Krievijas iebrukuma Ukrainā 24. diena. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Krievijas iebrukums Ukrainā, kas šokē pasauli ar savu nežēlību pret mierīgajiem iedzīvotajiem un civilo infrastruktūru, rit jau ceturto nedēļu. No smagi apšaudītās un ielenktās Mariupoles pienāk ziņas, kas kaujas notiek jau pilsētas centrā, bet Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aicina Krieviju bez kavēšanās beidzot sākt "jēgpilnas" miera sarunas. Turpinām sekot notiekošajam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  • Krievijas iebrukums ar raķešu apšaudēm un sauszemes spēku ienākšanu no dažādām pusēm sākās 24. februāra agrā rītā.
  • Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aicina Krieviju bez kavēšanās sēsties pie saruna galda "jēgpilnām" miera sarunām – tikai tā Krievija samazinās savu pieļauto kļūdu radīto kaitējumu. Ja Ukrainas teritoriālā vienotība netiks atjaunota, Krievija cietīs ļoti smagus zaudējumus, viņš brīdina.
  • Ielenktajā ostas pilsētā Mariupolē kaujas sasniegušas pilsētas centru, apstiprina pilsētas mērs. Pirms tam par ieiešanu Mariupolē ziņoja Krievijas spēki.
  • Krievijas apšaudes joprojām neļauj nodrošināt efektīvus humānos koridorus civiliedzīvotāju evakuēšanai no Mariupoles, paziņoja Zelenskis.
  • ASV prezidents Džo Baidens telefonsarunā ar Ķīnas līderi Sji Djiņpinu piektdien brīdinājis Pekinu nesniegt militāru palīdzību Krievijai.
  • Satelīta attēli liecina, ka Krievijas spēki veido aizsardzības pozīcijas pie Kijivas, bet Ukraina piektdien ziņoja par pretuzbrukumiem, lai atgūtu kontroli pār galvaspilsētas piepilsētām.
  • Glābēji turpina novākt trešdien sabombardētā Mariupoles teātra drupas, kura pagrabos tajā brīdī atradušies līdz 1300 cilvēku. Vairāk nekā 80% ēku ir vai nu bojātas vai sagrautas.
  • Eiropas Savienības (ES) ierēdņi apspriež iespēju iesaldēto Krievijas oligarhu līdzekļus pēc kara novirzīt Ukrainas atjaunošanai, atsaucoties uz saviem avotiem, raksta aģentūra "Bloomberg".


Krievijas iebrukums Ukrainā (24. diena)
"Cienījamie "Delfi" lasītāji, šovakar teksta tiešraidi par Krievijas asiņaino iebrukumu Ukrainā un ar to saistītajiem notikumiem pārtraucam. Rīt no rīta mūsu komanda turpinās sekot notiekošajam, lai informētu par svarīgāko."
ANO Starptautiskais Bērnu fonds (UNICEF) brīdinājis, ka bērni, kuri bēg no kara Ukrainā, saskaras ar paaugstinātu cilvēku tirdzniecības un ekspluatācijas risku, vēsta aģentūra BBC. UNICEF apgalvo, ka 1,5 miljoni no tiem, kuri ir aizbēguši no Ukrainas kopš Krievijas iebrukuma, ir bērni. Aptuveni 500 no viņiem devušies prom bez pavadoņiem.
Vašingtonā uzskata, ka hiperskaņas raķešu palaišanas mērķis bijis izmēģināt šos ieročus un vienlaikus parādīt Rietumiem, ka Krievijai ir tāds potenciāls https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievija-ukraina-izmantojusi-hiperskanas-raketes-apliecina-asv-amatpersonas.d?id=54164952
Sestdienas vakarā turpinās ielu cīņas Ukrainai stratēģiski nozīmīgajā Mariupolē, vēsta BBC. Krievijas spēki mēģina pārņemt pilsētu savā kontrolē. Situācija pilsētā ir dramatiska. Evakuēties nespēj ap 300 000 civiliedzīvotāju, ziņo BBC.
Gandrīz simts Austrumeiropas jautājumu eksperti atklātā vēstulē kritizējuši Vācijas un Eiropas Savienības (ES) politiku attiecībā pret Krieviju, aicinot noteikt Maskavai daudz bargākas sankcijas saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā, vēsta aģentūra LETA. "Krievijas atklātā nelikumīgā ofensīva pret miermīlīgu valsti beidzot galīgi apstiprina, ka gadu desmitiem piekoptā Vācijas un ES politika attiecībā pret Maskavu izgāzusies," teikts vēstulē, kas sestdien publicēta laikrakstā "Tagesspiegel".
https://www.delfi.lv/news/arzemes/rietumi-nedrikst-atkal-normalizet-attiecibas-ar-putinu-bridina-dzonsons.d?id=54164942
No Ukrainas pilsētām caur humānās palīdzības koridoriem sestdien evakuēti vairāk nekā 6000 cilvēku, vēsta medijs “Sky News”. Prezidenta biroja vadītāja vietnieks Kirills Timošenko izteicies, ka no aplenktās Mariupoles izbraukuši vairāk nekā 4000 cilvēku. “Sky News” atgādina, ka piektdien viņš bija izteicies, ka Ukrainas pilsētas izdevies pamest 9 145 cilvēkiem.
