Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Naftas cenas pasaulē strauji sarukušas, jo Saūda Arābijas nedēļas nogalē sāka "cenu karu", atbildot uz naftas ieguvējvalstu grupas OPEC+ nespēju vienoties par ieguves samazināšanu.

Tirdzniecībā Āzijā pirmdien WTI un "Brent" marku jēlnaftas cena samazinājusies par apmēram 20%, WTI cenai sarūkot līdz 32 ASV dolāriem par barelu, bet "Brent" cenai - līdz 36 dolāriem par barelu.

Saūda Arābijas valsts naftas kompānijas "Saudi Aramco" svētdien veiktais eksportējamās naftas cenu samazinājums ir lielākais 20 gadu laikā. Cenas eksportam uz Āziju samazinātas par četriem līdz sešiem dolāriem barelā, bet eksportam uz ASV - par septiņiem dolāriem barelā.

Analītiķi norāda, ka šādi Saūda Arābija soda Krieviju, kuras iebildumu dēļ tā dēvētajai OPEC+ naftas ieguvējvalstu grupai piektdien neizdevās vienoties par naftas ieguves apmēra samazināšanu, lai nepieļautu cenu lejupslīdi. Naftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC) ceturtdien ierosināja, ka OPEC valstis varētu samazināt ieguvi par vienu miljonu barelu dienā, bet pārējās desmit valstis, kuras arī ietilpst tā dēvētajā OPEC+, varētu samazināt ieguves apjomu par pusmiljonu barelu dienā.

Nepieciešamību samazināt ieguves apjomu, lai nepieļautu cenu kritumu, OPEC pamatoja ar prognozēm, ka jaunā koronavīrusa izplatības radīto seku ekonomikai dēļ gaidāms būtisks naftas pieprasījuma samazinājums.

Savukārt Krievija OPEC priekšlikumam nepiekrita, cerot gūt lielākus ieņēmumus, eksportējot vairāk naftas par nedaudz zemākām cenām.

Vēl pagājušās nedēļas sākumā WTI markas naftas cena bija 48 dolāri barelā, bet "Brent" naftas cena - 53 dolāri barelā.

Formātā OPEC+ ietilpst 14 OPEC valstis un vēl 10 naftas ieguvējvalstis, tostarp Krievija, Kazahstāna, Malaizija un Meksika.

Tomēr lielu daudzumu naftas pasaules tirgum piegādā arī valstis, kuras nav OPEC+ dalībnieces, tostarp ASV, Kanāda, Brazīlija, Norvēģija un Gajana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!