Krievi nesekmīgi lenc Kijivu. Iebrukuma 15. diena. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: AP/Scanpix/LETA

Ir sākusies trešā nedēļa kopš Kremlis deva pavēli sākt iebrukumu Ukrainā. Krievijas spēku nespēja īsā laikā sasniegt militāros mērķus – neviena no Ukrainas lielajām pilsētām nav kritusi – iebrucēji arvien brutālāk pievēršas civiliedzīvotāju terorizēšanai. Jauns nežēlības un cinisma līmenis tika sasniegts trešdien, kad ielenktajā Mariupolē bombardēšanā cieta dzemdību nams. Turpinām sekot notikumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  • Krievijas iebrukums ar raķešu apšaudēm un sauszemes spēku ienākšanu no dažādām pusēm sākās 24. februāra agrā rītā.
  • Trešdien vakarā Krievijas uzlidojumā Mariupolē cietis dzemdību nams un bērnu slimnīca. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien notikušo gaisa uzbrukumu dzemdību namam Mariupolē raksturoja kā zvērību un genocīdu.
  • Uzlidojums dzemdību namam un slimnīcai notika par spīti Krievijas piekrišanai ievērot 12 stundu uguns pārtraukšanu, lai varētu evakuēt cilvēkus.
  • Mariupolē kopš Krievijas iebrukuma sākuma gājuši bojā ap ap 1200 civiliedzīvotāju, ziņo vietējās varasiestādes. Mirušie tiek guldīti masu kapos. Pilnais bojāgājušo skaits varētu būt krietni lielāks, līdz pat 25 tūkstošiem, prognozē amatpersonas.
  • Dažās Kijivas piepilsētās evakuācija izgāzusies, Bučā Krievijas spēki bloķējot evakuācijas konvoju, paziņoja vietējās varasiestādes.
  • Krievija pirmo reizi ir atzinusi, ka karā pret Ukrainu izmanto obligātā dienesta karavīrus. (BBC)
  • Trešdien bez elektrības padeves palikusi Černobiļas atomelektrostacija.
  • Krievijas prasības sarunās kļūst arvien pieticīgākas un situācija tiks izlemta kaujas laukā, nevis pārrunās, prognozē Ukrainas Prezidenta biroja padomnieks Oleklsijs Arestovičs.

Krievijas iebrukums Ukrainā (15. diena)
Cienījamie lasītāji, teksta tiešraide šajā lapā tiek noslēgta. Turpinām sekot notikumiem Ukrainā jaunajā tiešraides saitē šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievijas-iebrukums-ukraina-rit-jau-16-dienu-teksta-tiesraide.d?id=54140200
Iepriekšējais ASV prezidents Donalds Tramps Krievijas iebrukumu Ukrainā raksturojis kā “noziegumu pret cilvēci”. Trams uzskata, ka Putina problēma ir viņa lielais ego. Ja Putins pārtrauktu karadarbību, viņš justu lielu zaudējumu, spriedis Tramps. (Axios)
Sociālais medijs “Twitter” turpmāk Baltkrievijas valsts mediju kontiem pievienos zīmogus, ar kuriem apzīmēs, ka medijs strādā kvalitatīvi un sniedz patiesu informāciju. Vairāk par to, kā šie zīmogi izskatās, var lasīt šeit.
Arī Ķīna popularizē Krievijas iepriekš paustos nepatiesos apgalvojumus, ka ASV ir finansējušas bioloģisko ieroču izstrādi Ukrainā.Pekinas ārlietu ministrs paudis, ka Vašingtonai ir jāpieņem "daudzpusēja pārbaude" iespējamajā ASV kontrolētajā bioieroču laboratorijā karadarbības skartajā valstī. (CNN)Jau vēstīts, ka apgalvojums, ka Ukraina ar ASV palīdzību ražo bioloģiskos ieročus, nav patiess. Turklāt Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis iepriekš norādīja, ka viņš šos nepatiesos Krievijas paziņojumus uztver ar bažām: "Mēs it kā gatavojam ķīmisko uzbrukumu. Tas mani ļoti uztrauc, jo vairākkārt esam pārliecinājušies: ja vēlaties zināt Krievijas plānus, paskatieties, par ko Krievija apsūdz citus,” paudis prezidents.
ASV Senāts apstiprināja likumprojektu, kas paredz nodrošināt Ukrainai palīdzību 13,6 miljardu dolāru apmērā. Ar šiem 13,6 miljardiem dolāru plānots Ukrainai sniegt humāno palīdzību, stiprināt tās aizsardzību, kā arī sniegt palīdzību Ukrainas valsts ekonomikai. Likumprojektā, kuru apstiprināja Senāts, iekļauti arī noteikumi par sankciju izpildi. (CNN)
Paredzams, ka ASV prezidents Džo Baidens piektdien paziņos, ka ASV, kā arī G7 valstis un Eiropas Savienība aicinās atsaukt Krievijai "vislielākās labvēlības valsts" statusu, ko dēvē par pastāvīgām normālām tirdzniecības attiecībām ASV. (CNN)G7 grupas prezidējošā valsts pašreiz ir Vācija, grupā ietilpst arī Francija, Itālija, Japāna, ASV, Lielbritānija un Kanāda.
Lietuvas prezidents Gitans Nausēda vietnē “Twitter” raksta, ka Versaļā aizvadīta vēsturiska nakts. Eiropas Savienības (ES) līderī pauduši atbalstu Ukrainas eirointegrācijai. “Process ir sācies. Tagad mums un ukraiņiem ir jāspēj to paveikt ātri. Varonīgā ukraiņu tauta ir pelnījusi zināt, ka viņi ir laipni gaidīti ES,” raksta Lietuvas prezidents.https://twitter.com/GitanasNauseda/status/1502103582337871874?ref_src=twsrc%5Etfw
Iepriekšējais Ukrainas prezidents Petro Porošenko medijam “Deutsche Welle” skaidroja, ka Krievijas iecerētais zibenskarš ir izgāzies. Viņš arī lūdza, lai Krievija pamet Ukrainas teritoriju un lai Krievijas okupanti pārstāj uzbrukt un nogalināt Ukrainas iedzīvotājus. Porošenko uzteica Ukrainas tautas vienotību, kas ir lielisks “ierocis”, lai apturētu Putinu. https://twitter.com/dwnews/status/1502116600924848177?ref_src=twsrc%5Etfw
Krievija kopš 24. februāra, kad sāka iebrukumu Ukrainā, ir izšāvusi uz Ukrainu vairāk nekā 775 raķetes, paziņoja ASV Aizsardzības ministrijas augsta ranga ierēdnis. (LETA)
Pēc Krievijas lūguma Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padome piektdien rīkos sēdi. Tajā plānots apspriest apgalvojumus, ka Ukraina ar ASV palīdzību ražo bioloģiskos ieročus. Šie Krievijas apgalvojumi iepriekš tika noraidīti no Ukrainas puses. "Krievijai ir labi dokumentēta ķīmisko ieroču izmantošanas vēsture, un tā ilgstoši uztur bioloģisko ieroču programmu, pārkāpjot starptautiskās tiesības. Krievijai ir arī pieredze nepatiesi apsūdzēt Rietumus tajos pārkāpumos, kurus pati Krievija veic," sacījusi Drošības padomes pārstāve Olīvija Daltone. (CNN)Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis iepriekš norādīja, ka viņš šos nepatiesos Krievijas paziņojumus uztver ar bažām: "Mēs it kā gatavojam ķīmisko uzbrukumu. Tas mani ļoti uztrauc, jo vairākkārt esam pārliecinājušies: ja vēlaties zināt Krievijas plānus, paskatieties, par ko Krievija apsūdz citus,” paudis prezidents.
Humānās palīdzības sniedzējiem Ukrainā ir ļoti grūti nonākt pie bērniem, kuriem nepieciešama palīdzība, atsaucoties uz Apvienoto Nāciju Starptautiskā Bērnu fonda tīklu, raksta BBC.Šajā tīklā Ukrainas teritorijā ir aptuveni 20 000 ārstu un medmāsu. Šie medicīnas personāla pārstāvji ik minūti saņemot simtiem zvanu. Palīdzības sniedzēji centušies nogādāt dažādas preces medikamentus uz Kijevu un Mariupoli, taču pagaidām tas nav izdevies, jo nevar nokļūt uz šīm pilsētām. Tāpat fonda pārstāvis norādījis, ka ir šausminoši redzēt mazuļus, kas dzimuši slimnīcu pagrabos, un bērnus mājās bez apkures vai elektrības tik aukstos laikapstākļos. (BBC)
“The New York Times” vietnē “Twitter” publicējis video, kurā redzamas Krievijas militāro spēku izpostītās mājas Mariupolē. Jau vēstīts, ka Mariupoli šobrīd ir ielenkuši Krievijas okupanti un pilsēta cieš no smagiem Krievijas uzbrukumiem.https://twitter.com/nytimes/status/1502104548445503507?ref_src=twsrc%5Etfw
Ukrainu tajā notiekošās kara darbības dēļ pametuši aptuveni miljons bērnu, publiskā paziņojumā raksta Apvienoto Nāciju Starptautiskais Bērnu fonds. Lielākā daļa no šiem bērniem bēgļa gaitās devušies kopā ar savu ģimeni uz Poliju, Ungāriju, Slovākiju, Moldovu un Rumāniju.