Bijušais Ukrainas prezidents Petro Porošenko izteicies, ka ASV prezidentam Džo Baidenam vajadzētu apmeklēt Ukrainu, kamēr viņš nākamajā nedēļā uzturēsies Eiropā un piedalīsies NATO samitā Briselē, vēsta CNN. Porošenko Baidenu nodēvējis par “ļoti labu Ukrainas draugu”. “Tas būtu ārkārtīgi pareizs solis un demonstrētu, ka visa pasaule ir kopā ar mums pret Krieviju,” piebildis Porošenko. CNN atgādina, ka Baidens nākamnedēļ dosies komandējumā uz Briseli, piedalīsies NATO samitā 24. martā, kā arī Eiropadomes sanāksmē.
Ukrainas Ārlietu ministrija sestdien paziņojusi, ka līdz šim Ukrainā ir nogalināti gandrīz 14 400 Krievijas armijas personālsastāva, kā tās bruņotie spēki zaudējuši 95 lidmašīnas, 115 helikopterus, 1 470 bruņutransportierus, 213 artilērijas vienības, vēsta CNN. CNN gan atzīmē, ka šos apgalvojumus nav iespējams pārbaudīt.
Ķīnas ārlietu ministra vietnieks izteicies, ka tad, ja NATO paplašināšanās uz austrumiem turpināsies, alianse pietuvošoties "Maskavas priekšpilsētām, kur raķete var sasniegt Kremli septiņās astoņās minūtēs". "Iedzīt stūrī lielu valsti, īpaši ja tā ir kodolvalsts, - tam var būt tik briesmīgas sekas, ka par to negribētos pat domāt," viņš teicis. https://www.delfi.lv/news/arzemes/kinas-amatpersona-noraida-nato-paplasinasanos-uz-austrumiem-un-kritize-sankcijas.d?id=54164906
Mariupoles skats sestdien aculiecinieku acīm. Fotogrāfijas lokāciju nav iespējams pārbaudīt.
Kremļa propagandas aģentūra "RIA Novosti" izplata ziņas par Ukrainas nacionālistu plāniem veikt ķīmiskus uzbrukumus Sumi un Mikolajivas apgabalā. Propagandas rupors, atsaucoties uz Krievijas Aizsardzības ministrijas pārstāvju paziņojumiem, apgalvo, ka ukraiņu spēki Sumi ķīmiskajā rūpnīcā ieguvuši amonjaku un hloru, ko izmantos, lai saindētu civiliedzīvotājus, kad pilsētā ienāks Krievijas armija. Līdzīgs plāns "ukraiņu nacionālistiem" pēc agresoru vārdiem esot Mikolajivas apgabala Kotļarivas ciemā. Tur skolas ēkā jau esot savesti konteineri ar ķīmiskām vielām, ko plānots uzspridzināt, tuvojoties Krievijas karavīriem. ASV un vairākas starptautiskās organizācijas, tostarp ANO, nosoda Krievijas propagandas melus par Ukrainas plāniem īstenot ķīmiskos uzbrukumus, uzsverot, ka Ukrainai nav šādu ķīmisko laboratoriju ieroču radīšanai. Tikmēr Krievijas darbība ķīmisko ieroču izstrādē un izmantošanā aizvadītajos gados ir labi dokumentēta.
Ķīnas "neitralitāte" attiecībā uz Krievijas nežēlīgo iebrukumu Ukrainā tās retorikā aizvien biežāk izskatās pēc slikti slēptiem meliem. CNN ziņo, ka Ķīnas Ārlietu ministra vietnieks Le Jučens paziņojis, ka "sankcijas pret Krieviju kļūst arvien nežēlīgākas", turklāt sankcionēto krievijas pilsoņu aizjūru īpašumi tiekot atņemti "bez iemesla". Viņš arī maldinoši paudis: "vēsture atkal un atkal ir pierādījusi, ka sankcijas nevar atrisināt problēmas. Sankcijas tikai kaitēs vienkāršiem cilvēkiem, ietekmēs ekonomikas un finanšu sistēmu un pasliktinās pasaules ekonomiku." Ķīna līdz šim nav nosodījusi Krievijas iebrukumu, atsakoties to saukt par iebrukumu, taču tā ir paudusi dziļas bažas par karu.
