektdien apstiprinājis jauno valsts premjerministru - par valsts ekonomiku turpmāk atbildēs angliski runājošs birokrāts Li Kecjans, kurš stājas līdzšinējā premjera Veņe Dzjabao vietā, vēsta aģentūra "Reuters".

Li Kecjana vārds svinīgi paziņots pēc oficiālā balsojuma un premjers sarokojies ar jauno valsts līderi Sji Dzjiņpinu, kurš iecelts ceturtdien.

Par jauno premjeru Pekinā balsoja ikgadējā Ķīnas Nacionālā Tautas kongresa, kas sākās pagājušajā nedēļā, deputāti. Tomēr balsojumam ir vairāk ceremoniāls raksturs, jo pasaulē lielākais parlaments (aptuveni 3000 deputātu) parasti tikai formāli apstiprina lēmumus, ko pieņēmusi Komunistiskās partijas augstākā vadība.

No gandrīz 3000 parlamenta deputātiem pret jauno premjeru bijušas tikai trīs balsis, bet seši delegāti atturējās. Li Kecjanam būs jāvada ekonomika, kur ir viena no lielākajām plaisām starp bagātajiem un nabagajiem, kas pārāk paļaujas uz investīciju tērēšanu un kur tukšais mājokļu tirgus ir saniknojis vidusšķiru, skaidro "Reuters".

Studēdams Pekinas universitātē, tagad 57 gadus vecis Li bijis aktīvs demokrātijās atbalstītājs. Starp viņa draugiem bijuši aktīvisti, kas devušies prom no valsts pēc 1989. gada notikumiem Tjaņaņmiņa laukumā, kam sekoja represijas. Ķīnas ārpolitikas pārzinātāji aģentūrai "Reuters" stāsta, ka Li ir "labāka izpratne par to, kā domā rietumnieki".

Li ir studējis tiesību zinības un viņam ir doktora grāds ekonomikā.

Jau vēstīts, ka ceturtdien Ķīnas Nacionālais Tautas kongress oficiāli ievēlēja jaunu valsts prezidentu Sji Dzjiņpinu, noslēdzot desmitgades varas maiņu.

Jau pagājušā gada novembrī Sji tika iecelts par Komunistiskās partijas ģenerālsekretāru un augstākās militārās pavēlniecības – Centrālās militārās komisijas vadītāju. Ievēlēšana par valsts vadītāju bija pēdējais varas nodošanas posms, skaidro BBC.

59 gadus vecais revolūcijas veterāna dēls Sji bija vadošos partijas amatos, līdz 2007. gadā iekļuva Ķīnas galvenajā lēmējvaras struktūrā – Pastāvīgajā komitejā. Pēc nokļūšanas partijas virsotnēs, mediji Sji raksturoja kā cilvēku no tautas. Augot iedzīvotāju dusmām par politisko līderu izšķērdīgo dzīvesveidu, Sji ir iestājies par taupību ierēdniecības aprindās. Bieži citēti Sji paziņojumi par nepieciešamību izskaust korupciju visos varas līmeņos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!