Ukraina lūgusi atsaukt vairāk nekā 300 miera uzturētājus no piecām operācijām, kas notiek Mali, Kiprā, Kosovā, Dienvidsudānā un Abjejā, ceturtdien paziņoja ANO pārstāvis. Miera uzturētāji ir 250 karavīri, 36 štāba virsnieki un eksperti, kā arī 22 policisti — kopā 308 darbinieki no Ukrainas. (CNN)
Ukrainas gaisa spēki paziņojuši, ka ceturtdien trāpījuši desmit Krievijas militāro spēku lidmašīnām, no kurām divas esot iznīcinātas. Krievijas militārpersonas nav komentējušas Ukrainas ziņojumu. (BBC)
Pasaules Veselības organizācija (PVO) ieteikusi Ukrainai "drošības apsvērumu dēļ" iznīcināt "augsta apdraudējuma patogēnus", kas atrodas sabiedrības veselības laboratorijās. Ja Krievijas uzbrukumā laboratorijas tiktu sabojātas, pastāv bažas, ka patogēni varētu izplatīties iedzīvotāju vidū un izraisīt slimības. PVO nesniedz informāciju par Ukrainas laboratorijās esošo patogēnu veidiem. (Sky News)
Mīlestības augstākā izpausme... Dodoties bēgļu gaitās, ukraiņi neaizmirst arī savus četrkājainos ģimenes locekļus. Lielus un mazus.https://twitter.com/AFPphoto/status/1502026510005411843
Pēc aktīviem lielākā ASV banka "JPMorgan Chase" paziņojusi, ka pamet Krieviju. Pirms tam ceturtdien par šādu soli paziņoja investīciju banka "Goldman Sachs". Krievija veido salīdzinoši nelielu daļu no abu banku portfeļiem, bet lielāko triecienu Maskavas finanšu funkcijām, visticamāk, sagādās viena no pasaulē lielākajām maksājumu kompānijām "Western Union", kas arī ceturtdien paziņoja, ka pārtrauc sniegt pakalpojumus Krievijā un Baltkrievijā. Šis zņēmums nodrošina starptautiskos naudas pārvedumus vairāk nekā 200 valstīs. (BBC)
Pie Ukrainas pilsētas Brovarijas, kas atrodas apmēram 20 kilometrus no Kijivas, paretināta Krievijas armijas tanku kolonna https://twitter.com/ABC/status/1502090788481683479
Vairāk nekā 60 kilometrus garā Krievijas armijas kolonna, kas virzījās uz Kijivu, un bija apstājusies, tagad sāk izvietoties, iespējams, kaujas pozīcijās, liecina jaunākie satelītuzņēmumi. "Maxar Technologies" apgalvo, ka konvojs ir "lielākoties izkliedēts un pārdislocēts". Satelītuzņēmumi, kas uzņemti ceturtdien pulksten 11.37 pēc Ukrainas laika, rāda, ka Krievijas armijas vienības ir izvietojušās mežos un aizaugušos apvidos netālu no Lubjankas, savukārt uz ziemeļiem no Antonovas lidlauka Gostomeļā Krievijas armijas transporta vienības "noparkojušās" uz sānielām Ozeras pilsētā. Berestjankā, kas atrodas apmēram 16 kilometrus no lidlauka, laukos izvietoti raķešu metēji un netālu atrodas vairāki degvielas vedēji. (CNN)
Krievijas diplomātiskā misija ANO ir pieprasījusi ārkārtas sēdi, kurā apspriestu apgalvojumus, ka Ukraina ar ASV palīdzību ražo bioloģiskos ieročus. ASV uzskata, ka Krievija šīs apsūdzības safabricējusi, lai pati varētu izmantot šādus ieročus karā pret Ukrainu. Krievijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis Igors Konašenkovs, neuzrādot nekādus pierādījumus, ceturtdien apgalvoja, ka ASV palīdz Ukrainai izstrādāt bioloģiskos ieročus, piemēram vīrusu pārnēsātājus-putnus, kas migrē caur Krieviju. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis šos absurdos Krievijas pazinojumus uztver ar bažām: "Mēs it kā gatavojam ķīmisko uzbrukumu. Tas mani ļoti uztrauc, jo vairākkārt esam pārliecinājušies: ja vēlaties zināt Krievijas plānus, paskatieties, par ko Krievija apsūdz citus. Šādu apsūdzību izplatīšana Krievijas medijos liecina, ka tieši viņi ir uz to spējīgi - Krievijas militārpersonas, Krievijas specdienesti. Tas liecina, ka viņi to vēlas. Viņi to jau ir darījuši citās valstīs. Paši paziņoja, paši organizēja, paši sūdzējās. Un viņi to darīs atkal un atkal, ja viņus neapturēs." (BBC, Sky News)
Pēc vairāku dienu apstāšanās Krievijas armijai izdevies panākt zināmu progresu virzībā uz Kijivu, atklājusi kāda augsta ranga ASV aizsardzības amatpersona. Dažas armijas vienības varētu būt nonākušas 15 km attālumā no Kijivas centra. Savukārt spēki, kas pilsētai tuvojas no ziemeļrietumiem, ir pavirzījušies par aptuveni 5 km. Jaunākā Krievijas pieeja Ukrainas galvaspilsētai ir no austrumiem un ietver divus virzienus. Tiek ziņots, ka viens atrodas netālu no Brovariem, bet otrs tuvojas no Sumi. (Sky News)
Pēdējo divu dienu laikā evakuācijas koridorus Ukrainā ir izmantojuši apmēram 100 000 cilvēku, paziņojis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. "Sumi, Trostaņeca, Krasnopiļja, Irpiņa, Buča, Hostomeļa, Izjuma. Gandrīz 40 000 cilvēku evakuēti šajā dienā. Beizot viņi nokļuva drošībā. Poltavā, Kijivā, Čerkasos, Zaporižjā, Dņipro, Ļvivā," video uzrunā teica Zelenskis. Pa šiem koridoriem pretējā virzienā tika nogādāta humānā palīdzība, pārtika un medikamenti. Evakuāciju nepārtraukto Krievijas armijas uzbrukumu dēļ nav bijis iespējams veikt Mariupolē un Volnovahā. (CNN)
Īslaicīgi mainot savu naida runas politiku, "Meta Platforms" uz laiku atļaus atsevišķu valstu "Facebook" un "Instagram" lietotājiem aicināt uz vardarbību pret Krieviju un Krievijas karavīriem saistībā ar iebrukumu Ukrainā. Šī politika attieksies arī uz Latviju, Lietuvu un Igauniju. Dažās valstīs, tostarp Krievijā, Ukrainā un Polijā, uz laiku atļaus publicēt arī ierakstus, kuros tiek novēlēta nāve Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam vai Baltkrievijas prezidentam Aleksandram Lukašenko. (REUTERS)
Ukrainā palīdzēt vietējiem cīnīties pret Krievijas okupantiem ieradies bijušais Kanādas armijas snaiperis, kurš tiek dēvēts par vienu no pasaulē bīstamākajiem šāvējiem, pazīstams ar savu kara vārdu "Wali". 40 gadus vecais snaiperis savulaik Afganistānā esot likvidējis pretinieka kaujiniekus 3 kilometru attālumā. Ukrainā "Wali" ieradies kā brīvprātīgais kopā ar trim citiem bijušajiem Kanādas karavīriem. (CBC)
Krievijas bērni paliek ne tikai bez multenēm – "Walt Disney Co."paziņojuši, ka aptur vēl virkni savu darbību Krievijā. Tas ietver satura un produktu licencēšanu, žurnālu "National Geographic", "Disney Cruise Line", lineāros televīzijas kanālus un vietējā satura veidošanu. "Dažas no šīm biznesa aktivitātēm mēs varam un nekavējoties pārtrauksim," teikts uzņēmuma paziņojumā. "Citi, piemēram, lineārie TV kanāli un noteikta satura un produktu licencēšana, prasīs laiku, ņemot vērā līguma sarežģītību." Tomēr tās darbinieki Krievijā paliks nodarbināti uzņēmumā. Iepriekš "Walt Disney Co." paziņoja par jaunāko filmu izrādīšanas pārtraukšanu Krievijā. (BBC)
Interpols ir nolēmis neizslēgt Krieviju un neapturēt tās dalību, bet ievieš ierobežojumus sadarbībā ar šo valsti, teikts paziņojumā Interpola vietnē. (LETA-UKRAINSKA PRAVDA)
Savu darbību Krievijā aptur vēl viens biznesa gigants "Mars", paziņojusi kompānija. ""Mars" ir darbojies Krievijā vairāk nekā 30 gadus, un mēs nodarbinām gandrīz 6000 partneru, kuri ir bijuši mūsu uzņēmuma būtiska daļa gadu desmitiem. Mēs turpināsim viņus atbalstīt, taču ierastā darbība nav iespējama. Šī ir humāna krīze, un tā nosaka visas mūsu darbības. Mēs esam nolēmuši samazināt savu biznesu un koncentrēsim savus centienus Krievijā uz mūsu būtisko lomu Krievijas iedzīvotāju un mājdzīvnieku ēdināšanā. Visa peļņa no mūsu Krievijas biznesa tiks izmantota humāniem mērķiem. Mēs esam apturējuši jaunas investīcijas Krievijā un neimportēsim un neeksportēsim savu produkciju Krievijā vai ārpus tās. Mūsu sociālo mediju un reklāmas darbība Krievijā un Baltkrievijā tiek apturēta,"teikts kompānijas paziņojumā.  Paralēli "Mars" ziedos papildus 10 miljonus dolāru karā cietušajiem Ukrainas iedzīvotājiem un mājdzīvniekiem. Kompānijai pieder tādi zīmoli kā "Mars", "Snickers", "Milky Way", "Twix", "Bounty", "M&M’s", "Pedigree", "Uncle Ben’s".
