Krievija atzīst Doņeckas un Luhanskas pašpasludināto tautas republiku izsniegtos dokumentus
Foto: Sputnik/Scanpix

Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstījis dekrētu, kas paredz līdz brīdim, kad noregulēsies konflikts Ukrainas austrumos, atzīt Doņeckas un Luhanskas pašpasludināto tautas republiku izsniegtos personas dokumentus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dekrēts "Par Ukrainas Doņeckas un Luhanskas apgabalu atsevišķu rajonu teritorijās pastāvīgi dzīvojošajiem Ukrainas pilsoņiem un personām bez noteiktas pilsonības izsniegto dokumentu un automašīnu reģistrācijas zīmju atzīšanu Krievijas Federācijā" sestdien publicēts Kremļa mājaslapā.

Tajā pamatots, ka dokumenti tiks atzīti, "lai aizsargātu cilvēku un pilsoņu tiesības un brīvības, balstoties uz vispāratzītiem starptautisko humāno tiesību principiem un normām".

Ar Putina parakstīto dekrētu līdz "politiskam situācijas atsevišķos Ukrainas Doņeckas un Luhanskas apgabalu rajonos noregulējumam, balstoties uz Minskas vienošanos" Krievija atzīst abu pašpasludināto tautas republiku, kas ir "faktiski pastāvošie atbildīgie varas orgāni norādītajos rajonos", izsniegtos personas identifikācijas dokumentus, izglītības un/vai kvalifikācijas dokumentus, dzimšanas, laulības, vārda maiņas, nāves apliecības, kā arī transportlīdzekļa reģistrācijas dokumentus.

Tas nozīmē, ka šo dokumentu īpašnieki Krievijā varēs iebraukt bez vīzas, norādīts dekrētā, kurš spēkā stājas no parakstīšanas brīža.

Doņeckas pašpasludinātās tautas republikas vadītājs Deniss Pušiļins pauda pateicību Krievijai par tādu rīcību. "Ukraina izdarīja visu, lai Donbasa iedzīvotājiem atņemtu pēc iespējas vairāk tiesību," viņš piebilda, norādot, ka konflikta pārņemto teritoriju iedzīvotājiem neesot pārvietošanās brīvības, iespējas saņemt jaunus dokumentus, tostarp pases, kā arī pagarināt esošos dokumentus, iegūt izglītību un iegūt citas tiesības.

"Tagad mūsu iedzīvotāji, kurus Kijeva būtībā padzina no Ukrainas teritorijas un atņēma daudzas tiesības, varēs legāli iebraukt un uzturēties Krievijas teritorijā. Tiks atzīti Donbasā izsniegtie izglītības un citi dokumenti," klāstīja Pušiļins.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko sestdien paziņoja, ka Krievijas lēmums atzīt pašpasludināto Doņeckas un Luhanskas tautas republiku dokumentus ir starptautisko tiesību pārkāpums un pierādījums Krievijas īstenotai okupācijai šajās teritorijās.

"Es to uzskatu par kārtējo pierādījumu gan Krievijas īstenotai okupācijai, gan tam, ka Krievija pārkāpj starptautiskās tiesības," Porošenko sacīja pēc tikšanās Minhenē ar ASV viceprezidentu Džo Baidenu.

Savukārt Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs žurnālistiem Minhenē sacīja, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins dekrētu par dokumentu atzīšanu parakstījis tikai humānu mērķu vārdā.

"Tikai humānu apsvērumu dēļ, uz laiku, kamēr pilnībā nebūs izpildītas Minskas vienošanās, kamēr nebūs noregulēts viss, kas ir jānoregulē atbilstoši Minskas "Pasākumu kompleksam", prezidenta dekrēts ļauj pieņemt tos personu apliecinošus dokumentus, kādi ir Donbasa, Doņeckas, Luhanskas iedzīvotājiem, lai viņi varētu likumīgu iekļūt Krievijā un pēc tam pārvietoties pa Krievijas Federāciju ar dzelzceļa, gaisa transportu," klāstīja Lavrovs.

Viņš norādīja, ka Ukrainas austrumu iedzīvotāji no konfliktu pārņemtajām teritorijām "nepārtraukti ir pakļauti dažādām blokādēm, dažādiem ierobežojumiem". "Viņi nevar saņemt pensijas, sociālos pabalstus, nebar normāli saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, ņemot vērā, ka daudzas veselības aprūpes iestādes Donbasā ir iznīcinātas vai smagi cietušas, nevar ceļot, kārtot darīšanas, turklāt ir daudz ģimeņu, radinieku, draugu, kuri dzīvo abās robežas pusēs – Donbasā un Krievijas Federācijā -," sacīja Krievijas ārlietu ministrs.

Vienlaikus viņš atzina, ka par šo Putina dekrētu nav runāts sestdien Minhenē notikušajā Normandijas formāta – Ukrainas, Krievijas, Vācijas un Francijas – pārstāvju sanāksmē.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Doņecka Luhanska Petro Porošenko Sergejs Lavrovs Vladimirs Putins
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form