Baltkrievijas vēstniecības Ukrainā darbinieki pametuši Ukrainu, pēdējam robežu šķērsojot sestdien, 19. martā, pulksten 9.00 no rīta, ziņo Baltkrievu žurnāliste Hanna Ļubakova. Ļubakova atzīmē: "Tas ir satraucoši." Šāds diplomātisks solis kārtējo reizi vedina domāt par Baltkrievijas spēku pievienošanos Krievijas spēkiem iebrukumā Ukrainā, kur karadarbības aktīvā fāze jau vairāk nekā nedēļu ir gandrīz sastingusi.
Izvirzītās prasības iedalās četros galvenajos virzienos: – Ukrainas neitralitāte jeb atteikšanās no iestāšanās NATO; – Ukrainas atbruņošanās un abpusējas drošības garantijas Austrijas modeļa kontekstā; – Ukrainas "denacifikācija", kura tagad orientējas galvenokārt uz krievu valodas statusu; – Krimas atzīšana par Krievijas daļu un Donbasa "tautu republiku" atzīšana no Ukrainas puses. https://www.delfi.lv/news/arzemes/putins-telefonsaruna-ar-erdoganu-izvirzijis-prieksnosacijumus-lai-tiktos-ar-zelenski.d?id=54164856
Mariupolē cilvēki cīnās par degvielu, lai varētu pamest pilsētu, aģentūras Reuters žurnālistiem Zaporižjā pēc evakuēšanās no Krievijas spēku ielenktās pilsētas atklājis 44 gadus vecais Sergijs. Viņam pašam izdevies no pilsētas izvest ģimeni, kā arī suni un papagaili. Sergijs žurnālistiem norāda, ka daudzi gājuši bojā, mēģinot pilsētu pamest. Arī uz Mariupoles ielām ir daudz cilvēku mirstīgo atlieku. (BBC)
Ukraina kopš Krievijas iebrukuma sākuma pa humānajiem koridoriem no frontes zonām un agresora kontrolētajām teritorijām evakuējusi aptuveni 190 000 civiliedzīvotāju, ziņoja premjerministra vietniece Irina Vereščuka. Viņa atzīmējusi, ka Kijevas un Luhanskas apgabalos koridori funkcionē, bet koridors uz ielenkto Mariupoli joprojām darbojas tikai daļēji. Vereščuka vainoja Krievijas karaspēku par autobusu nelaišanu cauri uz ostas pilsētu. Mariupole visu jau nepilnu mēnesi ilgo karu bijusi viena no visgrūtāk pieejamajām pilsētām humānās palīdzības sniedzējiem - viņu piekļuve divas nedēļas pēc ielenkuma tika pilnībā liegta un arī patlaban ir ļoti ierobežota. (BBC)
Mariupoles teātris pirms aviācijas uzlidojuma. Ar skaidri salasāmajiem uzrakstiem "bērni" krievu valodā abās ēkas pusēs, kuras Krievijas piloti nevarēja neredzēt.
Mariupoles teātris pēc trešdien pieredzētā aviācijas uzlidojuma. Joprojām ir ziņas vienīgi par aptuveni 130 izdzīvojušajiem, bet nav nekādas informācijas par pārējiem vairāk nekā 1150 cilvēkiem, galvenokārt sievietēm un bērniem, kuri bija patvērušies teātra pagrabā un citviet ēkā. Centralizēta glābšanas operācija nav iespējama joprojām nebeidzamo Krievijas spēku artilērijas apšaužu pa pilsētu dēļ. Arī pilsētas dienesti faktiski beiguši eksistēt.
Šogad Ukraina varētu nesaražot pietiekami daudz ražas, lai to varētu arī eksportēt, brīdina Volodimira Zelenska padomnieks Oļehs Ustenko. "Ukrainai ir pietiekami daudz graudu un pārtikas rezervju, lai izdzīvotu gadu, bet, ja karš turpināsies, nespēsim eksportēt graudus pasaulei," paziņoja Ustenko. Ukraina ir piektā lielākā kviešu eksportētāja pasaulē, un tiek uzskatīts, ka konflikts var radīt globālu pārtikas nodrošinājuma krīzi. izteikti liela graudu importa daļa no Ukrainas ikgadēji tiek iepirkta Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas valstīs. Tās arī patērē vislielāko kviešu daudzumu uz vienu iedzīvotāju — aptuveni divas reizes vairāk nekā vidēji pasaulē. (Sky News)
Ukrainas Bruņotie spēki publicējuši video, kurā tās izlūkošanas dienesta darbinieki kopā ar "Azov" vienību "pie Krievijas robežas" uzspridzina nelielu dzelzceļa pārvadu, tādējādi novēršot tā izmantošanu Krievijas Bruņoto spēku vienību apgādei ar munīciju, pārtiku un degvielu. Konkrēta lokācijas vieta, kur pārvads uzspridzināts, gan nav norādīta, bet noprotams, ka tas varētu būt noticis Harkivas apgabalā. https://t.me/natsionalKharkiv/5616
Vismaz 847 civiliedzīvotāji tikuši nogalināti kopš Krievijas iebrukuma sākuma, pavēstījusi ANO, balstoties uz tās rīcībā esošajiem datiem par oficiāli apstriprinātajiem mirušajiem. Mirušo skaits tās statistikā aizvadītajā diennaktī palielinājies par 31. (CNN) Bojāgājušo skaits karadarbības rezultātā, visticamāk, ir pat vairākas reizes lielāks. Piemēram, Mariupolē vien tiek ziņots par vietējo varasiestāžu apzinātiem vairāk nekā 2000 Krievijas spēku agresijas rezultātā mirušiem cilvēkiem, bet pilsētas izolētības un nepārtraukto apšaužu un uzlidojumu dēļ to uzskaite nenotiek atbilstoši pieņemtajiem standartiem.