Harkivā pēc apšaudes ugunsgēks izcēlies vienā no lielākajiem zinātnes centriem Ukrainā - Fizikas tehniskajā institūtā. "Tur atrodas radioaktīvā starojuma avoti, kas tiek izmantoti zinātnes mērķiem," savā "Telegram" kontā raksta Ukrainas Iekšlietu ministrijas padomnieks Antons Geraščenko. Institūtā atrodas eksperimentāls kodolreaktors, vēsta "Sky News". Šajā institūtā 1930. gadā pirmoreiz tika atklāts neitrons. Ugunsgrēks izcēlies blakus esošajās kopmītnēs, upuru un cietušo nav. (UNIAN)
ASV Aizsardzības izlūkošanas aģentūras direktors Skots Berjē ceturtdien atzina, ka arī ASV militārie izlūkdienesti nebija pietiekami novērtējuši ukraiņu vēlmi cīnīties pret Krievijas iebrukumu. (Sky News)
Krievijas okupantu spēku ielenktajā Mariupolē pārtikas, ūdens un apkures neesamība, kā arī ar retiem pārtraukumiem notiekošās pilsētas dzīvojamo rajonu apšaudes arī mirušo apglabāšanu neļauj veikt atbilstoši vispārpieņemtajām normām. Pilsētas pārstāvji ceturtdien informē, ka tikai no pilsētas ielām vien savāktas ap 1300 cilvēku mirstīgās atliekas. Vairums tiek glabāti masu kapos. https://t.me/ressentiment_channel/18639
Krievija savas parastās prasības Ukrainai par "denacifikāciju", "demilitarizāciju" un nepievienošanos NATO papildinājusi vēl ar vienu punktu - par otru valsts valodu, kas būtu, saprotams, krievu, kā arī pieprasīts atcelt visus likumus, kas ierobežo krievu valodas lietošanu, atsaucoties uz izdevumu ZN.ua, vēsta aģentūra UNIAN.
Komentējot pēdējās 24 stundās izskanējušos ziņojumus, ka Maskava apsver iespēju konfiscēt no valsts pametušo Rietumu firmu aktīvus, ASV Baltā nama pārstāve Džena Psaki norādīja: tāds "nelikumīgs" gājiens no Krievijas puses kaitētu tās biznesa reputācijai ilgtermiņā. “Tas pastiprinās skaidru vēstījumu pasaules biznesa aprindām, ka Krievija nav droša vieta investīcijām un biznesam,” turpināja Psaki. https://twitter.com/PressSec/status/1502099524147453953?ref_src=twsrc%5Etfw
"Twitter" dzēsis Krievijas vēstniecības Lielbritānijā ierakstu, kurā apgalvots, ka vakar zvērīgi sabombardētais dzemdību nams neesot izmantots medicīniskiem nolūkiem, bet to izmantojuši ukraiņu nacionālisti. Šis nepatiesais apgalvojums dzēsts, pamatojoties uz platformas noteikumiem par "vardarbīgu notikumu noliegšanu", ko mēdz piemērot, piemēram, holokausta noliegšanas gadījumos.
Pentagona izceltie kara jaunumi par aizvadīto diennakti :- Krievijas spēki Hostomeļas lidostas tuvumā ir pavirzījušies uz priekšu par aptuveni 5 kilometriem.- Krievijas spēki turpina "virzīt karaspēku" no austrumu pilsētas Sumi uz Kijivu pa divām paralēlām līnijām. Uz ziemeļiem vairāk esošā ir pievirzījusies tuvāk – 40 kilometru attālumā no galvaspilsētas. Savukārt uz dienvidu esošajā tiek novērota spēku atvilkšana.- Čerņihivas pilsēta uz ziemeļaustrumiem no Kijivas, kas līdz šim tika lenkta no rietumu puses, "tagad ir izolēta".- Krievijas spēki kopš iebrukuma Ukrainā izšāvuši 775 raķetes.- Pēdējo 24 stundu laikā saņemti ziņojumi par interneta pārtraukumiem, īpaši Mariupolē un Hersonā". (CNN)
"Eurosport", kas Krievijā ienāca 1995. gadā un bija viens no populārākajiem sporta kanāliem, translācijas pārtrauca jau 9. marta vakarā. https://www.delfi.lv/sports/news/3-puslaiks/bez-eurosport-un-f-1-krievijas-lidzjuteji-paliek-bez-iecienitam-sporta-parraidem.d?id=54139972
Ukrainas Korupcijas novēršanas valsts aģentūras (NAPC) vadītājs Oleksandrs Novikovs nosūtījis pateicības vēstuli Krievijas aizsardzības ministram Sergejam Šoigu "par nenovērtējamo ieguldījumu tajā, ka Krievijas līdzekļi un resursi uzbrukumam Ukrainai tika nozagti".Izsmējīgās vēstules, par ko informē pati NAPC interneta vietne, kopijas nosūtītas arī Krievijas Valsts domei, Federācijas padomei un Korupcijas apkarošanas fondam.Cita starpā uzskaitīti dažādi ukraiņu fiksēti acīmredzami korupcijas piemēri – no kartona izgatavotas bruņuvestes sagūstītajiem, karavīru vešana vaļējās, gaiši zilās kravas automašīnās, kas ir viegli Ukrainas spēku mērķi, kā arī butaforiskas tanku bruņas.Jāatzīmē, ka Šoigu pats savulaik izpelnījies Alekseja Navaļnija vadītā Korupcijas apkarošanas fonda uzmanību, kas īpaši izcēla viņa patiku pret ķīniešu stila jumtiņiem.
Ukraina Krievijas pilotiem un viņu ģimenēm piedāvā kļūt brīviem un bagātiem. Par katru Ukrainas spēku rīcībā nodotu lidmašīnu pilots saņems miljonu ASV dolāru, bet par katru helikopteru – pusmiljonu ASV dolāru.
Kāds Zoločivas iedzīvotājs šodien nofilmējis, kas pēc Krievijas spēku uzbrukuma palicis pāri no viņa saimniecības. Redzams, ka pagalmā ir sprāguša lādiņa atstāts krāteris, pilnībā sagrautas saimniecības ēkas, kā arī dzīvojamā ēka vairs nav apdzīvojama. Ceturtdien notikušajā Zoločivas ciema apšaudē bojā gājusi viena sieviete un vēl divas ievainotas. Sagrautas divas dzīvojamās mājas, kā arī cietusi baznīca, medijam "Suspiļņe Harkiv" stāstījis ciema vecākais Viktors Kovaļenko.
Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušolu pēc Ukrainas un tai uzbrūkošās Krievijas ārlietu ministru tikšanās Turcijā paziņojis, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins nav pret tiešām sarunām ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. "Zelenskis ir izteicies, ka ir gatavs šāda veida sarunai, un Putins principā nav pret to. Putins šo ideju pieminēja arī [Turcijas] prezidentam [Redžepam Tajipam] Erdoganam," preses konferencē sacīja Čavušolu. (CNN)
Humānā situācija Mariupolē kļūst aizvien briesmīgāka, ziņo Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja (ICRC). Cilvēki sākuši uzbrukt cits citam pārtikas un degvielas dēļ. Veikali pirms vairākām dienām ir izlaupīti – daļa ir nodrošinājusies ar pārtiku kādam laikam, citi sūta izmisīgus ziņojumus, ka vairs nav ar ko pabarot bērnus, intervijā CNN atklājis ICRC nacionālās nodaļas vadītāja vietnieks Saša Volkovs.Viņš norādījis, ka simtiem tūkstošu cilvēku Krievijas spēku ielenktajā pilsētā nav pārtikas, ūdens, apkures, elektrības un medicīniskās aprūpes, kā arī zāļu, kas īpaši akūti ir cukura diabēta un vēža slimniekiem, sacīja Volkovs. Daļēji funkcionē vairs daļa pilsētas slimnīcu.
