Krievijas ĀM nosoda ieroču tirgoņa Viktora Buta notiesāšanu ASV
Foto: EPA/LETA

Krievijas Ārlietu ministrija (ĀM) piektdien nosodīja ASV tiesas lēmumu piespriest 25 gadu cietumsodu Krievijas pilsonim Viktoram Butam, kurš ir atzīts par vainīgu nelegālā ieroču tirdzniecībā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Krievijas ĀM uzskata amerikāņu tiesas spriedumu par nepamatotu un angažētu. Neskatoties uz šķobīgo pierādījumu bāzi, viņa aizturēšanas Taizemē, kurā piedalījās ASV specdienestu aģenti, un tai sekojošās izdošanas nelikumīgo raksturu, amerikāņu tiesu sistēma, izpildot acīmredzamu politisko pasūtījumu, ignorēja advokātu secinājumus un daudzus aicinājumus Krievijas pilsoņa aizstāvībai visdažādākajos līmeņos," teikts paziņojumā Krievijas ĀM interneta vietnē.

"Esam spiesti no jauna konstatēt, ka jau ilgi pirms sprieduma pasludināšanas Butu [ASV] varas iestādes pasludināja par "nāves tirgoni" un gandrīz vai par starptautisko teroristu, bet pati apsūdzība tika būvēta tikai uz viņam pierakstāmo "noziedzīgo nodomu". No tā radās mēģinājumi izsist vainas atzīšanu, radot neciešamus ieslodzījuma apstākļus, ar fizisku un psiholoģisku ietekmēšanu. Absolūti nepieņemama ir arī amerikāņu plašsaziņas līdzekļos izvērstā vajāšanas kampaņa, kuras nolūks ir ietekmēt zvērinātos un pavērst tiesas procesu kopumā "vajadzīgā virzienā"," sacīts paziņojumā.

"Krievijas ĀM pieliks visas nepieciešamās pūles, lai Buts atgrieztos dzimtenē, izmantojot tam starptautiski tiesiskos mehānismus. Šī tēma, bez šaubām, paliks mūsu prioritāšu vidū Krievijas un ASV [attiecību] darba kārtībā," piebilsts paziņojumā.

Jau ziņots, ka ASV federālā tiesa Ņujorkā ceturtdien piesprieda 25 gadu cietumsodu Krievijas pilsonim Viktoram Butam, kuru iepriekš atzina par vainīgu apsūdzībās saistībā ar nelegālu ieroču tirdzniecību.

Prokuratūra bija pieprasījusi piespriest Butam mūža ieslodzījumu, taču tiesnese Šira Šeindlina sacīja, ka "divdesmit pieci gadi ir pietiekami", ņemot vērā, ka apsūdzības ir balstītas uz to, ka Buts vedis sarunas par ieroču pārdošanu nevis ar reāliem teroristiskas organizācijas pārstāvjiem, bet ar ASV specdienestu aģentiem.

Tiesnese arī piesprieda Butam 15 miljonu dolāru (astoņu miljonu latu) naudassodu - tā ir summa, par kādu Buts piedāvāja pārdot ieročus ASV slepenajiem aģentiem.

45 gadus veco Butu tiesa ir atzinusi par vainīgu apsūdzībās, ka viņš plānojis pārdot raķetes teroristiem un nogalināt ASV pilsoņus. Minimālais sods par šīm apsūdzībām ir 25 gadi cietumā, bet maksimālais - mūža ieslodzījums.

Buts tika tiesāts saistībā ar ieroču pārdošanu Kolumbijas marksistisko partizānu grupējumam "Kolumbijas Revolucionārie bruņotie spēki" (FARC). Saskaņā ar ASV veikto izmeklēšanu Buts pārdevis šim grupējumam ieročus vairāku miljonu latu vērtībā, kuri var būt izmantoti ASV pilsoņu nogalināšanai.

ASV prokuratūra uzskata, ka Buts ar ieroču tirdzniecību nodarbojies jau no 90.gadiem un, izmantojot kravas lidmašīnas, sūtījis ieročus uz Āfriku, Dienvidameriku un Tuvajiem Austrumiem.

Izskanējušas versijas, ka viņš piegādājis ieročus karadarbībai Afganistānā, Angolā, Kongo Demokrātiskajā Republikā, Libērijā,Ruandā, Sjerraleonē un Sudānā, turklāt dažkārt abām karojošajām pusēm. Buts visas apsūdzības noliedz un uzstājīgi paliek pie versijas, ka nodarbojies tikai ar aviokravu transportu.

Buta advokāti bija pieprasījuši viņu attaisnot.

Saskaņā ar ASV publiskoto informāciju Buts ASV izlūkdienestu aģentiem, kuri izlikušies par FARC dalībniekiem, solījis piegādāt 700 līdz 800 "zeme-gaiss" tipa raķetes, 5000 Kalašņikova automātus, vairākus miljonus munīcijas aptveru, sprāgstvielas, kājnieku mīnas un bezpilotu lidaparātus.

Buts tika aizturēts kādā Bangkokas viesnīcā ASV un Taizemes drošībnieku kopīgā operācijā 2008.gada martā pēc ierašanās no Maskavas. 2010.gada novembrī Taizeme izdeva Butu ASV.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs ir nosaucis ASV Butam izvirzītās kriminālapsūdzības un Taizemes lēmumu viņu izdot Savienotajām Valstīm par "netaisnības piemēru" un politiski motivētu rīcību.

Aptuveni fakti par Buta darbību bijuši 2005.gadā uzņemtās filmas ar Nikolasa Keidža piedalīšanos "Kara kungs" ("Lord of Wars") pamatā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form