Iemesls komandantstundas ieviešanai netiek minēts. https://www.delfi.lv/news/arzemes/zaporizja-lidz-pirmdienas-ritam-nosaka-komandantstundu.d?id=54164690
Ļvivas mērs Andrejs Sadovijs pavēstījis, ka pilsētā patlaban atrodas vairāk nekā 200 000 bēgļu. "Ļvivas iedzīvotāju skaits ir viens miljons. Mēs uzturam vēl vienu pilsētu." No Ļvivas, kas atrodas Ukrainas rietumos, tiek sūtīta arī humānā palīdzība uz citām Ukrainas austrumu pilsētām. (CNN)
https://www.delfi.lv/news/national/criminal/vdd-sacis-7-kriminalprocesus-par-krievijas-noziegumu-ukraina-slavinasanu.d?id=54164718
Polijas pretkara aktīvisti bloķējuši ceļu Krievijas kravas automašīnām uz Polijas-Baltkrievijas robežas ar mērķi panākt ES-Krievijas tirdzniecības pārtraukšanu. Izveidojušies 30 kilometrus gari sastrēgumi. (UNIAN)
Aizsardzības un starptautisko attiecību eksperts Džeims Bosbotins uzskatot, ka Krievijai ir potenciāls eskalēt konfliktu, izmantojot virsskaņas ātruma raķetes, kuras Ukrainas karaspēks nevarētu atvairīt. Maskava vēlas parādīt Ukrainai un Rietumiem, ka karš varētu kļūt vēl graujošāks. (The Guardian)
ASV senatori devušies vizītē uz Vāciju un Poliju, lai apspriestu Krievijas iebrukumu Ukrainā. Desmit senatori tiksies ar attiecīgo valstu līderiem un virsniekiem. (CNN) https://twitter.com/SenJackyRosen/status/1504928780074242053?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1504928780074242053%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.cnn.com%2Feurope%2Flive-news%2Fukraine-russia-putin-news-03-19-22%2Findex.html
Pēdējo 24 stundu laikā okupācijas spēkiem neizdevies pavirzīties uz priekšu nevienā no virzieniem, sacījis Azisardzības ministrijas pārstāvis Aleksandrs Motuzjaniks. (UNIAN)
Dienas noslēgumā noskaidrosim, vai visu koridoru darbība bijusi veiksmīga. https://www.delfi.lv/news/arzemes/ukraina-sestdien-plano-atvert-desmit-humanos-koridorus.d?id=54164534
Ukraina ir arestējusi 127 Kremļa atbalstītājus-sabotierus Kijivā. Starp tiem 14 ir no Krievijas infiltrācijas grupām, kuras mēģina nokļūt Ukrainas pusē un sabotēt armijas darbību. (Sky News)
Krievijas Ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs brīdinājis, ka Krievijas attiecības ar Ķīnu paliks tikai spēcīgākas, apvainojot Rietumvalstis "starptautiskās sistēmas sabotēšanā". "Protams, ka mums kā divām lielvarām ir jādomā, kā dzīvot šādā pasaulē." Krievija uzskata sevi par lielvaru, taču tās iebrukums Ukrainā, atpalikusī militārā tehnoloģija un vājā ekonomika nav pierādījusi tās apgalvojumu. (The Guardian)
Vai gaidāms nākamais uzbrukums? https://www.delfi.lv/news/arzemes/putins-savelk-baltkrievija-karaspeku-no-krievijas-talajiem-austrumiem-zino-ukraina.d?id=54164568
Ukrainas prezidenta padomdevējs Oļegs Ustenko sacījis, ka Ukrainai varētu nepietikt labības eksportam, ja karš turpināsies. "Ukrainai ir pietiekami sēklu un pārtikas rezerves, lai izdzīvotu gadu, taču kara dēļ mēs nevarēsim eksportēt sēklas pasaulei, kas izraisīs problēmas." Ukraina ir piektais lielākais kviešu eksportētājs pasaulē. (The Guardian)
Zaparožjas Domes priekšsēdētājs Aleksandrs Staruks paziņojis par komandantstundas ieviešanu no sestdienas līdz pirmdienai. Zaparožja ir galvenais Mariupoles bēgļu galamērķis. Tā atrodas 200 kilometrus uz Ziemeļiem no Mariupoles. (CNN)