Krieviju pamet arī "Goldman Sachs", kļūstot par pirmo lielo Volstrītas banku, kas paziņojusi par šādiem plāniem pēc Kremļa vadītā iebrukuma Ukrainā. (Bloomberg)
Kamēr vien norisināsies Krievijas iebrukums Ukrainā, Igaunija Krievijas pilsoņiem vairs neizsniegs tūristu vīzas, ceturtdien paziņoja Igaunijas ārlietu ministre Eva Marija Līmetsa. "Mēs aktīvi strādājam, lai mūsu atturēšanas pasākumi šajā reģionā būtu stingrāki nekā līdz šim, jo ​​situācija Eiropā drošības ziņā ir krasi mainījusies un, visticamāk, vairs neatgriezīsies tajā stāvoklī, kāds bija 23. februārī," norādīja ministre. (ERR)
Krievija sola katru dienu ievērot pamieru un atvērt evakuācijas koridorus, kuri galvenokārt ved uz Krieviju un Baltkrieviju. Attiecīgi okupācijas spēki, kuri jau vairākas nedēļas nežēlīgi apšauda dzīvojamos rajonus, slepkavodami civiliedzīvotājus, piedāvā tiem glābties pašu kontrolētā teritorijā. Līdz šim pa alternatīviem evakuācijas koridoriem uz Ukrainas kontrolētajām teritorijām no krievu lenktajām pilsētām un ciemiem evakuēti vairāk nekā 400 000 cilvēku. Savukārt Mariupolē, kur situācija aukstuma, ūdens un ēdiena trūkuma dēļ kļūst aizvien skaudrāka, tajā joprojām esošajiem aptuveni 200 000 cilvēku Krievijas nepārtraukto apšaužu dēļ evakuācijas mēģinājumi līdz šim ir izgāzušies. (Sky News, AFP)
Mariupoles dzemdību nama apšaude neesot Krievijas uzbrukums, bet gan Ukrainas "ieplānota provokācija", ceturtdien pavēstījis Krievijas Bruņoto spēku pārstāvis. (AFP) "Iespējamais Krievijas militāro lidmašīnu uzbrukums Mariupoles slimnīcai Nr.3" esot "Ukrainas varas iestāžu informatīvā provokācija", atsaucoties uz Krievijas Aizsardzības ministrijas oficiālo pārstāvi ģenerālmajoru Igoru Konašenkovu, raksta "Gazeta". Konašenkova apgalvo, ka "Kijivas režīma pārstāvju izteikumu analīze un fotogrāfijas no slimnīcas neatstāj šaubas, ka iespējamais gaisa trieciens ir pilnībā inscenēta provokācija, kuras mērķis ir uzturēt pretkrievisku sajūsmu Rietumu auditorijā". "Pateicoties izdevīgajam taktiskajam novietojumam tuvu pilsētas centram, slimnīcas ēka pārveidota par "Azov" bataljona bāzi," apgalvojis okupantu pārstāvis.
"Twitter" kāds lietotājs, kas sevi identificē kā globālā hakeru grupējuma "Anonymous" daļu, publicējis, kā pats apgalvo Krievijas komunikāciju un mediju regulatora "Roskomnadzor" datubāzi, kura ietverot vairāk nekā 360 000 failu. "Anonymous" ir decentralizēta organizācija, kuru sociālajos tīklos pārstāv dažādi profili, taču datu bāze, kuras īstums vēl nav pārbaudīts jau piesaistījusi uzmanību tās lieluma dēļ. Nopludināti vairāk nekā 820Gb datu. https://twitter.com/YourAnonTV/status/1501942349550653443
Francijas prezidents Emanuels Makrons ceturtdien paziņoja, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina izvirzītie nosacījumi pamieram Ukrainā "nav pieņemami nevienam". "Es nesaskatu diplomātisku risinājumu iespēju ne tuvākajās stundās, ne pat tuvākajās dienās. Es noteikti esmu optimistisks, bet man jābūt arī reālistiskam," atzīmēja Makrons, kurš turpina uzturēt dzīvus vēl pirms kara izvēršanas uzsāktos pūliņus ar Krievijas līderi par kaut ko vienoties diplomātiskā ceļā.
Aizvadītajā diennaktī Krievijas okupācijas spēki pastiprinājuši uzbrukumus virzienā uz Ukrainas galvaspilsētu Kijivu no ziemeļaustrumiem, nesekmīgi cenšoties lielpilsētu ielenkt. Naktī kaujas un artilērija plosījušas Skibinas ciema apkārtni pie šosejas, kas savieno Kijivu ar daļēji ielenkto un krievu smagi izpostīto Čerņihivas pilsētu. Aizvadītajās dienās uz šosejas norisinājušās vairākas kaujas, ikreiz Ukrainas Bruņotajiem spēkiem atsitot uzbrucēju mēģinājumus tuvoties Kijivas administratīvajai robežai. Savukārt vēlāk pa dienu pie Mokrecas ciema iznīcināta krievu tanku vienība, vairākas smago ieroču vienības ukraiņiem iegūstot arī savā rīcībā. https://twitter.com/antiputler_news/status/1501970753276755968
ASV un to sabiedrotie apsver papildu sankcijas, lai sodītu Krieviju par "zvērībām", kas pastrādātas Ukrainā, pat ja esošās sankcijas jau ir spēcīgs trieciens Krievijas ekonomikai," ceturtdien paziņoja ASV finanšu ministre Dženeta Jellena. "Krievijas ekonomika tiks izpostīta jau ar to, ko esam nolēmuši, taču mēs turpināsim apsvērt turpmākus soļus, ko varam spert," viņa uzsvēra, neieslīgstot detaļā, kādas tieši sankcijas vēl varētu būt gaidāmas. Nākamo soļu nepieciešamību viņa pamatoja ar to, ka Krievija iebrukumu Ukrainā nav apturējusi.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins "ticēja, ka grasās iekarot Ukrainu", taču "viņam tas neizdevās", norādījis Eiropas Savienības ārpolitikas vadītājs Žuzeps Borels. “Viņš ticēja, ka var mūs sadalīt, viņam neizdevās. Viņš uzskatīja, ka vājinās transatlantiskās attiecības, un viņam neizdevās. Tagad viņam ir jāapstājas," viņš norādīja ES līderu samitā Francijā. (CNN)
Azerbaidžānas klusais atbalsts Ukrainai – lai gan valdība ir saglabājusi dziļi piesardzīgu nostāju pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, kara atspoguļojums valsts kontrolētajos plašsaziņas līdzekļos demonstrē skaidru nostāšanos Ukrainas pusē, raksta "Eurasia Net".
Krievu okupācijas spēki prettiesiski aizturējuši un nezināmā virzienā aizveduši Zaporožjes apgabala padomes deputāti Leilu Ibragimovu, "Facebook" ierakstā ziņo Krimas tatāru tautas medžlisa biedrs Eskenders Barijevs. Jau ziņojām, ka Ukrainas Bruņoto spēku pārstāvji trešdien savukārt ziņoja, ka pēc nedēļas nogalē notikušajiem pret okupācijas spēkiem vērstajiem protestiem Hersonā Krievijas Nacionālā gvarde pilsētā prettiesiski aizturējusi ap 400 cilvēku.
No Žitomiras apgabala Korostenas pilsētas, kura vairākkārt bijuši Krievijas gaisa triecienu mērķis, evakuēti jau ap 70% iedzīvotāju, raksta aģentūra "Ukrinform". Korostenas mērs Volodimirs Moskaļenko atzīmējis, ka tagad lielākā pilsētas dienestu uzmanība veltīta tuvāk frontei esošo Maļinas un Ovručas ciemu evakuācijai. Vairums cilvēku centralizēti dodas uz Ļvivu. Evakuācijai gan ir arī tūlītējas negatīvās sekas – trūkst komunālo darbinieku, ārstu un ievērojami samazinājusies vietējā pārtikas ražošana.
Piektdien paredzēta Baltkrievijas autoritārā vadītāja Aleksandra Lukašenko un Krievijas prezidenta Vladimira Putina tikšanās Maskavā. Lukašenko un Putins pārrunās aktuālos divpusējo attiecību jautājumus, ekonomisko sadarbību sankciju spiediena apstākļos, kā arī situāciju reģionā un Ukrainā, atsaucoties uz Baltkrievijas ziņu aģentūras teikto, raksta CNN. Baltkrievija ir Krievijas sabiedrotā un Maskava tās teritoriju izmanto, lai īstenotu savu agresiju pret Ukrainu.
