Kosovas neatkarība ir uzkurinājusi nacionālismu Serbijā, sadalot tās iedzīvotājus "patriotos" un "nodevējos", kā tas bija deviņdesmitajos gados, kad valdīja prezidents Slobodans Miloševičs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
"Politiskās ainavas radikalizēšanās Serbijā pēc Kosovas neatkarības pasludināšanas apdraud vairākus liberālas un demokrātiskas orientācijas cilvēktiesību aktīvistus un politiķus," atzina pazīstamā Belgradas Humanitāro likumu centra vadītāja Nastasa Kandiča.

Kandičai pašai izteica draudus daži nacionālisti un uzbruka vairāki vietējie laikraksti par to, ka viņa piedalījās Kosovas parlamenta 17. februāra sēdē, kurā tika pieņemta vienpusējā neatkarības deklarācija.

"Serbijā ir nodevēji, un viņi mēģina kļūt leģitīmi," teica infrastruktūras ministrs Velimirs Iličs, skaidri norādot uz Kandiču.

Varasiestādēm "jāaptur nelieši, kuri gadiem ilgi pazemo serbus", piebilda Iličs, kurš ir tuvs premjerministra Vojislava Koštuņicas līdzgaitnieks.

Iličs kā "demokrātijas izpausmi" kvalificēja pagājušās nedēļas uzbrukumus galvenokārt to rietumvalstu vēstniecībām, kuras bija atzinušas Kosovas neatkarību no Serbijas.

Pēc ASV vēstniecības aizdedzināšanas un uzbrukumiem vairākām citām diplomātiskajām misijām nemieru cēlēji mēģināja iebrukt privātās raidorganizācijas B92 ēkā, taču lielo policijas spēku klātbūtnes dēļ viņiem tas neizdevās.

"Pēdējās dienās ir pastiprinājušies draudi B92 žurnālistiem. Tie pienāk pa elektronisko pastu vai izskan interneta forumos kā aicinājumi nodedzināt mūsu ēku," nesen savā paziņojumā norādīja B92 ģenerāldirektors Verans Matičs. "Šo draudu mērķis ir piespiest mūs mainīt savu redakcijas politiku."

"Vairāku valsts amatpersonu paziņojumi, kuros postījumi Belgradā un citur Serbijā tiek uzskatīti par demokrātijas izpausmi, vienīgi iedrošina uzbrucējus," viņš piebilda.

Kandiča, kuras organizācija ir savākusi pierādījumus pret serbiem ierosinātajās lietās par kara noziegumiem, teica, ka šādi izteikumi "rada naidīguma klimatu pret cilvēktiesību aktīvistiem un rada sabiedrībā galēji labēju gaisotni".

"Kopš 1999. gada un Slobodana Miloševiča spēku veiktās Kosovas albāņu etniskās tīrīšanas cilvēktiesību aktīvisti nekad nav jutušies tik viegli ievainojami," viņa teica.

Nacionālisti vēršas arī pret Liberāldemokrātisko partiju (LDP), ko vada Cedomirs Jovanovičs - viens no retajiem serbu politiķiem, kurš atbalsta Kosovas neatkarību. LDP ir "nodevēju grupa, kas nerespektē Serbiju", teica ministrs Iličs.

Vairākās pilsētās visā Serbijā ir bojātas šīs partijas mītnes, un protestētāji ir mēģinājuši uzbrukt arī Jovanoviča mājai Belgradā.

Papildinot nacionālistisko retoriku, Miloševiča Serbijas Sociālistiskās partijas līderis Ivica Dačičs pieprasījis aizliegt "visas politiskās partijas un nevalstiskās organizācijas, kuras atzīst neatkarīgu Kosovu".

Saduroties ar šādiem nacionālisma uzplūdiem, organizācija "Human Rights Watch" pieprasījusi, lai valdība nepieļauj baiļu klimata veidošanos šajā Balkānu valstī.

"Serbijas valdībai jārīkojas nekavējoties, lai mazinātu naidīgo attieksmi pret cilvēktiesību aizstāvju grupām, neatkarīgajiem žurnālistiem un etnisko minoritāšu kopienām," teikts šīs ASV bāzētās cilvēktiesību aizstāvju grupas šonedēļ sniegtajā paziņojumā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form