Nometnēs pret karagūstekņiem izturas cienīgi. https://www.delfi.lv/news/arzemes/ukraina-sakusas-darboties-nometnes-krievu-karagustekniem.d?id=54164460
Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvojot, ka sestdien valsts armija esot iznīcinājusi Ukrainas armijas radio centrus Odesas apgabalā. (CNN)
https://www.delfi.lv/news/national/politics/karot-ukrainas-armijas-puse-pieteikusies-septini-latvijas-iedzivotaji.d?id=54164546
Boriss Džonsons uzskata, ka Vladimirs Putins pieļāvis "katastrofālu" kļūdu, veicot iebrukumu Ukrainā. "[Putins] baidījās no Ukrainas, jo Ukraina [..] ar katru gadu progresēja un kļuva demokrātiskāka," sacījis Lielbritānijas premjerministrs Konservatīvās partijas konferencē. (The Guardian)
Ukrainas Nacionālā banka ir paziņojusi par Ukrainas fonda izveidi, kuru finansēs G7 valstis. G7 ir septiņas valstis ar visspēcīgākajām ekonomikām pasaulē. Tās ir ASV, Vācija, Japāna, Lielbritānija, Francija, Itālija un Kanāda kopā ar Eiropas Savienību. Fonda mērķis ir palīdzēt finansēt Ukrainas aizsardzību pret Krievijas spēkiem. (UNIAN)
Kijivas apgabala ciematā Krievijas armija, izmantojot mīnmetējus, nogalinājusi septiņus civiliedzīvotājus, un pieci guvuši ievainojumus, ziņojusi Kijivas apgabala policija. (UNIAN)
Lielbritānijas Ārlietu sekretāre Elizabete Trasa sestdien Konservatīvās partijas konferencē sacījusi, ka Apvienotā karaliste nenomierināsies, kamēr Ukrainas suverenitāte netiks atjaunota. "Mēs pretojamies iebiedētājiem. Mēs cīnāmies par brīvību." (Sky News)
Kijivas mērs Vitālijs Kļičko vērsies pie Eiropas Savienības un NATO valstīm, aicinot turpināt piegādāt Ukrainai ieročus, kas ļauj tai aizstāvēties pret Krievijas iebrukumu un aizsargāt debesis virs galvaspilsētas. "Lūdzu atbalstiet mūs," viņš sestdien sacījis intervijā Itālijas laikrakstam "Corriere della Sera". (LETA)
Starptautiskās palīdzības organizācijas nav pienācīgi sagatavojušās Krievijas iebrukumam Ukrainā un arī pašlaik nav efektīvu starptautisku plānu darbībai ārkārtējā situācijā, atzinis Ļvivas mērs Andrijs Sadovijs. https://www.delfi.lv/news/arzemes/lvivas-mers-kritize-palidzibas-organizaciju-gatavibu-krievijas-iebrukumam-ukraina.d?id=54164404
Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis mudinājis ES noteikt pilnīgu tirdzniecības aizliegumu ar Krieviju. Moraveckis norādījis, ka vēlas pēc iespējas ātrāk īstenot "tirdzniecības blokādi" pret Krieviju. (BBC)
Krievijas karu Ukrainā virza "postošs neprāts", un Šveice ir gatava maksāt cenu par brīvības un demokrātijas aizstāvēšanu, izteicies Šveices prezidents Ignasio Kasiss. Šveice pret Krieviju ieviesa tādas pašas sankcijas kā Eiropas Savienība, taču Kasiss uzstāja, ka Šveices neitralitāte nav apdraudēta. Tomēr viņš teica, ka Šveice nevar vienkārši stāvēt malā "demokrātijas un barbarisma konfrontācijā" un ir gatava uzņemties ekonomisku triecienu. (Al Jazeera)
Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa paziņojusi, ka pret Krievijas oligarhiem noteiktās sankcijas nekad netiks atceltas. (LETA)