Putins šodien arī sacīja, ka Rietumi būtu noteikuši sankcijas pret Krieviju jebkurā gadījumā, un teica, ka viņa valstij būs "palielināta neatkarība un suverenitāte" ilgtermiņā. Kopš iebrukuma Ukrainā Krievija ir apsteigusi Irānu, kļūstot par visvairāk sankcionēto valsti pasaulē. Saskaņā ar jaunākajiem datiem pret Krieviju tagad ir vairāk sankciju nekā pret Irānu, Venecuēlu, Mjanmu un Kubu kopā. (Sky News)
Vladimirs Putins nosodījis Krievijai noteiktās sankcijas kā "neleģitīmas". Viņš piebilda, ka Krievija mierīgi atrisinās savas problēmas. (Al Jazeera)
Krievijas spēku apšaudē smagi izpostīta "CocaCola" rūpnīca pie Bolšajadimerkas uz ziemeļaustrumiem no galvaspilsētas Kijivas. Tiek ziņots, ka uzņēmums darbu pārtraucis un darbiniekus evakuējis jau pirmajā kara dienā, 24. februārī.
Pēc Rietumu noteiktajām ekonomiskajām sankcijām Krievijas valdība nākusi klajā ar sarakstu, kurā ietilpst preces un iekārtas, kas iepriekš Krievijā ievestas no ārvalstīm un kuras līdz gada beigām aizliegts izvest no valsts, paziņoja Krievijas Ministru kabineta preses dienests. Saskaņā ar valdības mājaslapā publicēto oficiālo paziņojumu sarakstā iekļautas vairāk nekā 200 preces un iekārtas, tostarp "tehnoloģiskās, telekomunikāciju, medicīnas iekārtas, transportlīdzekļi, lauksaimniecības tehnika, elektroiekārtas", kā arī "dzelzceļa vagoni un lokomotīves, konteineri, turbīnas, metāls un akmens apstrādes mašīnas, monitori, projektori, konsoles un paneļi. (CNN)
Bijušais Vācijas līderis Gerhards Šrēders šodien viesojas Maskavā, lai sarunātos ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ziņo "Politico". Viņš ierodas vizītē ar nolūku veikt starpniecības sarunas ar Putinu, lai izbeigtu karu Ukrainā, norāda "Politico", atsaucoties uz "avotiem, kas ir pazīstami ar šo jautājumu".
Aktuālā karte: kā Ukraina aizstāvas pret Krievijas agresiju. (10. marts) https://www.delfi.lv/interaktivie-stasti/karte-ka-pret-krieviju-aizstavas-ukraina-10-marta-aktuala-informacija.d?id=54138908
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien uzrunā apstiprināja, ka Krievijas uzbrukumā Mariupoles dzemdību nama slimnīcai gāja bojā trīs cilvēki, tostarp viens bērns, un saka, ka Krievijas apgalvojums, ka slimnīcā nebija pacientu, ir meli.Krievi ir radījuši "humāno katastrofu", viņš saka, piebilstot: "Mana sirds ir salauzta par to, ko okupanti ir nodarījuši mūsu pilsētām, mūsu valstij."Zelenskis norāda, ka Krievija vēlas pazemot ukraiņu tautu un "likt tai mesties ceļos".Zelenskis piebilst: "Mēs nekļuvām par vergiem un nekad arī nekļūsim – jo tāds ir mūsu gars un tāds ir mūsu liktenis."Runājot par nākotni, prezidents izteicās, ka pēc kara viss tiks pārbūvēts pēc augstākajiem standartiem un valdības plānošana par to jau notiek. "No Krievijas iebrukuma nepaliks nekādas pēdas," solīja Zelenskis. (BBC)
"Atbildot uz jautājumu, vai viņš ir psihiski slims – viņš ir absolūti psihiski vesels, bet viņā ir šī mesijas apziņa, pasaules glābēja apziņa, savienojumā ar to aizvainojumu, kas viņam ir par daudzām lietām, piemēram, kad pirms astoņiem gadiem G8 pārvērtās par G7, neviens viņam pat negāja klāt. Viņš to nav aizmirsis," raidījumā "Spried ar Delfi" norādīja bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers. https://www.delfi.lv/video/raidijumi/spried-ar-delfi/zatlers-putins-ir-psihiski-vesels-bet-aizvainots-un-ies-lidz-galam.d?id=54138760
Latvijas autosportisti un auto entuziasti uz Ukrainu ceturtdien, 10. martā, devušies ar kārtējo 4x4 spēkratu partiju, kas tiks nodoti Ukrainas aizstāvjiem. https://www.delfi.lv/auto/zinas/video-latviesi-sagatavojusi-jaunu-partiju-ar-4x4-auto-ukrainas-aizsargiem.d?id=54138732
ASV viceprezidente Kamala Harisa šodien preses konferencē pēc tikšanās ar Polijas prezidentu Andžeju Dudu Krievijas zvērības Ukrainā nenosauca par kara noziegumiem. Harisa uzsvēra, ka jānotiek izmeklēšanai par Krievijas darbībām. "Absolūti vajadzētu veikt izmeklēšanu, un mums visiem vajadzētu skatīties," sacīja Harisa, norādot, ka Apvienoto Nāciju Organizācija jau ir sākusi apsūdzību izskatīšanas procesu. Duda savukārt sacīja, ka "mums ir skaidrs, ka Ukrainā krievi izdara kara noziegumus". Viņš piebilda, ka pēc viņa domām iebrukumam "bija genocīda pazīmes — tā mērķis ir likvidēt un iznīcināt nāciju". (Associated Press)
Mikolajivas apgabala administrācijas vadītājs Vitālijs Kims stāsta, ka daļa Krievijas karavīru, kas atrodas uz Hersonas un Mikolajivas apgabalu robežas, nevēlas doties uzbrukumā, uzskatot, ka viņi ar viltu ir ievesti Ukrainā. Bet atpakaļ viņi arī netiekot, jo Hersonas apgabalā esošās Krievijas vienības solījušas šaut pa tiem, kuri atkāpsies. Tāpēc Kims plānojot runāt par iespēju organizēt “zaļo koridoru” tiem krievu karavīriem, kas vēl nav šāvuši pa ukraiņiem. “Tas neattiecas uz artilēristiem un raķetniekiem. Pēc Mariupoles jums vai nu bēgt, vai zem zemes,” viņš raksta.
Polijas prezidents Andžejs Duda Krievijas uzbrukumu Ukrainas dzemdību namam un bērnu slimnīcai nosaucis par "barbarisma un genocīda aktu" un aicinājis noteikt papildu sankcijas pret Maskavu.Runājot Varšavā pēc tikšanās ar ASV viceprezidenti Kamalu Harisu, Duda pateicās ASV par sankciju noteikšanu Krievijai, vienlaikus mudinot sniegt Ukrainai lielāku palīdzību no starptautiskās sabiedrības."Mums kā brīvās pasaules pārstāvjiem ir jāieņem stingra nostāja," viņš sacīja. (CNN)
ASV viceprezidente Kamala Harisa šodien viesojas Polijā un tiekas ar prezidentu Andžeju Dudu. Preses konferencē viņa izteicās, ka ASV ir gatavas aizstāvēt katru NATO teritorijas centimetru. Harisa arī apliecināja, ka Vašingtona ievēros savas saistības attiecībā uz NATO līguma 5. panta izpildi. (BBC)
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis parakstījis likumu par Krievijas un tās rezidentu īpašumu izņemšanu Ukrainā. Nacionalizācija notiks bez kompensāciju izmaksas īpašniekiem, “ņemot vērā pilna mēroga agresīvo karu, ko Krievijas Federācija sākusi un turpina pret Ukrainu un Ukrainas tautu”. https://www.rada.gov.ua/news/razom/220320.html
Apvienotās Karalistes ārlietu ministre Liza Trasa paziņojusi, ka Apvienotā Karaliste ir "ļoti noraizējusies" par iespējamo ķīmisko ieroču izmantošanu Ukrainā. Viņa piebilda, ka ķīmisko ieroču izmantošana būtu "smaga kļūda". Vakar Rietumu amatpersonas brīdināja par "nopietnām bažām", ka Vladimirs Putins varētu dot rīkojumu izmantot ķīmiskos ieročus pret Ukrainu. (Sky News)
Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs ceturtdien sacīja, ka ekonomiskā situācija Krievijā ir "absolūti bezprecedenta" un vainoja Rietumus "ekonomiskā kara" izvēršanā pret valsti. Peskovs augstos inflācijas rādītājus skaidroja ar "šokējošu ārējo ietekmi" uz Krievijas ekonomiku. (CNN)
Kārtējais drona “Bayraktar” upuris. Krievijas spēku pretgaisa aizsardzības sistēma.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzrunā sola saukt pie atbildības arī Krievijas propagandistus un uzsver, ka Krievija apzināti Ukrainā rada humāno katastrofu. Cietušo pilsētu atjaunošanai pēc kara viņš sola veidot speciālus fondus. (Liga.net)
No Kijivas izbraucis katrs otrais pilsētas iedzīvotājs, un pašlaik galvaspilsētā ir palicis mazāk par diviem miljoniem iemītnieku, paziņojis Kijivas mērs Vitālijs Kļičko.
