Konstantinopoles patriarhāts lietošanā saņem Kijevas Svētā Andreja baznīcu
Foto: TASS/Scanpix/LETA

Ukrainas parlaments ceturtdien nobalsoja par vēsturiskās Kijevas Svētā Andreja baznīcas nodošanu Stambulā bāzētajam Ekumēniskajam Konstantinopoles patriarhātam, šo lēmumu pieņemot pēc tam, kad patriarhāts bija piekritis atzīt Ukrainas Pareizticīgās baznīcas neatkarību.

Ukrainas parlaments ar 237 pret 30 balsīm nobalsoja par to, lai Ekumēniskais patriarhāts varētu izmantot Svētā Andreja baznīcu "lūgšanām, reliģiskiem rituāliem un ceremonijām".

XVIII gadsimtā uz gleznaina pakalna Kijevas centrā būvētais dievnams tiks nodots Konstantinopoles patriarhātam pastāvīgai lietošanai bez maksas, tomēr tas joprojām būs Ukrainas īpašums. Dievnams šobrīd ir muzejs, un dievkalpojumiem tas netiek izmantots kopš 2015. gada. Agrāk to savām ceremonijām īrēja viena no Maskavai nepakļautajām Ukrainas baznīcām.

Likumprojektu ierosinājušais Ukrainas prezidents Petro Porošenko cildināja tā pieņemšanu, sakot, ka līdz ar to sperts viens solis tuvāk Ukrainas Pareizticīgās baznīcas neatkarībai. "Svētā Andreja baznīca tiks nodotas Konstantinopoles Tronim, lai tā tiktu izmantota kā pārstāvniecība," sociālajā tīklā "Facebook" norādīja Porošenko.

Pagājušajā nedēļā Ekumēniskais patriarhāts - tā patriarhs Bartolomejs pareizticīgās baznīcas līderu vidū tiek uzskatīts par pirmo starp vienlīdzīgiem - piekrita atzīt Ukrainas Pareizticīgās baznīcas neatkarību. Lēmums bija pamatīgs trieciens Maskavas garīgajai autoritātei pareizticīgo pasaulē. Krievijas Pareizticīgā baznīca lēmumu nosodīja un pirmdien paziņoja par saišu saraušanu ar Konstantinopoles patriarhātu.

Ukrainā pastāv trīs lielas reliģiskas organizācijas, kas sevi uzskata par pareizticīgām baznīcām - Maskavas patriarhāta Ukrainas Pareizticīgā baznīca, kas ietilpst Krievijas Pareizticīgajā baznīcā, Kijevas patriarhāta Ukrainas Pareizticīgā baznīca un Ukrainas Autokefālā pareizticīgā baznīca. Maskava pēdējās divas organizācijas uzskata par šķeltniekiem.

Aprīlī Maskavas neatzītās baznīcas vērsās pie Konstantinopoles patriarha ar lūgumu atzīt Ukrainas baznīcas neatkarību. Šo lūgumu atbalstīja Ukrainas prezidents un parlaments. Sagaidāms, ka jaunajā baznīcas struktūrā iekļausies abu Maskavas neatzīto baznīcu locekļi, kā arī Maskavas patriarhāta garīdznieki, kas vēlēsies tai pievienoties.

Source

LETA

Tags

Kijeva Krievija Ukraina
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form