Bijušais Lielbritānijas premjerministrs Gordons Brauns vēlas, lai tiktu izveidots jauns starptautisks tribunāls, kas izmeklētu Vladimira Putina rīcību Ukrainā. Brauns saka, ka kara laikā ir notikušas nekontrolētas civiliedzīvotāju bombardēšanas, kas ir pretrunā starptautiskajām tiesībām, kā arī humānā pamiera pārkāpumi un "kodolšantāža". Uz jautājumu, vai viņš uzskata Krievijas prezidentu par kara noziedznieku, viņš atbildēja: "Tā teica [ASV] prezidents [Džo] Baidens, un tas ir mans viedoklis." (BBC)
Eiropas Savienības (ES) amatpersonas apsver iespējas izmantot sankcijām pakļauto Krievijas oligarhu iesaldētos aktīvus, lai finansētu Ukrainas atjaunošanu, kad karš būs beidzies, vēsta aģentūra "Bloomberg", atsaucoties uz informētiem avotiem. https://www.delfi.lv/bizness/pasaule/es-apsver-iespejas-izmantot-iesaldetos-krievijas-oligarhu-aktivus-ukrainas-atjaunosanai-vesta-avoti.d?id=54164380
Libānas grupējums "Hezbollah" noliedz, ka būtu sūtījis kaujiniekus uz Ukrainu, lai atbalstītu Krievijas karaspēku. "Es kategoriski noliedzu jebko no šiem apgalvojumiem," piektdienas vakarā televīzijas runā sacīja "Hezbollah" ģenerālsekretārs Hasans Nasralla. Viņš piebilda: "Neviens no "Hezbollah", ne kaujinieks, ne eksperts, negāja uz šo kaujas lauku." Kijiva iepriekš apgalvoja, ka Maskava savervējusi aptuveni 1000 kaujinieku no Sīrijas un "Hezbollah", lai cīnītos Ukrainā. (Al Jazeera)
Turpinoties karam Ukrainā, cilvēkiem šai valstī jau šobrīd draud bads, brīdinājis Eiropas Savienības (ES) krīžu pārvaldības komisārs Janezs Lenarčičs. https://www.delfi.lv/news/arzemes/es-komisars-bridina-par-bada-draudiem-ukraina.d?id=54164334
Apvienotās Karalistes bijušais vēstnieks Ukrainā izteicies, ka Vladimirs Putins uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā pēc tam, kad viņam neizdevās "nāvējoši vājināt" kaimiņvalsti ar Krimas aneksiju un kara izraisīšanu Donbasā. "Tas, ko Putins vēlējās, anektējot Krimu un uzsākot karu Donbasā, bija nāvējoši novājināt Ukrainu, nodarot Ukrainai postījumus, sabojājot tās sistēmas un institūcijas, iedragājot to tādā mērā, ka Ukraina nebūtu spējīga būt suverēna valsts," sacīja Saimons Smits. "Tas, ko mēs redzējām nākamos 7–8 gadus, bija fakts, ka Putinam neizdevās sasniegt šo mērķi; ka Ukrainai izdevās ārkārtīgi labi noturēties uz kājām, reformējot daudzas institūcijas un faktiski padarot sevi par dzīvotspējīgāku un veiksmīgāku valsti," viņš piebilda. (The Guardian)
Zaporižjas vicemērs Anatolijs Kurtjevs apstiprinājis, ka piektdien pilsētas pievārtē Krievijas apšaudē nogalināti deviņi cilvēki un 17 ievainoti. Šajā pilsētā šodien tiks ieviesta komandantstunda. (Sky News)
Zaporižjā sestdien no pulksten 16:00 pēc vietējā laika tiks noteikta 38 stundu ilga komandantstunda. Ukrainas militārpersonas likušas cilvēkiem palikt mājās līdz pirmdienai. (The Guardian)
Ukrainas deputāts apstākļus aplenktajā Mariupoles pilsētā nosaucis par "viduslaikiem" raksturīgiem. Deputāts Dmitro Gurins, kura vecāki ir iesprostoti pilsētā, BBC raidījumam sacīja, ka pārtikas un ūdens piegādes pilsētā sasniedz bīstami zemu līmeni. "Cilvēkiem trūkst pārtikas, un vēl svarīgāk - ūdens," sacīja Gurins. "Un pirms vairākām dienām tanki sāka šaut uz deviņstāvu ēkām, tāpēc cilvēki nevar tikt ārā. Visi sēž savos dzīvokļos un pagrabos un domā, vai tuvākās stundas laikā nomirs." "Apšaudes nekad nebeidzas," viņš piebilda.
Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa paudusi skepsi par pašreizējām Maskavas-Kijivas miera sarunām. Intervijā laikrakstam "The Times" Trasa sacīja, ka, ja Krievija uz sarunām nāktu ar patiesu mērķi pārtraukt vardarbību, tā šobrīd Ukrainā nebombardētu dzīvojamos rajonus. Viņa sacīja: "Ja valsts nopietni izturas pret sarunām, tā tajā dienā bez izšķirības nebombardē civiliedzīvotājus." Trasa piebilda, ka ir "ļoti skeptiska" pret šīm sarunām, sakot: "Tas, ko mēs esam redzējuši, ir mēģinājums radīt iespēju krieviem pārgrupēties." "Mēs neredzam nopietnu Krievijas karaspēka izvešanu vai nopietnus priekšlikumus." (Sky News)
Ukrainas ģenerālprokuratūra paziņojusi, ka līdz šim karā Ukrainā ir nogalināti 112 bērni. Tāpat ziņots par 140 ievainotiem bērniem. (Al Jazeera)
Šodien tiks mēģināts atvērt humānos koridorus no pilsētām un lielpilsētām, kas atrodas kara frontes līnijās. Ukrainas premjerministra vietniece Irina Vereščuka sacīja, ka tiek cerēts, ka būs atvērti desmit evakuācijas ceļi, taču nav skaidrs, vai par tiem ir panākta vienošanās. Tomēr viņa apstiprināja, ka ir panākta vienošanās par maršrutu no aplenktās dienvidu ostas pilsētas Mariupoles, kas nedēļām ilgi ir saskārusies ar nerimstošu Krievijas spēku veikto bombardēšanu. (Sky News)
Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvo, ka ar virsskaņas raķetēm Ukrainas rietumos iznīcināta pazemes munīcijas noliktava. (BBC) Krievija apgalvo, ka virsskaņas raķetes “Kinžal” spēj satriekt mērķus vairāk nekā 2000 kilometru attālumā un tās spējot pārvarēt jebkuru zināmo pretgaisa aizsardzības sistēmu. “Kinžal” ir viens no tā sauktajiem “Putina brīnumieročiem”. https://www.delfi.lv/news/arzemes/video-krievija-pazino-par-putina-brinumieroca-kinzal-veiksmigu-izmeginajumu.d?id=49828595
Jaunākās aplēses par Krievijas zaudējumiem. https://twitter.com/KyivIndependent/status/1505095722319982592
Ukrainā pa humānajiem koridoriem līdz šim ir evakuēti vairāk nekā 180 000 cilvēku, tai skaitā 9000 piektdien no Mariupoles pilsētas, videouzrunā paziņoja prezidents Volodimirs Zelenskis. (LETA)
23% Ukrainas iedzīvotāju bijuši spiesti pamest savas mājas Krievijas iebrukuma dēļ, paziņojusi ANO bēgļu aģentūra (UNHCR). Teju 6,5 miljoni cilvēku bēguši no kara, pārvietojoties valsts iekšienē, bet vairāk nekā 3,3 miljoni devušies ārpus valsts un kopējais bēgļu skaits sasniedz 9,8 miljonus cilvēku, paziņoja UNHCR. Kopš iebrukuma sākuma Ukrainā apstiprinātais Krievijas karaspēka nogalināto civilpersonu skaits sasniedzis 816 cilvēkus, bet 2149 ievainoti, liecina ANO Cilvēktiesību komisijas dati. ANO cilvēktiesību komisija uzskaita tikai tos gadījumus, par kuriem tā spējusi gūt apstiprinājumu, un atzīst, ka patiesais nogalināto skaits varētu būt ievērojami lielāks. (LETA)
Vācu kompānija “Bosch” paziņo par darbības pārtraukšanu Krievijā. Pirms tam Ukraina paziņoja, ka Krievija savā militārajā tehnikā izmanto “Bosch” daļas. Ukrainas Ārlietu ministrija ziņoja, ka “Bosch” gadiem apgādājusi Krievijas armiju ar detaļām. Vācijā tiek sākta izmeklēšana, vai kompānija pārkāpusi Eiropas Savienības Krievijai noteiktās sankcijas. Arī pati kompānija paziņojusi, ka sāk savu iekšējo izmeklēšanu, jo apsūdzības uztverot ļoti nopietni. (BBC)
https://twitter.com/janis_sarts/status/1505087834956382209
Iebrucēji turpina mēģinājumus aplenkt Harkivu, bet Ukraina spēki notur pozīcijas. Nakts laikā pilsētas apšaudes samazinājušās. Harkivas apgabalā kauja turpinās Izjumas virzienā, kur piektdien apšaužu dēļ nenotika cilvēku evakuācija pa “zaļo koridori”, teikts Ukrainas armijas Ģenerālštāba paziņojumā.