Krievijas bombardēšanas postījumi Mariupoles centrā.
Krievijas spēki ceturtdien Kijivas apgabalā mēģinājuši forsēt Irpiņas upi, taču Ukrainas spēki to nav ļāvuši realizēt, paziņojis Ģenerālštābs. Mēģinājums šķērsot upi novērsts apdzīvotas vietas Moščuna tuvumā. (UNIAN)
Krievijas armija Ukrainā pilnībā pārgājusi uz karadarbības “Sīrijas variantu” – aplenkt un terorizēt lielas un mazas pilsētas, lai radītu iespējami daudz ciešanas civiliedzīvotājiem, uzskata Ukrainas Prezidenta biroja padomnieks Oleksijs Arestovičs.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins šodien atkal telefoniski pārrunājis situāciju Ukrainā ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu un Vācijas kancleru Olafu Šolcu, paziņoja Kremlis. Arī Vācijas valdības amatpersona apstiprināja diskusijas, sakot, ka gan Šolcs, gan Makrons aicinājuši Putinu nekavējoties īstenot pamieru. Viņi trīs piekrita turpmākajās dienās uzturēt ciešus kontaktus, piebilda Vācijas amatpersona. (Sky News)
Humānās palīdzības konvojam, kas mēģināja sasniegt Mariupoli, nebija iespējas sasniegt pilsētu, jo tur notiek kaujas, paziņojis Ukrainas vicepremjers. (Al Jazeera)
Galvenās tēzes no Ukrainas un Krievijas ārlietu ministru sarunām Turcijā:- progress pamiera jautājumā nav panākts, puses nespēja vienoties par uguns pārtraukšanu;- Ukraina nevar apturēt karu, ja to nevēlas darīt valsts, kura uzbrūk;- Uguns pārtraukšana no Krievijas puses ir piesaistīta Putina Ukrainai izvirzīto prasību izpildei;- Ukraina nepadosies. Tiek meklēts diplomātisks risinājums, bet, kamēr tā nav, Ukraina aizstāv sevi un savus cilvēkus pret Krievijas agresiju, skaidro Ukrainas ministrs Kuleba.
Abramovičs ir viens no septiņiem oligarhiem, pret kuriem vērstas jaunas sankcijas. https://www.delfi.lv/sports/news/futbols/abramovicam-jaunu-sankciju-del-konfiscets-chelsea-futbola-klubs.d?id=54137490
Krievijas prasības sarunās kļūst “pieticīgākas un klusākas”, raksturo Ukrainas Prezidenta biroja padomnieks Oleksijs Arestovičs. Krievijas militāristi melo savai politiskajai vadībai un neziņo par reālajiem zaudējumiem, viņš norāda. Saskaņā ar Ukrainas rīcībā esošajiem datiem iebrukuma laikā dzīvību zaudējuši jau seši Krievijas ģenerāļi. Savukārt Krievijas armijas vadība strīdoties ar Federālo drošības dienestu (FSB) un viens otru mēģinot iegāzt. “Salīdzināsim viņu prasības otrajā kampaņas dienā, kad viņi paši piedāvāja sarunas, un prasības tagad. Kur palikusi gandrīz puse prasību, ko viņi izvirzīja? Tagad viņi ir pieticīgi, klusi un būs vēl pieticīgāki un klusāki pēc nākamās nedēļas kaujas laukā, kur Ukrainas bruņotie spēki gandrīz pilnībā samaisa viņus ar zemi. Tiklīdz mums ir panākumi kaujas laukā, tā viņi sarunās kļūst pieticīgāki. Sakarība ir ļoti skaidra. Situācija tiks izlemta nevis pārrunās, bet kaujas laukā,” Arestoviču citē UNIAN.
Uz CNBC jautājumu par uzbrukumu Mariupoles dzemdību namam un bērnu slimnīcai Lavrovs sacīja, ka mediji nav snieguši līdzsvarotu stāstu par notikušo. Lavrovs meloja un teica, ka šī ēka ir tukša – ka tajā neatrodoties pacienti un ka to kontrolējot Ukrainas "radikāļi".
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pēc tikšanās ar Ukrainas ārlietu ministru Dmitro Kulebu stāsta, ka abi apsprieduši humānos jautājumus. Lavrovs arī sacīja, ka tika apspriesti humānos koridori Ukrainā, piebilstot, ka šos evakuācijas maršrutus nosaka komandas no katras valsts. Viņš izteicās, ka, piegādājot Ukrainai aizsardzības palīdzību, Rietumi "uzvedas bīstami". "Mēs neuzbrukām Ukrainai," viņš apgalvoja, sakot, ka Krievija tiekot apdraudēta un ka Maskavai vajadzējis aizstāvēt Doņeckas un Luhanskas apgabalus, kurus Krievija uzskata par neatkarīgiem no Ukrainas, raksta "Sky News".
Ukrainas 92. atsevišķā mehanizētā brigāde Kijivas apgabalā pēc smagas nakts turpinot kauju, ceturtdien no rīta pienāca ziņas, ka Ukrainas spēki pārgājuši pretuzbrukumā.
Ukrainas ārlietu ministrs Dimtro Kuleba pēc tikšanās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu paziņojis, ka ir gatavs vēlreiz tikties ar viņu, ja būs izredzes uz "būtisku diskusiju". Viņš sacīja, ka lielākā problēma, ar ko saskaras Ukraina, ir situācija aplenktajā ostas pilsētā Mariupolē, kuru intensīvi apšauda un iznīcina Krievijas spēki. Mariupolē vakar okupanti veica uzbrukumu pret dzemdību namu un bērnu slimnīcu, nogalinot vismaz trīs cilvēkus un vairākus, tostarp grūtnieces, ievainojot. Preses konferencē Kuleba norādīja, ka progresa pamiera jautājumā nav un Ukrainai ir divi uzdevumi – organizēt humānās palīdzības koridoru no Mariupoles un panākt 24 stundu pamieru. Kuleba arī sacīja, ka viņa valsts nevar apturēt karu, ja valstij, kas uzsāka agresiju – Krievijai –, "nav vēlēšanās to darīt". (Sky News)
Jauna Krievijas uzbrukuma sekas privātmāju rajonā Mariupolē.
Ukrainas izlūkdienests ziņo, ka kaujā likvidēts iebrucēju pulka komandieris Zaharovs. Krievijas Centrālā kara apgabala 90. tanku divīzijas Bataljona taktiskās grupas 6. tanku pulks cietis smagus zaudējumus Brovaru rajonā. Pārtvertajā sarunā tiek ziņots, ka 6. pulkam ir smagi zaudējumi, kolonnas iekļuvusi slēpnī un komandieris ir nogalināts. https://www.facebook.com/DefenceIntelligenceofUkraine/videos/347663140620392/&show_text=0&width=560
Publika skaļi izsvilpa viesu zvaigzni Aleksandru Ovečkinu katru reizi, kad viņš pieskārās ripai. https://www.delfi.lv/sports/news/hokejs/edmontonas-oilers-lidzjuteji-pauz-atbalstu-ukrainai-un-izsvilpj-oveckinu.d?id=54136858
ASV trešdien brīdināja, ka Krievija Ukrainā varētu lietot ķīmiskos vai bioloģiskos ieročus, bet to izmantošanā apsūdzēt Ukrainu. Krievijas Ārlietu ministrijas preses pārstāve Marija Zaharova šonedēļ, neminot pierādījumus, apgalvoja, ka Ukrainā ar ASV atbalstu darbojas ķīmisko un bioloģisko ieroču laboratorijas. "Tas ir acīmredzams Krievijas triks, lai mēģinātu attaisnot to, ka tā turpina īstenot savu iepriekš izplānoto, neizprovocēto un neattaisnoto uzbrukumu Ukrainai," tviterī ierakstīja Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki. "Tagad, kad Krievija ir nākusi klajā ar šim nepatiesajiem apgalvojumiem un Ķīna ir šķietami atbalstījusi šo propagandu, mums visiem jābūt modriem, jo Krievija, iespējams, var Ukrainā izmantot ķīmiskos vai bioloģiskos ieročus vai arī īstenot "viltus karoga" operāciju, kurā tie tiktu lietoti," brīdināja Psaki. (LETA)
Turcijā sākusies Ukrainas, Krievijas un Turcijas ārlietu ministru tikšanās.
Lielbritānijas valdība noteikusi sankcijas futbola kluba "Chelsea" īpašniekam Romānam Abramovičam. Krievu miljardieris ir viens no septiņiem Krievijas oligarhiem, kuru līdzekļi ir iesaldēti. Apvienotās Karalistes Valsts kases dokumentā Abramovičs raksturots kā "prokremlisks oligarhs", kuram ir ciešas saiknes ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Abramovičs iepriekš noliedzis ciešas finansiālas saites ar Putinu vai Kremli. (BBC)
Mariupoles mēra padomnieks raksta, ka Krievija turpina pilsētas bombardēšanu. Uzlidojumiem pakļauti ceļi, kas iekļauti evakuācijas maršrutos. “Krievija apzināti iznīcina ceļu infrastruktūru, lai pilnībā izolētu pilsētu un padarītu neiespējamu evakuāciju,” raksta Petro Andrjuščenko. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=502859091356845&id=100048982762482&show_text=true&width=500
Krievijas aviācijas uzlidojumos Žitomirā aizvadītajā diennaktī gājuši bojā seši un ievainoti 12 cilvēki. (Liga.net)
Kopš Krievijas iebrukuma sākuma Polijā no Ukrainas ieradušies aptuveni 1,43 miljoni cilvēku, paziņojusi Polijas robežsardze. Trešdien robežu šķērsojuši aptuveni 117 600 cilvēku. (Al Jazeera)
Polijas vēstnieks Kijivā sacīja, ka lidojumu aizlieguma zonas noteikšana virs Ukrainas palīdzēs ātrāk pabeigt konfliktu un glābt dzīvības."Katra kavēšanās diena maksā simtiem cilvēku dzīvību," sacīja Bartošs Cičokis, kuru citē "Sky News". Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis regulāri lūdzis Rietumus noteikt lidojumu aizlieguma zonu virs Ukrainas, taču pagaidām rietumu valstis šādu priekšlikumu ir noraidījušas, pamatojoties uz bažām, ka šāds solis varētu novest pie plašākas konfrontācijas ar Maskavu.
Francijas valdības pārstāvis Gabriels Attāls nosodījis Krievijas vērsto uzbrukumu pret dzemdību namu un bērnu slimnīcu Mariupolē kā "necilvēcīgu" un "neattaisnojamu". "Francijas valdības vārdā gribu teikt, ka Krievijas veiktais uzbrukums pret Mariupoles bērnu slimnīcu bija necilvēcīgs un gļēvs. Uzbrukums bija vērsts pret sievietēm, bērniem, veselības aprūpes darbiniekiem, tas ir neattaisnojami," viņš sacīja. (CNN)
Starp Ukrainas gūstā nonākušajiem Krievijas karavīriem vismaz 250-300 ir obligātā dienesta karavīri, paziņoja Ukrainas Prezidenta biroja vadītāja padomnieks Oleksejs Arestovičs. Viņš domā, ka vismaz puse Ukrainā karojošo Krievijas karavīru ir no obligātā dienesta. Kremlis un Putins iepriekš ir uzsvēruši, ka operācijā Ukrainā nepiedalās obligātā dienesta karavīri, bet profesionālais dienests.
Aplēses par Krievijas zaudējumiem kopš kara sākuma. Šie ir Ukrainas sniegtie dati un to precizitāti nevaram apstiprināt. https://twitter.com/KyivIndependent/status/1501824458608230400
Krievija varētu izmantot ķīmiskos vai bioloģiskos ieročus Ukrainā, brīdinājis Baltais nams. Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki izteica šādus argumentus, reaģējot uz Krievijas apgalvojumu, ka Ukraina ar ASV atbalstu vada ķīmisko un bioloģisko ieroču laboratorijas. Psaki šo apgalvojumu nodēvēja par "neprātīgu" un sacīja, ka tā varētu būt daļa no Maskavas mēģinājuma iepriekšēji attaisnot savu šādu masu iznīcināšanas ieroču izmantošanu pret Ukrainu. (Sky News)
Plašāk par trešdien notikušo okupantu uzbrukumu dzemdību namam: Ukrainas dienvidos aplenktās Mariupoles pilsētas mēra vietnieks BBC stāstījis, ka, Krievijai trešdien bombardējot dzemdību namu, gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp viens bērns. Tiek ziņots, ka ievainoti vēl vismaz 17 cilvēki, viņu vidū arī grūtnieces."Esmu pilnīgi pārliecināts, ka viņi zina par šo objektu, un šī ir trešā slimnīca, ko viņi iznīcina šajā pilsētā," BBC sacīja Sergejs Orlovs.Viņš norādīja, ka iepriekšējā dienā artilērijas apšaudes rezultātā tika iznīcināta slimnīca ar 300 gultasvietām, kas paredzēta Covid-19 slimnieku ārstēšanai. "Esmu pilnīgi pārliecināts [ka tie ir viņu] mērķi," piebilda Orlovs. Pasaules Veselības organizācija ziņojusi, ka kopš Krievijas iebrukuma sākuma ir notikuši vismaz 18 dažādi uzbrukumi veselības aprūpes iestādēm Ukrainā.
Video: no nesprāgušas Krievijas aviobumbas tiek izskrūvēts detonators.
Par jebkādiem kara noziegumiem Ukrainā pie atbildības tiks saukti Krievijas militārie komandieri, kā arī cilvēki, kas atrodas Krievijas valdības augstākajos ešelonos, paziņoja Lielbritānijas bruņoto spēku ministrs. "Krievijas komandieriem jāatceras, ka kara noziegumus izdara ne tikai tie, kas atrodas pašā Krievijas valdības augšgalā," sacīja Džeimss Hīpijs. "Tos [kara noziegumus] pastrādā visi tajos iesaistītie un šīs zvērības tiek novērotas, tās tiek pierakstītas un cilvēki tiks saukti pie atbildības," norādīja ministrs. (Al Jazeera)
Ukrainas ziemeļaustrumu Sumi reģionā ceturtdien plānots atvērt trīs evakuācijas koridorus, paziņoja reģionālās administrācijas vadītājs Dmitro Živickis. (CNN)
28. februārī Kijivas apgabalā Krievijas kājnieku kaujas mašīnas sašāva civilo vieglo automašīnu, kas nevienu neapdraudēja. Automašīnā brauca divi sirmgalvji, kas incidentā gāja bojā.
Starp trīs cilvēkiem, kas tika nogalināti Krievijas uzbrukumā dzemdību namam un bērnu slimnīcai Mariupolē, ir sešus gadus vecs bērns, sacījis pilsētas vicemērs. (Sky News)
Jaunākā izlūkošanas informācija, kuru publicējusi Lielbritānijas Aizsardzības ministrija, liecina, ka Krievijas karaspēks turpina ciest zaudējumus, un gaisa operāciju aktivitāte no Krievijas ir ievērojami samazinājusies. Tāpat Londona informē, ka Krievijai ir grūti iegūt pārspēku gaisā, Maskavai saskaroties ar sīvu un efektīvu Ukrainas spēku aizsardzību. Apvienotā Karaliste uzskata, ka Krievija savos spēkos ir iekļāvusi iesauktos karavīrus. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1501801441941405697
Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba ir ieradies Turcijā uz sarunām ar savu Krievijas kolēģi Sergeju Lavrovu. Šīs ir augstākā līmeņa sarunas starp Krievijas un Ukrainas pārstāvjiem, kas tiks aizvadītas kopš kara sākuma. (Sky News)
Kadri ar drona “Bayraktar” darbību pret Krievijas tanku. Filmēšanas vieta un laiks nav precizēti. https://www.facebook.com/oleksandr.aronets/videos/532328471549150/&show_text=0&width=560
Pie Brovariem Kijevas tuvumā “Azov” pulka iznīcinātā pretinieka tenika.
Lai gan oficiāli apstiprinātais bojāgājušo skaits Mariupolē ir 1207, patiesais Krievijas bombardēšanu upuru skaits varētu sasniegt no 15 līdz 25 tūkstošiem cilvēku, lēš mēra padomnieks Petrs Andrjušcenko. Daudzi atrodas zem sagrauto māju drupām, kuras pagaidām nav iespējams novākt.
Ukrainas dienvidu ostas pilsētas Mariupoles aizstāvji aizvadītajā diennaktī iznīcinājuši 16 Krievijas bruņutehnikas vienības, ceturtdien paziņoja Ukrainas Iekšlietu ministrijas preses dienests.
Video: Ukrainas artilērija iznīcina Krievijas tankus pie Borodjankas.