Ukraina ziņo par 12 notriektiem Krievijas gaisa mērķiem 24 stundu laikā. (Sky News)
Kremlis ir izgāzies, nespējot sasniegt savu sākotnējos mērķus Ukrainā. “To pārsteidza Ukrainas pretestības niknums un mērogs,” raksta Lielbritānijas Aizsardzības ministrija. Pēc neveiksmēm Krievija mainīja savu pieeju karam un tagad izmanto “nolīdzināšanas” taktiku. Tas, domājams, vairos civiliedzīvotāju ciešanas, infrastruktūras postījumus un padziļinās humāno krīzi. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1505064029232025600
Iznīcinātas okupantu apgādes automašīnas. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/275874578058961&show_text=true&width=500
Ģenerālleitnants Andrejs Mordvičevs, par kura nogalināšanu sestdien ziņo Ukrainas armijas Ģenerālštābs, ir jau piektais Krievijas ģenerālis, kas nogalināts šajā karā. Rakstā zemāk par iepriekšējiem četriem. https://twitter.com/GeneralStaffUA/status/1505052802439163905 https://www.delfi.lv/news/arzemes/veiksme-izlukosana-un-haoss-ka-ukrainas-armijai-izdodas-iznicinat-krievu-generalus.d?id=54161402
Eiropas Savienības (ES) ierēdņi apspriež iespēju iesaldēto Krievijas oligarhu līdzekļus pēc kara novirzīt Ukrainas atjaunošanai, atsaucoties uz saviem avotiem, raksta aģentūra “Bloomberg”. Idejas apspriešana esot vēl ļoti agrīnā stadijā. Viena no iespējām būtu šos aktīvus izmantot kara reparāciju finansēšanai. Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā sākuma ES ieviesa sankcijas pret desmitiem Krievijas oligarhu. Ir arestētas oligarhu jahtas, privātās lidmašīnas un villas. Itālija vien iesaldējusi oligarhu aktīvus 780 miljonu eiro apmērā. https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-18/eu-officials-mull-using-sanctioned-russians-assets-for-ukraine?srnd=politics-vp
Piektdien Norvēģijas ziemeļos mācību laikā pazudusi ASV militārā lidmašīna ar četriem cilvēkiem uz klāja. Sestdien glābēji no helikoptera ieraudzījuši avārijas vietu un ziņo par “nopietniem bojājumiem”. Slikto laikapstākļu un reljefa dēļ avārijas vieta glābēju komandām ir jāsasniedz pa sauszemi. (CNN)
Piektdien ziņots, ka Hersonas apgabala Čornobaivkā iznīcināts Krievijas Dienvidu kara apgabala 8. armijas komandpunkts. Tika uzskatīts, ka bojā gājis arī šīs armijas komandieris un, iespējams, vēl daži ģenerāļi. Šodien Ukrainas armijas Ģenerālštābs ziņo, ka gājis bojā ir 8. armijas komandieris ģenerālleitnants Andrejs Morvičevs. https://twitter.com/GeneralStaffUA/status/1505052802439163905
Situācija Mariupolē. Aplenktajā ostas pilsētā Mariupolē atrodas līdz 400 tūkstošiem iesprostotu civiliedzīvotāju. Pilsētas mērs aizvadītajā naktī apstiprināja, ka kaujas sasniegušas pilsētas centru. Piektdien pilsētu izdevies atstāt aptuveni pieciem tūkstošiem cilvēku, liecina Ukrainas amatpersonu aplēses. Pilsēta ir pakļauta nemitīgām apšaudēm, nav elektrības, apkures un ūdens. Piektdien pilsēta zaudējusi piekļuvi Azova jūrai. Glābēji turpina novākt trešdien sabombardētā pilsētas teātra drupas, kura pagrabos tajā brīdī atradušies līdz 1300 cilvēku. Vairāk nekā 80% ēku ir vai nu bojātas vai sagrautas. (BBC)
“Ir laiks tikties, laiks runāt, laiks atjaunot teritoriālo integritāti un taisnīgumu Ukrainai. Citādi Krievijas zaudējumi būs tādi, ka jums nepietiks ar vairākām paaudzēm, lai pieceltos," teica Zelenskis. https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievija-pec-zaudejumiemn-nespes-piecelties-vairakas-paaudzes-bridina-zelenskis.d?id=54164016
Bijušie ASV prezidenti Bils Klintons un Džordžs Bušs apmeklējuši ukraiņu baznīcu Čikāgā, lai paustu atbalstu Ukrainas tautai. https://twitter.com/BillClinton/status/1504932025928667143?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1504932025928667143%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.co.uk%2Fnews%2Flive%2Fworld-europe-60802572
Par svarīgāko īsumā: Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aicina Krieviju bez kavēšanās sēsties pie saruna galda “jēgpilnām” miera sarunām – tikai tā Krievija samazinās savu pieļauto kļūdu radīto kaitējumu. Ja Ukrainas teritoriālā vienotība netiks atjaunota, Krievija cietīs ļoti smagus zaudējumus, viņš brīdina. Ielenktajā ostas pilsētā Mariupolē kaujas sasniegušas pilsētas centru, apstiprina pilsētas mērs. Pirms tam par ieiešanu Mariupolē ziņoja Krievijas spēki.Krievijas apšaudes joprojām neļauj nodrošināt efektīvus humānos koridorus civiliedzīvotāju evakuēšanai no Mariupoles, paziņoja Zelenskis. ASV prezidents Džo Baidens telefonsarunā ar Ķīnas līderi Sji Djiņpinu piektdien brīdinājis Pekinu nesniegt militāru palīdzību Krievijai. Satelīta attēli liecina, ka Krievijas spēki veido aizsardzības pozīcijas pie Kijivas, bet Ukraina piektdien ziņoja par pretuzbrukumiem, lai atgūtu kontroli pār galvaspilsētas piepilsētām.
Labrīt, cienījamie lasītāji! Turpinām sekot notikumiem Ukrainā. Par to, kas notika vakar, var lasīt teksta tiešraides arhīvā šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/mariupoles-ielenkuma-parrausana-paslaik-nav-iespejama-teksta-tiesraide.d?id=54160644

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form