“Radio Svoboda” video apkopojums no pēdējām dienām Mariupolē. https://twitter.com/radiosvoboda/status/1501666775485894662?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1501666775485894662%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.liga.net%2Fpolitics%2Fchronicle%2Fnovaya-ugroza-iz-rossii-vse-glavnoe-ob-eskalatsii-voennoy-agressii-rf-protiv-ukrainy-live
Provizoriskie aprēķini liecina, ka Mariupolē Krievijas uzbrukumu rezultātā kopš invāzijas sākuma gājuši bojā 1207 cilvēki. Lielākā daļa nav identificēti, paziņoja pilsētas mēra padomnieks Petrs Andrjuščenko. Joprojām nezināms skaits cilvēku varētu atrasties zem sagrauto ēku drupām. Viņu meklēšana, ievainoto evakuācija un mirušo savākšana nav iespējama nepārtraukto Krievijas uzbrukumu dēļ. Visas pilsētas slimnīcas ir pārpildītas – 2500 gultasvietas tika aizņemtas jau otrajā dienā kopš pilsētas apšaudes sākuma. Katru dienu apšaudēs Mariupole zaudē ap 150 cilvēku. Pirmajā brāļu kapā guldīti 32 bojāgājušie. (Liga.net) (AP/Scanpix/LETA)
Video: aizvadītās nakts bombardēšanas sekas Ahtirkā.
Aizvadītajā naktī Krievijas uzlidojumos cietušas divas slimnīcas un un elektrostacija Žitomirā. Savukārt Ahtirkā uzlidojumos sagrauts pārtikas veikals. https://www.facebook.com/igor.mosijcuk/videos/960914021225621/&show_text=0&width=264
Ukrainas Ārlietu ministrija publicējusi ārzemju kompāniju sarakstu, kas par spīti Krievijas iebrukumam Ukrainā un kara noziegumiem līdz šim ir izlēmušas palikt Krievijas tirgū.
Lielbritānijas Aizsardzības ministrija ziņo, ka iebrukumā Ukrainā, domājams, piedalās pieredzējuši Krievijas algotņi. Iepriekš par Krievijas plāniem stiprināt demoralizētās okupantu vienības ar algotņiem ziņoja raidsabiedrība CNN. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1501701763921059845?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1501701763921059845%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.sky.com%2Fstory%2Fukraine-russia-war-latest-news-putin-zelenskyy-ceasefire-nato-visa-live-updates-12541713
ASV aplēses liecina, ka divās kara nedēļās Ukrainā nogalināti 5000-6000 Krievijas armijas karavīru. Ievainoto krievu karavīru skaits varētu būt aptuveni 15 000 – 18 000, pamatojoties uz pieņēmumiem, ka ievainoto skaits parasti ir trīs reizes lielāks par nogalinātajiem. Kāda ASV amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, nosauca šo prognozi par "ļoti, ļoti nozīmīgu upuru skaitu” un salīdzināja šo skaitli ar dažām Otrā pasaules kara kaujām. Tikmēr Ukraina ziņo par vismaz 12 000 zaudētiem okupantu karavīriem. Pagājušajā nedēļā Krievija pirmo reizi kara laikā paziņoja kādu informāciju par zaudējumiem un apgalvoja, ka karā bojā gājuši nepilni 500 tās karavīru. Nevienu no šiem faktiem nevar apstiprināt, ņemot vērā aktīvās kara darbības un arī informatīvo karu, kas notiek starp abām pusēm. (BBC)
Neliels skaits britu karavīru ir ignorējuši pavēles un varētu būt devušies karot uz Ukrainu, paziņojusi Lielbritānijas armija. Karavīri ir “prombūtnē bez atvaļinājuma” un uz Ukrainu devušies privātā kārtā. Armija stingri iesaka viņiem atgriezties. Iepriekš britu Aizsardzības ministrija apstiprināja, ka karavīriem aizliegts doties uz Ukrainu “līdz turpmākiem paziņojumiem” neatkarīgi no tā, vai karavīrs ir vai nav atvaļinājumā. Par noteikumu ignorēšanu draud disciplināras vai administratīvas sekas. (Sky News)
Masu kaps Mariupolē, kur gulda Krievijas veiktās bombardēšanas upurus. (AP/Scanpix/LETA)
https://www.delfi.lv/news/arzemes/zelenskis-uzlidojums-dzemdibu-namam-mariupole-ir-pieradijums-krievijas-genocidas-pret-ukrainiem.d?id=54135734
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien notikušo gaisa uzbrukumu dzemdību namam Mariupolē raksturoja kā zvērību un genocīdu. Kas zināms par šo notikumu: Mariupoles vadība apsūdz Krieviju vairāku aviobumbu nomešanā uz dzemdību namu un bērnu slimnīcu, vienu no kompleksa ēkām sagraujot. Vismaz 17 cilvēki ir ievainoti. Uzbrukums notika par spīti Krievijas solījumam ievērot 12 stundu pamieru, lai ļautu civiliedzīvotājiem evakuēties no vairākām pilsētām. Krievijas Ārlietu ministrija bez pierādījumu sniegšanas vainu noveļ uz Ukrainu, apgalvojot, ka slimnīcā bijušas militārās pozīcijas. Foto un video no notikuma vietas neko par to neliecina. (CNN)Uzbrukums izpelnījies starptautisku nosodījumu.
“Bellingcat” vadošais izmeklējošais žurnālists Hristo Grozevs prognozē, ka pēc kādas nedēļas vai desmit dienām Krievija varētu “iesaldēt” karu un tad nebūs saprotams – karš beidzies vai tas turpinās. Krievijai tas būs izdevīgi, jo sāk aprūkties resursi aktīvām darbībām. Ukraiņu žurnālistes Aļesjas Bacmanes pilnu interviju ar Grozevu var apskatīt šeit: https://www.youtube.com/watch?v=kJ2AKnOlOyY
ASV Kongress atbalstījis 13,6 miljardu ASV dolāru piešķiršanu Ukrainai. Nauda pārsvarā domāta Ukrainas militāro struktūru stiprināšanai karā ar agresoru Krieviju un humānai palīdzībai, arī vairāk nekā 1,5 miljoniem ukraiņu bēgļiem.
No vakardienas ieraksta par situāciju Mariupolē: 47 Krievijas uzlidojumos un apšaudēs noslepkavotie Mariupoles iedzīvotāji trešdien guldīti masu kapā, atsaucoties uz pilsētas mēra vietnieka Sergija Orlova ziņoto, vēsta "The Guardian". Līdz šim Krievijas "denacifikācijas operācija", kā to dēvē viņu propagandisti, prasījusi 1170 civiliedzīvotāju dzīvības. Pilsētā vairs nav ūdens apgādes, siltumapgādes, elektrības un gāzes. Iedzīvotāji dzeramā ūdens iegūšanai kurina malku un kausē sniegu, skaidrojis Orlovs, pielīdzinot 400 000 cilvēku apdzīvotās pilsētas apstākļus viduslaikiem. Tiek lēsts, ka pilsētā vēl varētu būt palikuši aptuveni puse no visiem tajā dzīvojošajiem."Putins vēlas panākt, lai Ukraina būtu bez ukraiņiem. Tas ir genocīds. Krievijas uzbrukums nav vienkārši nodevīgs, tas ir kara noziegums. Viņi uzbrūk mums ar aviāciju, artilērijas šāviņiem, vairākām raķešu palaišanas ierīcēm," "The Guardian" žurnālistam Lūkam Hārdingam trešdien paudis Orlovs.Līdz šim Krievijas armija apšaudījusi evakuācijas koridoru, mīnējusi ceļu un izveidojusi kontrolpunktus. "200 000 cilvēku izmisīgi vēlas doties prom, bet tikai 2000 līdz 3000 cilvēku pilsētu spējuši pamest. Pārējie tiek iznīcināti. Krievi apzināti apšauda evakuācijai noteiktos pulcēšanās punktus," norādījis mēra vietnieks. Krievu karavīri apšauda arī to civiliedzīvotāju automašīnas, kuri saviem spēkiem mēģina izbēgt no aplenkuma, stāstījis Orlovs. Kremļa vadītie spēki nolīdzinājuši arī metalurģijas rūpnīcu "Azovstaļ", kurā līdz karam strādāja 11 000 cilvēku.Trešdien Krievijas armija ir iznīcinājusi Mariupoles devīto dzemdību namu – slimnīcu ar 600 gultasvietām. https://twitter.com/OlenaIvantsiv/status/1501603358687256581
Mariupolē kopš Krievijas iebrukuma sākuma gājuši bojā aptuveni 1300 civiliedzīvotāju, trešdien vakarā paziņoja pilsētas galvas padomnieks Petrs Andrjuščenko. (UNIAN)
Labrīt, cienījamie lasītāji! Turpinām sekot notikumiem Ukrainā. Par to, kas notika aizvadītajā naktī un dienā, var lasīt teksta tiešraides arhīvā šeit. https://www.delfi.lv/news/arzemes/asv-nedos-ukrainai-polu-lidmasinas-zelenskis-bridina-ka-slegt-gaisa-telpu-naksies-tapat-teksta-tiesraide.d?id=54132122

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form